سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
 • صفحه اصلی
 • » بيانيه 14 روزنامه نگار زنداني: جمهوری اسلامی مسوول جان رهبران جنبش سبز و همه زندانی...
» به مناسبت 17 مرداد روز خبرنگار، صادر شد

بيانيه 14 روزنامه نگار زنداني: جمهوری اسلامی مسوول جان رهبران جنبش سبز و همه زندانیان سیاسی است

چکیده :ماروزنامه نگاران و فعالان رسانه اي، اعتراض خود را نسبت به در حصر قرار دادن آقايان موسوي ،مهدي كروبي و خانمها زهرا رهنورد و فاطمه كروبي اعلام و از نحوه نگهداري آنها در حصر كه بي شباهت به زندان بدون برگزاري هيچ دادگاه صالحه اي نيست ابراز تاسف كرده و خواهان آزادي آنها هستيم . بديهي است جمهوري اسلامي ايران مسوول مستقيم جان رهبران جنبش سبز و تمامي زندانيان سياسي و مطبوعاتي كشور و معترضان اجتماعي و سياسي است . اخبار رسيده حاكي از شرليط بد جسماني آنهاست .شرايطي كه برخي پزشكان و ديگر آزادي خواهان كشور را بر آن داشته كه نسبت به سلامت آنها به مقامات جمهوري اسلامي هشدار دهند ....


جمعی از روزنامه نگار زنداني در زندان های اوین و رجایی شهر به مناسبت فرا رسيدن 17 مرداد، روز خبرنگار، بيانيه اي را خطاب به ملت ايران صادر كردند. اين روزنامه نگاران كه تنها به دليل نوشتن و گزارش كردن واقعيت هاي حاكم بر جامعه ايران هم اكنون در بندند، در ابتداي اين بيانيه با تحليل شرايط و وضع فعالان رسانه اي زنداني و همچنين جو حاكم بر مطبوعات تاكيد كرده اند: «هم اكنون بيش از 40 نفر از روزنامه نگاران و فعالان رسانه اي كشور در زندان به سر مي برند. تعدادي از آنها با احكام غير قانوني براي هميشه و يا براي چندين ده سال از ادامه كار بازمانده اند و برخي نيز با نا امن بودن فضاي كار حرفه اي زندگي در غربت و تبعيد خود خواسته را به رغم ميل خويش در پيش گرفتند. در دو سال گذشته دادگاه هاي جمهوري اسلامي دست كم 40 سال حكم زندان براي روزنامه نگاران و فعالان عرصه رسانه ها صادر كرده است »

اين روزنامه نگاران زنداني همچنين در ادامه بيانيه خود با اشاره به تعطيلي دو روزنامه كلمه سبز” و” اعتما د ملي” كه آنها اين دو روزنامه را به عنوان دو روزنامه شاخص جنبش سبز ايران عنوان كرده اند نوشته اند: «تعطيلي دو روزنامه اعتماد ملي و كلمه سبز به عنوان دو روزنامه شاخص جنبش سبز ايران و دستگيري و در حصر خانگي قرار دادن مديران مسوول و سياستگذاران اين دو روزنامه كه از رهبران جنبش نيز هستند، اوج فشارهايي بوده كه بر فضاي جامعه ايران سنگيني كرده و آن را به سوي يك استبداد همه جانبه سوق داده است.»

آنها در ادامه بار ديگر نسبت به وضعيت سلامت رهبران جنبش سبز و همسران شان ابراز نگراني كرده و به مسوولان جمهوري اسلامي حفاظت از جان آنان و ديگر فعالان جتماعي و سياسي را هشدار داده اند.

