سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
 • صفحه اصلی
 • » آیت‌الله مظاهری: باید به حال این جامعه که دروغ و نیرنگ آن را فرا گرفته، گریست...
» "علاوه بر رسانه‌ها، دولت و مسئولین نیز به مردم دروغ می‌گویند"

آیت‌الله مظاهری: باید به حال این جامعه که دروغ و نیرنگ آن را فرا گرفته، گریست

چکیده :تعریف و تمجید از خود و نیکو جلوه دادن عملکرد خود و نیز تخریب دیگران و عملکرد آنان، گناهان بزرگی است که از رذائلی همچون ریا و نفاق سرچشمه می‌گیرد. متأسّفانه ریا و ریاکاری در بین مسئولین و مردم به قدری فراوان است که باید گفت جامعۀ ما بر روی دروغ، تظاهر، تعریف‌‌های بی‌جا و ریاکاری می‌چرخد، چنین جامعه‌ای از نظر پیامبر اکرم «صلی‌الله‌علیه وآله وسلّم» جامعۀ اسلامی نیست و گریستن به حال این جامعه رواست....


جامعۀ ما بر روی دروغ، تظاهر، تعریف‌‌های بی‌جا و ریاکاری می‌چرخد؛ این جامعه اسلامی نیست

آیت‌الله مظاهری ضمن ابراز نگرانی شدید از رواج دروغ و نیرنگ در جامعه و دروغگویی دولت و مسئولان، جامعۀ آغشته به دروغ را جامعۀ غیراسلامی خواند و گفت: متأسّفانه ریا و ریاکاری در بین مسئولین و مردم به قدری فراوان است که باید گفت جامعۀ ما بر روی دروغ، تظاهر، تعریف‌‌های بی‌جا و ریاکاری می‌چرخد و صدق و اخلاق در جامعه بسیار کمرنگ شده است. چنین جامعه‌ای از نظر پیامبر اکرم (ص) جامعۀ اسلامی نیست و گریستن به حال این جامعه رواست.

به گزارش مرکز خبر حوزه، این استاد اخلاق در چهارمین جلسه از سلسله مباحث اخلاقی خود با عنوان «فضیلت‌های فراموش شده»، «صداقت» را یکی از فضیلت‌های فراموش شدۀ جامعۀ کنونی دانست و اظهار داشت: صداقت، صفا و صمیمیّت، فضایل مهم و فراموش شده‌ای هستند که در بین مردم مغفول‌اند و در عوض، رذائلی همچون دروغ، تقلّب، حقّه‌بازی و نیرنگ، جایگزین صفت حسنۀ صدق شده و شهرت فراوانی نیز یافته اند.

آیت‌الله مظاهری با بیان چند روایت از اهل‌بیت (ع) صفاتی همچون صداقت و امانتداری را از علامات اهل دین برشمرد و خاطرنشان ساخت: اهل‌بیت (ع) در روایات متعدّدی فرموده‌اند: مسلمان واقعی با دو صفت «صداقت» و «امانتداری» شناخته می‌شود و از این جهت می‌توان گفت: افراد حقّه‌باز، فریب‌کار و دروغگو، مسلمان واقعی نیستند.

رئیس حوزۀ علمیۀ اصفهان با اشاره به این‌که مسلمانان علاوه بر گفتار، در رفتار خود نیز باید صادق باشند، تصریح کرد: اهمیّت صداقت نزد خداوند متعال به قدری است که از همۀ انبیای الهی برای مراعات صداقت و یکرنگی در گفتار و کردار و نیز برای وادار ساختن بندگان به راستی و صمیمیّت در گفتار و کردار، میثاق گرفته است.

ایشان ادامه داد: سیری در سیرۀ اهل‌بیت(ع) نیز حاکی از جلوۀ ویژۀ صداقت، صفا و یکرنگی در زندگانی آن بزرگواران و رسوخ این صفات پسندیده و فضائل حسنۀ اخلاقی، در عمق جان ایشان است.

