سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
 • صفحه اصلی
 • » افزایش قیمت‌ها: بیش از 20 درصد، نرخ تورم: 16.3 درصد / آیا بانک مرکزی صراحتا دروغ می‌گو...

افزایش قیمت‌ها: بیش از 20 درصد، نرخ تورم: 16.3 درصد / آیا بانک مرکزی صراحتا دروغ می‌گوید؟

چکیده :در حالی که همه قرائن و شواهد موجود حاکی از افزایش غیرمنتظره و شدید قیمت‌ها در یکی دو ماه اخیر است، رئیس بانک مرکزی ادعا کرد که نرخ تورم آنطور که پیش‌بینی می‌شد افزایش نیافته و در ماههای آینده هم روند نزولی تورم را شاهد خواهیم بود! بهمنی در حالی نرخ تورم در دوازده ماهه منتهی به تیرماه امسال را 16.3 درصد اعلام کرده که افزایش قیمت‌ها در آستانه ماه رمضان، افزایش شدید قیمت مصالح ساختمانی، افزایش بهای کرایه خانه و مهمتر از همه افزایش قیمت حامل‌های انرژی نسبت به سال گذشته، همگی بیشتر از 20 درصد بوده است....


کلمه – گروه اقتصادی: در حالی که همه قرائن و شواهد موجود حاکی از افزایش غیرمنتظره و شدید قیمت‌ها در یکی دو ماه اخیر است، رئیس بانک مرکزی ادعا کرد که نرخ تورم آنطور که پیش‌بینی می‌شد افزایش نیافته و در ماههای آینده هم روند نزولی تورم را شاهد خواهیم بود!

محمود بهمنی نرخ تورم در دوازده ماهه منتهی به تیرماه امسال را 16.3 درصد اعلام کرد. این رقم را بانک مرکزی برای ماه خرداد، 15.4 درصد اعلام کرده بود. او با اشاره به اینکه نرخ تورم در خردادماه 1.2 درصد افزایش یافته بود اما در تیرماه این نرخ کمتر از یک درصد افزایش یافت، نتیجه‌گیری کرده که: «روند افزایشی نرخ تورم کاهش پیدا کرده است»!

رئیس بانک مرکزی در حالی این ماه هم به اعلام نرخ تورم پرداخته که پس از مدت‌ها تناقض‌گویی و ارائه‌ی آمارهای متفاوت، که به سردرگمی افکار عمومی منجر می‌شد، هیات دولت مصوب کرد که تمام آمارها از سوی مرکز آمار ایران اعلام شود. اما این بار هم بهمنی نتوانست ساکت بنشیند و با پیش‌دستی، آمار مورد قبول خود را با رسانه‌ها مطرح کرد.

جالب اینجاست که بین نرخ تورم اعلامی بانک مرکزی و مرکز آمار ایران تفاوت قابل توجهی وجود دارد؛ به طوری که برای نمونه در اردیبهشت ماه 90 که بانک مرکزی نرخ تورم را 14.2 درصد اعلام کرده بود، مرکز آمار از تورم 16.7 درصدی خبر داد؛ یعنی دو و نیم درصد بیشتر!

حال وقتی بانک مرکزی از تورم 16.3 درصدی صحبت می‌کند، بعید نیست که آمار رسمی مرکز آمار، از 19 درصد هم بالاتر باشد.

این پیش‌بینی به خصوص وقتی جدی‌تر به نظر می‌رسد که توجه کنیم افزایش قیمت‌ها در آستانه ماه رمضان، افزایش شدید قیمت مصالح ساختمانی، افزایش بهای کرایه خانه و مهمتر از همه افزایش قیمت حامل‌های انرژی نسبت به سال گذشته، همگی بیشتر از 20 درصد بوده است.

حال باید پرسید آیا بانک مرکزی بار دیگر به مانند سال 86 شیوه‌ی محاسبه‌ی خود را تغییر داده، یا آنکه آشکارا آمارسازی می‌کند و عدد دروغ به خورد مخاطبان می‌دهد؟


6 پاسخ به “افزایش قیمت‌ها: بیش از 20 درصد، نرخ تورم: 16.3 درصد / آیا بانک مرکزی صراحتا دروغ می‌گوید؟”

 1. ایرانی گفت:

  گر دروغ را استخوانی بود آن استخوان …میدرید این حنجره ها از میان و الخ

 2. ناشناس گفت:

  به قول اقای مهندس موسوی مردم گرانی را خودشان لمس میکنند نیازی به این امارهای دروغی نیست

 3. ناشناس گفت:

  فردی که دارای بیماری سختی باشد اما نخواهد مشورت کند قطعا بیماریش رو به وخامت میگراید و او را از پای درخواهد آورد حال اعمال مقامات کشور فلک زده ی ماست

 4. ناشناس گفت:

  بالاترین مقام نظام فرمان داده آمار مایوس کننده نباید اعلام شود. پس اینقدر به این اعداد اهمیت ندهید

 5. یک کلمه حرف حساب گفت:

  گفت که الناس علی دین ملوکهم. شما مگه نمی دونید که همه باید التزام عملی به ولایت داشته باشند. خب اینم همونه دیگه. یه نگاهی به مجموعه سخنرانیهای حضرت آقا بکنید. اگه فرقی دیدید هر چی شما گفتین درسته.

 6. شوق گفت:

  اقای بهمنی دوباره نمودارو بر عکس گرفته احتمالا