سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
 • صفحه اصلی
 • » بهای نفت ایران به زیر 100 دلار سقوط کرد / احتمال محقق نشدن درآمدهای نفتی بودجه 90...

بهای نفت ایران به زیر 100 دلار سقوط کرد / احتمال محقق نشدن درآمدهای نفتی بودجه 90

چکیده :قیمت نفت دربازارهای جهانی سیرنزولی در پیش گرفته است. تا آنجا که برآوردها نشان می دهد پس از ماه ها ایران امروز نفت خود را با قیمتی زیر 100 دلار معامله کرده است. بر این اساس در شرایطی که بودجه امسال ایران برروی نفت 81.5 بسته شده است این نگرانی ایجاد شده که با ادامه روند نزولی قیمت نفت ایران در تامین منابع مالی خود چار مشکل شود....


بر اساس گزارش‌ها، قیمت نفت صادراتی ایران به زیر 100 دلار برای هر بشکه سقوط کرده و برآورد می‌شود که با ادامه روند نزولی قیمت نفت در جهان، درآمدهای نفتی کشور آنطور که در بودجه سالانه پیش‌بینی شده، محقق نشود.

به گزارش خبرآنلاین، قیمت نفت دربازارهای جهانی سیرنزولی در پیش گرفته است. تا آنجا که برآوردها نشان می دهد پس از ماه ها ایران امروز نفت خود را با قیمتی زیر 100 دلار معامله کرده است.

در این بین اگرچه نفت صادراتی ایرانی به آسیا همچنان در مرز 102 دلار معامله می شود اما قیمت نفت صادراتی ما به شمال غربی اروپا، مدیترانه و آفریقای جنوبی به زیر 98 دلار رسیده است.

برهمین اساس صادرات نفت سنگین ایران به مدیترانه به 95 دلار در هر بشکه رسیده است. کارشناسان معتقدند، ارزیابی اخیر موسسه اعتبار سنجی اقتصادی استاندارد اند پورز که با کاهش رتبه اعتباری آمریکا به AA+ و دورنمای منفی همراه بود ، در روزهای آینده همچنان بازارهای مالی جهان را تحت تاثیر خود قرار خواهد داد.

بر این اساس در شرایطی که بودجه امسال ایران برروی نفت 81.5 بسته شده است این نگرانی ایجاد شده که با ادامه روند نزولی قیمت نفت ایران در تامین منابع مالی خود چار مشکل شود.

اگرچه در شرایط فعلی ایران نفت خود را 17دلار گران تر از رقم بودجه می فروشد اما پیش بینی می شود با ادامه روند نزولی قیمت جهانی نفت این قیمت به بودجه نزدیک شود که نتیجه آن کاهش درآمدهای ایران خواهد بود.

در حال حاضر براساس برآوردهای صورت گرفته نفت ایران به نسبت قیمت نفت خام برنت حدود 3 دلار ارزان تر به شمال غربی اروپا صادر می شود.

همچنین نفت صادراتی ایران به مدیترانه بیش از 4 دلار ارزان تر از نفت خام برنت است که البته این رقم در صادرات نفت خام سنگین به این منطقه به بیش از 6 دلار می رسد.

دراین بین در شرایطی که قیمت نفت خام ایران برای صادرات به آسیا برمبنای نفت خام دبی و عمان محاسبه می شود اما با این حال نفت خام ایران گرانتر از قیمت این بازار به این منطقه صادر می شود.

صادرات به آفریقای جنوبی تقریبا مشابه اروپای شرقی و مدیترانه است چرا که قیمت آن برمبنای قیمت نفت خام برنت محاسبه می شود و تفاوت قیمت صادرات نفت ایران به این منطقه با نفت برنت چیزی حدود 3تا 4 دلار است، که البته لازم به ذکر است که نفت ایران ارزان تر از نفت خام برنت به این منطقه صادر می شود.

براساس برآوردهای صورت گرفته امروز هر بشکه نفت خام سبک ایران به مقصد شمال غربی اروپا 98 دلار و 92 سنت صادر شده است.

همچنین قیمت هربشکه نفت سبک ایران به مقصد مدیترانه 97 دلار و 54 سنت بوده است.به مقصد آفریقای جنوبی نیز نفت سبک ما با نرخ 98 دلار و 89 سنت صادر شده است.

در این بین قیمت نفت خام سنگین ایران کاهش بیشتری را شاهد بوده است.تا جاییکه هر بشکه نفت خام سنگین ایران به مقصد مدیترانه حدود 95 دلار و 49 سنت معامله شده است.

این درحالی است که در حال حاضر 25.45 درصد نفت ایران به مقصد اروپا و68.90 درصد به مقصد آسیا صادر می شود.

براساس اخرین آمارهای ارائه شده روزانه دو میلیون و 200 هزار بشکه نفت خام ایران صادرمی شود که یک میلیون و 320 هزار بشکه آن را نفت خام سبک تشکیل می دهد و مابقی آن شامل نفت سنگین می شود.


5 پاسخ به “بهای نفت ایران به زیر 100 دلار سقوط کرد / احتمال محقق نشدن درآمدهای نفتی بودجه 90”

 1. ناشناس گفت:

  به سلامتي،‌ بانك مركزي هم اگر تحريم شود ديگر نفت چه يك دلار چه صد دلار! به دولت محترم تبريكات صميمانه!!

 2. ناشناس گفت:

  چشم عربهايكه شغل گليدي در ايران دارند روشن

 3. مفسر اقتصادی گفت:

  آنچه جمهوری اسلامی را به زانو درخواهد آورد و بالاخره تن به شکست خواهد داد وضع وخیم اقتصادی است. این رژیم قادر به اداره خود و تامین هزینه های ضروری نیست. ازسویی ناچار است جیره جیره خواران را برساند وگرنه علیه خودشان تفنگ ها را برمیگردانند. چه جیره خواران داخلی و چه خارجی، ازسوی دیگر با توجه به بحران مالی جهانی، تحریم های شدید و بذل و بخشش هایی که تاکنون کرده اند و نیز افت قیمت نفت اینها به زانو درخواهند آمد. غولی که اینها را تهدید می کند بحران مالی است.

 4. ناشناس گفت:

  فعلا که نفت و طلا بالا میره نمی دونی تا کجا میره

 5. ناشناس گفت:

  حالا اگر قیمت نفت بالا بره حکومت چه گلی بر سر مردم ایران می زنه