سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
 • صفحه اصلی
 • » ششمين روز اعتصاب غذاي زندانيان سياسي؛ وضعیت جسمی امین زاده نامساعد است...

ششمين روز اعتصاب غذاي زندانيان سياسي؛ وضعیت جسمی امین زاده نامساعد است

چکیده :محسن امين زاده، فعال سياسي و معاون وزارت خارجه دولت خاتمي، در پی اعتصاب غذا، دچار افزایش شدید فشار خون شده وضعيت جسمي بسيار نامناسبي دارد وتاکنون از انتقال وی به بهداری اوین و یا بیمارستان خودداری شده است . هم بنديان او نگران وضعيت جسماني وي هستند. همچنين ابولفضل قدياني و عبدااله مومني دو تن از اين زندانيان هستند كه ديروز به بهداري زندان اوين منتقل شده اند . قدياني نيز با توجه به بيماري قلبي وضعيت نگران كننده اي دارد ....


شش روز از اعتصاب غذاي اعتراضي 12 زنداني ،بند 350 زندان اوين مي گذرد و در اين روز شش زنداني سياسي زندان رجايي شهر نيز به جمع اين زندانيان پيوسته اند .

به گزارش کلمه، اين زندانيان همگي به دليل اعتراض به نحوه جان باختن هدي صابر ،روز نامه نگار و فعال ملي – مذهبي و هاله سحابي دست به اين اعتصاب زده اند و هيچ خواسته شخصي هم ندارند . زندانيان رجايي شهر نيز به همين منظور و حمايت از زندانيان بند 350 از امروز وارد اعتصاب غذا شده اند .

طبق آخرين خبرهای رسيده به كلمه، از زندان اوين پس از آزادي عماد الدين باقي و مرخصي محمد جواد مظفر از زندان ، مهدي كريميان اقبال و محسن امين زاده به جمع اعتصاب كنندگان پيوسته اند .هرچند محمدجواد مظفر اعلام كرده كه در سه روز زمان مرخصي اش كه به منظور شركت در مراسم عزاداري يكي از بستگانش ،به او داده شده نيز به اعتصاب غذايش ادامه مي دهد .

خبرها حاكي است وضعيت جسمي زندانيان اعتصاب كننده زندان اوين چندان رضايت بخش نيست و آنها در ششمين روز از اعتصاب غذاي خود دچار ضعف شديد جسماني هستند، هر چند از نظر روحي در وضعيت مناسبي به سر مي برند.

وخامت جسمی محسن امین زاده

براساس خبرهای رسیده به کلمه، محسن امين زاده، فعال سياسي و معاون وزارت خارجه دولت خاتمي، در پی اعتصاب غذا، دچار افزایش شدید فشار خون شده وضعيت جسمي بسيار نامناسبي دارد وتاکنون از انتقال وی به بهداری اوین و یا بیمارستان خودداری شده است . هم بنديان او نگران وضعيت جسماني وي هستند. همچنين ابولفضل قدياني و عبدااله مومني دو تن از اين زندانيان هستند كه ديروز به بهداري زندان اوين منتقل شده اند . قدياني نيز با توجه به بيماري قلبي وضعيت نگران كننده اي دارد .

درخواست مردم و بسياري از شخصيتهاي معروف براي اعتصاب كنندگان اوين

از همان روزهاي نخست اعتصاب غذاي زندانيان بند 350 بسياري از مردم و فعالان اجتماعي آنها را همراهي كردند و حتي در اعلام حمايت خود روزهايي را در اين هفته روزه گرفتند. برخي هم از اين زندانيان خواستند تا به اين اعتصاب غذا پايان دهند و به روشهاي ديگري به اعتراض خود ادامه دهند، چرا كه معتقد بودند زندانيان سياسي فرزندان اين ملت هستند كه وجودشان براي اين كشور ضروري است . آنها با اين همه حمايت همه جانبه شان را از اين زندانيان فراموش نكردند و چهار شنبه شب در حمايت از اين زندانيان فرياد الله اكبر سر دادند .

