سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » مدير انتشارات شباويز: ايران از ليست مسابقات جهاني كتاب كودك حذف شده‌ است...

مدير انتشارات شباويز: ايران از ليست مسابقات جهاني كتاب كودك حذف شده‌ است

چکیده :وي گفت: دو سال بعد از آن هم كه به طور كلي ايران را از ليست كشورهاي مجاز براي شركت در بخش متني اين مسابقه حذف كردند و رفته رفته اين اتفاق در مسابقات ديگر نيز رخ داد، به نحوي كه درحال حاضر قريب به اتفاق ابن مسابقات، ايران را در اين بخش راه نمي‌دهند....


انتشارت شباويز به مديريت فريده خلعتبري از معدود ناشران ايراني‌ست كه طي سال‌هاي اخير توانسه‌است بيشترين آمار جوايز بين‌المللي را در حوزه‌ي كتاب كودك به خود اختصاص دهد. اين درحالي‌ست كه اين انتشارات چندان مورد توجه و حمايت مسوولان قرار نگرفته و شايد بتوان گفت كه نام شباويز در خارج از مرز‌هاي ايران، شناخته شده‌تر است از داخل كشور.

فريده خلعتبري كه اين‌روزها تمام هم و غم‌ خود را آماده كردن كتاب‌هاي جديد انتشاراتش و رساندن آن‌ها به مسابقات بين‌المللي سال 2011 ميلادي‌ست، در گفتگو با ايلنا گفت: درحال حاضر 5 جايزه‌ي تصويرگري كتاب كودك معتبر جهاني كه عبارتنداز: بلگراد، پرتغال، كره، بولونيا و پادوا، فعاليت خود را آغاز كرده‌اند و براي بخش مسابقه‌اي‌شان فراخوان داده‌اند.

وي ادامه داد: اين 5 مسابقه چون سال‌هاي پيش براي ما بسيار حايز اهميت هستند و اين‌روزها درپي جمع‌آوري و انتشار آخرين كتاب‌هايي هستيم كه قرار است در اين مسابقات شركت داده‌ شوند. البته بخش اعظم كار انجام شده اما هنوز منتظر اتمام كار تصويرگران چند كتاب هستيم.

خلعتبري درخصوص شركت آثار ايراني در رقابت‌هاي متني مسابقات جهاني خاطرنشان كرد: محدوديت‌هاي فراواني در اين مسير وجود دارد. اولا به دليل اينكه زبان رسمي كتاب‌هاي ما فارسي‌ست، از امتياز ورود مستقيم به مسابقات محروميم. بنابراين كتاب‌ها بايد ابتدا ترجمه و بعد منتشر شوند تا بتوانند در مسابقات شركت داده شوند كه اين امر ما را دچار مشكل خواهد كرد.

مدير انتشارات شباويز اضافه كرد: چند سال پيش در بخش متن، در مسابقه‌ي كرياما امريكا شركت كرديم كه در مرحله‌ي نخست؛ پرينت ترجمه‌ي برخي از آثار برگزيده‌مان را به اين مسابقه ارسال كرديم. قرار بود برگزيده‌ها كتاب‌ها را به زبان انگليسي منتشر كنند و باقي قضايا. اتفاقا سه عنوان از كتاب‌هاي ما به مرحله‌ي نهايي رسيد اما چون برگزيده نشدند، طبيعتا به زبان انگليسي منتشر نشدند.

وي گفت: دو سال بعد از آن هم كه به طور كلي ايران را از ليست كشورهاي مجاز براي شركت در بخش متني اين مسابقه حذف كردند و رفته رفته اين اتفاق در مسابقات ديگر نيز رخ داد، به نحوي كه درحال حاضر قريب به اتفاق ابن مسابقات، ايران را در اين بخش راه نمي‌دهند.

خلعتبري ضمن بيان اين مطلب كه مجبوريم از راه‌هاي فرعي به مقصد نزديك شويم، افزود: البته ما تلاش خود را متوقف نكرديم و قرار شد كارهاي برگزيده‌مان را ابتدا توسط ناشراني كه در كشورهاي ديگر با ما همكاري دارند، منتشر كنيم و سپس از طريق آن‌ها در اين مسابقات شركت كنيم. اين اتفاق هم‌اكنون درحال جريان است و ناشراني در تايوان، كره و آلمان مشغول انتشار برخي از كتاب‌هاي شباويز هستند.


یک پاسخ به “مدير انتشارات شباويز: ايران از ليست مسابقات جهاني كتاب كودك حذف شده‌ است”

  1. ناشناس گفت:

    بگویید ایران از کجا حذف نشد؟