سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
 • صفحه اصلی
 • » پایان اعتصاب غذا به معنای پایان اعتراض به نقض حقوق شهروندی نیست...
» بیانیه پایان اعتصاب غذای زندانیان سیاسی بند 350 اوین

پایان اعتصاب غذا به معنای پایان اعتراض به نقض حقوق شهروندی نیست

چکیده :رفتار مسوولان در طی این مدت و در جریان احضار ما به مراجع قضایی نشانه ای روشن از بی مسوولیتی و عدم پاسخگویی و البته نا کارآمدی و ضعف دستگاه قضایی کشور است. جریانات اخیر بار دیگر آزمونی بود تا نشان دهد که جان انسان و حیات یک زندانی تا چه حد در نظر مسوولان و مقامات قضایی و امنیتی بی ارزش و فاقد اهمیت...


کلمه: دوازده زندانی سیاسی اعتصاب کننده در بند 350 زندان اوین با صدور بیانیه ای ضمن اعلام پایان اعتصاب غذای خود نوشته اند: اکنون ما اعتصاب کنندگان در پاسخ به پیام های محبت آمیز و ضمن ابراز احترام و تشکر از ایشان، اعلام می داریم که شب یکشنبه 5 تیرماه 1390 به اعتصاب غذای خود پایان داده ایم. بدون شک این پایانی بر اعتراض های مدنی نسبت به نقض حقوق بشر و مظالم صورت گرفته نخواهد بود و اعتراض مردم سبز ایران تا دستیابی کامل به حقوق و آزادی های فردی و اجتماعی خود ادامه خواهد داشت.

 

آنها ضمن تشکر از خانواده های صابر، سحابی و شامخی از همه حامیان این اقدام از جمله آیات و مراجع عظام دینی و شخصیتهای مذهبی،سیاسی و ملی ،احزاب و گروه ها ، فعالان و نهادهای مدافع حقوق بشر ،اصحاب رسانه ،روزنامه نگاران ،پزشکان و  وکلا سپاسگزاری کرده و اضافه کرده اند: «سپاس فراوان خود را از حمایت عملی دوستان عزیزمان در زندان رجایی شهر و اقدامات هم وطنان خارج از کشور و خانواده های دردمندمان که همواره صبورانه حمایت خویش را از ما دریغ نورزیده اند ، اعلام می داریم.»

متن کامل این بیانیه که در اختیار کلمه قرار گرفته، به شرح زیر است:

به نام خدا

ملت شریف ایران

تاثر و تالم ناشی از مرگ ناباورانه شهید هدی صابر برای هم بندیان وی بسیار سنگین و غیر قابل تحمل بود. اعتصاب غذا حداقل اقدامی بود که در اعتراض به آن فاجعه اسف بار به ذهن ما خطور می کرد، همان اقدامی که صابر خود در اعتراض به شهادت مظلومانه خانم هاله سحابی انجام داه بود.

اعتصاب غذا از یک سو پاسخی بود به ندای وجدان و ادای تکلیف اخلاقی ما به عنوان هم بندان هدی صابر و از سوی دیگر فریاد اعتراض و خشم ما بود علیه ظلمی که بر صابر و پیش از او بر هاله سحابی رفت، آن دو شهروند مسوول و مسلمان پاکی که در راه آرمانهای خود جان باختند.

اعتصاب غذای ما یک اقدام جمعی اعتراضی بود علیه بی تدبیری، کبر و دروغگویی نهادینه شده در بخش هایی از حاکمیت کشور.

ما دوازده تن از زندانیان سیاسی بند 350 زندان اوین، اعتصاب غذای خود را روز شنبه 28 خرداد ماه 1390 با اعلام عمومی آغاز کردیم، به این امید که صدای اعتراض مان به گوش همگان رسیده و تبدیل به مانعی بر سر راه حاکمان برای نقض حقوق زندانیان شود.

در طول مدت اعتصاب غذا، بسیاری از هم بندیان ما در بند 350 برای پیوستن به اعتصاب اظهار تمایل کردند و بسیاری با گرفتن روزه و یا نخوردن وعده های غذایی به نوعی همراهی و همدلی خود را با جمع اعتصاب کنندگان ابراز داشتند. حمایت و همراهی هم بندان عزیز مشوق و موید اقدامات ما بوده است که لازم می دانیم سپاس بیکران خود را به آنان تقدیم کنیم.