متن كامل اين بيانيه كه در اختيار سايت كلمه قرار گرفته را مي خوانيد:

در 105 سال گذشته ملت ايران چندين گام و خيز بلند تاريخي براي قانون گرايي، آزادي خواهي و دمكراسي طلبي برداشته است، اما دو سال اخير را مي توان نقطه عطفي در اين مبارزات تاريخي دانست ، دو سالي كه با انتخابات 22 خرداد 88 و تولد جنبش سبز آغاز و سر فصلي شد براي تعيين روند جديد كوشش هاي مسالمت جويانه و عاري از خشونت مردم ايران براي دستيابي به روياي ديرين آزادي و قانون گرايي.

در دو انقلاب و چهار جنبش اصلاحي صورت گرفته در اين 105 سال، روزنامه نگاران ايران يكي از گروه هاي پيشرو و خط شكن مبارزه با استبداد، جهل، فساد و زياده خواهي هاي حكومتها و صاحبان قدرت بوده اند. طي دو سالي كه از آغاز جنبش سبز مي گذرد و همچنانكه انتظار مي رفت، روزنامه نگاران ايران از يك آزمون سخت ديگر نيز سر بلند بيرون آمدند.

هم اكنون بيش از 40 نفر از روزنامه نگاران و فعالان رسانه اي كشور در زندان به سر مي برند. تعدادي از آنها با احكام غير قانوني براي هميشه و يا براي چندين ده سال از ادامه كار بازمانده اند و برخي نيز با نا امن بودن فضاي كار حرفه اي زندگي در غربت و تبعيد خود خواسته را به رغم ميل خويش در پيش گرفتند.

در دو سال گذشته دادگاه هاي جمهوري اسلامي دست كم 40 سال حكم زندان براي روزنامه نگاران و فعالان عرصه رسانه ها صادر كرده است. تعدادی دیگر نیز در انتظار صدور حکم برای خود هستند.

انجمن صنفي روزنامه نگاران ايران بدون برگزاري هيچ دادگاهي تعطيل شده است و طي اين مدت چند تن از اعضاي هيات مديره آن نيز زنداني شده اند.

روزنامه ها، هفته نامه ها و سايتها و وبلاگ هاي بسياري توقيف، تعطيل و فيلتر شده اند.

نشريات غير فارسي زبان در مناطقي چون آذربايجان و كردستان وضعيت شان به جايي رسيده كه تقريبا ديگر اثري از آنها ديده نمي شود و تقريبا همه ي اين نشريات با اعمال فشار به محاق رفته اند .اقدامي كه صريحا بر خلاف اصول قانون اساسي جمهوري اسلامي است .

احضار، تهديد و بازداشت روزنامه نگاران و فعالان رسانه اي كشور در طول اين دو سال هرگز متوقف نشده و همچنان هم ادامه دارد.

با تعطيلي روزنامه ها و مراكز اطلاع رساني و تعطيلي دفاتر خبرگزاري هاي خارجي و اخراج خبرنگاران و روزنامه نگاراني كه قادرند واقعيت هاي موجود ايران را در داخل و خارج از كشور منعكس كنند ،عملا جريان آزاد اطلاعات و حق دسترسي شهروندان به اطلاعات مسدود شده است.

تعطيلي دو روزنامه اعتماد ملي و كلمه سبز به عنوان دو روزنامه شاخص جنبش سبز ايران و دستگيري و در حصر خانگي قرار دادن مديران مسوول و سياستگذاران اين دو روزنامه كه از رهبران جنبش نيز هستند ، اوج فشارهايي بوده كه بر فضاي جامعه ايران سنگيني كرده و آن را به سوي يك استبداد همه جانبه سوق داده است.

اين دو رهبر جنبش سبز و همسران گرامي شان در 175 روز گذشته در حصر خانگي قرار دارند، زنداني كه به مراتب بدتر از زنداني است كه ما روزنامه نگاران و فعالان رسانه اي امضا كننده اين بيانيه در آن قرار داريم . اخبار رسيده حاكي از شرليط بد جسماني آنهاست .شرايطي كه برخي پزشكان و ديگر آزادي خواهان كشور را بر آن داشته كه نسبت به سلامت آنها به مقامات جمهوري اسلامي هشدار دهند.

