سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
 • صفحه اصلی
 • » شادباش خاتمی به خانواده‌های زندانیان سیاسی ِ آزاد شده: در گامهای سریع بعدی، هرچه ح...
» پیام تبریک سید محمد خاتمی به مناسبت عید سعید فطر: عید عرفان و آزادگی

شادباش خاتمی به خانواده‌های زندانیان سیاسی ِ آزاد شده: در گامهای سریع بعدی، هرچه حبس و حصر است برداشته شود

چکیده :شادباش ویژه به خانواده های عزیزانی که این روزها با تدبیر نظام و در تلطیف فضای سیاسی و اجتماعی پس از دورانی از زندان، آزادی را تجربه می کنند و امید که این گام اول باشد برای گامهای سریع بعدی در برداشتن هرچه حبس و حصر است، بخصوص برای زندانیان عزیز سیاسی و طلیعه ای برای تدبیر سنجیده تر و بهتر تا فضای آکنده از سوء ظن و کدورت را در زمانی که بیش از همیشه به اطمینان خاطر برای تأمین حقوق و حرمت و معیشت مردم و امکان دخالت آزادانه در تعیین سرنوشت و رفع و دفع مشکلات داخلی و خطرات خارجی نیازمندیم به فضای اعتماد و همدلی مبدل شود....


سید محمد خاتمی با انتشار یادداشتی، فرا رسیدن عید سعید فطر را به تمامی مؤمنان و آنان که معرفت و آزادی را پاس می دارند و به ویژه خانواده هایی که عزیزان آنها پس از دوره ای از زندان آزادی را تجربه می کنند، تبریک گفت و ابراز امیدواری کرد که «این گام اول باشد برای گامهای سریع بعدی در برداشتن هرچه حبس و حصر است، بخصوص برای زندانیان عزیز سیاسی و طلیعه ای برای تدبیر سنجیده تر و بهتر.»

 

 

متن کامل این یادداشت در پی می آید:

بسم الله الرحمن الرحیم

عید سعید فطر، عید عرفان و آزادگی، بر همه مؤمنان و آنان که معرفت و آزادی را پاس می دارند مبارک باد!

رها شدن از بند خواست های زمین گیر کننده (نه سرکوب آنها) از امن ترین و گشاده ترین راههای رسیدن به آسمان معنویت است؛ جایی که آدمی از آن دیار آمده و به آن رهسپار می شود. “روزه” هم این راه را می نماید و هم توان آدمی را در پیمودن آن نشان می دهد و آزادی نیز اگر رهایی از قید هوس خویش و هوای قدرتهای جبار بی مهار است، روزه تجلیگاه آن است.

“روزه” اراده را محکم می خواهد و می کند تا جسم، مرکب راهواری در زیر پای جان بلند پرواز و بی نهایت جوی آدمی شود و به انسان می آموزد که چگونه “گوهر” والای انسانی و کرامت ذاتی را با هیچ امر اسیر کننده و کالای بازدارنده ای سودا نکند.

در این عید مبارک برای همه مسلمانان و آزادگان، به ویژه مردم بیدار شده منطقه حساس ما که گرچه برای رهایی و آزادی هزینه سنگینی پرداخته و می پردازند، ولی امید آینده بهتر را در دلهامان زنده کرده اند پیروزی و سرافرازی آرزو می کنیم.

و شادباش ویژه به خانواده های عزیزانی که این روزها با تدبیر نظام و در تلطیف فضای سیاسی و اجتماعی پس از دورانی از زندان، آزادی را تجربه می کنند و امید که این گام اول باشد برای گامهای سریع بعدی در برداشتن هرچه حبس و حصر است، بخصوص برای زندانیان عزیز سیاسی و طلیعه ای برای تدبیر سنجیده تر و بهتر تا فضای آکنده از سوء ظن و کدورت را در زمانی که بیش از همیشه به اطمینان خاطر برای تأمین حقوق و حرمت و معیشت مردم و امکان دخالت آزادانه در تعیین سرنوشت و رفع و دفع مشکلات داخلی و خطرات خارجی نیازمندیم به فضای اعتماد و همدلی مبدل شود.

باشد تا لطافتی که ماه مبارک رمضان به جانها و دلهامان داده است، زیبایی، آزادی، احترام و اعتماد را به جامعه بازگرداند.

سید محمد خاتمی
۸ شهریور ۱۳۹۰
۲۹ رمضان المبارک ۱۴۳۲


61 پاسخ به “شادباش خاتمی به خانواده‌های زندانیان سیاسی ِ آزاد شده: در گامهای سریع بعدی، هرچه حبس و حصر است برداشته شود”

 1. آزادیخواه گفت:

  درود فراوان بر آقای خاتمی .باید توجه داشت آزادی رندانیان سیاسی آن هم صد نفر کافی نیست وباید کارهای مثبت دیگر در راستای ایجاد فضای باز سیاسی با تضمین صورت گیرد وگرنه با این وجود شرکت در هر انتخاباتی خیانت به ملت و اصل انقلاب است.هنوز خیلی ها سرکوب های 2 سال اخیر را فراموش نکرده اند

 2. عین الله یوسفی گفت:

  من این عقب نشینی خفت بار حکومت را به فال نیک میگیرم
  شهر مصیری مرکز شهرستان رستم

 3. همایون گفت:

  پیامبر فرموده اند “الملک یبقی مع الکفر ولا یبقی مع الظلم”. هر انسان عاقلی صدای شکستن استخوانهای استبداد رو می شنوه. کاش رهبری و عناصر تندرو اطراف ایشان کمی تدبیر داشتن!