رفتار مسوولان در طی این مدت و در جریان احضار ما به مراجع قضایی نشانه ای روشن از بی مسوولیتی و عدم پاسخگویی و البته نا کارآمدی و ضعف دستگاه قضایی کشور است. جریانات اخیر بار دیگر آزمونی بود تا نشان دهد که جان انسان و حیات یک زندانی تا چه حد در نظر مسوولان و مقامات قضایی و امنیتی بی ارزش و فاقد اهمیت است.

هموطنان عزیز

وجه دیگر اعتصاب غذا، حمایتهای وسیع و گسترده ای بود که از سوی مردم و جامعه مدنی ایران صورت گرفت. این اقدامات به همان اندازه اعتصاب غذا حایز اهمیت و ارزش بوده و نشان از زنده بودن و پویا بودن جنبش سبز مردمی ایران دارد.

موج حمایت و همراهی ها با این اعتصاب نشان داد که وجدان عمومی جامعه از مظالمی که در حق زندانیان سیاسی می رود متاثر است و مساله نقض حقوق زندانیان سیاسی و لزوم آزادی آنان، هم چنان به عنوان یکی از اولویتهای ملی و در صدر مطالبات مردمی قرار دارد.

لازم می دانیم از همه حامیان این اقدام به ویژه خانواده های صابر،سحابی و شامخی حضرات آیات و مراجع عظام دینی و شخصیتهای مذهبی،سیاسی و ملی ،احزاب و گروه ها ، فعالان و نهادهای مدافع حقوق بشر ،اصحاب رسانه ،روزنامه نگاران ،پزشکان و وکلا که با ارسال پیام های محبت آمیز و اقدامات دلگرم کننده طی این مدت دغدغه ها و نگرانی های شان را نسبت به وضعیت سلامتی ما بیان داشته و خواستار خاتمه اعتصاب غذا بوده اند تشکر و قدر دانی کنیم .

همچنین سپاس فراوان خود را از حمایت عملی دوستان عزیزمان در زندان رجایی شهر و اقدامات هم وطنان خارج از کشور و خانواده های دردمندمان که همواره صبورانه حمایت خویش را از ما دریغ نورزیده اند، اعلام می داریم.

اکنون ما اعتصاب کنندگان در پاسخ به پیام های محبت آمیز پیش گفته و ضمن ابراز احترام و تشکر از ایشان، اعلام می داریم که شب یکشنبه 5 تیرماه 1390 به اعتصاب غذای خود پایان داده ایم. بدون شک این پایانی بر اعتراض های مدنی نسبت به نقض حقوق بشر و مظالم صورت گرفته نخواهد بود و اعتراض مردم سبز ایران تا دستیابی کامل به حقوق و آزادی های فردی و اجتماعی خود ادامه خواهد داشت.

امضا کنندگان: (ضمن قدردانی از آقایان عماد الدین باقی و محمد جواد مظفر که در روزهای اول اعتصاب همراه ما بودند و با آزادی ایشان دو تن دیگر از دوستان جایگزین آنها شدند)

بهمن احمدی امویی

حسن اسدی زید آبادی

محسن امین زاده

عماد بهاور

قربان بهزدایان نژاد

محمد داوری

خسرو دلیر ثانی

فیض الله عرب سرخی

ابولفضل قدیانی

مهدی کریمیان اقبال

محمد رضا مقیسه

عبدالله مومنی

توضیح  کلمه:‌  آقای مظفر پس از  مرخصی از زندان نیز به اعتصاب غذای خود ادامه  داده اند که به دلیل قطع ارتباط  تلفنی،  زندانیان اعتصاب کننده از این  مساله مطلع نبوده اند.

59 پاسخ به “پایان اعتصاب غذا به معنای پایان اعتراض به نقض حقوق شهروندی نیست”

 1. ناشناس گفت:

  خوشحالم که سلامت جسم این عزیزان تامین می شه. اما کاش اصلا اعتصاب غذا نمی کردند. این حرکات باعث می شود اثر آینده این حرکات کم شود. در واقع یک جور باعث روزمرگی می شود. به نظرم بهتر است این کار رو فقط افرادی انجام دهند که تا ته قضیه رو پایه هستند. به نظرم نظر محمد نوری زاد در این باب بسیار درست است.

