سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
 • صفحه اصلی
 • » آزادي دستگيرشدگان پارك آب و آتش با وثیقه/ اتهام: تبلیغ علیه نظام!...

آزادي دستگيرشدگان پارك آب و آتش با وثیقه/ اتهام: تبلیغ علیه نظام!

چکیده :نه تنها هيچ عنوان كيفري براي اين تفريح وجود ندارد، بلكه در اخلاق عمومي هم كمترين قضاوت منفي‌ای نسبت به آب‌بازي وجود ندارد. از اين رو بسيار شگفت‌انگيز است كه با آب‌بازي در پارك به اين شكل برخورد مي‌شود.با اخباري كه از اين مراسم پخش شد، هيچ استناد قانوني براي تعقيب افراد وجود ندارد و مشمول هيچ نوع عنوان كيفري نمي‌شوند....


چند روز پس از جنجال‌هايي كه براي آب‌بازي در پارك آب و آتش به پا شد، افرادي كه از سوي پليس امنيت تهران در اين رابطه دستگير شده بودند، آزاد شدند. هفتم مرداد بود كه تعدادی ختر و پسر به دنبال فراخواني در فيس‌بوك، براي شادي و آب‌پاشي در پارك آب و آتش دور هم جمع شدند و آب‌بازي كردند. بعضي از آنها تفنگ آب‌پاش هم با خودشان آورده بودند. انتشار تصاويري از شادي اين جوان‌ها بود كه واكنش برخي رسانه‌ها را به دنبال داشت. بعد از انتشار خبرهايي در خبرگزاري فارس و سايت‌هاي اصولگرا، رييس پليس تهران خبر از دستگيري تعدادي از شركت‌كنندگان در مراسم پارك آب و آتش داد. خبرگزاري فارس عنوان كرده بود كه اين اقدامات در ملاءعام باعث جريحه‌دار شدن احساسات مردمي شده است.

به گزارش روزنامه شرق، بعد از آن هم عنوان شد كه اين طرح از سوي عوامل خارجي طراحي شده است، اما با گذشت هشت روز از اين اتفاق و دستگيري نزديك به 10 نفر در رابطه با آن، روز گذشته همه دستگيرشدگان با سپردن قرار وثيقه آزاد شدند. پليس به دستگيرشدگان گفته بود، كه اتهامشان تبليغ عليه نظام است. بازپرس دادسراي ارشاد در خيابان بخارست به خانواده دستگيرشده‌ها اعلام كرده كه يك سند براي آزادي فرزندشان بياورند.

به اين ترتيب ديروز همه دستگيرشده‌ها كه پليس امنيت اخلاقي آنها را بازداشت كرده بود، آزاد شدند. رييس مركز اطلاع‌رساني فرماندهي انتظامي تهران بزرگ درباره خبرهاي برخي رسانه‌ها مبني بر طراحي اين برنامه از سوي دشمنان و گروه‌هاي خارجي گفت: من تا به حال چنين چيزي را از همكارانم در مجموعه پليس نشنيده‌ام.

كجاي قانون آب پاشي جرم است؟

كامبيز نوروزي، حقوقدان در رابطه با اين موضوع به «شرق» مي‌گويد: نه تنها هيچ عنوان كيفري براي اين تفريح وجود ندارد، بلكه در اخلاق عمومي هم كمترين قضاوت منفي‌ای نسبت به آب‌بازي وجود ندارد. از اين رو بسيار شگفت‌انگيز است كه با آب‌بازي در پارك به اين شكل برخورد مي‌شود.

او معتقد است: با اخباري كه از اين مراسم پخش شد، هيچ استناد قانوني براي تعقيب افراد وجود ندارد و مشمول هيچ نوع عنوان كيفري نمي‌شوند.

نوروزي تصريح كرد: در ماه‌هاي گذشته فرماندهان پليس سخناني مطرح كرده‌اند كه از حيث حقوقي محل بحث و ترديد است كه فكر مي‌كنم بايد دقت‌نظر بيشتري داشته باشند.

