سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
 • صفحه اصلی
 • » روز سنگین مجلس و رای از پیش تعین شده به چهار وزیر...

روز سنگین مجلس و رای از پیش تعین شده به چهار وزیر

چکیده :در این جلسه احمدی نژاد، در حالی که یک ساعت زمان داشت فقط به مدت ده دقیقه، از صلاحیت چهار وزیر پیشنهادی خود حمایت کرد، ظاهرا وی بر خلاف رای گیری پیشین نیازی به دفاع از وزاری پیشنهادی خود نمی دید. / علی اکبر اولیاء نماینده یزد و صدوق که قصد داشت در مخالفت با وزیر پیشنهادی نفت سخن بگوید پس از اظهارات علی لاریجانی رئیس مجلس در موافقت با قاسمی وزیر پیشنهادی نفت پشت تریبون حاضر شد و با بیان اینکه قصد مخالفت ندارد، گفت: در بحث رای اعتماد موافق یا مخالف صحبت کردن کفر نیست....


نمایندگان مجلس هشتم امروز در حالی به شیخ الاسلامی، عباسی ، غضنفری و قاسمی برای تصدی وزارتخانه های کار امور اجتماعی و رفاه، ورزش و جوانان، صنعت معدن و تجارت و نفت رای اعتماد دادند که فضای سنگین مجلس، امکان بحث و مخالفت با وزرای پیشنهادی دولت را منتفی کرده بود و این موضوع باعث اعتراض برخی نمایندگان شد.

به گزارش کلمه، خبرگزاری ها اعلام کردند که در جلسه علنی امروز مجلس که به بررسی صلاحیت 4 وزیر پیشنهادی دولت برای تصدی وزارتخانه های کار امور اجتماعی و رفاه، ورزش و جوانان، صنعت معدن و تجارت و نفت اختصاص داشت، بعد از سخنان نمایندگان موافق و مخالف برای رای اعتماد به وزیران پیشنهادی رای گیری صورت گرفت که در نهایت 4 وزیر پیشنهادی رای اعتماد کسب کردند.

بر این اساس از مجموع 246 رای رستم قاسمی وزیر پیشنهادی نفت با216 رای موافق 22 مخالف و 7 ممتنع نمایندگان مجلس شورای اسلامی به عنوان وزیر نفت برگزیده شد.

مهدی غضنفری نیز با 218 رای موافق و 20 مخالف در ازای 7 رای ممتنع به عنوان وزیر صنعت، معدن و تجارت مشغول به کار خواهد شد.

عبدالرضا شیخ الاسلامی وزیر پیشنهادی کار، تعاون و رفاه اجتماعی نیز با 204 رای موافق، 31مخالف و 10 ممتنع نمایندگان مجلس شورای اسلامی به این سمت دست یافت.

محمد عباسی وزیر پیشنهادی رئیس جمهور برای تصدی وزارت ورزش و جوانان نیز با 165 رای موافق، 61مخالف و 19 ممتنع نمایندگان مجلس شورای اسلامی به کابینه راه یافتند.

دستور باهنر دقایقی قبل از رای گیری: به همه وزرای معرفی شده رای مثبت دهید

سایت فراکسیون اقلیت مجلس خبر داد محمد رضا باهنر دقایقی قبل از رای گیری طی مکتوبی خطاب به اعضای فراکسیون اصولگرایان مجلس شورای اسلامی، از آنها خواست تا به تمامی وزرای پیشنهادی رای مثبت دهند.

باهنر که همزمان نایب رییسی مجلس و هیات رییسه فراکسیون اصولگرایان را بر عهده دارد این دستور را از طرف هیات رییسه فراکسیون به اعضا ابلاغ کرد.

وی در نامه خود تاکید کرد که مجمع عمومی فراکسیون به رغم بعضی سوالات و توضیحات وزرای پیشنهادی و همچنین بدون مراجعه با رای مکتوب این تصمیم اتخاذ شده است.