آیت‌الله مظاهری، ضمن تبیین اقسام صداقت، از «صداقت با خداوند متعال»، به عنوان نوع اول صداقت نام برد و خاطرنشان کرد: هنگامی انسان می‌تواند مدّعی صداقت با خدای خویش شود که تنها او را بپرستد، تنها از او مدد بجوید و مؤثری در جهان به غیر از ذات بی‌همتای پروردگار نشناسد.

ایشان افزود: مسلمانی که از شیطان برون و درون و نفس امّاره متابعت کند، هنگامی که در نماز می‌گوید «ایّاک نعبد» در حال دروغ گفتن است و مسلمانی که سایر عوامل را در کنار خدای تعالی در پیشبرد اهداف خویش مؤثر بداند، «ایّاک نستعین» گفتن او دروغ است.

این مرجع تقلید، صداقت با اهل‌بیت عصمت و طهارت(ع) را نوع دوم صداقت دانست و اظهار کرد: ابراز ارادت واقعی و اظهار محبّت حقیقی به محضر اهل‌بیت(ع) مستلزم متابعت عملی از سیره و دستورات آن بزرگواران است؛ از این‌رو کسی که آلوده به گناه است، ارادت و محبّت او نسبت به معصومین«سلام‌الله علیهم» تظاهری بیش نیست و در زمرۀ دروغگویان به شمار می‌رود.

آیت‌الله مظاهری از صداقت در خانه و حاکمیّت صفا و صمیمیّت بین افراد خانواده، به عنوان نوع سوم صداقت نام برد و تأکید کرد: ورود دروغ، نیرنگ و حیله‌گری به نظام خانواده، نه تنها منجر به بروز اختلافات اساسی بین زن و شوهر و فرزندان می‌شود، بلکه بر تربیت فرزندان نیز اثرات سوئی خواهد داشت و موجب می‌شود آنان اهل دروغ، ریا و نیرنگ شده و از صداقت و یکرنگی فاصلۀ زیادی داشته باشند.

ایشان در این خصوص ادامه داد: خانۀ با صفا و نورانی، خانه‌ای است که در آن، زن و شوهر نسبت به همدیگر صادق باشند و برای رفاه خانواده از هر ‌کوششی دریغ نکنند و ایثار، گذشت و فداکاری را در خانۀ خود حاکم سازند؛ به گونه‌ای که اگر یکی از زوجین مرتکب اشتباهی شد، دیگری اشتباه او را ندیده بگیرد و افزون بر این، به او نیکی نماید.

آیت‌الله مظاهری از صداقت اجتماعی و یکرنگی در گفتار و کردار با مردم، به عنوان نوع چهارم صداقت یاد کرد و خاطرنشان ساخت: مردم باید نسبت به یکدیگر صادق باشند و از هرگونه ریا، تظاهر و تقلّب و حقّه‌بازی دوری گزینند که صفا و صداقت، موجب افزایش محبّت اجتماعی بین مردم می‌شود و تظاهر و دورویی، انسان را از چشم دیگران می‌اندازد و شخصیّت او را لکّه‌دار می‌کند.

ایشان ادامه داد: حتّی تعارفات روزمرّه و جاری بین مردم نیز باید صادقانه باشد و تعارفات ظاهری و دروغین، گناه محسوب می‌شود.

آیت‌الله مظاهری ضمن ابراز نگرانی شدید از رواج دروغ در رسانه‌ها، مطبوعات و سایت‌های خبری، جامعۀ آغشته به دروغ را جامعۀ غیراسلامی خواند و افزود: متأسّفانه دروغ و نیرنگ همۀ جامعه را فرا گرفته است؛ به گونه‌ای که علاوه بر روزنامه‌ها و سایت‌ها که مکرراً به دروغ متوسّل می‌شوند، حتّی دولت و مسئولین نیز در مواردی به مردم دروغ می‌گویند و در مقابل، مردم نیز در مواردی که باید با مسئولین صادق باشند، به دروغ‌گویی می‌پردازند.