ما روزنامه نگاران و فعالان رسانه اي امضا كننده اين بيانيه با گرامي داشت روز خبرنگار و تبريك آن به اهالي رسانه اعتراض خود را نسبت به در حصر قرار دادن آقايان موسوي ،مهدي كروبي و خانمها زهرا رهنورد و فاطمه كروبي اعلام و از نحوه نگهداري آنها در حصر كه بي شباهت به زندان بدون برگزاري هيچ دادگاه صالحه اي نيست ابراز تاسف كرده و خواهان آزادي آنها هستيم . بديهي است جمهوري اسلامي ايران مسوول مستقيم جان رهبران جنبش سبز و تمامي زندانيان سياسي و مطبوعاتي كشور و معترضان اجتماعي و سياسي است.

امضا كنندگان بيانيه:

1-سيد عليرضا بهشتي شيرازي

2-علي مليحي

3-سيامك قادري

4-عليرضا رجايي

5- بهمن احمدي امويي

6-مسعود باستاني

7- مسعود لواساني

8- نادر كريمي جوني

9- سعيد متين پور

10-محمد صديق كبود وند

11-محمد داوري

12-سام محمودي سرابي

13-کیوان صمیمی

14-عیسی سحرخیز


19 پاسخ به “بيانيه 14 روزنامه نگار زنداني: جمهوری اسلامی مسوول جان رهبران جنبش سبز و همه زندانیان سیاسی است”

 1. ناشناس گفت:

  این که روزنامه نگاران زندانی بیانیه داده اند خوب است ولی انچه بجائی نرسد فریاد است بهتر است همه زندانیان از طرق های مختلف با اقای شهید نماینده ویژه حقوق بشر در ایران مکاتبه کنند و از او درخواست کنند نسبت به اتمام حصر اقایان موسوی و کروبی و همسرانشان اقدام نماید مسئولین نظام تنها چیزی را که احساس نمی کنند مسئولیتشان است و تنها چیزی را که احساس می کنند سنبه پر زور است که سریع عقب نشینی می کنند بر هر ایرانی وطن دوست و مسلمان لازم است با ارسال نامه های پیاپی از فاجعه دیگری که همانا به شهادت رسیدن افراد در حصر و زندانی می باشد چلوگیری نمایند.
  درود بر سید اصلاحات خاتمی کبیر

 2. میز قلمدون گفت:

  با آرزوی آزادی همه آزادیخواهان وآزاد اندیشان
  و اما بعد…
  یا علی سخنی دارم کوتاه با حضرتتان..
  برکرسی قضاوت تو تکیه زدن و رفتاری ضحاک وار داشتن عاقبت تیره ای خواهد داشت…شما چه میفرمایید؟
  ما که شما را ندیده ایم ولی از بزرگترها شنیده یم که در عدالت علی شک وجود نداشت..
  شنیده ایم با آنکه حاکم اسلامی بودی در نزد قاضی مساوی بود با آن یهودی…علی جان…شنیده ایم که در مسجد کوفه در زمان حکومتت با خوارج احتجاج میکردی و آنها را به جرم مخالفت با خود به زندان و …نمیفرستادی.
  یا علی…امروز راهزنان نام تو را دزدیده اند و فرعون وار مظلومان را میکشند ،در محبس میاندازند و خانواده شان را برای خنک شدن دل خود می آزارند…
  ای امیر مومنان…براستی اگر افسانه نیست شنیده های ما از تو پس چرا اینان که ادعای دینداریشان گوش اصرافیل را هم کر کرده این گونه میتازند؟
  چرا بیماری مسری((خود عمار پنداری )) اینان چنان مشمئز کننده و رقت انگیز است که دین نصفه و نیمه ما را هم نشانه رفته است؟
  یا علی…به خودت قسم ترس این دارم که روزی بیماری مهلک تری از اینان سرایت کند و آن بیماری ((خود علی پنداری)) است..
  علی جان ..پدر خوبم بی ادبی مرا ببخش ..دیریست که دلمان از دست این زاهدنمایان دنیاباز گرفته است.