این درحالی است که مجلس در دو نوبت در جلسه امروز در موافقت و مخالفت وزرای پیشنهادی ساعتها وقت صرف کرد و بواسطه اصرار یک عضو فراکسیون اصولگرایان بر مخالفت با وزیر جوانان و ورزش، جلسه به بعد از ظهر نیز کشیده شد.

احمدی نژاد می دانست نیازی به دفاع از وزرا ندارد

بر اساس گزارش ها صبح امروز محمود احمدی نژاد همراه با افراد پیشنهادی خود برای تصدی وزارتخانه های جدید در جلسه علنی مجلس حضور یافت و در سخنانی، از انتصاب این افراد به سمت های مورد نظر در هیات دولت دفاع کرد.

در این جلسه احمدی نژاد، در حالی که یک ساعت زمان داشت فقط به مدت ده دقیقه، از صلاحیت چهار وزیر پیشنهادی خود حمایت کرد، ظاهرا وی بر خلاف رای گیری پیشین نیازی به دفاع از وزاری پیشنهادی خود نمی دید.

احمدی نژاد در سخنان خود مدعی شد که افرادی شایسته را برای تصدی چهار وزارتخانه مهم معرفی می کند و با یادآوری تشکیل وزارتخانه های جدید از طریق ادغام چند وزارتخانه قبلی، گفت که “اصلاح ساختار اداری و کوچک سازی بدنه اصلی دولت پس از انجام مطالعات دقیق در اجرا، باید با سرعت اتفاق افتد تا خللی در اداره امور کشور ایجاد نشود.”

در جریان رای گیری امروز بحث ها چنان بالا گرفت که نتیجه ی لابی های حاشیه ی مجلس به تربون کشیده شد.

بر اساس گزارش ها عده ای در تلاش بودند تا میزان مخالفت ها خصوصا با وزیر پیشنهادی نفت به حداقل برسد.

نماینده ی مخالف: دوستان بسیاری از من خواستند حرف نزنم

علی اکبر اولیاء نماینده یزد و صدوق که قصد داشت در مخالفت با وزیر پیشنهادی نفت سخن بگوید پس از اظهارات علی لاریجانی رئیس مجلس در موافقت با قاسمی وزیر پیشنهادی نفت پشت تریبون حاضر شد و با بیان اینکه قصد مخالفت ندارد، گفت: در بحث رای اعتماد موافق یا مخالف صحبت کردن کفر نیست.

وی ادامه داد: آسمان به زمین نمی‌آید اگر کسی موافق یا مخالف صحبت کنند همچنان که وزیر نظراتش را می دهد.

وی یادآور شد: زمانی که اسم من برای مخالفت با وزیر پیشنهادی نفت مطرح شد دوستان بسیاری از من خواستند حرف نزنم احترامش‌شان اقتضا می کرد به حرفشان عمل کنم اما به لحاظ شان و جایگاه مجلس و سنت‌هایی که کارهای ما ایجاد می کند و رویه می‌شود احساس تکلیف کردم حداقل مطالبی را که به ذهن می رسد بیان کنم.

وی یادآور شد: ‌جناب آقای قاسمی ششمین وزیر نفت هستند و این بی‌ثباتی در نفت قطعاً ‌آسیب زننده است.

اولیا در ابراز تاسف کرد که قطعاً ‌مجلس تصمیمش را گرفته است اما خواهشم این است شما را به خدا که اول نمایندگی‌تان قسم خورده‌اید که حفاظ منافع کشور باشد و به قانون اساسی عمل کنید فضا را نبندید بگذارید حرفه‌ها زده شود اجازه دهید مجلس محل بحث و گفتگو باشد.