اين حقوقدان مي‌گويد: ممكن است، آب‌پاشي براي برخي مورد پسند نباشد اما اين دليل نمي‌شود انگ مجرمانه به جوانان بي‌گناهي كه در پارك آب و آتش شادي كرده‌اند، بزنند و آنها را در زمره مجرمان قرار دهند. به گفته نوروزي، حتي در سايت‌هاي خبري پليس و قوه قضاييه حوادث هولناكي منتشر مي‌شود كه اهميت بسيار بيشتري نسبت به آب‌بازي دارند. اين حقوقدان با تاكيد بر اينكه مرجع تفهيم اتهام، بازپرس دادسراست، گفت: به نظر در دادسرا، بازپرس‌ها و داديارها به اندازه كافي به كارشان مسلط هستند كه عناوين بيهوده براي افراد نتراشند و اين درايت در دادسرا وجود دارد.

اتفاقي مشابه در بندرعباس

اما درست يك هفته بعد از جشن جوانان در پارك آب و آتش تهران، تعداد زيادي دختر و پسر روز جمعه در پارك غدير بندرعباس دور هم جمع شدند و به آب‌بازي پرداختند. اين اتفاق هم واكنش پليس را به همراه داشت.

جانشين فرمانده نيروي انتظامي هرمزگان با تاييد تجمع تعدادي از جوانان و انجام آب‌بازي گفت: شكي در اينكه تجمع از قبل اطلاع‌رساني شده بود، نيست. عباس خدادادزاده با تاييد خبر بازداشت تعدادي از جوانان كه در يك اقدام هماهنگ‌شده از قبل در ساحل پارك غدير اقدام به برگزاري جشن آب‌بازي كرده بودند به مهر گفت: تعدادي از پسران و دختران كه از قبل از طريق پيامك، تلفني و فيس‌بوك به هم اطلاع‌رساني كرده بودند به صورت مختلط در ساحل پارك غدير اقدام به برگزاري مراسم آب‌بازي كردند.

جانشين فرمانده انتظامي هرمزگان افزود: پس از گزارش چنين مراسمي در پارك ساحلي اين تعداد به پليس امنيت اخلاقي احضار مي‌شوند و اكنون در حال بررسي اتفاقات اين روز هستيم.

خدادادزاده با بيان اينكه برخي هم ناخواسته در اين مراسم شركت كرده بودند، عنوان كرد: دو موضوع است، يكي اينكه اين مراسم به صورت مختلط برگزار شده بود و ديگر اينكه برخي از اين افراد بطري‌هاي آب معدني در دست داشته‌اند كه يكي از مصاديق روزه‌خواري محسوب مي‌شود. به گفته او، در ماه مبارك رمضان آب به عنوان يكي از عوامل باطل‌كننده روزه مطرح است و اين اتفاق خود با مسايل شرعي روزه‌داري مغاير است.

وي افزود: خانواده‌ها بايد در اين روزها بيشتر از گذشته مراقب فرزندان خود باشند چرا كه دشمنان از هر راهي هرچند بي‌اهميت سعي در ضربه زدن به اعتقادات ديني و مذهبي ملت ايران دارند.

معاون اجتماعي فرمانده انتظامي هرمزگان گفت: ۳۰ جوان دختر و پسر كه مشغول آب‌بازي در كنار ساحل پارك غدير بندرعباس بودند تنها جهت ارشاد به پليس امنيت اخلاقي منتقل شدند.


22 پاسخ به “آزادي دستگيرشدگان پارك آب و آتش با وثیقه/ اتهام: تبلیغ علیه نظام!”

