سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
 • صفحه اصلی
 • » واکنش انجمن بازیگران سینما به بازداشت پگاه آهنگرانی: اتفاق‌های ناگوار با قید تکرا...

واکنش انجمن بازیگران سینما به بازداشت پگاه آهنگرانی: اتفاق‌های ناگوار با قید تکرار

چکیده :انجمن بازیگران سینمای ایران با انتشار بیانیه‌ای به خبر بازداشت پگاه آهنگرانی واکنش نشان داد و خواستار آن شد که مسئولان، راهکارهای مناسب و در خوری را برای تسریع و تسهیل در پایان یافتن این وضعیت و موارد مشابه اتخاذ کنند و از این طریق آرامش را به خانواده سینما بازگردانند....


انجمن بازیگران سینمای ایران با انتشار بیانیه‌ای به خبر بازداشت پگاه آهنگرانی واکنش نشان داد و از وضعیت پیش آمده، ابراز بی‌قراری و نگرانی روز افزون کرد.

در بیانیه این تشکل که با این عنوان آغاز شده که “در این ایام شاهدیم که اتفاق‌های ناگوار با قید تکرار بر جامعه بازیگری ایران سنگینی می‌کند” از مسئولان ذی‌ربط خواسته شده است که راهکارهای مناسب و در خوری را برای تسریع و تسهیل در پایان یافتن این وضعیت و موارد مشابه اتخاذ و از این طریق آرامش را به خانواده سینما بازگردانند.

به گزارش خبرآنلاین، متن بیانیه انجمن بازیگران سینمای ایران بدین شرح است:

در این ایام شاهدیم که اتفاق‌های ناگوار با قید تکرار بر جامعه بازیگری ایران سنگینی می‌کند. ابتدا شنیدیم اما به حساب رایج شایعه گذاشتیم و در جواب سیل پرسش‌های مردمی که به هیچ تعارف و تردیدی حامیان همیشگی اهالی این وادی بوده و انشاا… خواهند بود، همه را به صبر دعوت کردیم. اما سرانجام اطلاعیه دادستانی محترم کشور را دیدیم که تایید می‌کرد پگاه آهنگرانی در حبس است.

نه در تخصص ماست و نه در نیت ما که قضاوت کنیم پس این مهم را به اهلش وا می‌گذاریم و با دوری از هر گونه پیش‌داوری و پرهیز از هر اقدامی که شائبه دخالت در امور قضایی را موجب شود بدین وسیله ما شورای مرکزی انجمن بازیگران سینمای ایران، به مصداق این بیت:

چو عضوی به درد آورد روزگار
دگر عضوها را نماند قرار

تنها بی‌قراری و نگرانی روز افزون خود را از وضعیت پیش آمده اعلام می‌داریم و از مسئولین ذیربط در هر رده و نام و ردایی که هستند می‌خواهیم اول به واسطه شان انسانی و سپس به خاطر جایگاه اهل هنر به ویژه وادی بازیگری که دل‌های مردم بی‌واسطه در گرو صحت و سلامت این عزیزان است چون همیشه راهکارهای مناسب و در خوری را برای تسریع و تسهیل در پایان یافتن این وضعیت و موارد مشابه اتخاذ و از این طریق آرامش را به خانواده سینما بازگردانند.


4 پاسخ به “واکنش انجمن بازیگران سینما به بازداشت پگاه آهنگرانی: اتفاق‌های ناگوار با قید تکرار”

 1. کافه نشر گفت:

  درد دل بهزاد فراهانی از آن جا شروع شد که وی با اشاره به نداشتن سواد مسئولان فرهنگی کشور در عرصه های مربوطه ، موفق نبودن تئاتر کشور را متوجه مسئولان ممیزی کتاب ها و به دنبال آن فیلترهایی دانست که یک نمایشنامه یا فیلمنامه بایستی از آن ها رد شود تا به مرحله ی اجرا برسد . وی در بخشی دیگر از صحبت هایش با انتقاد از مسئولان رده بالای کشور با بیان این که وقتی یک نفر جلوی تلویزیون دولتی به مردم دروغ می گوید ، اثر مخرب دروغش بسیار بیش تر از فرش گران قیمتی است که دزدی از خانه ی شما می دزدد گفت : متاسفانه امروز حجب دروغ گفتن در بین مدیران و مردم از بین رفته و همگی به راحتی آب خوردن دروغ می گویند . وی در بخش دیگری از صحبت هایش با اشاره به این موضوع که این که بیاییم تماشاگر را سطح پایین و کودن در نظر بگیریم گفت متاسفانه بعضی از مسئولین فعلی می خواهند تماشاگر را در چارچوب یک فکر خاصی حصر نمایند و اجازه ی دسترسی به ادبیات کشورهای دیگر را به آن ها ندهند و با ساخت فیلم های سطحی از طرف بعضی افراد ، نوع تفکر تماشاگر را به سمت کارهای سطح پایین بکشانند. وی با انتقاد از عدم سواد مسئولان فرهنگی کشور گفت متاسفانه امروز مدیرانی را می بینیم که با مقوله های فرهنگی فاصله های بسیاری دارند . وی با انتقاد از عدم رسیدگی مسئولان کشور به حوزه ی تئاتر گفت در بخشی مالیات را حذف کرده اند اما هنوز سینماها و سالن های تئاتر آن را طلب می کنند . وی در پایان برنامه با تشکر از استاد حریرچیان و مسئولان آرزو نمود که دروغ نگوییم و دشمن خویش را بشناسیم . لازم به ذکر است که برنامه ی زنده رود با اجرای رضا رشید پور دو سال پیش به دلیل انتقاد عده ای از هنرمندان از وضع هنر و رسیدگی به امور هنرمندان در کشور توقیف شد . به نظر می رسد انتقادات امروز بهزاد فراهانی بسیار کوبنده تر از انتقادات قبلی دراین برنامه بوده باشد .

