سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » احمد مسجدجامعي در نامه اي هشدار داد: تخريب گسترده ميراث تاريخي تهران...

احمد مسجدجامعي در نامه اي هشدار داد: تخريب گسترده ميراث تاريخي تهران

چکیده :بر اساس اعلام مديريت پايگاه بافت تاريخي تهران تعداد 2400 اثر واجد ارزش تاريخي در تهران شناسائي شده است كه از آن تعداد تنها حدود 300 اثر به ثبت رسيده است در حالي كه اين آمار نشان از عدم كفايت اقدامات صورت گرفته به منظور زمينه سازي براي حفاظت از آثار تاريخي است از ميان همين آثار واجد شرايط دهها اثر در سالهاي اخير تخريب شده است...


احمد مسجدجامعي در نامه اي خطاب به رئيس شوراي شهر نسبت به تخريب گسترده ميراث تاريخي شهر هشدار داده و خواستار ارائه گزارش از جانب شهرداري تهران و سازمان ميراث فرهنگي با قيد فوريت شد.

به گزارش کلمه، عضو شوراي شهر تهران در نامه خود آورده است: طبق آخرين اعلام نظر سازمان ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري ، محدوده تاريخي شهر تهران حدوداً 2250 هكتار است كه در قلمرو حصار ناصري ديده شده است هر چند بافت تاريخي محدود به دارالخلافه نيست بلكه به طور مشخص مناطق 12،11،10،7و20را مي توان به عنوان مناطق تاريخي در نظر گرفت.

در طرح جامع شهر تهران نيز گستره وسيع تري به عنوان پهنه تاريخي شهر مشخص شده است.

در ادامه اين نامه آمده است: بر اساس اعلام مديريت پايگاه بافت تاريخي تهران تعداد 2400 اثر واجد ارزش تاريخي در تهران شناسائي شده است كه از آن تعداد تنها حدود 300 اثر به ثبت رسيده است در حالي كه اين آمار نشان از عدم كفايت اقدامات صورت گرفته به منظور زمينه سازي براي حفاظت از آثار تاريخي است از ميان همين آثار واجد شرايط دهها اثر در سالهاي اخير تخريب شده است علاوه بر اين اخيراً شاهد موجي از تخريب در همان محدوده بناهاي ثبت شده تاريخي هستيم. سراي دلگشا، ساختمان سينگر، ساختمان پرچم و به عنوان آخرين نمونه ساختمان صداقت بوده است و به عبارتي در مدتي كوتاه بيش از 30 درصد از آثار موجود از بين رفته است.

مسجدجامعي خاطرنشان كرده كه بخش عمده اي از آثار باقيمانده، ساختمان امام زاده ها، مساجد، حسينيه ها، موزه ها، ميادين، فضاهاي عمومي و سفارتخانه هاي خارجي است كه تا كنون كم و بيش از آسيب تخريب مصون مانده است .

وي به مصوبه پيشين شوراي شهر اشاره كرده و يادآور شده است: به منظور سرعت بخشيدن به روند صيانت و حفاظت از اين آثار، مصوبه تعيين سياست هاي اقتصادي، جذب مشاركت بخش خصوصي در حفظ و احياي اماكن تاريخي در سومين دوره شوراي اسلامي شهر تهران ارائه شد و اعتباري شهرداري تهران به منظور كمك به سازمان ميراث فرهنگي پيش بيني شد تا اقدامات لازم به منظور ثبت ساير بناها سرعت گيرد.

اين عضو شوراي شهر در پايان نامه خود با توجه به اتفاقات تخريبي اخير در بناهاي ثبت شده و شاخص كه عمدتاً با مجوز صورت مي گيرد خواستار ارائه گزارش اقدامات انجام شده توسط سازمان ميراث فرهنگي و شهرداري تهران با قيد فوريت شده است.

 


یک پاسخ به “احمد مسجدجامعي در نامه اي هشدار داد: تخريب گسترده ميراث تاريخي تهران”

  1. s0gol گفت:

    هشدار؟؟!
    به کی؟!