سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
 • صفحه اصلی
 • » ادامه‌ی کشتارها در سوریه/ مردم معترض: تا زمان رسیدن به اهدافمان ادامه خواهیم داد...

ادامه‌ی کشتارها در سوریه/ مردم معترض: تا زمان رسیدن به اهدافمان ادامه خواهیم داد

چکیده :به گزارش یورو نیوز، دو فرد کشته شده در دو شهر لاذقیه و قصیر پس از آن مورد حمله قرار گرفتند که در حال خروج از مسجد پس از انجام مراسم مذهبی شب قدر بودند. تظاهرکنندگان شعار می دادند: “می میریم اما ذلت نمی پذیریم“، آنها همچنین خواستار برقراری منطقه پرواز ممنوع بر فراز سوریه و نیز اعدام بشار اسد شدند....


به گفته دیدبان حقوق بشر سوریه دهها خودرو و وماشین آلات نظامی و امنیتی روز گذشته شهر سرمین در اطراف استان ادلب سوریه را در معرض یورش خود قرار داده و ضمن تعرض به منازل مردم، مبادرت به تیراندازی کردند که در اثر این وحشیگری ها 5 نفر کشته و60 تن زخمی و دهها نفر نیز دستگیر شدند.

به گزارش کلمه، اتحادیه هماهنگیهای انقلاب سوریه در بیانیه خود تاکید کرده است که یک نفر در شهر قاره در اطراف دمشق در جریان یورش ماموران امنیتی به خانه وی بقتل رسید و چندین تن دیگر در پی تیراندازیهای نیروهای امنیتی زخمی شده اند. روستای هیت واقع در دو کیلومتری مرز با لبنان نیز امروز هدف یورش نیروهای ارتش سوریه قرار گرفت و صدای تیراندازیهای شدید از ساعت 9 صبح امروز بگوش می رسد. منازل بسیاری از فعالان تحت پیگرد در این روستا به آتش کشیده شده و 13 نفر نیز بازداشت شده اند.

در بخشی دیگر از این بیانیه آمده است یکشنبه شب 3 نفر در شهر بوکمال در نزدیکی مرز با عراق کشته و دوتن در شهر خان شیخون به قتل رسیده و 9 نفر دیگر زخمی شدند.

بر اساس گزارش ها به گفته مخالفان، شهر درعا شاهد تظاهراتی “گسترده” بود که با تجمع مردم بعد از خروج از مسجد العمری و حرکت به سوی قبرستان شهر شدت گرفت. این تظاهرات با برخورد صدها نفر از نیروهای امنیتی و شبه نظامی سوریه روبرو شد.

یکی از مخالفان حکومت سوریه به خبرگزاری آسوشیتدپرس گفت: “آنها می‌توانند هر چقدر که می‌خواهند به ما شلیک کنند و ما را بکشند، اما اعتراض‌های ما برای تغییر رژیم متوقف نخواهد شد.”

بنا بر این گزارش‌ یک پسر ۱۳ ساله هم در میان کشته‌شدگان شهر الحره بوده است.

یکی از ساکنان شهر دمشق به بی‌بی‌سی گفته “به جای جشن گرفتن عید، ما دست به اعتراض زدیم. ما انقلابمان را تا زمان رسیدن به اهدافمان ادامه خواهیم داد. ما دیگر این رژیم را نمی‌خواهیم.”

بنا بر گزارش فعالان حقوق بشری در سوریه، در اولین روز از تعطیلات عید فطر در این کشور تجمع «گسترده ای» در مسجد العمری شهر درعا شکل گرفت و تظاهرکنندگان به سوی گورستان شهر دست به راهپيمايی زدند که دستکم هفت نفر در جریان درگیری‌ها کشته شده‌اند.

بنا بر اطلاعیه کمیته‌های هماهنگی محلی، این هفت نفر در شهرهای الحاره، اَنخَل در درعا و حمس کشته شده اند. روز پایانی ماه رمضان در سوریه نیز ۱۷ نفر در درگیری با نیروهای امنیتی کشته شدند.

فعالان حقوق بشر سوريه خبر داده اند که در روستای «دائل»، کودکان به جای پوشيدن لباس های نو به مناسبت عيد فطر، کفن بر تن داشتند.

همزمان تلویزیون دولتی سوریه تصاویری از حضور بشار اسد در یکی از مساجد سوریه برای شرکت در نماز عید فطر پخش کرده است.

هم چنین گزارش شده است که نظامیان سوری در شهر دیرالزور – صحنه سرکوب مخالفان در آغاز ماه رمضان – نیز به سوی معترضان شلیک کرده‌اند.