 3. علی--مشهد گفت:

  درود بر تمامی آزادگان در بند درود بر تمامی رهپویان راه آزادی درود بر موسوی و کروبی

 4. ناشناس گفت:

  واقعا شرم بر ما که انقلاب ملت را به ناکجا آباد کشانده ایم.

 5. یسنا گفت:

  گرمازسربریده میترسیدیم درمحفل عاشقان نمی ترسیدیم

 6. ناشناس گفت:

  اگر تنگ چشمي اجازه مي‌داد تا مدعيان اصلاح طلبي رهبري ميرحسين را بپذيرند، كار ما به اينجا نمي‌كشيد كه به سادگي اين همه روز آنان را در زندان نگه دارند و اين مدعيان اصلاح طلبي جيك نزنند. حالا كه مي‌ببينند هوا خيلي پس نيست سر گوش مي‌جنبانند اما هيچ اقدام جدي براي نجات ميرحسين و شيخ شجاع انجام نمي‌دهند. خداي، از دشمن توقعي نداريم. اما با اين دوست نمايان چه بايد كرد؟ چطور اين همه صاحب نام اصلاح طلب ساكت شده‌اند؟ اين حكومت لعنتي از آنان چه گاف‌هايي در آستين دارد كه همه را ساكت كرده آست؟‌

 7. ناشناس گفت:

  درود بر شما سرداران آزاديخواهي !

 8. ناشناس گفت:

  مدعيان اصلاح‌طلبي كه در واقع عافيت طلبي پيشه كرده‌اند، خودشان را به كري نزننند و پيان صريح اين رزونامه‌نگاران را بشوند و تا بيش از اين آبرويشان نرفته براي نجات ميرحسين و شيخ شجاع از حصر كاري بكنند. ماه رمضان فرصت خوبي براي مدعيان اصلاح طلبي است. آقاي خاتمي هم از اين بيانيه بياموزد و از كلي‌گويي دست بردارد و به صورت جدي براي نجات ميرحسين و شيخ شجاع كاري بكند و ضرب‌الاجلي تعيين كند. حداقل كار اين است كه هزار نفر از مدعيان اصلاح طلبي طي نامه‌اي به ولي فقيه اعلام آمادگي كنند كه يا دستيگر شوند يا ميرحسين و شيخ شجاع و باقي زندانيان هم آزاد شوند. ننگ است شما ها سكوت كنيد و روزنامه‌نگاران زنداني اين بيانيه را بدهند. شرم هم جزو ارزش‌هاي اخلاقي است. داريد يا نه؟‌

 9. ناشناس گفت:

  به گزارش اداره اطلاعات و مطبوعات وزارت خارجه، رامین مهمانپرست، سخنگوی این وزارتخانه، در واکنش به “تظاهرات گسترده مردمی” که از شبنه شب در منطقه تاتنهام شمال لندن آغاز شده از دولت بریتانیا خواست تا “از هرگونه برخورد خشونت آمیز جلوگیری نماید و با انجام گفتگو و برررسی درخواست تظاهرکنندگان، موجب بازگشت آرامش شود.”

  خبرگزاری ایرنا به نقل از این گزارش نوشته است که آقای مهمانپرست ابراز امیدواری کرده است که نهادهای مستقل حقوق بشری “در راستای رعایت آزادی های فردی و صیانت از حقوق شهروندی، با ا نجام تحقیقات لازم” چگونگی کشته شدن یک جوان سیاهپوست را که به گفته پلیس، هنگام بازداشت با تیراندازی ماموران کشته شد، روشن کنند.

