سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
 • صفحه اصلی
 • » واگذاری پروژه 500 میلیون دلاری پتروشیمی به قرارگاه خاتم‌الانبیای سپاه...

واگذاری پروژه 500 میلیون دلاری پتروشیمی به قرارگاه خاتم‌الانبیای سپاه

چکیده :موضوع این قرارداد ساخت خط لوله اتیلن، تامین خوراک مجتمع پتروشیمی استان فارس است. طول این خط لوله ۵۳۹ کیلومتر و ارزش تقریبی قرارداد آن ۵۰۰ میلیون دلار است. ساخت این خط لوله شامل مهندسی، تدارکات، نصب، راه اندازی، و تامین منابع مالی خواهد بود و قرار است طی مدت ۳۰ ماه آماده بهره برداری شود....


برای اولین بار از زمان حضور رستم قاسمی، فرمانده سابق قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا سپاه پاسداران در وزرات نفت ایران، این قرارگاه قرارداد تازه ای را با این وزارتخانه امضا کرده است.

به گزارش خبرگزاری مهر، موضوع این قرارداد ساخت خط لوله اتیلن، تامین خوراک مجتمع پتروشیمی استان فارس است. طول این خط لوله ۵۳۹ کیلومتر و ارزش تقریبی قرارداد آن ۵۰۰ میلیون دلار است. بر اساس گزارش ها، ساخت این خط لوله شامل مهندسی، تدارکات، نصب، راه اندازی، و تامین منابع مالی خواهد بود و قرار است طی مدت ۳۰ ماه آماده بهره برداری شود.

پیش از این و در مراسم تودیع و معارفه فرمانده جدید قرارگاه خاتم الانبیاء، آقای قاسمی فرمانده سابق این قرارگاه و وزیر جدید نفت گفته بود که “قرارگاه خاتم الانبیاء باید جایگزین شرکت های بزرگ خارجی شود.” آقای قاسمی گفت که قرارگاه خاتم الانبیاء “بزرگترین مجموعه پیمانکاری در کشور به شمار می آید و باید آن را قوت بخشید.”

به گزارش بی بی سی، قرارگاه خاتم الانبیای سپاه پاسداران با امکانات و تجهیزات باقی مانده از جنگ هشت ساله با عراق فعالیت خود را شروع کرد و در آن زمان استدلال سپاه پاسداران برای حضور در پروژه های عمرانی و اقتصادی این بود که در جاهایی حضور می یابد که به لحاظ امنیتی مسئله دارد یا بخش خصوصی توان انجام آنها را ندارد.

قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء در دوره احمدی نژاد فعالیت های خود را از ساخت راه و سد به نفت گسترش داد و پروژه های بسیاری را با کمک دولت در اختیار گرفت. این نهاد وابسته به سپاه، بعد از انتخابات جنجال برانگیز ریاست جمهوری، و در حالی که سپاه نقش تعیین کننده در مقابله با معترضان به نتایج آن را بر عهده داشت، فعالیت های خود را در بخش اقتصادی گسترش داد.

در این دوران پای سپاه پاسداران به صنعت نفت باز شد و ۲۵ میلیارد دلار قرارداد با دولت امضا کرد و نیمی از سهام شرکت مخابرات ایران را خرید. با وجود گسترش فعالیت های اقتصادی سپاه، این نهاد با مشکل تامین منابع مالی برای اجرای پروژه های خود رو بروست و فرمانده سپاه ابراز امیدواری کرده بود که “با رفتن رستم قاسمی به وزارت نفت این مشکل حل شود.”

پیش از این ابوالقاسم مظفری، فرمانده جدید قرارگاه خاتم الانبیاء در مراسم معارفه اش گفته بود که “ورود قرارگاه خام الانبیاء به حوزه نفت و گاز، یک نقطه عطف در فعالیت های عمرانی سپاه است.” آقای مظفری با اشاره به ورود پنج سال پیش قرارگاه خاتم الانبیای سپاه پاسداران به بخش نفت گفت: “زمانی که قرارگاه وارد حوزه نفت و گاز شد، بیشترین هجمه های تبلیغاتی علیه سپاه صورت گرفت چرا که سپاه جایگزین شرکت های خارجی مانند توتال شده بود.” فرمانده جدید قرارگاه خاتم الانبیاء گفته است که “در طول پنج سالی که این قرارگاه وارد صنعت نفت شده به گونه ای فعالیت کرده است که در حال حاضر جزو سرآمدهای این صنعت به شمار می رود.”


