سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
 • صفحه اصلی
 • » پیام تسلیت خانواده مهندس بازرگان به خانواده سحابی...

پیام تسلیت خانواده مهندس بازرگان به خانواده سحابی

چکیده :هاله ، هاله ما بود. معصوم و پاک ، با ضمیری آنچنان شفاف که به کودک یا فرشته ای بر زمین میمانست.اما به سنت پدری ، دلسوز خلق ، دلباخته آزادی ، پیرو صادق اندیشه عدم خشونت وفضایل اخلاقی و سیراب از تسنیم قران و فر هنگ آسمانی آن بود....


خانواده مهندس مهدی بازرگان در پیام تسلیتی به خانواده سحابی آورده است: گویا باید بدین رضا داد و این ترنم موزون حزن را همچنان تاب آورد .این هنوز قسمت ماست که یکدیگر را در صف ملا قات زندان قصر،درتبعید گاه براز جان ، در اوین و یا در مقبره الشهدائ لواسان دیدار کنیم. تنها به امید رهایی از تنگناهایی که بدان خو کرده ایم وپیدایی روز های بهتر برای سرزمین مادری. …هاله ” مرگ با عزت” را برگزید تا شاید دستمایه تحقق این آرزو باشد .

به گزارش جرس، متن این پیام به شرح زیر است:

برخی سوگها را زبانی برای تسلی نیست .

شامگاه دیروز در راه بازگشت از مزار آن پدر و دختر، هیچیک یارای آن نیافتیم که چشم در چشمان پر اندوه خانم سحابی بدوزیم و سخنی بر زبان آوریم . تنها می شد از دور به قامت نحیف و چهره غمبار و مبهوت او نظر افکند و تاریخ یک عمر همراهی او را با مردی بزرگ در راهی پر رنج و خطر مرور کرد . یک عمر صبوری و استواری برای آرمانی که دریغش آمد آخرین قربانی را از این خانواده نجیب و صبور نستاند . هاله تنها دختر شما نبود.دختر ما ، خواهر ما وهاله ما نیز بود… پیوند ماو شما امروزین نیست.این پیوند به عرشه کشتیی باز میگردد که در آن برای اولین بار مرحوم دکتر سحابی در راه بازگشت از فرانسه در دوران دانشجویی ، مرحومان مهندس بازرگان و دکتر قریب را در حال نماز در آنجا دید و به آنان پیوست. نمازی به جماعت ، که تا پایان عمر آنان ادامه یافت و سه خانواده را تا اکنون و تا همیشه به هم پیوند داد. هاله ، هاله ما بود. معصوم و پاک ، با ضمیری آنچنان شفاف که به کودک یا فرشته ای بر زمین میمانست.اما به سنت پدری ، دلسوز خلق ، دلباخته آزادی ، پیرو صادق اندیشه عدم خشونت وفضایل اخلاقی و سیراب از تسنیم قران و فر هنگ آسمانی آن بود. اوهمه هنر و دانش خود را نیز در این راه با شجاعت و صراحت هزینه می کرد.

بریده و رسوا باد دست و دستوری که حضور روشن و سبز او را تاب نیاورد. و زهی سعادت برای مهندس عزت الله سحابی که همه عمر سر از قمار جان بر سر ایمان به اسلام رحمانی و آزادی و شرف بر نداشت و زندان و تبعید و تهمت را با شیر دلی بجان خرید و اسوه ای ماندگار برای نسل نو بر جای نهاد.سر نوشت اینچنین نوشت که قامت خسته از پیکار مهندس ، تا روضه رضوان به دستان دختری شهید تکیه کند که از او دلسوز تر به پدر وجود نداشت .دختری که برای پیوستن به او آنچنان بی تاب بود که همسر ، فرزندان ،مادر ،برادر و هزاران چشم اشکبار را وداع گفت و به آسمان پر کشید. .گویا باید بدین رضا داد و این ترنم موزون حزن را همچنان تاب آورد .این هنوز قسمت ماست که یکدیگر را در صف ملا قات زندان قصر،درتبعید گاه براز جان ، در اوین و یا در مقبره الشهدائ لواسان دیدار کنیم. تنها به امید رهایی از تنگناهایی که بدان خو کرده ایم وپیدایی روز های بهتر برای سرزمین مادری. …هاله ” مرگ با عزت” را برگزید تا شاید دستمایه تحقق این آرزو باشد .

ندای هاله ، ندای ایمان به این فردای بهتر است .زیرا آنچنانکه “تاگور” می گوید: “ایمان ، پرنده ای است که دراوج تاریکی و پیش از سپیده صبح می خواند.”

برای شما از خداوند منان صبر و اجر مسئلت می کنیم.
خانواده مرحوم مهندس بازرگان


6 پاسخ به “پیام تسلیت خانواده مهندس بازرگان به خانواده سحابی”

 1. ناشناس گفت:

  ایمان پرنده ای است که در اوج تاریکی وپیش از سپیده ی صبح می خواند.
  درود بر روان پاک سحابی ها وشهدای راه آزادی.

 2. ناشناس گفت:

  چقدر زيبا بود!

 3. hdvhk گفت:

  درود درود

 4. ازاده گفت:

  درود بر انسانهای پاک وازاده ای همچون سحابی ها بازرگان طالقانی و وووووو که با تحمل همه ظلمها و شکنجه و فشارها انسان ماندندوهمیشه در یاد وقلب انسانهای ازاده خواهند بود انان نزد پروردگار خود عندربهم یرزقونند وننگ برانان که به همنوعان خودظلم کردند وروز به روزدر میان انسانها منفور تر می شوند

 5. وحيد گفت:

  درود بر خانواده سحابى و بازركان و همه مبارزان راه سبز آزادى.

 6. ناشناس گفت:

  “تاگور” می گوید: “ایمان ، پرنده ای است که دراوج تاریکی و پیش از سپیده صبح می خواند.”