ایشان از عدم مراعات صداقت در عرصۀ اقتصادی نیز انتقاد کرد و تصریح کرد: امروزه متأسّفانه دروغ، تظاهر و تقلّب در عرصۀ اقتصاد رواج دارد که نتیجۀ آن، شیوع معضلاتی نظیر غشّ در معامله، کم‌فروشی، و عدم ثبات نرخ کالاها است که گناهان بزرگی محسوب می‌شود.

رئیس حوزۀ اصفهان در بخش پایانی بیانات خود، ریاکاری، نفاق و دورویی را گناهان بزرگی دانست و افزود: تعریف و تمجید از خود و نیکو جلوه دادن عملکرد خود و نیز تخریب دیگران و عملکرد آنان، گناهان بزرگی است که از رذائلی همچون ریا و نفاق سرچشمه می‌گیرد و این طرز رفتار نه تنها محبوبیّت اجتماعی را افزایش نمی‌دهد، بکه ضربات مهلکی به شخصیّت انسان وارد می‌سازد.

ایشان در این باره افزود: متأسّفانه ریا و ریاکاری در بین مسئولین و مردم به قدری فراوان است که باید گفت جامعۀ ما بر روی دروغ، تظاهر، تعریف‌‌های بی‌جا و ریاکاری می‌چرخد و صدق و اخلاق در جامعه بسیار کمرنگ شده است. چنین جامعه‌ای از نظر پیامبر اکرم «صلی‌الله‌علیه وآله وسلّم» جامعۀ اسلامی نیست و گریستن به حال این جامعه رواست.


20 پاسخ به “آیت‌الله مظاهری: باید به حال این جامعه که دروغ و نیرنگ آن را فرا گرفته، گریست”

 1. محمد رزمنده سابق مشهد گفت:

  با درود بر ایت الله مظا هری رو حانیت اگر در صحنه نیایدو با ظلم مبارزه نکند با این وضع اسلام برای همیشه در ایران از بین میرود .نشانه های ان از هم اکنون به روشنی دیده میشود

 2. عبدل گفت:

  ریشه این فسادها کجاست؟استبداد وقربانی کردن ملت به پای یک نفر!

 3. ناشناس گفت:

  کلمه الحق یراد به الباطل

 4. صادق گفت:

  الملک یبقی مع الکفر ولایبقی مع الظلم

 5. گودرز گفت:

  متاسفانه پدر و مادران هم اصلا توی نخ تربیت و اموزش بچه ها که مردان و زنان اینده این سر زمین هستند ندارند . همه تو خانه براثر جو دیکتاتور توی خانه و ا ز ترس متوسل به دوروغ میشوند . و این میشود اداب و سنت خانواده. منزل یک بنده خدائی میهمان بودم درزدند مرد خانه رو به پسرش کرد و گفت بابا برو ببین کیه. پسر رفت و برگشت بابا شما را میخوان طرف بدون اینک فکر بکندگفت برو بگو بابام اینجا نیست رفته تهران . بچه هاج و واج ایستاد و گفت من چطوری دوروغ بگم . پدرش رو کرد بمن عجب دوره زمانه ها بچه ادم هم ازت حرف گوش نمیکند. خوب این دوروغگوئی کی یاد این بچه داد بابای نازنین خودش

 6. امیدوار گفت:

  ای کاش ایشان ودیگر علما نواهای ما غیر خودی ها را نیز بشنود و وجود ما را بعنوان انسان به رسمیت بشناسند
  با سلام ودرود به علمایی که داد مردم را میگویند،هر جند دیر آمدند ولی خدا را شکر که آمدند که آگر نمی آمدند فردایی قیامت حسابرسیشان از من عوام به غایت سختر و مخاطره آمیزتر است .ومنه هیچکس به نوبه خود حسب تکلیف انزار میدهم به آنهایی که این همه عمل خلاف شرع و اخلاق وخلاف انسانیت را دیده وشنیده اما (انشالله من باب مصلحت اندیشی باشد) دم بر نمی آورند ،بدانند عاقبت مصیبت باری را خواهند داشت .وبدا به حال انانکه نیامده ونمآیند.
  حضرت آیتالله مظاهری خوب گفتید ولی چرا برای این مهمات ومصائب نمیگریید و یقه چاک نداده و خطر نمیکنید،بر سرشان فریاد زنید. (قم فانذر!)در خانه ما آتشی خانه مان سوز دامن گستردر گرفته است،درحاکمان رذایلی چون دروغ،فریب،نیرنگ،دزدی،تاراج،چاپلوسی،مجیزگویی،تک محوری، کبر،غرور،استبداد و ستمگری به فضیلت تبدیل وبه بصیرت مزین شذه است،وبعکس فضایل دستخوش استهزا شده ونام ساده اندیشی وبی بصیرتی به آن اطلاق گردیده،و با این اعمال چهره اسلام عزیز را تاریک و قشر وسیعی از روحانیت را دنیا طلب جلوه داده است.حصر واسارت را برای ادای فریضه خدا با جان و دل بخرید اگرراست میگویید(لماتقولون ما لا تفعلون).جسارت شد،قصدم فقط ادای تکلیف امر به معروف بود.العاقبه للمتقین

 7. رزمنده مفقودالاثر گفت:

  سلام. لطفا در صورت امکان سلام مرا به آیت الله مظاهری برسانید. حدود بیست سال پیشتر وقتی در مراسم شب های احیا درفیضیه قم شرکت می کردیم از میان همه آثار معنوی حاکم بر فضا، نکات دلنشین استاد بیشترین حلاوت را داشت. چند سالی است که برای ادامه تحصیل از وطن دورم. در این ایام ضیافت، دیدن و شنیدن نصایح اخلاقی استاد، تصویر آن دوران خلوص و صداقت را مجسم و البته سنگینی غربت را افزون کرد. مدت هاست که این مشغله ذهنی رهایم نمی کند؛ این که چگونه می شود یک جامعه یا یک ملت در اوج، یک شبه تا این حد سقوط کند. راستی بزرگان ما چه میوه ممنوعه ای را تناول کردند که با چنین شیب تندی از سقوط فرهنگی-اجتماعی و اخلاقی مواجه شدیم؟ گمراهی ها و خود خواهی ها تا کجا تاخته که سلاح بران توبه فراموش شده یا خدای ناکرده بی اثر شده است؟ آیا کسی چراغی پیدا نمی کند تا بر دلهای تاریک زده مسئولان امر بتاباند که شاید راه توبه را بازیابند و از غروب آفتاب رحمت الهی در قلوب مردم پیشتر آزموده میهن جلوگیری نمایند؟ چرا منادیان بیرونی و درونی دیگر ندا سر نمی دهند؟ تا دیرتر نشده بیاییم به حداقل ایمان و اخلاق رضایت دهیم و دوباره خانه صداقت را با صداقت احیا کنیم. ما بیش از این بودیم. به خدا ما بیش از اینیم. به امید صبح صادق

 8. مبارزه بهتر از گریستن گفت:

  آقای آیت الله گریستن راه حل نیست. البته میدانم این را به صورت سمبلیک می گوئید. اما یکی از راه حل ها به جای گریستن مبارزه با جامعه فاسد و ننگین است که رفته رفته ممکن است اساس فرهنگ یک ملت را از بین ببرد. این ها آفتی هستند که هریک از ایرانیان با آنان باید مبارزه کرده و ازکار برکنارشان کنند.