رییس مجلس از وزیر سپاه دفاع میکند

در همین راستا علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی با دفاع از وزیر پیشنهادی نفت و خروج از موقعیت بی طرفی گفت: سپاه پاسداران نمی خواهد به اوضاع سیاسی کشور چنگ بزند خواهش می کنم کشور را از خدمات نیروهای سپاه محروم نکنیم و رای نمادین به مهندس قاسمی بدهیم.

بر اساس گزارش ها علی مطهری نماینده تهران در واکنش به اظهارات لاریجانی که از نمایندگان خواست با سخنان خود کاری نکنند که ضرری متوجه سپاه پاسداران شود، گفت: در صورتی که آقای قاسمی بازنشسته شود ما خیلی هم از وزارت او استقبال می کنیم.

لاریجانی در دفاعیاتش از قاسمی از همکاران خود خواست تا سخنان آنها به گونه‌ای نباشد که به جایگاه سپاه لطمه‌ای وارد کند و سپاه متهم شود.

تذکر توکلی به رییس مجلس: شما حق مرا ضایع کردید

رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی با انتقاد از عمل کرد هیئت رئیسه در بررسی رای اعتماد به وزیر پیشنهادی خطاب به لاریجانی گفت: رهبر انقلاب تاکید داشتند فضا را سنگین نکنید اما فضا به گونه‌ای بود که آقای اولیا احساس سنگینی کرد و حرف نزد.

احمد توکلی در تذکری گفت: تذکر من راجع به آنچه که در مجلس گذشته است می باشد. وی ادامه داد: وقتی آقای مطهری در مخالفت با آقای قاسمی سخن گفت می خواستم جواب ایشان را بدهم که وقت نرسید اما متاسفانه دوستان شعارهایی را هم در صحن مجلس دادند که در شان مجلس نبود.

وی خطاب به لاریجانی گفت: اگر کسی به نام موافق یا مخالف پشت تریبون رفت برایش حق قائل شوید اما شما این حق را ضایع کردید.

وی همچنین با اشاره به اظهارات حسن کامران در مخالفت را وزارت عباسی در وزارت ورزش و جوانان نیز گفت: این که آقای کامران در سخنان خود می گوید اسنادی دارم اما سخنی از آنها نمی‌گوید و نشان نمی‌دهد نگفتن آن بدتر از هزار تهمت است.

لاریجانی در جواب به تذکر توکلی با بیان این که تذکر شما را وارد نمی‌دانم گفت: فضای خاصی در مجلس وجود ندارد. آقای مطهری نظرش را گفت دوستان دیگر هم گفتند آقای اولیا هم گفت نمی خواهم مخالف صحبت کنم بنابراین منصرف شد. طبعاً وقتی منصرف می‌شوند طبق آیین‌نامه موافق هم نمی‌‌تواند صحبت کند.

توکلی هم چنین به برداشت اشتباه لاریجانی از سخنان اولیا که در مخالفت با وزارت قاسمی صحبت کرده بود نیز اعتراض کرد.


34 پاسخ به “روز سنگین مجلس و رای از پیش تعین شده به چهار وزیر”

 1. ناشناس گفت:

  خوب ديگه انتخابات فرمايشي ، مجلس نمايشي ، مملکت شده سيرک

 2. حمید گفت:

  مبارکه چپاول بیشتر سرمایه های مردم…..

 3. مازني سبز گفت:

  مجلس بي كفايت ثابت كرده كه براي حفظ منافع حزبي خود, به حقوق و منافع مردم توجه نمي كنه ؛ اصلا بودن يا نبودن اين مجلس فرقي داره به جز اتلاف بيت المال و مشغول كردن ذهن مردم !

 4. ناشناس گفت:

  پس رای دستوری بوده نه اختیاری رای مجلس فرمایشی بهتر از این نمیشه

 5. مازني سبز گفت:

  اين مجلس بي كفايت نشون داده كه براي حفظ منافع حزبي خود به منافع ملت توجهي نداره.خوب جه فرقي بين اون مجلس فرمايشي شاه با اين مجلس وجود داره? خدايا عاقبت مارو ختم به خير كن

 6. رسول گفت:

  احسنت احسنت احسنت احسنت…………………….