این در حالی است که شیخ احمد خطیب رئیس دانشگاه الازهر مراتب نارضایتی واندوه خود را از تعرض به مساجد از سوی نیروهای نظامی سوریه در شب بیست و هفتم ماه مبارک رمضان را اعلام داشت.

تا خون شهدا گرم است جشنی وجود نخواهد داشت

شبکه فعالان کميته های هماهنگی در سوريه می گويد که مردم اين کشور برای اعلام همبستگی با خانواده های کشته شدگان و بازداشت شده در حوادث پنج ماه گذشته جشن های عيد فطر امسال را به حداقل رسانده اند.

اين گروه روز سه شنبه در بيانيه ای گفت: «در زمانی که خون شهدا هنوز گرم است هيچ گونه جشنی وجود نخواهد داشت.»

حکومت بشار اسد محدوديت های شديدی عليه رسانه های داخلی و خارجی برای پوشش اخبار مربوط به اعتراض های اين کشور وضع کرده است.

به گزارش یورو نیوز، دو فرد کشته شده در دو شهر لاذقیه و قصیر پس از آن مورد حمله قرار گرفتند که در حال خروج از مسجد پس از انجام مراسم مذهبی شب قدر بودند. تظاهرکنندگان شعار می دادند: “می میریم اما ذلت نمی پذیریم“، آنها همچنین خواستار برقراری منطقه پرواز ممنوع بر فراز سوریه و نیز اعدام بشار اسد شدند.

سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران: ملت سوریه از رشد و بلوغ سیاسی و اجتماعی کافی برخوردار بوده و خودشان توانایی حل مشکلاتشان را دارند

از سوی دیگر در واکنش به اقدام اتحادیه اروپا در تحریم نیروی قدس سپاه پاسداران به دلیل مداخله در سرکوب معترضان سوری، سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی مدعی شد “اتحادیه اروپایی در ارتباط دادن حوادث سوریه با نیروی قدس سپاه فرافکنی کرده است، تا اذهان عمومی را منحرف سازد.”

به گزارش مهر، رامین مهمانپرست با بیان اینکه “بارها تأکید کرده‌ایم دولت و ملت سوریه از رشد و بلوغ سیاسی و اجتماعی کافی برخوردار بوده و خودشان توانایی حل مشکلاتشان را دارند و جمهوری اسلامی ضمن احترام به حاکمیت کشورها هرگونه نقشی در مسائلی داخلی آن کشور را کذب محض می‌داند.”

وی ضمن رد اتهامات مطرح شده تصریح کرد: “متأسفانه اتحادیه اروپایی در رویکرد خود در تحولات منطقه بتلاش می‌کند افکار عمومی جهانی را از نقض حقوق بشر توسط رژیم‌های مورد حمایت خود در منطقه منحرف نماید.”

بروز شکاف در ارتش

بنابر گزارشهای موجود بعد از انشعاب و فرار دهها تن از سربازان ارتش سوریه از منطقه رستن در شمال شهر حمص روز گذشته بیش از 40 تانک و نفربر سبک و سنگین ارتش و نیروهای اطلاعاتی وارد این منطقه شدند و شروع به تیراندازیهای سنگین کردند.

از سوی دیگر یک گروه مسلح روز گذشته عدنان بکور وکیل مدافع و قاضی دادگاه در نزدیکی روستای کرناز را ربودند. این در حالی است که اتحاد هماهنگیهای انقلاب سوریه طی بیانیه ای نسبت به مسلح شدن تظاهر کنندگان در سوریه هشدار داد و تاکید کرد: مستولی شدن اپوزیسیون مسلح در لیبی بر طرابلس می تواند الگوی این تحول در سوریه باشد ولی ما علی رغم وجود انگیزه برای مسلح شدن با این امر مخالفیم زیرا اینکار باعث فرسایش اخلاقی انقلاب سوریه می شود که ویژگی اساسی و جوهری این انقلاب از همان آغاز آن محسوب می شود.

روسيه همچنان معتقد است بايد به بشار اسد زمان بيشتری داد

در این بین بشار اسد در ملاقات با فرستاده مدویدف و معاون وزیر خارجه روسیه، مراتب تقدیر و سپاس خود از موضعگیری باصطلاح متوازن این کشور در قبال تحولات جاری در سوریه را ابراز کرد.

باگدانوف در اين ديدار خواهان توقف «فوری و کامل» خشونت از هر دو طرف شده است. وی همچنين از دولت سوريه خواسته تا برای اجرای اصلاحات وعده داده شده، گام‌های فوری بردارد.

معاون وزير خارجه روسيه، از مخالفان خواسته تا با دولت وارد گفت‌وگو شوند. وی گفت‌وگو را «تنها راه موجود» برای «احيای صلح مدنی و وفاق و پيشرفت تدريجی سوريه در راه تحولات دموکراسی» دانسته است.

