سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
 • صفحه اصلی
 • » بازداشت دهها فعال مدنی و سیاسی در آذربایجان / جرم: اعتراض به خشک شدن دریاچه ارومیه!...

بازداشت دهها فعال مدنی و سیاسی در آذربایجان / جرم: اعتراض به خشک شدن دریاچه ارومیه!

چکیده :در پی فراخوان برای تجمع اعتراضی علیه ادامه وضعیت بحرانی دریاچه‌ی ارومیه، شماری از فعالان مدنی در آذربایجان بازداشت شده‌اند. بعدازظهر چهارشنبه ۲شهریور در محله قم تپه تبریز بیش از ۳۰ نفر در یک مراسم افطار توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به محل نامعلومی منتقل شده‌اند. در ارومیه نیز اداره اطلاعات این شهر ۲۰ نفر از فعالان مدنی را احضار و به آن‌ها در مورد فعالیت‌هایشان هشدار داده است. استانداری آذربایجان غربی و فرمانداری ارومیه نیز در اطلاعیه‌های جداگانه‌ای صدور مجوز برای هر گونه تجمع اعتراضی در روز شنبه آینده را رد کردند....


در پی فراخوان برای تجمع اعتراضی علیه ادامه وضعیت بحرانی دریاچه‌ی ارومیه، شماری از فعالان مدنی در آذربایجان بازداشت شده‌اند. مجلس ایران طرحی را که اخیراَ برای نجات دریاچه تصویب پیشنهاد شده بود تصویب نکرد.

به گزارش دویچه وله، با افزایش حساسیت عمومی نسبت به سرنوشت دریاچه ارومیه، برخی وب سایت‌های خبری و شبکه‌های اجتماعی از برگزاری تجمعی اعتراضی در روز شنبه آینده (۵ شهریور) در استان‌های آذربایجان شرقی و غربی ایران خبر دادند.

پس از این فراخوان در چند روز اخیر شماری از فعالان مدنی و سیاسی آذربایجان بازداشت شده‌اند. بر اساس گزارش وب سایت «مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران» بعدازظهر چهارشنبه ۲شهریور در محله قم تپه تبریز بیش از ۳۰ نفر در یک مراسم افطار توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به محل نامعلومی منتقل شده‌اند.

بر اساس همین گزارش در ارومیه نیز اداره اطلاعات این شهر ۲۰ نفر از فعالان مدنی را احضار و به آن‌ها در مورد فعالیت‌هایشان هشدار داده است.

وب سایت‌های وابسته به فعالان سیاسی و مدنی آذربایجان با انتشار نام ۳۳ نفر از بازداشت‌شدگان روزهای اخیر از ضرب و شتم برخی از این افراد در هنگام دستگیری خبر می‌دهند.

در رخدادی دیگر استانداری آذربایجان غربی و فرمانداری ارومیه، در اطلاعیه‌های جداگانه‌ای صدور مجوز برای هر گونه تجمع اعتراضی در روز شنبه آینده را رد کردند.

در اطلاعیه استانداری آذربایجان غربی آمده است: «پخش شایعاتی در خصوص تجمع و راهپیمایی وجهه قانونی ندارد و هیج گونه مجوزی از سوی نهادهای مسئول در خصوص این قبیل تجمعات صادر نشده است.»

همچنین فرمانداری ارومیه نیز اعلام کرد: «هیچگونه درخواستی از سوی هیچ مرجعی برای برپایی تجمع و راهپیمایی از این فرمانداری درخواست نشده، لذا به شایعات و پیامک‌هایی (پیام‌های کوتاه) که ریشه جعلی و ضد انقلابی دارند، اعتماد نکنید.»

این فرمانداری از شهروندان آذربایجان خواسته است به جای اعتراض به شرایط دریاچه‌ی ارومیه روز جمعه در راهپیمایی «روز قدس» در دفاع از مردم فلسطین شرکت کنند.

با این حال بر اساس برخی گزارش‌ها شامگاه پنجشنبه در جریان دیدار تیم‌های فوتبال تراکتورسازی و شهرداری تبریز که با حضور بیش از ۶۰ هزار تماشاگر برگزار شد، شعارهایی در اعتراض به عدم تصویب دو فوریت طرح نجات دریاچه‌ی ارومیه و بی‌توجهی مسوولان دولتی به وضعیت این دریاچه داده شده است.