 9. ناشناس گفت:

  حضرت آيت الله مظاهري .اگر جامعه ما بر روي دروغ ، تظاهر ، تعريف هاي بيجا و رياكاري ميچرخد و چنين جامعه از نظر پيامبر اكرم اسلامي نيست ، پس چرا علمائي كه نان دين را ميخورند ساكت نشسته و براي اصلاح دين محمدي قيام نميكنند؟ حضرت آيت الله آيا اگر بسياري از روحانيون با سكوت مرگ بارخود اجازه ميدهند ، كه اين مسئولين دروغگو رفتار غير ديني خود را بگردن اسلام بياندازند ، عملا شريك جرم دين زدائي از جامعه اي بشوند كه با قيام اين ملت تحت رهبري امام راحل ميرفت تا به احياء تفكر اسلام ناب محمدي همت گمارد؟ حضرت آيت الله خيل عظميي ازحوزوياني كه براي حفظ منافع مادي و يا حفظ محراب مسجدشان و يا براي كسب يا افزایش محبوبیّت اجتماعی در تحكيم حاكميت ریاکاری، نفاق و دورویی همت ميگمارند ، آيا عمله ظلم نبوده و گناهي بزرگتراز حاكمان متظاهر و ريا را انجام نميدهند؟ حضرت آيت الله عالماني كه در مقابل حاكم متظاهر و رياكار قيام نميكنند آيا همرديف ابو موسي اشعري وشرح قاضي نيستند ، كه باعث انحراف در دين و تثبيت حاكميت معاويه و فاجعه كربلا شدند ؟ اگر عالمان متعهد امروز قيام نكنند و بگذارند كه بقول امام امت ” اسلام امروز سيل بخود” فردا ديگز سر بلند نخواهد كرد و بايد داغ ننگ اسلام زدائي را بر پيشاني خود حمل كنند. حضرت آيت الله مگر جامعه ديني اروپا با دين فروشي رهبران كليسا باعث دين گريزي و سكولاريزه شدن جامعه اروپائي نشد؟ آيا شرعي و عاقلانه است كه روحانيت شيعه اجازه دهند دادگاه هاي وطني با بي توجهي به حقوق مخلوقين خدا شيوه هاي دادگاه تفتيش عقايد كليساي كاتوليك را بعد از 500 سال دوباره تكرار كنند؟

 10. ناشناس گفت:

  راديو سراسري ايران هم برنامه ي صفاي دل اين مرجع عاليقدر را ماه ها است كه پخش نمي كند . مي گويند همه بد هستند جز احمدي نژاد و سپاه و …

 11. ناشناس گفت:

  آیت الله بزرگوار مظاهری! آیا حسین هم بر ظلم یزید فقط گریست؟

 12. PARVIZ گفت:

  دراین جامعه دیگر بدون دروغ گفتن نمیتوان زندگی کرد چون همه به دروغ عادت کرده اند چون بازاری اگر دروغ نگوید نمیتواند از عهده هزینه گزاف و اجاره ومالیات وانواع هزینه ها براید کارمند اگر دروغ نگویدوریاکاری نکند نمیتواند ادامه دهد وحتما برایش پاپوشی درست میکنند روحانی اگر دروغ نگوید .مگر میشود؟رحانیی که بخواهد دروغ نگوید وریاکاری نکند باید لباسش رادر بیاورد ……….دیگر وقط این چیزها گذشته
  آیا واقعا حساب کردید از کی این جمله (دروغگو دشمن خداست)رانشنیده اید که در قدیم لااقل روزی چندبار میشنیده ایم مادران به فرزندان میگفتند معلمان به دانش آموزان بزرگان به کوچکترها حتی صمد آقا در فیلمهایش حد اقل چند بار تکرار میکرد.
  به امید روزی که همه شیعیان انتظار آن وعده را میکشند (اگر این هم راست باشد)

 13. رضا گفت:

  حضرت آقای مظاهری کمی تامل کنید به فرمایشات گهربارتان اگر برای اسلام وانقلابی که با نام اسلام برپا شده وما امروز وارث آن همه خون هستیمنه تنها سود ندارد بلکه زیان هم ندارد افشاگری کنید ولی یقینا کسانی که عامل گمراهی هستند خصوصا علما فردای قیامت سخت ترخواهد بود پس امروز با کمی اندیشه بیشتر که خدای ناکرده با فرمایشات تان عامل تفرقه نشده وآب درآسیاب دشمن نریزید یا احکم الحاکمین احکم بیننا

 14. محق گفت:

  در سراسر قران ازادی بیان برای همه حتی کفار و مشرکین و منافقین به رسمیت شناخته شده است اما در جمهوری ما .. . . . . .