 2. محمد گفت:

  خوشحالیم برای سلامتی ایشان چرا که زنده امثال شما همچون مرگ بسیاری از شیاطین در ازادی انسان موثر تر است و البته مفید تر

 3. میم.تهران گفت:

  درود بر شرف شما
  ما بیشتر نیازمند جان ارزنده شما هستیم
  سبز یعنی مقاومت تا پیروزی

 4. ناشناس گفت:

  اين يك عمل و ذر حقيقت از نظر سياسي بجا و درست بود

 5. همراه کوچک سبز گفت:

  درود فراوان بر شما بزرگواران که با ایستادگی و مردانگی خود نور امید را در دل‌ همراهان جنبش سبز روشن نگه می‌دارید. شکیبایی و پایداری تان بر ستمی که بر شما می‌رود همواره مسئولیت‌هایمان را به ما یادآوری می‌کند. کاش که ساکت ننشینیم!

 6. ناشناس گفت:

  اگر حاکمان نشنیده باشند این فریادها را، صدای اعتصاب کنندگان و حامیان روزه دارشان را کسی خواهد شنید. کسی که به درستی سمیع و بصیر است. (ان الله سمیع بصیر)

 7. سادات سبز گفت:

  درود بر شما پدران و برادران مبارز صبورم ندای حقخواهی شما ما را هم به پویایی واداشت زنده باد اسلام حقیقی وایران یاحسین میرحسین

 8. ناشناس گفت:

  درود

  حرکت بسیار زیبا – پر مفهوم و با ارزشی بود که هماهنگی جنبش را نشان داد .

  سرفراز و پاینده باشید

 9. ناشناس گفت:

  عزيزان در بند 14 نفر از مبارزين داخل كشور در حمايت از شما و در راستاي اعتراض به آن مواردي كه شما به آنها اعتراض داشته ايد تصميم به آغاز اعتصاب غذايشان از روز سه شنبه را گرفته اند و در اين زمينه نيز فراخواني ارائه كرده اند.

 10. پیر سبز گفت:

  درود خدا بهمه شما عزیزان سرافراز و جانگذشته میهن ، که بعد از تحمل سختی مضاعف ، با گوش دادن بتقاضای دلسوزان بزگوار کشور و خانواده های رنجدیده و صبورتان ،مردم سبز ایران را خوشحال و ادب و کمال خود را نشان دادید . درود بهمه زندانیان اندیشه و حصر شدگان عزیزمان .

 11. ناشناس گفت:

  زنده باشید

 12. تالشي گفت:

  شما قهرمانان نسل من هستيد ، كاش لياقت همراهيتان را داشته باشيم
  متولد 1367

 13. ناشناس گفت:

  با تقدیر از کار بزرگ این مبارزان امیدوارم این بار اگر اعتصابی آغاز شد به صورت یک موج دامنه دار بیرون زندان و همه همراهان داخل و خارج کشور را فرا بگیرد.

 14. سیاوش گفت:

  ممنون از همه ی شما عزیزان الان در جوار آقا امام رضا(ع) این متن را می نویسم همیشه شما را دعا می کنم مگر می شود ایرانی باشی و به فکر هم وطن خود نباشی که به ناحق در زندان هستند در قلب ما جا دارید .این را به جد می گویم روز پیروزی بزرگ نردیک است هیچ کس فکرش را هم نمی کند چه قدر نزدیک است . همیشه حق بر باطل پیروز است .

 15. SARKHORDEYE NEZAM گفت:

  Barge ZABZe tarikhe IRAN Zarin shod
  dar bande biedalati ha bashi,,, daste khali,,, amma HAMASE afrin bashi
  Doroode bi payan be SABZ andishan, ke donya fahmid, HALEH,,, HODA,,, hezaranand
  va avvalin orghani ke dar IRAN morde GHOVEYE GHAZAEISST

 16. R.F. گفت:

  با تقدیر از کار بزرگ این مبارزان امیدوارم این بار اگر اعتصابی آغاز شد به صورت یک موج دامنه دار بیرون زندان و همه همراهان داخل و خارج کشور را فرا بگیرد.