اولين كساني كه به صورت رسمي از اين زندانيان خواست تا به اعتصاب غذايشان پايان دهند خانواده هاي شهيد صابر و هاله سحابي بودند . آنها حتي در سالن ملاقات زندان اوين حاضر شدند تا با اعتصاب كنندگان ملاقات كنند و درخواست شان را شخصا اعلام كنند ، اما مسوولان زندان اين اجازه را به خانواده صابر ندادند . آنها آمده بودند تا از فاجعه اي ديگر جلوگيري كنند اما مسوولان زندان مانع از آن شدند .

آنها در نامه اي خطاب به زندانيان نوشتند :« اعتصاب غذای شما اگر چه نشان از علاقه ویژه شما به این عزیزان و اعتراض به مسببان حوادث تلخ دارد ولی خود عاملی در افزایش اندوه خانواده ها و دوستان است. بنابراین خواهشمندیم در همراهیتان با ما و با انباشت اندوه در دل، اعتصاب غذایتان را بشکنید .امید داریم جلوه های دیگری از بیان اعتراض شما بتواند به همین اندازه یا بیشتر تاثیر گذار باشد.»

ابن نامه به امضای زریندخت عطایی (همسر عزت الله سحابی فعال ملی-مذهبی) ، همسر و فرزندان هدی و فیروزه صابر خواهر هدی صابر و تقی شامخی همسر هاله سحابی رسیده است .

روزنامه نگاران و فعالان مدني نيز در پيام ها و درخواستهاي متعددي از اين زندانيان خواستند كه به اعتصاب شان پايان دهند .

آيت الله بیات زنجانی نيز در پیامی خطاب به ۱۲ زندانی اعتصاب کننده در بند ۳۵۰ زندان اوین با بیان اینکه بارها ندای آزادی خواهانۀ زندانیان مظلوم، به بیرون از دیوارهای زندان رسیده است و این موضوع تکلیف را بر دوش همۀ افرادی که دل در گرو اسلام علوی و محمدی(ص) دارند و برای آزادی خواهی تلاش می کنند سنگین تر می کند، تاکید کرد:«تکلیف این عزیزان، شکستن اعتصاب غذا و خارج كردن خانواده ها و نزدیکان و صد البته جامعه نگران و ملتهب امروز ما از این نگرانی هاست.»

این مرجع ديني در بخشی از پیام خود همچنين متذکر شد:« که اعتصاب غذای اخیر زندانیان سیاسی، پیامی واضح به بخشی از حاکمیت است که در طول سالهای اخیر، به کرات خواسته های بخش قابل توجهی از مردم را نادیده گرفته و بالعکس با جریحه داركردن احساسات مؤمنین، اهدافی را در سر می پروراند که باید از آنها به درگاه خدای متعال پناه برد.»

امروز همسران شهيد باكري و همت در نوشته اي كوتاه خواستار پایان اعتصاب غذای زندانیان سیاسی شده اند.

آنها نوشتند :« می دانیم آنچه بر شما این روزها گذشته چقدر سنگین بوده است و یقینا شما طبق وظیفه انسانی و شرعی خود برای نشان دادن اعتراض تان دست به اعتصاب غذا زده اید . یعنی با تنها وسیله ای که در اختیار دارید ، یعنی جانتان به میدان آمده اید .اما از شما مي خواهيم به اين اعتصاب پايان دهيد و می دانیم که هیچ گاه خون بی گناه بر زمین نخواهد ماند.»

خانواده زندانيان اعتصاب كننده چه مي كنند ؟

اما خانواده زندايان سياسي كه اين روزها بيشتر از هر كس ديگري نگران عزيزان شان هستند مي پرسند آيا اين پيام ها به گوش اعتصاب كننده ها مي رسد ؟ آنها با نگراني فكر مي كنند نكند اين پيام ها مانند هدي صابر بعد از اتفاق ناگواري به گوش زندانيان برسد . چرا كه هم بنديان هدي صابر تاكيد مي كنند كه هرگز پيام بزرگان ملي –مذهبي و ديگران به گوش هدي نرسيد و زماني اين پيام ها به داخل زندان راه يافت كه هدي براي هميشه رفته بود . تلفن هاي بند 350 ماه هاست قطع است و زندانيان نيز جز ملاقاتهاي هفتگي روزهاي دوشنبه هيچ گونه دسترسي ديگري به عزيزان شان ندارند .