 2. حسین جعفری گفت:

  والله اگر اعضای این انجمن غیرت و حمیت قسمتی داشتند، باید برای دست کم یک هفته دست به اعتصاب می زدند، حتی سینما ها هم تعطیل می کردند، به این عنوان که با گرفتار کردن این عده هنرمند، به انجمن ما توهین شده است. تا حاکمیت حساب کار دستش بیاید که نمی توان آن بالا نشست و هرکاری که دلخواهشان است کرد و انتظار داشت که مردم هم اعتراض نکرده و اوامر آنان را اجرا کنند. هدف اصلی انجمن مگر حمایت از حقوق اعضاء نیست؟ بسیار خوب وقتی برای فیلمی مجوز صادر شده است به چه مناسبت پس از دو سال باید سراغ بازیگر آن رفت و او را به بهانه های واهی دستگیرکرد؟ اصلا چرا حاکمیت تازگی ها به فکر آزار و اذیت هنرمندان و ورزشکاران افتاده است. زیرا آنان بین مردم محبوبیت و نفوذ دارند و اینان می ترسند که با سرپیچی آنان در برابر ظلم و تعدی، بقیه گروهها نیز تشویق شده باز به خیابان ها خواهند ریخت؟ شمایی که در راس حکومت نشسته اید، از قرار نمی توانید اوضاع این مملکت را آرام ببینید و حتما باید یک موج کاذب راه انداخته و به بهانه ساکت کردن آن موج به حیات خود ادامه دهید؟ سی و سه سال از انقلاب گذشته و هنوز مملکت وضع انقلابی دارد؟ وقتی نمی توانید آب و برق و نان و شغل مردم را تامین کنید، با این آزار ها و اذیت ها و حمله به خانه ها برای تصرف ماهواره ها چرا با اعصاب مردم بازی کرده وآن ها را علیه خود و رژیم بر می انگیزید؟ آیا هرگز فکر کرده اید این ماهواره ها توسط چه کسانی و چه سازمانی وارد ایران می شود. چگونه است که ورود و عرضه و فروش ماهواره در جمهوری اسلامی آزاد است اما استفاده از آن نیاز به حمله تکاوران دارد تا با عملیات آرتیستی به آپارتمان ها حمله کرد و مانند دن کیشوت این ماهواره ها را ضبط کنند؟ که باز مردم به فروشگاهها رفته و با خرید مجدد ماهواره جیب وارد کنندگان ماهواره را پر پول ترکند. یعنی شما لیاقت جلوگیری از ماهواره را ندارید؟ فقط زورتان به زن و بچه مردم می رسد؟ والله این مردم ایران خیلی “نجیب” تشریف دارند که حساب شما را نمی رسند. این طناب را این اندازه نکشید که یکباره پاره شود و سیل آن بنیان شما و دستگاه شما را سونامی وار از بین ببرد. بترسید از آن روز که با پیل هم جلو خشم مردم را نتوانید بگیرید.

 3. ناشناس گفت:

  هرچند دیر و هرچند بیانیه فوق کمی شل است اما از هیچ بهتر است باید بزرگان بازیگری و سینما به میدان آمده و هزینه این نوع رفتارها را برای حاکمیت افزایش دهند نباید البته از آنانی که خود را به حاکمیت فروخته اند و امتیازاتی چند همچون زمان ثابتی از سیمای حکومت را گرفتن آبی مسلما گرم نخواهد شد.

 4. ناشناس گفت:

  واقعا خسته نباشن. زحمت کشیدن بعد از این همه مدت!