روسيه پيشتر نيز گفته بود بايد به بشار اسد زمان بيشتری داد تا اصلاحاتی را که اعلام کرده، پيش ببرد.

با اين حال مخالفان رئيس‌جمهوری سوريه با رد سخنان او می‌گويند اعتماد خود را به وعده‌های اصلاح‌طلبانه اسد، به دليل سرکوب تجمعات مسالمت‌آميز از دست داده‌اند.

روسیه در آزمایش قدرت دیپلماتیک با غرب در روز جمعه گذشته در شورای امنیت، طرحی را مطرح نمود که به موجب آن ضمن لغو مجازاتهای اعمال شده در خصوص سوریه از اسد دعوت شده تا در امر اجرای اصلاحات در این کشور تعجیل ورزد. روسیه در این موضعگیری بشکلی ضمنی تاکید کرد که از حق وتو در مورد هر گونه قطعنامه برای اعمال مجازاتها علیه سوریه استفاده خواهد کرد. بوغدانوف عنوان داشت: موضعگیری روسیه در قبال سوریه تغییری نکرده و کشورش از روند اصلاحات در عرصه های سیاسی و اقتصادی در سوریه حمایت می کند و امیدوار است که امنیت و ثبات در سوریه برقرار بماند. به گفته وی سوریه از مهمترین دوستان روسیه در سطح منطقه بشمار می آید.


10 پاسخ به “ادامه‌ی کشتارها در سوریه/ مردم معترض: تا زمان رسیدن به اهدافمان ادامه خواهیم داد”

 1. قلم فرانسه گفت:

  در آغاز کار , جماعتی می گفتند : بابا این قیام سوری ها فقط یک حرکت سوری است ! ولی به مرور شاهد مقاومتی شدند که مخالفان محکم و مقاوم چنین بگویند :
  “به جای جشن گرفتن عید، ما دست به اعتراض زدیم. ما انقلابمان را تا زمان رسیدن به اهدافمان ادامه خواهیم داد. ما دیگر این رژیم را نمی‌خواهیم.”
  کاش می شد برای یک بارهم که شده مقاومت را از دیگران یاد می گرفتیم ! ازهمان مردم مصر که روزها و شب ها در میدان التحریر ماندند و ماندند تا به هدف برسند . از همان سوری ها که نرم نرمک پیشروی کردند و پژواک صدایشان شیشه های کاخ بشار اسد را در شارع المزه به لرزه در آورد و خواب از چشمان دیکتاتور ربود .
  کاش یادمان می آمد روزگاری را که یک نفس می گفتیم :
  بر پا خیز
  از جا کن
  بنای کاخ دشمن
  کاش یادمان می آمد و نشان می دادیم که ما هم دست کمی ازدوستان سوری نداریم. قلم فرانسه

 2. ناشناس گفت:

  آفرین به حمت و غیرت شما سوری ها که روی این دیکتاتور بی مصرف را کم می کنید. خداوند یار و مددکارتان بادا

 3. ناشناس گفت:

  مرگ بر چین وروسیه

 4. علی گفت:

  روسیه تو منفوری

 5. حبیب تبریزیان گفت:

  روزنامه الشرق الاوسطِ امروز سه شنبه 30 اوت به نقل از منابع داخلی رژیم بشار اسد، مینویسد که نیروهای «الشبیحه» تهدید به اعتصاب کرده اند با این توضیح که «الشبیحه» معادل همان پیراهن شخصی های خودمان است. 5 ماه پیش که اعتراضات علیه حکومت سوریه شروع شد رژیم فکر نمیکرد که چندان بطول بیانجامد لذا سخاوتمندانه به هر پیراهن شخصی ای روزنه برای مناطق شلوغ 100 دلار و برای مناطق آرامتر 70 دلار باضافه هزینه رفت آمد فرد میداد. با طولانی شدن اعتراضات، رژیم برای پراداخت چنین دستمزدی کاملاً به تنگنا افتاده است و مدتی است که نتوانسته مزد اینها را پرداخت کند، لذا آنها اینک تهدید به اعتصاب و تمرد کرده اند. گزارشگر الشرق الاوسط مینویسد که اگر رژیم بشار اسد نتواند مزد این نیروها را که تعداد دقیق آنها بین 5 تا 10 هزار نفر تخمین زده میشود تأمین کند احتمال سرایت و گسترش اعتراضات کاملا جدیست.همین روزنامه گزارش میدهد که موج فرار از ارتش وسیع است و جمعی از افسران و درجه داران فراری از ارتش، مبادرات به سازماندهی «افسران آزاد سوریه» نموده اند. گزارشگر الشرق الاوسط از دامنه نفوذ و قدرت عملیاتی این جمع شورشی نظامیان برآورد دقیقی ندارد ولی مینوسید که رژیم اسد سعی میکند که موج فرار از ارتش را پنهان کند. به گزارش این روزنامه، این ایده که رژیم بدون قیام مسلحانه تسلیم نشده و از پای درنخواهد آمد در میان معترضین هر روز هواداران بیشتری می یابد.
  این روزنامه به نقل از یک فعال سیاسی مینویسد که در آغاز اعتراض نیروهای« شبیحه» خود را با جمعیت معترضین در می آمیختند و از طریق خرابکاری و ایجاد خشونت و انحراف آفرینی اعتراضات را به بیراهه سوق میدادند ولی با منسجم شدن جنبش این تاکتیک آنها شناخته شده و آنها دیگر نمیتوانند خود را استتار آمیز بین جمعیت اعتراضی جا داده به خربکاری بپردازند. بنا براین چندیست که آنها درکنار نیروهای نظامی و انتظامی رسماً به سرکوب مردم میپردازند.
  …………..
  کامنت من
  در ماههای آغاز بحران نزدیک به 20 میلیارد دلار دراثر وحشت سیاسی و اقتصادی توسط مردم و سرمایه داران ازسوریه به خارج(عمدتاً لبنان) صادر شد. در همین مدت در آمد ارزی ناشی از توریسم در سوریه به صفر رسیده است. بعلت تظاهرات دائمی مردم، تولید و خدمات بحالت نیمه فلج درامده و درآمد مالیاتی هم تبعاً سقوط کرده است. اتحادیه اروپا هم خرید نفت از سوریه را که تأمین کننده 3/1 بودجه دولتی است، تحریم کرده است.
  ارتش و نیروی نظامی و همین پیراهن شخصی های «الشبیحه» برای هر روز جنگ با مردم و سرکوب آنان هزینه مأموریت جنگی میخواهند و پرداخت این همه هزینه برای این مدت طولانی، خارج از توان پرداختی خزانه داری خود سوریه است.ِ لذا پرسش اینست که بجز دولت ما چه کسی تمایل و توان این را دارد که بودجه سنگین سرکوب مردم را در شرایط ورشکستگی خرانه دولت سوریه جبران کند؟
  پرسش دوم اینست که دولت ما برای کومک به رژیمِ قطعاً محکوم به سرنگون شدن بشار اسد تا کجا خواهد رفت؟ و اگر اعتراضات کنونی به جنگ داخلی تمام عیار نظیر آنچه که در لیبی رخ داد منجر شود، دولت ما در کجا خواهد ایستاد؟
  آیا برای رژیم حاکم بر میهن ما امکان دارد تا خود را از باتلاقی که تا بالای سینه در آن فرو رفته است بیرون بکشد؟ بنظر نگارنده این سطور نه؟ میزان رابط پنهانی و نامشروع حکومت ما با بشار اسد، از عملیات تروریستی گرفته تا پروژه های پنهانی هسته ایی بیشتر از آنست که دولت ما بتواند به راحتی خود را از این منجلاب بیرون کشد.

 6. 111 گفت:

  حکومت اسد خوب یا بد.چون این حرکات مورد حمایت غرب هستند ما نباید حمایت کنیم.

 7. ناشناس گفت:

  مگر انقلابیون لیبی با حمایت مستقیم نظامی غرب علیهه قذافی نمی جنگیدند. پس چرا آنجا علیهه انقلابیون و به نفع قذافی حمایت نکردید؟

 8. منبر دار سیاسی گفت:

  آفرین به مردم قهرمان و شجاع سوریه که هرکدام یک شیخ کروبی هستند. یا شاید اجداد شیخ ما از آن طرف ها باشد.

 9. آرش کمانگیر گفت:

  شما دوست عزیز که می گوئید چون غرب حمایت می کند …..پس هدف وسیله را توجیه می کند .آیا شما می دانید که تا به حال 1800 نفر مردم که می خواهند از حکومت نیم قرنی دیکتاتوری خلاص شوند در این خشونت ها کشته شده اند . شما می دانید که در ایران به اهل سنت ایرانی اجازه نماز عید فطر نمی دهند و لی میلیاردها دلار پول برای یک حکومت اهل تسنن در سوریه هزینه می شود . سیاست واقعا پدر مادر ندارد رهبر دنیای اسلام در یک جا میلیاردها دلتار هزینه می کند و در جایی دیگر جلو نماز همان فرقه را می گیرد این یعنی دین کشک . منافع ملی کشک و فقط پایداری حکومت است که همه چیز را توجیه می نماید .

 10. پیشگوی1 گفت:

  بشار اسد تا محرم امسال رفتنی است.