سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
 • صفحه اصلی
 • » اولین جلسه ی دادگاه علی شکوری راد برگزار شد...

اولین جلسه ی دادگاه علی شکوری راد برگزار شد

چکیده :این نماینده ی مجلس ششم در بخشی از یادداشت خود با اشاره به اینکه گزارش بازجو بسیار مغرضانه و خلاف واقع تنظیم و نوشته شده بود، نوشته است: من ناگزیر شدم برای جلوگیری از ایجاد ذهنیت غیر واقعی در قاضی، توضیحاتی در مورد خودم ارائه کنم. ...


علی شکوری راد با حضور در دادگاه از اتهامات وارده بر خود دفاع کرد.

به گزارش وب سایت شخصی دکتر علی شکوری راد، در تشریح جلسه ی دادگاه این عضو شورای مرکزی جبهه مشارکت ایران اسلامی آمده است: من اعتراض خودم را به روند بازجوئی های پیش و پس از بازداشت، و بازپرسی ها و بازداشت در دوباری که زندانی شدم مطرح کردم و به اینکه بازجویم برگه های بازجوئی در بار اول بازداشتم را ضمیمه پرونده نکرده است و بخشی از اموالم را پیش شخص خودش نگاه داشته است اعتراض کردم.

این نماینده ی مجلس ششم در بخشی از یادداشت خود با اشاره به اینکه گزارش بازجو بسیار مغرضانه و خلاف واقع تنظیم و نوشته شده بود، نوشته است: من ناگزیر شدم برای جلوگیری از ایجاد ذهنیت غیر واقعی در قاضی، توضیحاتی در مورد خودم ارائه کنم.

وی تصریح کرده که مسئولیت هر چه گفته یا نوشته را می پذیرد و نگران حکمی که دادگاه بر اساس آنها به وی بدهد نیست، ولی گزارش بازجو واقعی نیست و چهره ای که از وی معرفی کرده با واقعیت تطبیق نمی کند و متأسفانه بازجو خواسته ذهن قاضی را از ابتدا خراب کند.

برا اساس این گزارش جلسۀ بعدی دادگاه به دوماه بعد موکول شد.

به گزارش کلمه، شکوری راد که در تاریخ ۱۸ آذر ماه ۱۳۸۹ به اتهام تبلیغ علیه نظام و نشر اکاذیب بازداشت و به زندان اوین منتقل شده بود، بهمن ماه سال گذشته آزاد شده بود.

علی شکوری راد، پیش از آن هم در تاریخ ۲۱ مهرماه سال جاری به علت واکنش به انحلال دو حزب اصلاح طلب و رد اظهارات محسنی اژه ای دادستان کل کشور بازداشت و در تاریخ ۶ آبان با تودیع وثیقه از زندان آزاد شده بود.

متن کامل یادداشت وی در شرح جلسه ی دادگاه که در وبلاگ شخصی وی منتشر شده، به شرح زیر است:

امروز صبح اولین جلسۀ دادگاه من برگزار شد. دادگاه در محل شعبۀ 26 دادگاههای انقلاب اسلامی با ریاست آقای پیر عباسی تشکیل شد. رسماً چیزی در مورد غیر علنی بودن دادگاه به ما ابلاغ نشده بود ولی وکلای من می گفتند در دادگاههای انقلاب اصل بر غیر علنی بودن است و بنا را بر این گذاشته بودند که دادگاه غیر علنی است. به همین دلیل به اعضاء خانواده ام بخصوص خانمم که می خواستند به دادگاه بیایند گفتم فکر نمی کنم اجازۀ حضور بدهند و آنها را از آمدن منصرف کردم. کلاً ورود به ساختمان دادگاههای انقلاب بدون تأیید منشی شعبه امکان پذیر نیست و اگر هماهنگ نشده باشد از همان پائین، جلوی ورود اشخاص گرفته می شود. امروز هم که سیستم الکترونیکی کنترل ورود از کار افتاده بود، همۀ کارها دستی انجام می شد و مأموران کنترل پائین تا کسی احضاریه نداشت برایش برگۀ ورود صادر نمی کردند. بنابراین غیر از قاضی و نماینده دادستان، آقای فراهانی، فقط من بودم و وکلایم آقایان خندان و کرمی.

ابتدا نماینده دادستان متن کیفر خواست حدوداً ده صفحه ای را خواند، سپس جناب قاضی پس از پرسش های هویتی از من به عنوان متهم، از من و وکلایم پرسید آیا لویح دفاعیه خود را نوشته ایم که ما گفتیم هنوز نه. و تقاضا کردیم در این جلسه دفاع شفاهی بکنیم و سپس در فرصتی که دادگاه می دهد لوایح دفاعیه خودمان را تقدیم کنیم. آقای قاضی ابتدا تعجب کرد ولی بعد گفت اشکال ندارد. ابتدا از من خواست دفاع خود را همانجا مکتوب کنم و در عین حال به وکیلم آقای خندان اجازه داد ایرادات شکلی خود به پرونده را مطرح کند ولی پس از مدتی به من هم اجازۀ صحبت داد. من ابتدا اعتراض خودم را به روند بازجوئی های پیش و پس از بازداشت، و بازپرسی ها و بازداشت در دوباری که زندانی شدم مطرح کردم و به اینکه بازجویم برگه های بازجوئی در بار اول بازداشتم را ضمیمه پرونده نکرده است و بخشی از اموالم را پیش شخص خودش نگاه داشته است اعتراض کردم.

