سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
 • صفحه اصلی
 • » پیام آیت‌الله جوادی آملی به مناسبت عید سعید فطر: رهایی همه محبوسان دربند مخصوصا ام...

پیام آیت‌الله جوادی آملی به مناسبت عید سعید فطر: رهایی همه محبوسان دربند مخصوصا امام موسی صدر را از پروردگار جهان مسئلت داریم

چکیده :آنكه ستم انباشته حاكمان سابق مصر و تونس و لیبی را نبیند و انبوه جنایت حاكمان در حال زوال یمن و بحرین را مشاهده نكند نابیناست و آنكه آنها را می بیند ولی دستی از آستین مساعدت بیرون نمی آورد بی دست است؛ خداوند جامعه ای را یاری می كند كه به حضرت ابراهیم (علیه السلام) تأسی كند و صاحب دست و چشم باشد... ضمن تبریك مجدّد عید سعید فطر، مجد و شكوه اسلام، استقلال و آزادی امت مسلمان و رهایی همه محبوسان دربند مخصوصاً جناب امام موسی صدر حفظه الله را از پروردگار جهان مسئلت داریم....


آیت الله جوادی آملی در پیامی به مناسبت فرا رسیدن عید سعید فطر، برای «مجد و شكوه اسلام، استقلال و آزادی امت مسلمان و رهایی همه محبوسان دربند مخصوصاً جناب امام موسی صدر حفظه الله» دعا كرد و نوشت: آنكه ستم انباشته حاكمان سابق مصر و تونس و لیبی را نبیند و انبوه جنایت حاكمان در حال زوال یمن و بحرین را مشاهده نكند نابیناست و آنكه آنها را می بیند ولی دستی از آستین مساعدت بیرون نمی آورد بی دست است؛ خداوند جامعه ای را یاری می كند كه به حضرت ابراهیم (علیه السلام) تأسی كند و صاحب دست و چشم باشد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی اسراء ، متن این پیام به شرح زیر است:

اعوذ بالله من الشیطان الرجیم
بسم الله الرحمن الرحیم و ایاه نستعین

با تحیت و دعا فرا رسیدن عید بزرگ جهان اسلام، فطررا به ملت مسلمان تهنیت و قبول عبادتهای ماه مبارك رمضان و استجابت دعاهای شهر الله به ویژه نیایش های لیالی قدر را از خداوند مسئلت داریم. تحلیل معنای عید، اجلال برنامه های رسمی و وظیفه امت اسلامی در ساحت آن در ضمن چند نكته تقدیم می شود:

یكم: خداوند انسان را به وصف كرامت و بزرگواری ستود: (لقد كرّمنا بنی آدم…) و تكریم وی را مرهون حضور او در مدرس خدای اكرم كه عهده دار تدریس درس كرامت است دانست: (اقرء و ربّك الاكرم * الذی علّم بالقلم)؛ ثمره تعلیم خُلق كرامت خلافتِ متعلّم كریم از معلّم اكرم است: انّی جاعل فی الارض خلیفة. عنصر محوری خلافت رجوع خلیفه به حكم مستخلف عنه و عود وی به دستور اوست . همین بازگشت به منبع جمال و مبدء جلال كه ناله سحرگاه و لابه پگاه این ماه بود تار و پود جامه عید را بافت و بر اندام رسای جامعه اسلامی پوشاند و همین معیار برای ضیوف الرحمان بعد از انجام مناسك و ضراعت در حریم حرم و حول بیت عتیق زمینه ورود به صحنه عید اضحی را فراهم می كند. در این دو عید بزرگ مهمانان به حضور میزبان مشرف می شوند و ره توشه آن سیراب شدن از كوثر توحید و برائت از سراب شرك و عصیان و ستم است، البته در اسلام اعیاد بزرگ دیگری است كه طرح آن خارج از قلمرو این پیام است.