پیش‌تر در سیزدهمین روز از فروردین ماه امسال، همزمان با روز طبیعت در ایران، تجمع جمع کثیری از فعالان مدنی و حامیان محیط زیست معترض به شرایط دریاچه‌ی ارومیه، در دو شهر تبریز و ارومیه با مداخله نیروهای انتظامی و امنیتی به خشونت کشیده شد.

خشک شدن دریاچه و طوفان نمک

دریاچه ارومیه دومین دریاچه شور جهان است که بین دو استان‌های آذربایجان شرقی و غربی ایران تقسیم شده است. در یک دهه اخیر عمق این دریاچه بیش از شش متر کاهش یافته است.

در هفته‌های اخیر و با بحرانی تر شدن شرایط زیست محیطی این دریاچه جمعی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی ایران طرح دو فوریتی جهت انتقال آب از رودخانه‌های ارس و سیلوه را پیشنهاد کردند که با مخالفت اکثریت نمایندگان، فوریت آن به تصویب نرسید.

کار‌شناسان معتقدند دریاچه ارومیه، به دلیل تغییرات آب و هوایی و همچنین بستن سد روی رودخانه‌های منتهی به این دریاچه، تبدیل به شوره زار شده است.

بر اساس پیش‌بینی‌ها، پس از خشک شدن این دریاچه، بیش از ۱۰ میلیارد تن نمک، محیط‌زیست استان‌های شمال غرب و غرب کشور را تهدید خواهد کرد.

رئیس ستاد ملی احیای دریاچه‌ی ارومیه، در گفت‌و‌گو با سایت خبرآنلاین، اعلام کرد که در صورت بی‌توجهی، طی دو تا سه سال آینده دریاچه ارومیه از بین می‌رود و هجوم طوفان نمک در بخش‌های مختلفی از ایران آغاز خواهد شد.

وی افزود در صورت خشک شدن این دریاچه این میزان نمک به همراه بادهایی که در منطقه می‌وزند در سطح منطقه پخش می‌شود و این امر به فاجعه زیست محیطی منجر خواهد شد.

بدین ترتیب این احتمال وجود دارد که مشابه طوفان‌های گرد و خاکی که در چند سال اخیر استان‌های جنوبی و غربی را با مشکل مواجه کرده اینبار به صورت طوفان نمک در نیمه‌ی شمالی و غربی ایران ظاهر شود.


17 پاسخ به “بازداشت دهها فعال مدنی و سیاسی در آذربایجان / جرم: اعتراض به خشک شدن دریاچه ارومیه!”

 1. ناشناس گفت:

  طبیعی است که حکومت های دیکتاتوری و قومیت ستیز در صدد از بین بردن نماد ها و شناسه های قومیتی به عنوان مثال دریاچه ارومیه (اوروم گولی) باشند و عواقب آن برای مردم بومی منطقه مهم نباشد.

 2. sam گفت:

  sale ayande agar inha bemonand baray nemaz va roze ha bayad mojavez begirid.!!e

 3. ناشناس گفت:

  نتيجه گوتاه امدن جلوي حاكميت است ….

 4. ناشناس گفت:

  اردبيل رو هم اضافه كنين…

 5. امیر گفت:

  بعد از خشک شدن زاینده رود و به تبع آن نابودی تالاب گاوخونی، حالا نوبت نابود کردن دریاچه ارومیه رسیده است.
  خدا به خیر کند

 6. کاوه سبز مشهد گفت:

  درود بر هم وطنان اذری شما تاریخ ایران و سر ایران هستید بدن بدون سر کاری نمی تواند به کند .ما مردم مشهد به شما ها افتخار میکنیم .اگر مشهد و تبریز و اصفهان و شیراز بر خیزند کار این متحجرین و دیکتا تور ها تمام است

 7. ناشناس گفت:

  هرگونه اعتراض ممنوع است حتي بصلاح کشور؟! عجبا!!!

 8. عباس آقا گفت:

  اعتراض به خشک شدن دریاجه ارومیه هم توطئه علیه امنیت جمهوری اسلامی است؟ من دهنم داره خشک می شه می تونم یه چیکه آب بخورم یا جرمه و این حیدرخان میاد سراغم؟

 9. ناشناس گفت:

  این رفتار شایعه این موضوع که طوفانهای شن و خاک نیز ماحصل کوتاهی دولت و مجلس در مانچ پاشی بیابانهای عراق است را تایید می کند. در دهه آینده می گویند علت طوفانهای نمک در شمال کشور که به خشک شدن مراتع و جنگلهای ایران انجامیده است کار استکبار و به خصوص آمریکای جنایتکار و ایادی آن از جمله اسرائیل خون آشام است. ما همان موقع هم گفتیم که آنها چشم دیدن ایران آباد را ندارند.