 7. mehdi گفت:

  تمام بدبختی مردم زیر سر همین امثال توکلی هست که ریاکارانه حرف میزنن. از یه طرف با احمدی نژاد مخالفه از اون طرف از ترس مهندس موسوی میره به احمدی نژاد و کابینش رای میده. اینا دائما بازی “کی بود، کی بود، من نبودم” راه میندازن و مردم هم که در فکر معیشت امروز خودشون مجبور به تبعیت هستن.
  .
  حالا فردا که گندش در بیاد همین توکلی میشه مخالف وزیر شدن سپاه. یکی نیست بهش بگه مرد حسابی تو که خرابکاری میکنی شجاعت داشته باش یه عذرخواهی خشک و خالی هم بکن.

 8. ناشناس گفت:

  وقتی آقا بخواهد کسی وزیر شود! مجلس آقا

 9. محسن گفت:

  خطاب به خاتمي عزيز ،اي بزرگوار نظام از اين مجلس ها ميخواهد وشما نبايد تنور اين چنين انتخاباتي را داغ كني

 10. امیر گفت:

  فقط افسوس

 11. ناشناس گفت:

  احمدی نژاد با این دست دست کردن ها بلایی سر بالادستی ها درآورد که باور کنید اگر یه … را هم معرفی می کرد رای می آورد چه برسه …!!!

 12. ناشناس گفت:

  این عباسی چه می کنه! همه پستی در همین سه ماه گذشته داشته جز رییس جمهوری. تعاون و ورزش و جوانان و رفاه و همه رو آباد کرد

 13. روزه دار غير وابسته گفت:

  اين انتخاب هاي اصلح بر وكيل الدوله ها مبارك باد . چيزي كه نظام سلطه شاهنشاهي را به زير كشاند همين تك قطبي بودن قدرت بود كه يك روز به نام تاج شاهنشاهي نمود پيدا مي كرد و شاه خود را سايه خدا بر روي زمين مي دانست … ، منظور امام از ولايت فقيه اين چيزي نبود كه آقايان امروزه درست كرده اند . امام مي فرمود كه ولايت فقيه ضد ديكتاتوري است …

 14. ناشناس گفت:

  امروز تصمیم نمایندگان ملت بعضی‌‌ها را داغدار کرد و ملت را خوشحال

 15. نوید آزادی گفت:

  مملکت گل و بلبله دیگه

 16. فریبرز گفت:

  آن مجلسی که با اعتمادبه نفس بنی صدر را از اریکه ی قدرت به زیرکشید کجا و این مجلس ضعیف کجا ؟

 17. ایرانی گفت:

  حوابند وکیلان و خرابند وزیران… تکرار تاریخ. جناب آقای لاریجانی تاریخ به بد ترین شکل از شما و مجلسیان ترسویتان یاد خواهد کرد.و آیا با این حساب حتمأ توقع دارید ملت گوسفند وار اسفند ماه پای صندوق بروند و وکلای ترسو و قرمایشی انتخاب کنند؟بهتر نیست سپاه به یکباره اعلام کودتا کند و بساط این نامجلس فرمایشی جمع شود؟لااقل اینطور اگر بشود 300 تا 500 نفر از طریق این نا مجلس حقوق برای خیانت نمیگیرند و مردم هم ریشخند نمی شوند. به راستی که آنجا خانه ی ملت نیست که خیانت کده به ملت است و شاه شرم نمی کنید.