دوم: پیام عید بزرگ فطر احیای تفكّر الهی و اماته تخیّل الحادی از یك سو ، فراز توحید و فرود شرك از سوی دیگر و رویش حق و ریزش باطل و سرانجام حیات عدل و آزادی و ممات ظلم و برده گی از سوی سوم است. الحاد و شرك و ظلم و برده گی نه با نظام هستی هماهنگ است و نه با هویّت انسانی هم آوا، سالیان متمادی است كه سران استكبار به نام حقوق بشر مسلمانان بسیاری از كشورها را از سرشت و سرنوشت اصیل خود دور نگه داشتند. اكنون كه امّت آگاه مصر، تونس، لیبی، یمن و بحرین در پرتو اسلام پرچم توحید و حق و عدل را به اهتزاز در آوردند و فرعون ها و نمرود ها را از تخت عزّت دروغین به تخته ذلّت راستین فرود آوردند یا در آستانه به زیر كشیدن اند همگان باید در حمایت آنان بكوشند و گذشته از دعای خیر دقیقا رخدادهای تلخ استكبار و صهیونیست را بنگرند و عمیقاً دستی به تبر ببرند و همانند پدر بزرگوار ملت مسلمان به ویژه عرب یعنی حضرت ابراهیم خلیل(علیه السلام) بت های استعمار ، استثمار، استعباد و استحمار را در هم بكوبند تا مصداق اولی الایدی و الابصار شوند.

آنكه ستم انباشته حاكمان سابق مصر و تونس و لیبی را نبیند و انبوه جنایت حاكمان در حال زوال یمن و بحرین را مشاهده نكند نابیناست و آنكه آنها را می بیند ولی دستی از آستین مساعدت بیرون نمی آورد بی دست است خداوند جامعه ای را یاری می كند كه به حضرت ابراهیم (علیه السلام) تأسی كند و صاحب دست و چشم باشد.

سوم: پیام عید بزرگ فطر صیانت از وحدت امت اسلامی است كه در مدار دین واحد، قرآن و سنّت معصومانه واحد، قبله و مطافِ واحد حجّتِ ناهض خود را بر حجّت داحض استكبار و مزدوران آن حاكم می كند مبادا بیگانه چیزی بر جمهوری اسلامی آنان بیفزاید یا از آن بكاهد و هدف نهضت را از اسلام خواهی دور كند. مبادا بهانه فرقه ای، دسیسه قبیله ای ، وصمه قومی و وسمه حزبی سبب آسیب دیدن بنیانِ مرصوصِ وحدتِ اسلامی گردد. حاكمان بحرین كوشش مذبوحانه دارند تا بیابانگردان را بومی كنند و بر یاران اجیر شده خود بیافزایند و صاحبان اصلی بحرین را از حق تشكیل حكومت حق مدار محروم نمایند. در حالی كه محور اصلی قیام آنان را لزوم همه جانبه اسلام در سرزمین موروثی خود تأمین می كند.

دشواری وظیفه مسلمانان وقتی روشن می شود كه سانحه سنگین ستم زدایی با حادثه سهمگین قحطی و خشك سالی سومالی همراه شد. در وضع پیچیده كنونی خرد مداری ، پرهیز از اختلاف و نبرد داخلی و تعامل و برادری مهم ترین راه حل سختی است. تضرّع و نیایش مضطرّانه به درگاه پروردگار، هم آثار فراوانی در نزول بركات آسمانی و رویش نعمت های زمینی دارد و هم در ایجاد الفت دل ها تأثیر به سزایی خواهد داشت. مساعدت امّت اسلامی در مصرف زكات فطر به ویژه از سهمِ فی سبیل الله و نیز ثلث سهم مبارك امام علیه السلام می تواند مقداری از حوادث غمبار آن كشور قحطی زده را كم كند. البته خداوند به دولت و ملّت خدمتگزار صلاح و فلاح و حسن عاقبت خواهد داد.