خانواده های زندانیان سیاسی بند ۳۵۰ زندان اوین نیز در گفتگو با برخی از رسانه ها گفته اند که این زندانیان خواهان معرفی و مجازات عاملان قتل هدی صابر و هاله سحابی هستند و مسوولان باید به این خواسته توجه کرده و از بروز اتفاق ناگوار دیگری جلوگیری کنند.

خانواده زندانیان اعتصاب کننده در گفتگو با رسانه ها همچنين بار ها تاکید کرده اند: که هیچکدام از این زندانیان به اعتصاب غذا تمایلی نداشته و چاره ای برایشان باقی نمانده جز اینکه این گونه صدای اعتراض شان را بالا ببرند تا دیگر چنین فجایعی در زندانهای کشور رخ ندهد.

هنرمندان هم به ميدان آمدند

اين روزها هنرمندان ، شاعران ، خوانندگان نيز بيكار ننشستند و كلييپها و فيلم هايي ساختند و اعتصاب كنندگان را همراهي كردند . گروه هاي مختلف هنري در اين كار مشاركت كردند . كاري كه در دو سال جنبش سبز همواره شاهد آن بوده ايم .آنها با زبان هنر از اعتصاب كنندگان حمايت كرده اند .

با اين همه زندانيان بند 350 زندان اوين همچنان در اعتصاب غذا به سر مي برند و بي خبر از همه جا لبهايشان را بر غذا بسته اند آنها غمگين اند ، اندوهگين از دست دادن هم بندي عزيز كه در سوگ هاله و عزت از ميان شان رفت آنها اعتراض مي كنند، بدون آزار به ديگران .

بهمن احمدی امویی، حسن اسدی زیدآبادی، ، عماد بهاور، قربان بهزادیان نژاد، محمد داوری، امیرخسرو دلیرثانی، فیض الله عرب سرخی، ابوالفضل قدیانی، ، محمدرضا مقیسه و عبدالله مومنی، مهدي كريميان اقبال و محسن امين زاده اعتصاب كنندگان اوين هستند كیوان صمیمی، عیسی سحر خیز، مسعود باستانی، علی عجمی، جعفر اقدامی و حشمت الله طبرزدی نيز شش زندانی سیاسی رجایی شهر کرج هستند که اعلام کردند تا زمانی که همراهانشان در بند ۳۵۰ اوین در اعتصاب غذا هستند با آنان همراه خواهند بود و به اعتصاب غاي شان ادامه مي دهند .


15 پاسخ به “ششمين روز اعتصاب غذاي زندانيان سياسي؛ وضعیت جسمی امین زاده نامساعد است”

 1. hoda saber گفت:

  jonbeshe mitavanad hemayat e aksariyet e mardom ra dashte beashad
  nizmande barname daghigh va hoshmandaneh ast

 2. مریم گفت:

  درود خدا بر شما..

 3. سفير سبز گفت:

  تو را به خدا به خاطر مردمي كه اميدشان بعد از خدا براي پيروزي به شماست اعتصابتون رو پايان بديد-سلامتي و آزادي شما آرزوي همه ي مردم آزاده ي ايرانه

 4. قابل توجه شورای هماهنگی گفت:

