سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
 • صفحه اصلی
 • » ارتش بشار اسد، حماه را به خاک و خون کشید...

ارتش بشار اسد، حماه را به خاک و خون کشید

چکیده :یکی دیگر از ساکنان شهر حماه به خبرگزاری رویترز گفته که، اجساد زیادی در سطح خیابان‌ها قرار دارند. به گفته‌ی این شاهد عینی، تک‌تیراندازان ارتش در پشت‌بام ساختمان مرکز برق و نیز زندان اصلی شهر مستقر هستند....


ارتش سوریه سحرگاه یکشنبه با تانک و تک‌تیراندازان خود به شهر حماه حمله کرد، جریان آب و برق شهر در پی این حمله قطع شده است.

به گزارش خبرگزاری های رسمی، این شهر که در دویست کیلومتری شمال دمشق قرار دارد، در ماه‌های اخیر یکی از مراکز اصلی تظاهرات مخالفان بشار اسد بوده است.

به گفته فعالان سیاسی و حقوق بشر ارتش سوریه مناطق مسکونی را هدف قرار داده‌اند و شمار کشته‌ها در نخستین ساعات بامداد دست‌کم ۲۲ اعلام شده بود.

اما ساعتی بعد خبرگزاری‌ها از قول ساکنان شهر تعداد کشته‌ها را دست‌کم ۴۵ نفر گزارش کردند. دهها نفر نیز زخمی شده‌اند.

دیده بان حقوق بشر سوریه، به نقل از منابع پزشکی می گوید بیش از ۶۰ نفر نیز زخمی شده و انتظار می رود شمار قربانیان افزایش یابد.

یک پزشک ساکن حماه در تماس تلفنی به خبرگزاری رویترز گفته است، تانک‌ها از چهار سو به شهر حمله کردند.

به گفته این پزشک که از ترس بازداشت نخواسته نامش فاش شود، تانک‌ها بی‌هدف به اطراف خود و به سوی پناهگاه‌هایی که از سوی مردم ساخته شده بود شلیک می‌کردند.

این پزشک از وجود ۱۹ کشته و بیش از ۵۰ زخمی تنها در یک بیمارستان و ۵ کشته و شمار زیادی زخمی در بیمارستانی دیگر خبر داده است.

یکی دیگر از ساکنان شهر حماه به خبرگزاری رویترز گفته که، اجساد زیادی در سطح خیابان‌ها قرار دارند. به گفته‌ی این شاهد عینی، تک‌تیراندازان ارتش در پشت‌بام ساختمان مرکز برق و نیز زندان اصلی شهر مستقر هستند.

به گزارش العربیه، شاهدان عینی گفته‌اند 5 تانک به هم‌راه سربازان آن‌ها از ارتش سوریه جدا شدند و به مردم پیوستند.

در همین حال فعالان سوری گزارش دادند که حکومت بشار اسد پس از جدایی 30 سرباز از ارتش این کشور، نیروهای امنیتی ویژه‌ای را به شهر البوکمال ارسال کرده است.

از سوی دیگر ریاض سعد که خود را سخن‌گوی «ارتش آزاد سوریه» می‌داند گفته است که نیروهای دیگری از سربازان سوری نیز به ارتش آزاد سوریه پیوسته‌اند.

وی هم‌چنین گفته است این ارتش در دیر الزور با نیروهای امنیتی سوریه درگیر شده است.

بر اساس این گزارش دو روز پیش (جمعه، ۲۹ ژوئیه) شهرهای مختلف سوریه از جمله حماه، دیرالزور، بانیاس، حمص لاذقیه، و حرستا و نیز شهرک‌های اطراف دمشق شاهد تظاهراتی گسترده علیه رژیم بشار اسد بودند.

در شهر لاذقیه در ساحل مدیترانه تظاهرات متعرضان با حمله نیروهای امنیتی مواجه شد و دست‌کم یک نفر بر اثر اصابت گلوله کشته شد. در همین روز در دیرالزور نیروهای امنیتی و لباس شخصی‌های هوادار بشار اسد ۵ نفر را به قتل رساندند.

حماه چهارمین شهر بزرگ سوریه است و در ماه‌های اخیر شاهد بزرگترین تظاهرات معترضان علیه رژیم بشار اسد بود. در چند هفته اخیر نیروهای امنیتی بشار اسد از این شهر عقب‌نشینی کرده و حضورشان بسیار نامحسوس بوده است. همین امر موجب حضور انبوه مردم در تظاهرات ضددولتی طی چندین هفته متوالی شده بود.

این شهر در سال ۱۹۸۲ شاهد سرکوب خونین قیام معترضان علیه حافظ اسد، پدر بشار اسد بود که گفته می‌شود بین ۱۰ تا ۳۰ هزار نفر قربانی برجای گذاشت.

فعالان حقوق بشر سوریه می‌گویند، از هنگام آغاز تظاهرات علیه رژیم بشار اسد در سوریه بیش از ۱۵۰۰ نفر کشته شده‌اند. علاوه بر این همین منابع می‌گویند، از آغاز ناآرامی‌ها در ماه مارس سال جاری، هر ساعت یک نفر در سوریه ناپدید می‌شود و شمار این مفقودشدگان تا کنون به سه هزار نفر رسیده‌ است.