  تظاهرات تاتنهام در اعتراض به کشته شدن این جوان سیاهپوست به بروز آشوب خیابانی و حمله و غارت فروشگاه ها توسط جوانان در این محله و چند محله دیگر لندن منجر شده و به چند شهر دیگر هم سرایت کرده است و منابع پلیس از بازداشت بیش از سیصد تن خبر داده و گفته اند تعدادی از این افراد رسما به ارتکاب خشونت متهم شده اند.

 10. ناشناس گفت:

  به امید روزی که همه ی دلسوزان وطن ازاد شوند

 11. ناشناس گفت:

  استقلال آزادی جمهوری اسلامی

 12. دختر دلتنگ ِ سبز گفت:

  از وقتی میرحصر شد فیلتر شکن منم خراب شد

  خلاصه حدود 6 ماه به کلمه دسترسی نداشتتم

  خیلی دلم براش تنگ شده خیلیییییییییییییییییییییی خیلییییییییییییییییییی

  کاش بخاطر مردمی که ارزشش رو نداشتن خودش را توی اتیش نمی انداخت قبول کنید که ارزش نداشتید یا شایدم نداشتیم میر حیف بود خیلی حیف

  سکوت همتون یا شاید هممون معناش چیه؟؟؟ من سکوت نکردم اما یه دستم صدا نداره

  یا حجة ابن الحسننننننننننننننننننننننننن //// ریشه ظلمو بکننننننننننننننننننننننننننننننن

  برای فرج افامون دعا کنید اللهم عجل لولیک االفرج

 13. کویرماهی گفت:

  با سلام
  نمی دونم سخنرانی آقای خامنه ای رو که برای مسئولان کشور بود گوش کردین و به حرفاشون دقت کردین یا نه!
  همین سخنرانی که دو روز پیش بود. فکر کنم یک شنبه بود قبل از افطار
  به نظر من یه سوتی عجیب دادن که میشه ازش علیه خودشون استفاده کرد.
  مگه اینا قبلن نمی گفتن که ما مدرک داریم که فتنه 88 و سران جنبش سبز از آمریکا و انگلیس و اسرائیل تغذیه می شدن؟
  اما اگه حرفای آقای خامنه ای رو دقت کنید وقتی که دارن از تلاش چندین ساله غرب برای از بین بردن انقلاب صحبت می کنن ، اونجایی که میرسن به موضوع فتنه 88، کاملا مشخصه که ایشون هنوز نمی دونن که آیا آمریکا و انگلیس واقعا به سران جنبش سبز کمک کردن یا نه فقط از اعتراض سران جنبش به انتخابات سوء استفاده کردند.
  تو رو خدا وقت بذارین و این تکه از سخنرانی ایشون رو پیدا و پخش کنین تا مشخص بشه که اینا دارن رو هوا حرف میزنن و فقط می خوان عوام فریبی کنند.
  ممنون

 14. ناشناس گفت:

  به نظرم، پيام اين روزنامه‌‌نگاران كه از خط ترس گذشته‌اند و مي‌دانند آن سوي تهديد‌هاي حاكميت تو خالي و پوچ است، همانند همان گروه از زندانيان كه دست به اعتصاب غذا زدند، بسيار روشن است: دندان‌هاي حاكميت كشده شده است و نترسيد. با اين همه مردم فعلاً ساكت شده‌اند. چرا؟

  كنشگران اجتماعي و فعالان سياسي مدرن ايراني بايد با اين ديد جبرگرايانه‌ي لنينيستي – كه بر اساس آن انقلاب‌ها به صورت خود به خودي زائيده مي‌شوند – دست بردارند و هر چند لازم نيست تسليم يك رويكرد اراده‌گرايانه بشوند، كه بر اساس آن گروهي از انقلابيون حرفه‌اي مي‌توانند انقلاب به پا كنند، اما، در ميان اين دو رويكرد افراطي طيف گسترده‌اي از گزينه‌ها وجود دارد كه بايد با محاسبه‌ي دقيق هر يك از آن‌ها، كارزارهاي متنوعي طراحي كرده و به اجرا درآورند و به مرور جنش آگاهانه‌اي را خلق كنند. كارزار آب بازي جوانان در پارك آب و آتش فقط يك نمونه از هزاران ابتكاري است كه نشان مي‌دهد چگونه مي‌توان جنبش را ساخت و هدايت كرد. همانطور كه نوشتن نامه‌ي اين روزنامه نگاران از دورن زندان يك كارزاري عالي بود و نشان مي‌دهد تمام گروه‌هاي اجتماعي مي‌توانند و بايد دست به چنين ابتكاراتي بزنند.

