سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
 • صفحه اصلی
 • » مخالفت اقتصاددانان با طرح بانک مرکزی برای حذف صفرهای پول ملی...

مخالفت اقتصاددانان با طرح بانک مرکزی برای حذف صفرهای پول ملی

چکیده :در این جلسه همه شركت‌كنندگان با حذف صفرهای پول ملی در شرایط تورمی مخالفت و اجرای آنرا فقط در شرایط مهار تورم، مفید دانستند. داوود دانش جعفری اهتمام دولت به حذف صفرهای پول ملی در شرایط تورمی، اجرای هدفمندی یارانه‌ها و تحریم اقتصادی، ایجاد كننده مشكلی مضاعف دانست....


دوازده اقتصاددان که به دعوت بانک مرکزی در جلسه ای با موضوع حذف صفرهای پول ملی شرکت کرده بودند، با انجام این کار در شرایط تورمی مخالفت کردند و اجرای آن را فقط در شرایط مهار تورم، مفید دانستند. سایت الف، وابسته به احمد توکلی، در این باره نوشت:

رئیس كل بانك مركزی روز چهارشنبه هفته گذشته تعدادی از اقتصاددانان كشور از طیف‌های متنوع فكری را به دفتر خود فراخواند تا درباره تصمیم به حذف صفرهای پول ملی با آنها مشورت كند.

12 اقتصاددان كه دعوت رئیس بانك مركزی را اجابت كردند عبارتند از: بیژن بیدآباد، محمد مهدی بهكیش، محمد خوشچهره، جمشید پژویان، داوود دانش جعفری، علی قنبری، بیژن لطیف، مهدویان، محمدرضا سید نورانی و احمد شعبانی.

در این جلسه همه شركت‌كنندگان با حذف صفرهای پول ملی در شرایط تورمی مخالفت و اجرای آنرا فقط در شرایط مهار تورم، مفید دانستند. داوود دانش جعفری اهتمام دولت به حذف صفرهای پول ملی در شرایط تورمی، اجرای هدفمندی یارانه‌ها و تحریم اقتصادی، ایجاد كننده مشكلی مضاعف دانست.

دكتر بیژن بیدآباد نیز گفت در صورت اصرار دولت به حذف پول‌ها، حذف سه صفر بهتر از چهار صفر است چرا كه حذف چهارصفر برای طبقات مسن و كم سواد را دچار مشكل می‌كند. دكتر مسعود نیلی نیز گفت حذف صفرهای پول ملی باید براساس نیازهای اقتصاد كلان باشد نه اینكه از خارج از بانك مركزی به بانك مركزی ابلاغ شود و با اجرای این تصمیم به شدن مخالفت كرد.

دكتر سید نورانی نیز از اینكه برای چنین كاری بانك مركزی بعد از اتخاذ تصمیم، اقدام به مشورت گیری می‌كند، انتقاد كرد و گفت انتشار اخبار این كار از هم اكنون باعث ایجاد نگرانی درباره كاهش ارزش پول ملی شده و به نظر می‌رسد یك تصمیم سیاسی است تا اقتصادی ضمن اینكه بانك مركزی كارهای زمین مانده بسیار مهمتری دارد كه از آنها غافل مانده و بهتر است بجای مشغول شدن به این كارهای بی حاصل، به انجام وظایف خود بپردازد.

در پایان رئیس كل بانك مركزی ضمن تشكر از نظرات اساتید دعوت شده گفت قرار است در فرایند اجرای این طرح از نظر اساتید استفاده شود و بحث لغو آن مطرح نیست. بهمنی همچنین به محدودیتهای موجود در اجرای وظایف بانك مركزی نیز اشاره كرد.


6 پاسخ به “مخالفت اقتصاددانان با طرح بانک مرکزی برای حذف صفرهای پول ملی”

 1. ناشناس گفت:

  1- حذف 4 صفر يعني كه قيمت هيچ كالا يا خدماتي زير هزار تومان فعلي نخواهد بود. يعني حداقل نرخ كرايه تاكسي 1000 تومان، قيمت يك كبريت 1000 تومان، قيمت يك مداد 1000 تومان، قيمت يك نان 1000 تومان و …. . حذف چهر صفر باعث شوك تورمي خواهد شد.

  2- حذف 4 صفر باعث مي شود كه افزايش قيمتها با مرتبه 1000 تومان فعلي صورت گيرد. يعني و قتي كرايه 1 ريالي (1000 تومان فعلي ) بخواهد زياد شود، ‌ناچار است كه 2 ريال شود، زيرا بين يك ريال و دو ريال عدد پولي ديگري وجود ندارد. اين باعث افزايش نرخ تورم است.

  3-در صورتي كه هدف حذف چهار صفر و مجددا ايجاد مثلا يكصد اعشار براي ريال، با نام جديد، باشد،‌خب مي توان به جاي اين كار 2 صفر را حذف كرد، ‌نه چهار صفر.

  4- پول ايران در شرايط حاضر داراي ارزش مناسبي است و هيچ كس با وجود كارتهاي بانكي، خريد الكترونيك، چك پول ها ، خدمات االكترونيكي نقل و انتقال پول،‌ مشكلي در انتقال پول ندارد و به هيچ وجه نياز نيست كه شخص حجم زياد اسكناس را حمل كند.