 15. محق گفت:

  ایا این مظاهر ضد اخلاقی درمانی هم دارد ؟

 16. ناشناس گفت:

  ظاهراٌ ایشان قبول ندارد که حفظ اسلام از اوجب واجبات است و با این استدلال است که حکومت دست به قتل و غارت و دروغ و ریا می زند. بهتر است جناب مظاهری بیشتر توجه نمایند که طبق قانون اساسی آقای خامنه ای ولایت مطلقه دارند

 17. ghamar گفت:

  man be onvane ye zane65 salee ino be rohaniat begam ke alan az chashme mardom oftadan va tanha rahe nejat ine ke be komake mardom biyaiand vaa din ra az sia sat joda konand vagarne bad az 20 sall sare har derakhti ye akhond darr zadannn vaa har chii dashtano be bad midan

 18. ناشناس گفت:

  کاش یکبار موقع نماز خواندن می فهمیدیم که چه می خوانیم و این چینش زیبا و حرکات زیباتر و تلفیق این دو با هم چگونه به ما درس آزادگی میدهد. متاسفانه اکثر ما نماز را از ترس جهنم می خوانیم و نه برای کسب کرامت انسانی خود.

 19. ناشناس گفت:

  حضرت آیت الله مظاهری .اگر جامعه ما بر روی دروغ ، تظاهر ، تعریف های بیجا و ریاکاری میچرخد و چنین جامعه از نظر پیامبر اکرم اسلامی نیست ، پس چرا علمائی که نان دین را میخورند ساکت نشسته و برای اصلاح دین محمدی قیام نمیکنند؟ حضرت آیت الله آیا اگر بسیاری از روحانیون با سکوت مرگ بارخود اجازه میدهند ، که این مسئولین دروغگو رفتار غیر دینی خود را بگردن اسلام بیاندازند ، عملا شریک جرم دین زدائی از جامعه ای بشوند که با قیام این ملت تحت رهبری امام راحل میرفت تا به احیاء تفکر اسلام ناب محمدی همت گمارد؟ حضرت آیت الله خیل عظمیی ازحوزویانی که برای حفظ منافع مادی و یا حفظ محراب مسجدشان و یا برای کسب یا افزایش محبوبیّت اجتماعی در تحکیم حاکمیت ریاکاری، نفاق و دورویی همت میگمارند ، آیا عمله ظلم نبوده و گناهی بزرگتراز حاکمان متظاهر و ریا را انجام نمیدهند؟ حضرت آیت الله عالمانی که در مقابل حاکم متظاهر و ریاکار قیام نمیکنند آیا همردیف ابو موسی اشعری وشرح قاضی نیستند ، که باعث انحراف در دین و تثبیت حاکمیت معاویه و فاجعه کربلا شدند ؟ اگر عالمان متعهد امروز قیام نکنند و بگذارند که بقول امام امت ” اسلام امروز سیل بخود” فردا دیگز سر بلند نخواهد کرد و باید داغ ننگ اسلام زدائی را بر پیشانی خود حمل کنند. حضرت آیت الله مگر جامعه دینی اروپا با دین فروشی رهبران کلیسا باعث دین گریزی و سکولاریزه شدن جامعه اروپائی نشد؟ آیا شرعی و عاقلانه است که روحانیت شیعه اجازه دهند دادگاه های وطنی با بی توجهی به حقوق مخلوقین خدا شیوه های دادگاه تفتیش عقاید کلیسای کاتولیک را بعد از ۵۰۰ سال دوباره تکرار کنند؟

 20. من گفت:

  فعلا که تمام ایت الاه های ما و سران دین و فیضیه ما حسنی و از حسین گریزانند از ترس جان و مال سکوت کرده و دعا گوی معظم و له شده و مانند معصومش کرده اند واگر اینان بزرگش نکرده اند پس بقول اقای کروبی حتما نه نه جون من اینکار رو کرده