  با اين همه، اگر تمام اين كارزارهاي يك هدف راهبردي واحد را دنبال نكنند، نيروهاي هدر مي‌رود و يك ديگر را خنثي مي‌كنند.

  به نظرم هدف راهبردي اين مرحله از جنبش سبز، آزادي ميرحسين و شيخ شجاع است. در اين صورت، درست مانند فتح خرمشهر، بايد براي فتح دژي كه ميرحسين و شيخ شجاع در آن زنداني هستند، نقشه كشيد: موانع رسيدن به دژ را شناسايي كرد نيروهاي لازم براي فتح دژ را آماده ساخت. و درست مانند يك عمليات نظامي براي فتح اين حصر به مبارزه‌ ادامه داد. تنها ويژگي مبارزه‌ي ما كه با صراحت اعلام شده اين است كه در اين مبارزه «ما» دست به خشونت و كشتار و تخريب نمي‌زنيم اما انتظار نداريم كه دشمن هم دست به خشونت نزند و بديهي است كه اين همه سرمايه‌گذاري كرده كه چنين روزي از ابزارهاي سركوب خشونت آميز خود عليه مردم استفاده كند.

  به نظرم استراتژيست‌هاي جنبش سبز، به خصوص اگر چنين افرادي در شوراي هماهنگي راه سبز حضور دارند، فقط بايد نقشه‌ي جنگي فتح دژ ميرحسين و شيخ شجاع را طراحي كنند و به اجرا بگذارند. و چه بسا براي فتح اين دژ لازم باشد كل حاكميت را فرسنگ‌ها به عقب نشيني وارد كرد.

  در چارچوب چنين تحليلي است كه بيانيه‌ي روزنامه‌نگاران زنداني اهميت مي‌يابد. به خصوص كه با صراحت روي آزادي ميرحسين و شيخ شجاع تمركز كرده بود در حاليكه خودشان زنداني هستند و اصلاً از آزادي خودشان سخني نگفته‌اند. درود بر اين مردان شرافتمند. شرم بر مدعيان اصلاح‌طلبي و روشنفكري كه جيك نمي‌زنند.

 15. sohrabi rad گفت:

  man hosein sohrabi hastam
  az zendaniane 350 felan to morakkhasi hastam omidvaram in bayanie ha va talashha natije dashte bashe
  rozi berese ke azadie iranemon dar saye emame zaman dashte bashim,

 16. ناشناس گفت:

  ایشان فتنه 88 را محکوم کردند بعد گفتند معلوم نیست که دشمنان ابتدا برای این فتنه برنامه ریزی کرده بودند یا بعدا حمایت کردند!!! امر بر ایشان مشتبه شده است

 17. ناشناس گفت:

  واقعا برای چی تو زندانند؟
  آیا می توان افکار و اندیشه ها را زندانی کرد؟

 18. رضا گفت:

  همتون سرکار هستید

 19. ناشناس گفت:

  يا گناهش پاك كن يا بزنش دسبند.يا زنگي زنگي.يا رومي رومي. اين روش فعلي بايد منتظر مرگ تك تك انها باشيم.براي حاكميت هم خوبه .هم از مرگ تدريجي انها لذت ميبره .هم از زير مسوليت فرار ميكنه .بايد مردم را بسيج كرد و حمله كنيم به بيت جنتي مصباح خامنه اي.وانها را دستگير كنيم