 17. ناشناس گفت:

  درود بر همت و شرف شما

 18. سبز گفت:

  درود درود درود ……. از ته قلبم واستون سلامتی آرزو میکنم…… ایران به شماها نیاز داره…….

 19. احمد گفت:

  افرین بر شما وپایدارباد جنبش سبز شما با اعتراض خود جنبش سبز را سبزتر نگاه میدارید درود برشما

 20. SANSOR DAR SANSOR BE DALILE GHODRATPARASTI گفت:

  Name mojremin,,, hatta bad az esbate jormeshan nabayad resaneie shavad,,, Rahbar
  amma zendaniane bigonah, ke resanie shod,, donya gir shod,, anham na baraye khodeshan balke baraye bigonahani ke khuneshan be nahagh rikhte shode,, rahbar harfi nazad,,, va delash hatta baraye zanano kodakani ke negarane hale aghvame khod boodand, ghadami bar nadasht
  Aghaye Sepahi,,, Basiji,, Ettelaati,,, aya TO IRANIE MOSALMAN HASTI ya NA

 21. ناشناس گفت:

  از همتون ممنونيم و شرمنده که کاري از دستمون بر نيومد که براتون انجام بديم .

 22. ناشناس گفت:

  love them all, the brave people, how come we ended up with another dictator

 23. مجید گفت:

  یکه تازان انسانیت و شرف و آزادگی
  مردان غیور و آزادی خواه ایران زمین
  پیروزیتان مبارک

 24. سیروس گفت:

  درود به شرفتون

 25. م- صداقت گفت:

  غیرت عشق زبان همه خاصان ببرید

 26. ناشناس گفت:

  کلمه عزیز؛ از اعتصاب کنندگان زندان رجایی شهر هم اطلاعاتی در دست هست؟

 27. قلم فرانسه گفت:

  خوش به حال هاله
  خوش به حال هدی
  خوش به حال این اتحاد
  خوش به حال این اتفاق
  درود بر یک یک شما بزرگان
  که در هر حرکت شما
  برکتی نهفته است .
  همواره سر بلند و سبز باشید . قلم فرانسه

 28. ناشناس گفت:

  از مادر مرحوم دکتر مصدق نقل می‌کنند” “وزن اشخاص در جامعه به قدر شدائدی است که در راه مردم تحمل می‌کنند.” فقط همین

 29. علی از قزوین گفت:

  در این مدت اخبار و سلامت این خوبان را دنبال می کردم و نگران سلامتی ایشان بودم.
  با تمام وجود از شما ممنونیم .دین شما به جانباختگان ادا شده است.مردم ایران به شما افتخار می کنند

 30. ناشناس گفت:

  گفت : شنیدی ؟
  گفتم : چه را؟
  گفت : بر اثر اصرار هواداران دست از اعتصاب کشیده اند .
  گفتم : فرض که اینطور باشد , به تو چه ربطی دارد ؟
  گفت : رسوا می شوم آبرویم می رود ! آخر من گفته بودم این ها روزی دو وعده غذا می خورند !!
  در چشمان هیزش نگاه کردم .
  گفتم : حسین شریعتمداری حقیقتا فکر میکنی آبروئی هم برایت مانده که فکر رسوائی می کنی ؟!
  بر روی یک برگ کاغذ این ضرب المثل کاملا ایرانی را نوشتم و از دفترش زدم بیرون .
  “زمستان رفت و رو سیاهی برای ذغال ماند” !
  به سبک روزی نامه کیهان , تقدیم به دوازده انسان بزرگوار و ابر مرد راه آزادی. قلم فرانسه

 31. یاس گفت:

  درود بر شما…درود بر مردانگیتان…شدمنده ایم..فقط همین …

 32. کاووش گفت:

  چرا اعتصاب ،چرا شکست ،چرائی و هدف اعتصاب چه بود ؟
  سلام
  من چند نکته دارم که امیدوارم چاپ بشه :
  اول از هر چیز از تمام این دوستان کمال تشکر را دارم 1-
  2- به زعم من دوستان در این اعتصاب شکستن شکست خوردن ،و بتبع به جنبش هم ضربه زدن ،اساسا اعتصاب یا نباید کرد یا باید تا حصول نتیجه پیش رفت ،اعتصاب از آن دست مسائلیست که حد وسط آنچنانی برایش نمی توان متصور شد .
  هدف دوستان هم از اول بررسی علل و عوامل قتل عزیزان هاله سحابی و هدی صابر بوده است ، که سترون و عقیم باقی ماند..
  3-این موضوع هم نشان داد که واقعا جنبش سبز در تمام عرصه ها بی هدف و غیر منسجم عمل میکند.
  4-به زعم اینجانب ، این حرکت به احتمال بسیار زیاد، خیلیها را سست خواهد کرد ، و احتمالا فرصت بهره برداری از این امکان در آینده را هم بسیار ضعیف خواهد کرد.
  5- به زعم بنده این حرکت می توانست منشع حرکتی عمومی بشود در واقع با انتشار اعتصاب از بند 350 به سایر بندها و همچنین به بیرون زندان و در میان نخبگان سیاسی ، اجتماعی ، فرهنگی … می شد حرکتی عظیم را شروع کرد … اگر کسانی مثل آقای خاتمی به این حرکت می پیوست قطعا حرکت جواب می داد شاید ما یک گاندی نیاز داریم .
  6- نمی دانم شاید شواهد وقرائن موجود در میان اصلاح طلبان نشان از آن دارد که آنها رقبتی به چنین حرکات ساختار شکنانه ای ندارند و ترجیح می دهند به درون بازی نظام برگردند.

 33. arash sabz گفت:

  ســروقامتان مابالاخره اعتصاب غذایشان راشکستند|مشت هایمان راگره کنیم برای‌آزادی،نه۱کلام کم ونه۱کلام بیش! پایان اعتصاب پایان اعتراض نیست

 34. م.ق گفت:

  خسته نباشید

 35. ناشناس گفت:

  1000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000 bar tashakor

 36. زبان سبز امل گفت:

  از ته ته قلبم خوشحالم وارزوی سلامتی شما همه را از خدای قلبم خواسته بودم باور کنید با شکستن اعتصاب خود ثابت کردید که مردم چقدر برای شما مهم هستن و ما مردم به شما عزیزان به شما قول میدهیم که به مبارزه خود ادامه دهیم تا پیروزی تمام شما عزیزان و رهبران عزیزمان میر حسین موسوی و مهدی کروبی . از شما مردم میخاهم که این دو عزیز رو از یادتون نبرید یادمان نرود که انها بیودند که باعث این حرکت سبز شدن انها بودند حالا چه در مورد منافع خود ما را به این حرکت کشوندند و باعث انسجام حد اقلی این حرکت شدندوگرنه این مردم با کدام هدف میخواستند از بحث خارج نشیم تبریک به خاطر این عزیزان

 37. هانیه گفت:

  گاوآهن بر ما بستند
  بر گُرده‌مان نشستند
  و گورستانی چندان بی‌مرز شیار کردند
  که بازماندگان را
  هنوز از چشم
  خونابه روان است.

  کوچِ غریب را به یاد آر
  از غُربتی به غُربتِ دیگر،
  تا جُستجوی ایمان
  تنها فضیلتِ ما باشد.

  به یاد آر:
  تاریخِ ما بی‌قراری بود
  نه باوری
  نه وطنی.

 38. ناشناس گفت:

  سلام و خسته نباشید خدمت شما
  ببخشید یک سوال برای من پیش اومده این نامه ها و بیانیه هایی که توسط زندانیان نوشته می شود چگونه به بیرون از زندان راه پیدا می کند ؟
  خواهشا به این سوال من جواب دهید با تشکر

 39. سبز سيستاني گفت:

  خرسندم كه ياران و همراهان دربند، فرياد خود را به گوش همه هم ميهنان و آزادگان جهان رساندند و موفق شدند در اين راه پر مخاطره اراده فولادين خود را همچون شمشيري بر سر ديكتاتور فرود بياورند. به عنوان يكي از همراهان كوچك جنبش سبز پيشنهاد مي دهم كه به شكرانه سلامت ياران دربند در روز پنجشنبه كه مصادف با عيد بزرگ شيعيان و مسلمانان آزاده جهان است طرح 12 ميليون صلوات به شكرانه سلامت همراهان دربند جنبش سبز در سراسر كشور توسط پويندگان راه سبز اميد به اجرا درآيد. بي شك قدرت خدا فراتر از همه قدرتهاست. باشد كه در آينده نزديك بتوانيم به شكرانه رهايي شيخ مهدي كروبي و مير حسين بزرگوارمان اين طرح را ادامه دهيم.