 4. سلام سبز گفت:

  هوالحق
  میخواهند از اصلاح طلبان سو استفاده کنند تا بگویند مردم حضور داشتند پس ما ( ما با صدای کشیده) مشروع هستیم. امیدوارم جوگیر نشیم و منطقی عمل کنیم. حداکثر خواسته ها ..
  قدرت مردم را احساس کرد ه اند – فقط باید المشاهده هم بکنند.
  حکومت به دار و درخت که ارزشی نداره حکومت به قلبها و انسانها است که ارزش دارد.
  در پناه حق

 5. پدرام گفت:

  به امیدی ایرانی آزاد وآباد بدون زندانی سیاسی و تحقق تمامی شروط آقای خاتمی .
  امیدوارم حاکمین نیز به خود آیند وحق حاکمیت به مردم واگذار شود تا شاهد پیشرفت مملکت اسلامی باشیم.

 6. یوسف رستمی گفت:

  من یوسف رستمی از شهر مصیری رستم فارس فرزند غفار با کمال شجاعت اعلام می کنم که رهبرم کروبی و رئیس جمهورم هم مهندس میر حسین موسوی است. و سپاه این دشمن مردم و جنبش سبز روزی جواب پس خواهد داد. زنده باش جنبش سبز ایران زمین
  به امید روزی آزادی بر کشور حاکم شود. مرگ بر دیکتارتور

 7. مغاني گفت:

  درود برخاتمي عزيز.در قلب مايي.

 8. زن-مرد-دختر-پسر گفت:

  سلام.
  اقاي خاتمي يعني شما يكي از سياست مداران ما هستيد،اينكه هر اتفاق كوچكي مي افتد شما نظري مي دهيد فكر نمي كنيد كمي نسنجيده است.به نظر من همه چيز دارد خوب پيش مي رود فشارها هر روز بيشتر مي شود و ترس نظام هر روز بيشتر از قبل مي شود بدون هيچ كشتاري. خاتمي عزيز اين تلاش چند ساله را نگذاريد حدر برود.به نظر من وقت بسيار است براي نظرات شما.فعلا تا انتخابات زمان بسيار است.به موقع حرف هايتان را بزنيد.اين آزادي ها همون دم خروس و قسم حضرت عباس است.وقتي به صورت وحشيانه روي پشت بام ها مي ريزند و ديش هاي مردم را از بين مي برند چه انتظاري مي توان داشت.به جان خودم فكر نكنم شاه و نظامش و هيچ حكومت ديگر اين بي فرهنگي ها را انجام دهد.

 9. ناشناس گفت:

  به خدا خاتمی یک بار برای همیشه فراخوان بده با یه تاریخ مشخص حتی اگه دستگیرش هم بکنن مردم میان و دیگه هم بر نمیگردن. مطمئنا با این بیانیه ها و نامه ها داریم وقت کشی میکنیم. کاری که همون روز دستگیری میر حسین و کروبی باید میکرد. این نظر منه.

 10. محمد گفت:

  تا زمانیکه نظام دیکتاتور و انحصارطلب برقرار است لزوم ادامه جنبش سبز ضروری به نظر می رسد.

 11. مسلمان گفت:

  بیایید احساساتی برخورد نکنیم
  آقایان موسوی و کروبی و چند صد عزیز دیگر در بند هستند , درست
  خفقان سیاسی اجتماعی داریم , درست
  حاکمیت قبضه شده در دست عده ای , درست

  اما این شرط گذاشتن ها ما رو به کجا قراره ببره ؟ قبل 88 ؟؟
  این که پیشرفت نیست تازه برمیگردیم خونه اول …
  اصلا حاکمیت به این شرطا عمل می کنه ؟
  در حال حاضر راه حل پیشرفت جنبش چیه ؟
  واقعا چرا میر حسین انقدر روی شبکه های اجتماعی تاکید داشت ؟؟
  خب به خاطر این بود که توده مردم حرکت رو جلو ببرن و جنبش حالت معلم شاگردی و آمر ماموری نداشته باشه
  بنده پیشنهاد می کنم شورای هماهنگی محترم به جای استفاده از همان روش های پیشین برای اعتراض از نافرمانی های مدنی ای استفاده کند که عواقبی هم نداشته باشه
  در ضمن از روز اول نظر همه این بود که این حرکت یک حرکت متکثر و رنگارنگه و علت تاکید بر هدایت عمومی جنبش توسط خود مردم هم همینه
  اما واقعا چقدر موفق شدیم این طیف های مختلف معترض رو کنار هم نگه داریم ؟؟
  البته منظورم این نیست که موفق نشده ایم و اتفاقا یکی از نقاط قوت شورای هماهنگی راه سبز امید هم همینه
  در ضمن مهم تر ازهمه این مسئله هستش که این حرکت بالاخره اصلاحاتیه یا انقلابی ؟
  قهریه یا تدافعی ؟؟؟؟
  ما تجربه حرکت های انقلابی ( چه موفق چه شکست خورده ) رو داشتیم
  انقلاب عواقب و عوارضی داره که تا مدت ها غیر قابل جبرانه چنان که تا همین امروز هم عوارض انقلاب 57 ( البته در کنار نقاط مثبت فراوانش) قابل مشاهده است.
  امیدوارم که به سوالاتم پاسخ بدید
  من باز هم به همین قسمت سر می زنم
  سپاسگزارم
  به امید انسان بودن …