سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic

وداعی سبز با ماه مبارک رمضان

چکیده :بار الها! بر محمد و خاندانش درود فرست و غم رفتن ماه رمضان را برایمان جبران کن و عید فطر را برایمان مبارک گردان و بهترین روزی قرار ده که بر ما گذشته است. بار الها! در روز فطری که آن را برای مؤمنان روز عید و سرور، و برای اهالی دینت، روز اجتماع و همیاری قرار داده ای توبه می کنم؛ توبه کسی که به سوی گناه و خطایش برنمی گردد، توبه ای خالص و بدون شک و تردید، بار الها! این توبه را از ما قبول فرما و از ما خشنود شو و ما را بر آن ثابت قدم بدار....


کلمه – گروه معارف:

 

بسم الله الرحمن الرحیم

بار الها! ای کسی که تمایلی برای گرفتن پاداش نداری،

ای کسی که از عطا کردن، خسته نمی شوی،

و ای کسی که به بنده ات پاداش مساوی نمیدهی بلکه بیشتر از استحقاقش به او عطا می کنی،

نعمت تو ابتدایی و بدون مستحق شدن

و عفوت از روی احسان

و عذابت بر طبق عدل

و حکم و فرمانت، خیر است.

بار الها! اگر عطا کنی، همراه با منت نیست و اگر از چیزی محرومم کنی، بر اساس ظلم و ستم نیست،

بار الها! کسی که شکرت را به جا آورد، از او سپاس گذاری می کنی و حال آنکه تو هستی که به او شکر نمودن را الهام کرده ای،

بار الها! تو آن کسی هستی که برای بندگانت دری به سوی عفوت باز کرده ای و اسم آن را توبه گذاشته ای،

بار الها فرمودی: بخوانید مرا تا اجابت کنم شما را… پس دعا نمودن را عبادت و ترک آن را تکبر نا میدی و تهدید کردی که ترک دعا باعث داخل شدن در جهنم با خواری و ذلت است.

بار الها! تو از میان بهترین واجباتت ، ماه رمضان را معین نمودی. ماهی را که از میان تمامی زمانها و روزگاران برگزیدی و بر دیگر ماه ها برتری بخشیدی و آن را به خاطر نازل شدن قرآن و نور درآن بر تمامی اوقات سال مقدم داشتی و روزه داری را در آن واجب نمودی و بندگانت را به عبادت و شب زنده داری آن تشویق کردی.

بارالها! ما را به خاطر این ماه بر سایر امت ها برتری دادی و فضیلت آن را برای ما انتخاب نمودی. به دستورت روزهای آن را روزه گرفتیم و با یاری ات به شب زنده داری پرداختیم و این چنین خود را در مقابل رحمتت قرار دادیم.

بار الها ! این ماه در میان ما مقام شایسته ای داشت و هم صحبتی نیکو برایمان بود و بالاترین سود هر دو جهان را نصیبمان کرد و هنگامی که مدتش به پایان رسید و وقتش تمام شد، از ما جدا شد.

ما هم با ماه رمضان وداع می کنیم درحالی که جدایی از آن برایمان سخت است … بر ما لازم است که عهد و پیمان آن را حفظ کنیم و احترام آن را نگه داریم و ادای حق آن را بر خود واجب بدانیم پس می گوییم:

درود خداوند بر تو که قبل از آمدن محبوب هستی و پیش از رفتن باعث غم و اندوه می شوی!

بار الها! برایمان فرصت عذرخواهی به درگاهت را به خاطر کوتاهی در حقت مهیّا کن و عمر ما را تا رمضان آینده طولانی فرما و هنگامی که ما را به رمضان آینده رساندی، ما را برای عبادتی که شایسته آن است یاری فرما!

بارالها! بر محمد و خاندانش درود فرست و غم رفتن ماه رمضان را برایمان جبران کن و عید فطر را برایمان مبارک گردان و بهترین روزی قرار ده که بر ما گذشته است.

بار الها! در روز فطری که آن را برای مؤمنان روز عید و سرور، و برای اهالی دینت، روز اجتماع و همیاری قرار داده ای توبه می کنم؛ توبه کسی که به سوی گناه و خطایش برنمی گردد، توبه ای خالص و بدون شک و تردید،

بار الها! این توبه را از ما قبول فرما و از ما خشنود شو و ما را بر آن ثابت قدم بدار.

بار الها! ما را در زمره توبه کنندگانی قرار بده که محبتت را بر آنها واجب گردانیده ای و بازگشتشان را به بندگیت قبول فرموده ای ، ای عادل ترین عادلان.

بار الها! پدران و مادران و هم کیشان و رفتگانِ ما را و تمامی کسانی را که تا قیامت متولد می شوند ، همگی را ببخش و بیامرز!

بار الها! بر محمد و خاندانش درود فرست همانگونه که بر فرشتگان مقربت درود می فرستی ، درودی که برکت آن به ما نیز برسد و دعاهایمان مستجاب گردد … که تو بر انجام همه چیز توانایی.

صحیفه سجادیه ، فراز هایی از دعای وداع با ماه مبارک


2 پاسخ به “وداعی سبز با ماه مبارک رمضان”

 1. علی گفت:

  بسیار زیبا .الوداع الوداع یا شهرالرمضان

 2. ناشناس گفت:

  الله اکبر الله اکبر لا اله الا الله
  و الحمدلله الذی هدانا و له الشکر علی ما اولینا
  خدایا ما را زنده بدار و صالح مؤمنین تا سال دگر برای تو و به نیّت قرب تو صیام و قیام کنیم.
  باشد که سال دگر از همت ملت ایمان و توبه کنندگان بدرگاهت و بازگشت کنندگان به نهی منکر و امر معروف، شاهد روزه خواری اقشار عظیمی از ملت و جوانان نباشیم در ملا عام و در نهان که کاش نهان بلکه پیدا و عیان و در مقابل چشم مؤمنان و ماموران!!
  الهی ظلم کردیم و از امر معروف و نهی منکر بعنوان چهار چوب تضمین جامعه اسلامی و بیمه کننده وجود شعائر در ملت اسلامی بشکل عمومی و نظارت ملی و همگانی غفلت کردیم! تلویزیون و رادیو هم که همگانی بود مشغول و در فکر تبلیغات موبایل و وام بانکی بود و حتی زودتر از حکومت اعلام عید میکرد تا از وقت موجود کمال استفاده مادی را در رقابت مصرف گرائی و کنز مال ببرد و از دیگری عقب نیفتد و کاری به حقوق مدنی و اسلامی ملت و رهبری ملت – که همانا معرفی صحیح اخلاقیات و حقوق الهی و مدنی در جامعه بشکل قرانی ان یعنی واقعاً و از ته دل و مصراً و با تاکید و بشکل حقیقی باید مطرح شود و تکرار شود و همچون اسلوب قران شریف توأم با انذار و بشارت- اخطار و و خیرخواهی باشد – و باید در رسانه ها تقویت و باسلوب شایسته متکررا اعلام شود نداشت. ببخش ای کریم!
  انک انت السمیع العلیم