11 پاسخ به “واگذاری پروژه 500 میلیون دلاری پتروشیمی به قرارگاه خاتم‌الانبیای سپاه”

 1. محمد رزمنده سابق گفت:

  سپاه در واقع مجری این طرح ها نیست فقط حق دلالی میگرد . پرو ژه را با شرکتهای مجری و مهندسی قرارداد میبندد به هر نحو که بخواهد بعد ازاین وسط حق دلالی میگیرد .حال در این وسط چه فساد ها که انجام نمیشود. بخور بخور نظارت هم که مجلس بدبخت و مزدور حق ندارد بر این ها داشته باشد .خوب طبیعی است که این فرمانده هان بگویند ولایت بهترین است هرکس هم اعتراض کند سر از بازداشتگاه های ان ها در میاورد شکنجه و زندانی به نام مقدس اسلام که وای شرع اسلام به خطر افتاده .مشکل اقایان امام جمعه ها و حضرات در قم هم که این ها نیست موی دختران و شلوار لی پسران است

 2. کارشناس اسبق نفت گفت:

  آن پروژه دیگر را هم که قرار بود روس ها انجام دهند وبازی در می آوردند، وزارت نفت ازآنها گرفته و به سپاه پاسداران داد که ارزش انجام آن پروژه دو میلیارد دلار است. طرح آذر با برآورد 400 میلیون بشکه نفت.

 3. ناشناس گفت:

  چه بخور بخوریه. چه احمق بودم که فکر میکردم پول انقلاب به جیب بیگانه ها رفته در حالی که پول تو جیب برادرا بوده.

 4. ناشناس گفت:

  شما گفتید مردم هم باور کردن!!!!

 5. محمد گفت:

  این هم مزد اقایان از احمدی نژاد بخاطر سر گوب مخا لفانش توسط سپا پس بی جهت نبود که همه می گفتن تخلف وتقلب انجام نگرفته

 6. رزمنده سابق ارتش در حبهه گفت:

  با سلام و درود.
  مشگل اصلی اینجاست که اینها کار هم بلد نیستند، و جز خرابکاری و ندانم کاری اخصص دیگری ندارند ، و همانگونه که یکی از دوستان اشاره کرده بود ، هدف ، فقط چپاول رانت است.این یک واقعیت است که سپاه پاسداران تاکنون روی هر پروژه ایی که دست گذاشته ، فقط خرابکاری کرده است.برای همین هم هست که شما نمیتوانید حای یک پروژه سپاه به من نشان دهید که غیر مستقیم درش شرکت چینی و یا کره ایی نباشد. این یک واقعیت تلخ است که علی حامنه ایی ، محمود احمدی نژاد و سپاه پاسداران در طی شش سال گذشته ،ایران را از هر نظری به آتش کشیدند.

 7. ناشناس گفت:

  ضمن احترام به نظر نویسنده محترم، آیا بهتر نیست بجای دلالان و شرکت های خارجی سرمایه مملکت نصیب هم وطن خودمان بشود؟ هر چند که از ناسپاس و ناجوانمرد بودن این هم وطن در رنج باشیم.

 8. زهرا گفت:

  سپاه مافیایی ترین تشکل دنیاست

 9. ناشناس گفت:

  بگذارید تا میتونن جمع کنن. هر چی که صدام و مبارک و قذافی تونستن ببرن اینها هم میبرن. همشون تو لیست سیاه سازمان ملل هستن و ریالی نمیتونن خارج کنن موقع فرار. هر چی الان بیشتر جمع کنن جون کندنشون سخت تر و برای ما البته لذت بخش تره و با حسرت بیشتری جون میدن.

 10. ناشناس گفت:

  شریک دزد و رفیق قافله
  هم فروشنده ام هم خریدار هم وکیلم هم موکل – اصل دین و تعقل انسانی و منصفانه را در امر نمایندگی ملت و حکومت له کردند مضمحل کردند به سخره گرفتند و تحمیق ملت و تاریخ را سر لوحه تفکر و مشی و عملکرد خود قرار دادند و فکر میکنند خدای لبالمرصاد و ملت اسلام غافل است!

 11. ناشناس گفت:

  سپاه پاسداران مجموعه ای از مخلص ترین و متخصص ترین اقشار علمی و فرهنگی جامعه ی ما رو در بر گرفته بگونه ای که امروزه در تمام دنیا از این نهاد به عنوان نهادی قدرتمند نامبرده میشه.اما عجیبه که عده ای از هموطنانمون اینجوری قصد تخریب اونا رو دارن.اگر نبود همین سپاه ما هشت سال جنگ تحمیلی رو چگونه دوام می اوردیم؟اگر نبود سپاه چه کسی می توانست انقلاب را از سقوط در ورطه ی جنبش های سبز مخملی رهایی بده؟این نهناد ساخته و پرداخته بزرگانی چون امام راحل و امام خامنه ای است که یقینا هزاران برابر امثال شماها اطلاعات و تخص دارند.پس خاموش باشید که برای دنیا و اخرتتان بهتر است