پس از تظاهرات آخرین جمعه ماه ژوئیه، مخالفان بشار اسد اعلام کرده‌اند که قصد دارند در طول ماه رمضان در تمامی شب‌ها، از شامگاه تا بامداد، به طرفداری از دموکراسی در سوریه دست به اعتراض بزنند.


15 پاسخ به “ارتش بشار اسد، حماه را به خاک و خون کشید”

 1. میکروب سبز گفت:

  به خواست خدا مردم مظلوم سوریه پیروز می شوند و این دیکتاتورها درس می گیرند ما ارزو موفقیت مردم سوریه را از خدا در این ماه مبارک خواستاریم

 2. مانی افشار گفت:

  مگه این آدما که کشته میشن، مسلمان نیستن؟ پس چرا به غیرت نداشته و کثیف آقایون حاکم بر ایران بر نمی خورد؟ تنها کسانی مسلمان هستند که در بحرین و یمن و مصر و دیگر کشورا می باشند؟ لعنت به آقایان حاکم بر ایران. همه باید روزی پس بدهند. یا نزد این ملت و یا در قیامت.
  ولی دور نیست آزادی..
  من بابت این متاسفم که یه عده آدم پست و کثیف حاکم هستند و یه عده از مردم احمق ایران پیرو این افراد می باشند. خدا لعنت بکنه تمام کسانی رو که برای منافع خودشون حاضر به چشم پوشی از ظلم و ستم می باشند
  جالبه که اون مردمی که طرفداران جمهوری اسلامی کنونی هستند، متوجه نیستند که آقایون جمهوری اسلامی هم این نظام رو منحرف کردند و هم برای منافع خودشون از ظلم و ستم در جهان دارند حمایت می کنند! خب احمق هستند این مردم! اگه احمق و بی سواد که نبودن حالا نباید از آقایون حاکم حمایت می کردند
  و در کل ما ملتی احمق و ترسویی هستیم که گرفتار چنین آدمهای پست و ستمگر شده ایم

  سایت کلمه این رو هم منتشر کنید سایت کلمه
  http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=guCajo_G1tk

 3. مانی افشار گفت:

  این خبر جدید هست که خبرگزاری فرانسه دقایقی پیش منتشر کرد

  خبرگزاری فرانسه در خبری فوری به نقل از فعالان حقوق بشر در سوریه گزارش داد که در جریان حمله ارتش سوریه به شهر حما تا کنون دستکم 95 نفر کشته شدند.

  ارتش سوریه سحرگاه یکشنبه با تانک و تک‌ تیراندازان خود به شهر حماه و چند شهر دیگر حمله کرد.

  فعالان سوری، شمار کشته شدگان در حملات امروز ارتش سوریه به مردم بی دفاع در شهرهای این کشور را در مجموع 121 نفر اعلام کرده اند.

 4. ناشناس گفت:

  مرگ بر بشار اسد. مرگ بر حزب بعث و حاميان ظالمش

 5. ناشناس گفت:

  مرگ بر بشار اسد، مهر اسد، حافظ اسد،

 6. عكس و تصوير از سوريه گفت:

  ممنون از كلمه بابت اطلاع رساني از سوريه. خواهشا عكس خبر، عكس روز باشد (در صورت امكان).

 7. ناشناس گفت:

  مورچگان را چو بود اتحاد – شیر ژیان را بدرانند پوست

 8. حبیب تبریزیان گفت:

  بسیاری رسانه های معتبر انگلیسی زبان منطقه و دنیا از حمایت مالی و لوزیستیک و کارشناسی ایران در سرکوب مردم سوریه گزارش کرده اند. دارالحیاط، الشرق الوسط و دیلس استار از این جمله اند.

 9. مهتاب گفت:

  درس بزرگی دارند سوری ها برای ما: با این همه جنایت باز هم پا پس نمی کشند.

 10. محمد گفت:

  یادشون رفته که اون شاه که به صد قلعه نمی باخت / تاج رو از سرش تو میدون لشگر پیاده انداخت.

 11. ناشناس گفت:

  درود بر این همه پافشاری. این مردم سوریه چی می خوان که اینهمه حاضرن بابتش پایداری کنن.

 12. ناشناس گفت:

  بشار اسد در دمشق پایتخت اموی؛ بر جایگاه یزید و معاویه نشسته است.

 13. حُر گفت:

  آقای مانی افشار

  اینها هم مسلمان هستند اما با دوستان اصولگرایان ایرانی مخالف اند و خونشان حلال مثل بچه های خودمان

 14. ناشناس گفت:

  ان شاء الله بشار اسد دیکتاتور وتمام دیکتاتورها مانند صدام در آینده ای نه چندان دور به درک واصل می شوند وخداوند به صبر کنندگان بشارت داد

 15. غمگین گفت:

  این مثلا نمایندگان مجلس نظام اگر در بحرین همچی اتفاق خونریزی میافتاد الان پیرهن به تن نداشتن همه را با عربده کشی هاشون و یقه دریدن هاشون خودشون را آش و لاش کرده بودن زمین را به آسمان میدوختند ./ ولی در سوریه با این قتل و عام ککشون هم نمیگزد/