 10. ناشناس گفت:

  خشک شدن دریاچه ارومیه هم بوسیله امریکا است ؟

 11. ناشناس گفت:

  اینا می گن که هیچکس هیچ فعالیتی نکنه. بشینین تو خونه هاتون تا ما یه لقمه یارانه بندازیم جلوتون و شما بخورید. فعال مدنی رو می گیرید؟؟ آدم خنده که نه گریه اش می گیره!!!

 12. آزادی گفت:

  بیداری آذربایجان = بیداری ایران = مرگ دیکتاتور

 13. عباس آقا گفت:

  اینها اینقدر بدبخت و بی عرضه هستند که اگر هر اتفاقی در مملکت به سبب بی لیاقی شان بیفتد فوری آمریکا و اسراییل را محکوم می کنند دیگر نمی دانند که با این کار هم از آمریکا و اسراییل غول می تراشند هم بیشتر به مردم ثابت می شود که اینان لیاقت اداره مملکت را ندارند آنوقت می خواهند بروند دنیا را مدیریت کنند!!!چرا؟ خوب ظلم بالسویه عدل است حال که عرضه نداشتیم این مملکت را اداره کنیم دست کم بقیه ممالک را به شکل خودمان درآوریم که همه جا مثل خودمان یک دست شود.

 14. ياشيل علي گفت:

  هميشه كوچكترين ناله آذربايجان كه ناشي از رنج ومحنت دهها ساله اش است توسط جمهوري اسلامي خفه مي شود. و در اين مدت از هيچ يك از هموطنان مان در نقاط ديگر ايران اعم فرس و عرب و لر و …. هيچ سوسوي همراهي هم به چشم و گوش ما نرسيد، و جالبتر آن كه در جنبش سبز گله مي كنند كه چرا آذربايجان آن چنان كه بايد همراهي نكرد!
  آذربايجان در ايران تنهاست! و به قول آقايان فقط “سنگر ايران” است و سپر بلا ….. اماا ديگر نه. اگر اوضاع چنين پيش رود بايد سنگر ديگري جست!

  آذربايجان آرزوي آنان را كه خيال مرگ اين خطه و ملتش را دارند و در تراژدي خشك شدن درياچه آن را به روشني نشان دادند، به ياش تبديل خواهد كرد. و آن روز دير نيست.

  “دونيادا قارانليقلار اگر جمع اولا باهم
  بير خيرداجا شمعين ايشيقين صوندوره بيلمز”

 15. ترانه سبز گفت:

  هموطن آذري ما-ياشيل علي
  ما هم به اندازه شما زير ضرب و در تنگناييم. آذربايجان تاج ايران است.يادمون نره, اين دردي كه از بي لياقتي و بي كفايتي مديران ايران ميكشيم, جدا جدا درمان نميشود. بزودي(خيلي زود) همه با هم از زير يوغ منفعت طلبان آزاد ميشيم.ايراني خواهيم ساخت كه نگين درياچه اروميه ,چشم فيروزه اي نقشه جغرافياي ايران باشد.
  درخت با جنگل سخن ميگويد
  علف با صحرا
  ستاره با كهكشان
  و من با تو سخن ميگويم
  نامت را به من بگو
  دستت را به من بده
  حرفت را به من بگو
  قلبت را به من بده
  من ريشه هاي تو را دريافته ام
  و با لبانت براي همه لبها سخن گفته ام
  و دستهايت با دستان من آشناست
  در خلوت روشن با تو گريسته ام…..
  من و تو دوباره با هم برخواهيم خاست.

 16. کاوه سبز گفت:

  یاشیل غلی دوست و هم وطن اذری. ما فا رس ها پشتیبان شما هستیم واکنون بیشترین زندانی و تبعیدی در ایران از همین فارس ها است.رزیم
  میخواهد الغا کند که بین هم وطنان اذری و فارس ها فاصله است که دروغ میباشد ما اماده هستیم تا در یک راه پیمائی سراسری به پشتیبانی
  اذری های عزیز شرکت کنیم

 17. کاوه سبز گفت:

  یاشیل غلی دوست و هم وطن اذری. ما فا رس ها پشتیبان شما هستیم واکنون بیشترین زندانی و تبعیدی در ایران از همین فارس ها است.رزیم
  میخواهد الغا کند که بین هم وطنان اذری و فارس ها فاصله است که دروغ میباشد ما اماده هستیم تا در یک راه پیمائی سراسری به پشتیبانی
  اذری های عزیز شرکت کنیم.