 40. ka گفت:

  درود بر شما بزرگواران.به اميد آزادي…

 41. reza گفت:

  درود بر دلاوران سرفراز ایرانی تاریخ ایران در هیچ برهه ای خالی از جانبازان پاکباخته ای همچون شما مباد

 42. بنده خدا گفت:

  خداوند یار و یاورتان باد

 43. فرزین آصفی گفت:

  اتحادتان را تبریک میگویم و تلاشتان برای آزادی را ارج مینهم. به امید روزی که دیواری بین مان نباشد. زنده باد آزادی, درود بر زندانیان سیاسی.
  پیروز باشید.

 44. قاصد آزادی گفت:

  با اینکه هیچ حقی ندارم برای این بزرگواران تعیین تکلیف کنم و بخوام اظهار نظری بیشتر از حد خودم بکنم اما به نظر حقیر این کار اشتباه بود و کاش این کار رو نمی کردن. امیدوارم به ضررشون تموم نشه…

 45. irane sabz گفت:

  ba omide faravan nesbat be edameye in rahe ba arzesh va por eftekhar

 46. ناشناس گفت:

  در نبرد نظامي، وقتي،‌ به عنوان نمونه،‌ توپخانه دست به آتشباري مي‌زند، سربازان ‌ بلافاصله نسبت به تميز كردن لوله‌ي توپ‌ها اقدام مي‌كنند. نگه‌داري از سلاح در نيروي نظامي اهميت فوق‌العاده‌اي دارد. اين اصل در مورد مبارزه بي‌خشونت نيز صدق مي‌كند. با اين همه، در جنبش سبز، بهترين تكنيك‌ها و روش‌ها و ابزارهاي مبارزه‌ي بي‌خشونت به خاطر كم دانشي و بي‌مبالاتي از رده خارج شدند. يكي از آن‌ها «فريادهاي اعتراضي شبانه بر پشت بام‌ها» بود. اين قوي‌ترين و مؤثرترين تكنيك جنبش سبز سوخت و از رده خارج شد. يكي ديگر از آن‌ها هم اعتصاب غذا بود. حالا ديگر كم تر كسي در سطح جهان و در سطح ملي اعتصاب كنندگان اصلاح طلب را جدي خواهد گرفت. و ساير نيروهاي سياسي هم پدرشان در خواهد آمد تا اين تصور منفي را از ذهن جهانيان پاك كنند.

  اين فقط حزب الهي‌ها نيستند كه تا آخرين قطره‌ي شيره‌ي دين را چلاندند و چيزي از اعبتار آن باقي نگذاشتند، اصلاح طلبان مذهبي نيز كه ادعاي مبارز‌ه‌‌ي بي خشونت دارند،‌ تا آخرين قطره‌ي كارآمدي و اثربخشي تمام ابزارها، تكنيك‌ها و ارزش‌هاي اين روش مبارزه را بي اعتبار نكنند دست بردارد نخواهند بود.

 47. معترض گفت:

  ممنون از هممتتون،

  صدای شما رو دنیا شنید، هر چند این… به روی خود نیاوردند.

  ما مردم سبز ایران تا آخرین نفس جهت دفاع از آزادی و عدالت همراه شما خواهیم بود.

 48. معترض گفت:

  آنان دشمنان اميدند. عشق من
  دشمنان زلالی آب
  درخت پربار.
  دشمنان زندگی در تب و تاب.
  چرا كه مرگ
  مهرش را بر پيشاني شان كوفته است:
  ـ با دندان‌هايی
  پوسيده و گوشتی فاسد ـ
  و برای هميشه رفتنی‌اند.
  آری عشق من.
  پيش می‌روند با مشت‌های گره كرده و جامه‌های پر افتخارشان:
  كارگران!
  و آزادی نغمه بر لب
  در جامه نوروزيش
  باز و گشاده رو می‌آيد

  ناظم حکمت

 49. آزادی گفت:

  درود بر همت و صبرتان .همیشه سبز باشید واستوار!

 50. ناشناس گفت:

  زنده باشید و پاینده