در پایان ضمن تبریك مجدّد عید سعید فطر، مجد و شكوه اسلام، استقلال و آزادی امت مسلمان و رهایی همه محبوسان دربند مخصوصاً جناب امام موسی صدر حفظه الله را از پروردگار جهان مسئلت داریم.

والسلام علیكم ورحمة الله و بركاته
پایان ماه مبارك رمضان 1432 – شهریور 1390 – جوادی آملی


10 پاسخ به “پیام آیت‌الله جوادی آملی به مناسبت عید سعید فطر: رهایی همه محبوسان دربند مخصوصا امام موسی صدر را از پروردگار جهان مسئلت داریم”

 1. دوست گفت:

  نمیدانم حضرت آیت الله عزیز و گرامی … در سوریه ظلم نمیشود / ؟ مگر ادم کشی ظلم نیس ؟

 2. معین گفت:

  در پایان ضمن تبریک مجدّد عید سعید فطر، مجد و شکوه اسلام، استقلال و آزادی امت مسلمان و رهایی همه محبوسان دربند مخصوصاً جناب امام موسی صدر حفظه الله را از پروردگار جهان مسئلت داریم.منجمله آزادی موسوی وکروبی را

 3. ناشناس گفت:

  آنکه ستم انباشته حاکمان سوريه را هم نبیند نابیناست !

 4. یکی از شاگردان قدیمیتان گفت:

  روزی در بازار شخصی را دیدم که گویا ماموری الهی بود که بازاریان را الگو ومرشد باشد وحجت الهی را بر این افراد تمام کند در بازار بود اما بازاری نشده بود،، در دانشگاه هم به همین شکل شخص دیگری ، تا تقریباً برایم اثبات شد که خداوند در هر صنفی شخصی از همان صنف می گذارد تا حجت خدا را بر بقیه تمام کند و حالا با کسب عذر خواهی از استاد عزیزم آیت الله جواذی آملی که سالها شاگردیشان کرده ام عرض میکنم : که با چشم خود در میان صنف علماء دیدیم که بزرگوارانی مثل آیت الله دستغیب در حال سکوت بقیه علماء هر روز در مسجدشان برای آزادی میر حسین وکروبی دعا میکنند چرا که ترسی از غیر خدا ندارند وغیر خدا را حتی اگر خامنه ای واعوان وانصار اش باشند در مقابل قدرت خدا به موچه ای نمی بینند وآنچه دیگران در مورد موثر نبودن غیر خدا حرفش میزنند این بزرگوار عمل می کنند

 5. دروغ ممنوع!! گفت:

  سوریه انگار فراموش شده دیگه اوج بی انصافیه. مرجع باید مستقل باشه!!

 6. ناشناس گفت:

  ستم وظلم در هر جا باشد محکوم است ایت الله عزیز ایران یا لیبی .اما شما ها در سرکوب تجاوز و شکنجه و کشتن هوادا ران جنبش سبز سکوت کردید .

 7. ناشناس گفت:

  آقای جوادی آملی شما با این بی انصافی که سوریه رو نگفتید و همچنین زندانیان سیاسی را، خیلی درباره امام صدر هم صحبت نمیخواد بکنید.او از این بی انصافی ها و در بند دنیا بودن ها بری است

 8. ناشناس گفت:

  آقای جوادی بنده خیلی جوانتر از آنم که به شما طرز پیام فرستادن را یاد دهم و یاد آوری کنم. اما شما بهتر بود می گفتید حال هنگام آزاد شدن همه دربندان و بی گناهان به ویژه هنگام آزاد ساختن زندان سیاسی است که بی هیچ دلیل و عذری آنها را گرفتار و زندانی ساخته اید.

 9. مازندران سبز گفت:

  اگه سوریه رو هم اضافه میکردید/ خدای ناکرده براتون دردسر ساز میشد؟؟!!!
  دیگه دولت هم مجبور به اعتراف شده/ اینهمه محافظه کاری چرا؟!

 10. ناصر گفت:

  ما هم صداقت و صراحت را برای همگان آرزومندیم!!