 18. سپاهی سابق محمد گفت:

  خوب از دفتر ولایت دستور صادر شده بود .وکیل الدوله هم باید اطاعت کند .چه خون ها دادیم برای این انقلاب که امروز به دست چند روحانی مرتجع و واپسگرا و چند فرمانده سپاه چاپلوس و رانت خور به ارث رسید

 19. ناشناس گفت:

  این مملکت داره رو به نابودی میره………… خدایا بداد برس و ما را از شر این شیاطین نجات بده

 20. ناشناس گفت:

  چرا وزير پيشنهادی ورزش دفعه قبل رد شد و حالا براحتی تصويب شد؟!

 21. ناشناس گفت:

  Inke ,,,MAJLES nist,,,,,,,, mahvele khodforukhteghanast
  TAATRE ABE GELALUDE, KE JA O NAFAR AVAZ KARDE

 22. ناشناس گفت:

  نمایندگان اقلیت 12درصدی ازملت که راهیافته به مجلس به اصطلاح مشورت شده اند! همین!

 23. علی گفت:

  نمایندگانی که حتی اجازه ” دو ” گفتن هم ندارند بهتر است به خانه خود بروند و لاریجانی و باهنر از رهبری نظر بگیرند و بجای آنها یک نامه به شورای نگهبان منصوب رهبری بنویسند که موافق یا مخالفند و زیر آن بنویسند از طرف نمایندگان و امضا کنند .
  متآسفانه با سپاهی بودن قاسمی عدم تخصص او در کار نفت به فراموشی رفت وا اسفا که مملکت چگونه به باد میرود و مردم بدبخت باید زجر فقر و فلاکتهائی را که در آینده نزدیک می آید و عقب ماندگی از کشورهای دیگر را تحمل کنند.

 24. محسن گفت:

  نمايندگان ولايي هستند نبايد انتظار داشت مردمي باشند.
  راي گيري در اين نظام ديگر معنايي ندارد.
  آقا ميبرد و ميدوزد و بقيه تاييد و تحسين ….
  به به ! همه چيز آرومه ! من چقدر خوشبختم …

 25. ناشناس گفت:

  تا دیر نشده از سر نوشت مبارک عبرت بگیرید بالاخره اونم در میله هایی که درست کرده بود گیر افتاد به امید پیروزی حق.

 26. وطن دوست گفت:

  خاک بر سر این مجلس انتصابی و فرمایشی. از مجلسی که بدون اجازه رهبر آب نمی خوره چه انتظاری میتوان داشت؟پس چرا انتخابات ؟

 27. سبزه قبای بصیر گفت:

  آیا برای چنین مجلسی اندک اعتباری باقی مانده تا اصلا در باره شرکت در انتخابات آن شرط گذاشت؟ هرچه می گذرد صدای پای دیکتاتوری است با ضرباهنگ شدید تر که می رود تا بدون شرم خود را مالک همه چیز و صاحب اختیار تمام نهاد های قانونی معرفی کند. ولی باکی نیست چرا که تا ماهها قبل از پیروزی انقلاب 57 سودر ملی ایران شاهنشه ما زنده باد بود.

 28. توانا گفت:

  عمر مجلس رو به پایان است و نمایندگان دنبال جا برای خود در دولت می گردند.

  آقای لاریجانی و باهنر به دنبال دوام عمر سیاسی خود هستند.

  در همین جا از شما می خواهم که میر حسین موسوی را “سید الشهداء حیات سیاسی” بنامید زیرا او حیات سیاسی همراه با سیاسی کاری و تزویر و بله قربان گویی و دروغ را به حیات طیبه راستگویی و دفاع از مردم فروخت.

  من این لقب را ار لابلای حرف های لازیجانی رییس مجلس گرفته ام که او گفت اگر کسی می خواهد عمر سیاسی داشته باشد باید راه خود را از رهبری و ولایت فقیه جدا نکند.

  گویی همه مطیع اند رهبری را و نمی دانند خداوند هرگز اطاعت از غیر معصوم را نخواسته است.