  باز هم می گویم این سزاوار نمایندگان بزرگ مردان ایران زمین -موسوی و کروبی عزیز- نیست تا فقط به بیانیه دادن اکتفا کنند.پدر جان,جان دو نفر را در اوج شقاوت و سنگدلی( مرحوم هاله سحابی و هدی صابر) گرفتند و شما هنوز به فکر بیانیه هستید.باید از ظرفیت های جنبش سبز در راستای اجرای نافرمانی مدنی به نحو احسن استفاده کنید.دیگر زمان مصالحه نیست.سکوت در برابر ظلم دیگر جایز نیست.جان عزیزانمان در خطر است.باید کاری کنید.البته نه مثل برنامه دقیقه 90 الله اکبر روز چهارشنبه.باید به حکومت اخطار دهید که اگر از ظلم و ستم دست برندارد به فکر اجرای نافرمانی مدنی خواهیم بود.اگر به این روند ظلم و ستم ادامه داد به طور جدی وارد برنامه نافرمانی مدنی باشیم.البته برای اجرای آن هم باید برنامه ریزی کرد و نیز به طور مطلوب اطلاع رسانی نمود.
  به خدا قسم که نباید کوتاه بیاییم. تو را به خدا قدرت جنبش را تحلیل نکیند.

 5. Hoda Saber گفت:

  با “قابل توجه شورای هماهنگی‌” کاملا موافقم. باید فعالانه از زندانیان حمایت کنیم. نامهٔ پزشکان یک گام عملی‌ برای حمایت از زندانیان بود.

 6. ناشناس گفت:

  تو را به خدا كاري كنيد كه اين نخبگان مملكت آفت زده ايران از بين نروند. دو سال است كه زندگيمان شده اضطراب و نگراني براي عزيزاني كه صادقانه جان خود را در طبق اخلاص نهاده اند و از حق پاسداري كرده اند. خدا را خدا را خدا را…………………

 7. انقلاب خودجوش ( آخرالزمان ) گفت:

  سلام
  ..
  به نظر بنده قضیه این تجاوزها پارازیتی بیش نیست برای انحراف اذهان عمومی از راهپیمایهای ” خــــرداد و تــــــیــــر ”
  دوستان خواهشا فکرتان روی اعتراضات و راهپیماییها متمرکز کنید (منظور سالگرد ” 18 تــــــیــــــر ” است)
  این حقه و کلکهای وزارات محترم اطلاعات دیگر رو شده و برادران اطــــلاعاتی دیگر “حنایتان رنگی ندارد”

 8. ایران گفت:

  مقاومت شما نشان شکست رژیم است ای کاش من هم مانند شما مبارز بودم .ممنون

 9. ایران گفت:

  راه مبارزه بدون خشونت را از گاندی بیاموزیم ………… مبارزه بدون خشونت تا پای جان… درود بر این مبارزان راستین که با تمام هستی خود با شر می جنگند

 10. شیما گفت:

  خدایا! به خودت سپردیمشون. اگه می بینی، اگه می شنوی، اگه هستی…
  طاقت شنیدن یه خبر زجرآور دیگه رو ندارم

  مردی، مددی، اهل دلی، آیا نیست؟؟

 11. nnns گفت:

  من یک سایت فقط به عشق میر حسن ساخته ام که مطالب کلمه را روی آن میگزارم.
  اسم سایت: کلمه بدون فیلتر

  یکی از نصابان ماهواره در کرمانشاه

  یا حسین میر حسین!!

 12. ناشناس گفت:

  با “قابل توجه شورای هماهنگی‌” کاملا موافقم. باید فعالانه از زندانیان حمایت کنیم. نامهٔ پزشکان یک گام عملی‌ برای حمایت از زندانیان بود.

 13. mohamad گفت:

  درود بر زنداني هاي قهرمان ايران . از شما ميخواهيم براي حفظ جانتان که خيلي براي مردم ايران با ارزش وهمجنين براي خودتان اعتصاب را پايان دهيد و مردم را به نافرماني مدني فرا خوانيد. با ارزوي ازادي ايران وشما ولغو حصر خانگي 4 انسان بزرگ کروبيها و ميرحسين و خانم رهنورد

 14. نگران گفت:

  آقایون یک فراخوان برای یکی از همین روزها باید داد و از همه دعوت کرد تا در حمایت از اعتصاب کننده ها راهپیمایی سکوت کرد. باید کاری کرد . یک چاره ای باید اندیشید. درنگ نمیشه کرد. خواهش میکنم

 15. حسن گفت:

  اقا باید فراخوان داده بشه و مردم بیاند راهپیمایی سکوت کنند.وقت تنگ است.