متأسفانه گزارش بازجو بسیار مغرضانه و خلاف واقع تنظیم و نوشته شده بود و من ناگزیر شدم برای جلوگیری از ایجاد ذهنیت غیر واقعی در جناب قاضی، توضیحاتی در مورد خودم ارائه کنم . تصریح کردم من مسئولیت هر چه که گفته ام یا نوشته ام را می پذیرم و نگران حکمی که دادگاه بر اساس آنها به من بدهد نیستم ولی گزارش بازجو واقعی نیست و چهره ای که از من معرفی کرده با واقعیت من تطبیق نمی کند و متأسفانه وی خواسته است ذهن قاضی را از ابتدا خراب کند.

برخورد قاضی و دانش حقوقی و دینی او خوب بود و اجازه داد من و وکلایم صحبت هایمان را مطرح کنیم و حتی وقتی بین من و وکلایم با نماینده دادستان بحث در می گرفت اجازه می داد بحث به نتیجه برسد که البته زیاد هم نمی رسید ولی در چند مورد با مداخله و اظهار نظر حقوقی خودش بحث را به نتیجه رساند. بخشی از وقت جلسه نیز به بحث و مناظرۀ بین من و نماینده دادستان در مورد ولایت فقیه گذشت و جناب قاضی در پایان جلسه گفت اجازه دادم بحث ادامه پیدا کند تا با طرز تفکر شما آشنا بشوم. از نظر من هم بد نبود چرا که فرصت شد از دیدگاههایم در این رابطه دفاع کنم. البته دیدگاههای من در وبلاگم ضبط و موجود است. از جناب قاضی خواستم خودش به وبلاگ من سر بزند و مطالب، کامنت ها و پاسخ های من به کامنت های خوانندگان را ببیند و صرفاً به بخش های گزینش شدۀ بازجو و یا بازپرس که در پرینت های موجود در پروندۀ من های لایت شده اند بسنده نکند.

جلسۀ دادگاه سه ساعت طول کشید و وقت جلسۀ بعد، پس از درخواست وکلای من که در ماه رمضان نباشد، به دوماه بعد موکول شد. قرار شد در این مدت من در مورد تک تک برگه های ضمیمه در پرونده ام، که چهار جلد قطور شده است، اظهار نظر کنم و صحت یا عدم صحت آنها را گواهی کنم. علاوه بر مطالب وبلاگم که پرینت بعضی از آنها در پروند وجود دارد. بریده روزنامه هایی از مصاحبه های من و یک سری گزارش های اطلاعاتی اغلب در مورد سخنرانی های من در سالها قبل و عمدتاً در دورۀ نمایندگی مجلس در پرونده هست که بازجو یا کارشناسان اطلاعات سپاه در کنار آنها اظهار نظر کرده اند. من تا کنون فقط توانسته ام آنها را تورق کنم. در همین اندازه هم با نکات بسیار جالبی برخورد کرده ام که جای مطرح کردن آنها در این نوشته نیست ولی برخی از آنها را که حکایت از بی دقتی و ضعف کار بررسی کنندگان است در دادگاه مطرح کردم.

جلسۀ بدی نبود. هرچند نمی شود از ظاهر به باطن آن پی برد ولی به لحاظ شکلی به هر حال جلسۀ قابل قبولی بود. تا ببینیم بعداً چه می شود.


6 پاسخ به “اولین جلسه ی دادگاه علی شکوری راد برگزار شد”

 1. ناشناس گفت:

  ما كه از اهداف انقلابمان چيزي باقي نمانده و همۀ آن نابود شده است ، چرا دادگاه انقلاب هنوز از بين نرفته است ؟ تا كي اين مستمسك حكومتي را بايد تحمل كنيم تا نخبگان ما را از بين ببرند ؟

 2. توانا گفت:

  انسانی آزاده ، شجاع ، بی باک ، صریح و مبارز

 3. ناشناس گفت:

  دادگاه انقلاب از اساس همانند دادگاه ویژه روحانیت غیر قانونی است
  زیرا نامی از آن در قانون اساسی نیامده است و لسان قانونی که در قانون اساسی هست این است که همه دعاوی منحصرا در محاکم دادگستری باید مطرح شوند بنابر احکام این دادگاهها همه باطل و غیر قانونی است و ادامه کار آنها چیزی جز لجاجت نیست

 4. ایرانی گفت:

  دلم برای میر حسین تنگ شده است، کاش به او هم اجازه می دادند از خود دفاع کند. دکتر شکوری! چشم امید ما به شماست
  لبیک یا جسین

 5. ناشناس گفت:

  کشور عجیبی داریم همه متهمان در جایگاه حکومت نشسته اند و بجای اینکه محاکمه و مجازات شوند ، در حال محاکمه بعضی افراد یک ملت هستند و بقیه ملت را هم در حصر نگهداشته اند . بعضی از این آقایان مدعی فعلی اگر عدالتی باشد به دلیل منحرف کردن انقلاب و هدر دادن خون شهدا و نابودی آزادی و امید یک ملت و دزدی و تقلب باید به زندانهای طولانی محکوم شوند .

 6. ناشناس گفت:

  مرگ بر دیکتاتور