 1. من گفت:

  ببخشید، روزه خواری این جوونا چه ربطی به ابشون داره؟
  و از کی تا حالا برای ارشاد ادم رو بازداشت می کنن و مثل مجرما پشت به دوربین باهاش مصاحبه می کنن؟

 2. یه جوان کمر شکسته گفت:

  ای خدااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااا
  چی بگیم از دست ایناااااااااااااااااااا
  اخه چقدر اینا نفهمن ای خداااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااا
  چه گناهی کردیم اینجا به دنیا اومدیم ای خداااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااا
  چرا اینقدر توهم دشمن رو دارند چرا از سایه خودشون هم می ترسند ای خداااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااا
  ای خدا………………………………….

 3. ناشناس گفت:

  خوب الحمدالله داریم یواش یواش به نقطه “چرا نفس کشیدی باید بری زندان” هم می رسیم. ما رو بگو بعنوان شوخی ازش استفاده می کردیم اما داره جدی میشه!!!!

 4. ناشناس گفت:

  تنها جهت ارشاد هبا ذاین شرایط هر جوونی معتاد نشه و یا دست به خودکشی نزنه دیونست . دیگه همین مونده بود به خاطر آب بازی ببرنمون پلیس امنیت اخلاقی یا همون گشت ارشاد سابق /فاتحه نظام خوندست .

 5. ناشناس گفت:

  تا آیندگان دانند بی‌عرضگانِ این برهه از تاریخ ما بوده‌ایم

 6. مختار گفت:

  عجب از اب بازی ملت هم می ترسند

 7. ناشناس گفت:

  همين آب پاش ها هستند كه بعد مي رن قاتل و جاني ميشن ديگه !!

 8. ناشناس گفت:

  به هر حال یه تفاوتی بین ما و سوریه ای که روزی nنفر کشته میدن باید باشه !!!!!!!!!

 9. نوه كوروش كبير گفت:

  از اينا هرچي بگي برمياد.
  ديروز با خانمم رفته بوديم رستوران. صاحب رستوران جلويمان را گرفت گفت به دستور اماكن رستوران خانوادگي نداريم!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 10. ناشناس گفت:

  این افرادی که مخالف دستگیری آب بازی کنندگان هستند اتگار نمیدانند این کارها اسلام را به خطر میاندازد

 11. azam گفت:

  shoma nemidoonid ya khodetoono be nadoonestan mizanid?!!!!ki ba ab pashi moshkel dare?!moshkel ine ke ina mokhtalet boodan yani pesare daste dokhtararo gerefte roosh ab mirize,ina mahram naboodan va in khalafe share ke ba namahram shoukhi koni.hala motevajeh shodin?!!!!!!!

 12. ناشناس گفت:

  ایران کشوری است که با مجرمان اب پاشی با سرعت بیشتری نسبت به اسیدپاشی برخورد می شود
  اسیدپاشی هفت سال
  آب پاشی کمتر از هفت ساعت

 13. رضا گفت:

  با سلام
  من فقط یک چیز می دونم متاسفانه حاکمان قدرت از اتحاد ما می ترسن
  وگرنه ابپاشی بهانی پیش نیست .دوستان ما باید اتحاد خودمون حفظ کنیم

 14. کار شناس علوم احتماعی محمد گفت:

  اب پاشی در چه منطق و قانون وشرع حرام است .مگر در بزرگترین تجمع اسلامی حج زنان و مردان به همراه هم و مخلوط به عبادت نمیپردازند و شعار اسلامی نمیدهند .فقط انسانهای دگم و عقب افتاده و متحجر وواپسگرا این کار را حرام میدانند .در کشوری که اعتیاد خشونت اعدام چا قو کشی .تورم .ترور وناامنی رشوه خواری دارد بیداد میکند.ودر جهان مقام اول تا سوم دارد .اگر عده ای جوان اب بازی کنند و شادی کنند وبه دنبال کارهای خلاف نروند بهتر نیست در اسلام هم اهم و فی ال اهم داریم .هنگامی که دریا را تعطیل میکنیم به پیامد های ان فکر نمکنیم .که هزاران مغازه دست فروش غریق نجات و پلاج و.. را به تعطیلی میکشیم و در عوض راه تایلند و دبی ترکیه و چین را از توریست ایرانی در این ماه زیاد میکنیم و برای انها کار افرینی .سری به امار در این ماه بزنید متوجه عرض من خواهید شد .ما در واقع مخ مان را تعطیل کرده ایم .تا مخ تعطیلان بر کشور حکو مت کنند .روز به روز جوان ها را از انقلاب اسلام که چه عرض کنم از ایرانی بو دن خودشان بیزار کرده ایم و بیزارتر هم میکنیم ..