  5- برعكس آنچه القا مي شود، اتفاقا در حا حاضر شديدا نياز به پول خورد احساس مي شود،‌ براي درك اين موضوع چند سفر اخير خود با تاكسي را به ياد آوريد، آيا راننده هميشه دنبال پول خورد نيست؟ اين يعني پول هنوز ارزش خود را دارد.

  6- كشور هايي كه صفر را حذف كرده اند،‌براي سالهاي متوالي دچار تورم ها خيلي زياد (در حد صد در صد) بوده اند،‌و در ان كشور ها مثلا در تركيه براي خريد يك نان لازم بوده يك ميليون لير (يعني يك دسته اسكناس) هزينه شود. پول ايران با آن وضع فاصله دارد.

  7- حجم اعظم معاملات نيازي به اسكناس ندارد. بنابر اين فرقي نمي كند كه ازرش پول چقدر است.

  به نظر مي رسد كه مطرح كردن حذف پول تنها مساله اي براي منحرف كردن ذهن مردم ( و در صورت اجرا، در هم ريختن آمارها به يهانه تعويض پول) باشد. اميدوارم اقتصاد دان ها جلوي اين طرح مشكل ساز را بگيرند.

 2. آمیز قلی گفت:

  پسر خاله ای دارم که میگه بابای من با این که پولداره اما به ما آزادی نمیده و حق انتخاب نداریم …گفتم مثلاً چه جوری باهاتون رفتار میکنه…
  گفت بابام میگه من به شما پول میدم برید 10 مدل خودکار بخرید ولی باید با همش اونیو که من میگم بنویسین ..نه اینکه بهتون پول بدم برید یه خودکار بخرید و باهاش هر چی دوست دارین بنویسین….
  اینه حکایت مشورت گرفتن مسئولین ما…

 3. محمد .مشهد گفت:

  ایا با خود اندیشیده اید که اگر چهار صفر از پول ملی کم شود پانصد تومانی که سه تا صفر دارد چه خوانده میشود .فکر میکنم در دولت اصلا متوجه این مو ضوع هم نشده اند /؟

 4. ساسان گفت:

  حذف 4 صفر از پول ملی یعنی قطع تدریجی حقوق مزد بگیران .
  کسانیکه سالهای اول انقلاب را بخاطر دارند این موضوع را خوب درک میکنند در تورم 20درصدی به حقوقها 100 تومان اضافه میشد .
  گوشت از کیلویی 95ریال به 2000 ریال رسیده بود در حالیکه حقوق 65000 ریالی شدن بود 70000ریال یعنی قیمتها 21 برابر شده بودند
  ودست مزد ها فقط 5000ریال افزایش یافته بود در واقع مزد بگیران حقوقی کمتر از کار گران افغانی در یافت میکردند .
  اکنون همان سناری در حال تکرار است .انهایی که فکر میکنن اگر ریال تغییر اسم داد مشگل حل است کمی فکر کنند .
  بالا بردن ارزش پول ملی در شرایط کنونی یعنی تخته کردن تولید وصادرات وباز کردن در های واردات ویعنی یبکاری فرا گیر
  به خاطر بیاورید که گوشت گوسفند در سال 1357 95ریال وگوشت گاو 65 ریال وگوشت مرغ کیلویی 35 ریال بود
  واکنون نیاز به ………

 5. ناشناس گفت:

  دولت فعلی استاد حل بحران با ایجاد بحران جدید است.
  کمی دقت کنیم متوجه خواهیم شد که این دولت هر وقت با بحران جدی مواجه شد بجای رفتن دنبال راه حل های کارشناسی یک بحران جدید ایجاد کرد و افکار عمومی را از بحران قبلی منحرف ساخت.
  این دولت وقتی ناتوانی خود در جلوگیری از سقوط ارزش سهام در بورس را دید سازمان مدیریت و برنامه ریزی را منحل کرد و اذهان را منحرف کرد.
  وقتی نتوانست با تورم خصوصا در مسکن مقابله کند شورای پول را منحل کرد.
  وقتی نتوانست با بیکاری مبارزه کند فرمول کار را عوض کرد.
  حالا هم وقتی تمام مبانی اقتصادی و اجتماعی مملکت را بهم ریخته می بیند دنبال حذف 4 صفر از پول می رود.
  به نظر من اگر چنین اتفاقی بیفتد در کوتاه مدت ارزش برابری پول جدید ایران و دلار بسرعت فاصله می گیرد و این بدان معنی است که دولت می تواند با فروش دلار های بانک مرکزی کسری بودجه ریالی خود را جبران کند و در آنسو تورم افسار گسیخته پدر مردم را در خواهد آورد و این در حالی است که با چاشنی تبلیغات دولت می تواند از بخش قابل توجهی از نابسامانیهای اقتصادی فرار کرده و بحران ریشه کن را به تعویق بیاندازد و وای بحال دولت آتی ….

 6. عبداللهی گفت:

  ببخشیدا، اقتصادانان در این خصوص متوجه نیستند ملت بیش از شصت سال است که واحد پولی را از ریال به تومان تبدیل کرده وعملا یک صفر را کم کرده اند