سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » راه‌اندازی کارخانه سیمان در محوطه پارک ملی گلستان!...

راه‌اندازی کارخانه سیمان در محوطه پارک ملی گلستان!

چکیده :وی با انتقاد شدید از راه‌اندازی این کارخانه گفت: کارخانه سیمان یکی از بزرگ‌ترین منابع تولید کننده آلاینده‌های هواست و با توجه به اینکه جهت وزش باد در استان گلستان از غرب به شرق است راه‌اندازی این کارخانه در غرب پارک ملی گلستان به معنی نابودی پوشش گیاهی و حیات وحش این پارک در درازمدت است....


یک استاد دانشگاه راه‌اندازی کارخانه سیمان در محوطه پارک ملی گلستان را تجاوز آشکار دیگری به حریم آن عنوان کرد و گفت: با توجه به جهت از غرب به شرق وزش باد در استان گلستان، فعالیت این کارخانه در غرب پارک به معنی نابودی پوشش گیاهی و حیات وحش در درازمدت است.

به گزارش خبرگزاری مهر، علی نقی مقصودلو استاد دانشگاه افزود: چندی پیش کارخانه سیمان را در ضلع غربی زون ضربه‌گیر پارک ملی گلستان که جز حریم و محوطه این پارک محسوب می‌شود افتتاح شد.

وی با انتقاد شدید از راه‌اندازی این کارخانه گفت: کارخانه سیمان یکی از بزرگ‌ترین منابع تولید کننده آلاینده‌های هواست و با توجه به اینکه جهت وزش باد در استان گلستان از غرب به شرق است راه‌اندازی این کارخانه در غرب پارک ملی گلستان به معنی نابودی پوشش گیاهی و حیات وحش این پارک در درازمدت است.

به اعتقاد مقصود لو، سیستم فیلتراسیون کارخانه‌های سیمان در ایران از استانداردهای جهانی برخوردار نیست که این مسأله میزان آلایندگی این کارخانه‌ها را که حتی در بهترین حالت فیلتراسیون از مهمترین منابع ثابت آلاینده هستند دو چندان می‌کند.

وی با بیان اینکه زون ضربه‌گیر مناطق 4 گانه محیط زیست آخرین ناحیه حفاظتی این مناطق است تصریح کرد: در واقع این زون جزو پارک ملی گلستان محسوب می‌شود و با توجه به اینکه پارک‌های ملی در کشور از بالاترین درجه حفاظتی برخوردارند احداث کارخانه در چنین محلی بسیار حیرت‌‌آور است.

مقصود لو با انتقاد ازاینکه تمام نقاط حساس زیست محیطی در کشور قربانی مسائل سیاسی می‌شوند، افزود: با این روند پارک ملی گلستان که یکی از مهمترین مناطق زیست محیطی کشور است و خاستگاه بسیاری از گونه‌های گیاهی و جانوری نادر است با بحران‌های جدی مواجه می‌شود.

به گفته وی، از نقطه‌نظر اقتصادی هم با توجه به اینکه ماده اولیه مورد نیاز این کارخانه در استان گلستان وجود ندارد و باید از جای دیگری حمل شود راه‌اندازی کارخانه سیمان در این منطقه غیرقابل توجیه است.


2 پاسخ به “راه‌اندازی کارخانه سیمان در محوطه پارک ملی گلستان!”

  1. ناشناس گفت:

    اهالي مردم گلستان دست رو دست نگذاريد و تماشگر باشيد.منسجم و اتحاد مانع ان شويد

  2. ناشناس گفت:

    ثروت ملی ما و نسلهای بعد در اثر بی لیاقتی ونادانی این حاکمان در حال نابودی است.