 15. ارش گفت:

  این نیز میگذرد!

 16. کشک گفت:

  این همه جرم وجنایت که اتفاق می افتد در این مملکت پس پلیس کجاست؟؟احتمالا همون مامورای میدون کاج این جوونها رو دستگیر کردند.

 17. علی گفت:

  در جواب دوستمون اعظم اگه اشتباه اسمش رو ننوشته باشم باید بگم اینا اصلا کارشونم به این نیست که مختلط بودن اینه که همچین تجمع های از قبل برنامه ریزی شده ای در باره مسایلی مثل تجمعات اعتراضی و این دست مسایل براشون اتفاق نیفته وگرنه اینهمه فساد تو جامعه زیاد شده اونم تقصیر همین اب پاشیای مختلطه؟اینهمه فیلمهای موبایل که هر روز چند تا چند تا جدید میاد بیرون رو نمیبینی؟اصلا یه نگاهی به جامعه بنداز میبینی اب پاشی حکمه طهارت رو برا جوونا نداره؟

 18. علی گفت:

  ناسا تو مریخ دنبال آب میگرده …اینجا پلیس دربدر دنبال تفنگ آب پاشه!!!!!

 19. عماد گفت:

  هموطن عزيزي كه اسمتون azam هست مگر شما شناسنامه اين عزيزان را كنترل كرديد كه ادعا ميكنيد آنها نامحرم هستند؟فرض را بر اين ميگيريم كه فرمايش شما صحيح باشد آيا گناه تجاوزهاي دسته جمعي به نواميس مردم سنگين تراست يا آب بازي چند نفر جوان؟با گذشت چند ماه از واقعه تجاوز در اصفهان وكرمان و….هنوز عوامل اين ننگ اجتماعي آزاد هستند چطور است كه حركت آنان اقدام عليه امنيت نيست وحتي در بعضي محافل وجهه شرعي هم به آن داده اتد ؟دوست عزيز اين را مطمئن باشيد هر گونه محدوديتي كه از سوي حكومت اعمال شود مردم ما از همان محدوديتها براي بيان نارضايتي ها استفاده ميكنند تا صداي اعتراضات خود را به گوش حاكمان برسانند.اگر قبول نداريد تئوري مبارزه با بد حجابي و واكنش مردم را مرور بفرماييد

 20. علی گفت:

  آقا این افراد اصلا با آب بازی مشکلی ندارن چیزی که سرتاپاشون رو به وحشت انداخته تجمع یه عده جوون اونم از طریق فیس بوکه ، اونا از اتفاقات کشورای عربی ترس برشون داشته چون یکی از عواملی که باعث شروع اعتراضات شد فیس بوک بود

 21. ماهستیم گفت:

  این روزها توی مترو فیلم های اکشن از پلیس 110 نشان میدهند
  تو روز روشن مردم را میکشند و به آنها تجاوز میکنند آب از آب تکان نمی خورد
  یک بابای را بعنوان قاتل با صورت شطرنجی میاورند توی تلویزیون که گرفتیمش
  اگر راست میگویید پس چرا صورتش را شطرنجی گردین شما از تمام وجودتان دروغ میباره
  عرضه شما در حد زدن مردم در خیابان و گرفتن مردم به جرم آب پاشی است و بس
  ما هستیم

 22. ناشناس گفت:

  اسلامی که با آب پاشی عده ای سوسول به خطر بیفتدپشه هم نیست تا چه رسد به اسلام و آن هم از نوع ناب محمدی اش.