  حرف خوبی آقای هاشمی رفسنجانی زد و آن اینکه در پاسخ به این سوال که رابطه ات با رهبری چگونه است و گفت خوب است و البته اختلاف نظر و سلیقه در بعضی کارها وامور داریم و البته من نهایتا تابع نظر رهبری هستم وای کاش لاریجانی و امثال ایشان نیز نهایتا تابع نظر رهبری بودند و نه مطیع ابتدا به ساکن.زیرا مردم نماینده انتخاب کرده اند و این حق انتخاب کردن را به رهبری نداده اند که او انتخاب کند و بنابراین باید نظر خود را بگویند و نهایتا از نظر رهبری تبعیت کنند و نه اطاعت که بار معنایی خاص خود را دارد و اگر روزی دیدند که توان تبعیت را مثل موسی در برابر خضر ندارند استعفاء دهند.

  روابط عمومی سپاه هم بیانیه داده و از مجلس تشکر کرده و گفته برکسی پروژه های راه سازی و پل سازی و سدسازی و مدرسه سازی و مسجد سازی و درمانگاه و بیمارستان سازی و احداث خط لوله و گاز غیره سپاه پوشیده نیست و این سخن یعنی اینکه سپاه هم وزارت نیرو است و هم وزارت نفت و هم وزارت آموزش و پرورش و هم وزارت ارشاد و هم وزارت نفت و اصلا سپاه همه کاره است و این سندی است که اگر به آن دقت کنیم انحرافی را که آقای خامنه ای بینانگزاری کرد را می توان فهمید.

  فقط به واسطه بیان نورانی امام که گفت سپاه وارد هیچ حزبی نشود و در سیاست دخالت نکند شرم کرد و علنی نکرد که ما حتی پروژه رییس جمهوری نشانی بر کرسی قوه مجریه هم در دستور کار داشتیم و مردم ببینند که چقدر ما فعال هستیم و اگر سپاه نباشد کشور هم نیست.

  امروز سایه سپاه بر تمام شئونات این کشور سایه افکنده است و دفاع عجولانه لاریجانی از رستم خان قاسمی هم در این راستاست او خوب فهمیده که اگر می خواهد عمر سیاسی داشته باشد باید تمکین کند وگرنه خیلی با علی آقا مطهری مخالف نیست.

 29. فرزند شهیدی از سپاه پاسداران گفت:

  در زمان امام ره سپاه با ایثار گری نیرو های خود موجب اعتماد و آسایش جامعه شده بود و امروز سپاه با تجارت خون مردم را می مکد و با دخالت در سیاست عامل و ابزار ستم و ظلم به مردم مظلوم ایران شده است.

  امام می دانست که به این از خدا بی خبران وصیتنمود که در سیاست دخالت نکنید .

 30. ناشناس گفت:

  نظام سلطه گر و اقتضائات اینجنینی …

 31. ناشناس گفت:

  مثلا تو انتخابات شرکت کنیم که قاطی این وکیل الدوله ها چند نفر از این وری ها رو بفرستیم تو. نمی تونن کاری بکنن با این وضعیت.

 32. فرهاد گفت:

  ان الله لا یغیر ما بقوم الا یغیروا بانفسهم…. از ماست که بر ماست . از مایی که جز ناله و فغان کردار دیگری نداریم و جز از نفرین و التماس پندار دیگری.
  صفحات تاریخ گواهی می دهد ، ملت هایی که روش و منش ما را در گذشته ، برگزیده اند ، جز فلاکت و نابودی نصیب دیگری نبردند و همه ی ناله ها و نفرین ها ، سنگ لحد گوری برای زنده به گور شدن اراده ها و استواری ها شد.
  برادر بیا دست از شکوه ی بی حاصل برداریم …

 33. حاجی مشهدی گفت:

  صد رحمت به حکومت در زمان ناصرالدین شاه قاجار

 34. ایرانی گفت:

  از این به بعد دزدی های بیشتری میتوانند انجام دهند و نتیجه اش هم در … مردم میرود.