سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
 • صفحه اصلی
 • » شرم آور است که یک بانوی مومنه اینگونه ازدنیا برود وشبانه دفن شود...
» آیت الله بیات زنجانی:

شرم آور است که یک بانوی مومنه اینگونه ازدنیا برود وشبانه دفن شود

چکیده :باعث شرم است که در یک کشور شیعه، کشور امام زمان و کشور مرجعیت، یک زن مؤمنه به شکل عجیب و غریبی از دنیا می رود و حتی نقل شده که بدون اقامه شرعی نماز میت (که باید با اجازۀ ولی میت خوانده شود) او را شبانه دفن کرده اند!...


آیت‌الله‌ بیات زنجانی، مرجع تقلید ، در ادامه دروس اخلاق خود، با اشاره به وقایع تأسف‌بار رخ داده در تشییع جنازه مرحوم مهندس سحابی و جانباختن هاله سحابی خاطرنشان کرد ” باعث شرم است که در یک کشور شیعه، کشور امام زمان و کشور مرجعیت، یک زن مؤمنه به شکل عجیب و غریبی از دنیا می رود و حتی نقل شده که بدون اقامه شرعی نماز میت (که باید با اجازۀ ولی میت خوانده شود) او را شبانه دفن کرده اند!”

این مرجع تقلید همچنین با بیان اینکه “اگر در جامعه گناهی انجام بشود و جامعه در برابر آن عکس‌العملی نشان ندهد، این غیر قابل جبران است”، تاکید کرد “اینجاست که باید توجه داشت توبۀ فرد و جریان گناهکار، به مراتب سخت‌تر خواهد بود و باید متناسب با جایگاه فرد و جریان خاطی باشد چراکه این یک برخورد فردی نیست؛ برخورد با یک زن مومنه است، به نام اسلام است، به نام حکومت دینی است.”

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی این مرجع تقلید مردمی، وی عصر روز پنجشنبه (دوازدهم خرداد) در جلسه هفتگی درس اخلاق و در ادامه شرح کتاب «منازل السائرین» با اشاره به کلمۀ توبه و معانی مختلف آن، توبه را برای افراد مختلف یکسان ندانسته و آن را متناسب با جایگاه آنها تفسیر کرده و گفت: من توبه را “رجوع” و “برگشت” معنا می‌کنم و با این تعبیر، همۀ عالم به نوعی تائب است چرا که خداوند عالم مطابق با تعبیر فلسفی، مبدأ المبادی و غایت‌الغایات است و انسان نیز خواسته یا ناخواسته به این دلیل که از خداست و باید به سوی خدا بازگردد، تائب است.

آیت الله بیات با تأکید بر اینکه طبق معارف دینی، همۀ افراد در همۀ جایگاهها باید توبه کنند فرمودند: توبه در انسان‌های مختلف، وضعیت مشابهی ندارد. مثلاً توبۀ عالِم از توبه غیر عالِم سخت‌تر است چرا که جایگاه علما، متفاوت از جایگاه دیگر افراد است؛ از طرفی گناه‌ها هم با هم به واسطۀ تبعات آنها، متفاوتند و برای مثال گناه‌های سیاسی و اجتماعی به دلیل اثرات نامطلوب آنها بر جامعه، با گناه‌های دیگر فرق دارد، به همین دلیل است که بین عمل فقیه و مرجع تقلید با عمل دیگر افراد عادی جامعه تفاوت وجود دارد. چرا که حرف و عمل فقیه و مرجع تقلید، مورد استناد قرار می‌گیرد و در واقع، حرف و عمل او در جامعه حجت است؛ به همین دلیل است که غفلت، مصلحت سنجی و امثالهم توسط یک طلبه، عالم و فقیه با دیگر مردم متفاوت است، چرا که مردم این عمل فقیه را، برای خود الگو قرار می‌دهند.

این مرجع تقلید، در تفسیر واژه توبه، با اشاره به خاطره‌ای از رهبر فقید جمهوری اسلامی گفت “در دوران نمایندگی مجلس یکی از دفعاتی که به محضر ایشان رسیدیم، رو به میهمان‌ها که عمدتاً از مسؤولین بودند، فرمودند که اگر فردی از شماها احساس می‌کند که در جایگاهی قرار گرفته که متناسب با شأن او نیست و نمی‌تواند از پس مسؤولیت‌های آن شغل برآید، باید استعفا دهد و کناره‌گیری کند؛ بنده این توصیۀ امام به ما ها را توصیه به نوعی توبه و در واقع رجعت به سوی حق معنا می‌کنم.” وی ادامه داد:‌ اگر در جامعه گناهی انجام بشود و جامعه در برابر آن عکس‌العملی نشان ندهد، این غیر قابل جبران است؛ اگر فردی گناه کند، با توبه و «استغفرالله» گفتن ممکن است قابل جبران باشد ولی اگر خانواده‌ای مرتکب گناه شد، آیا اگر فقط پدر خانواده استغفار بگوید کافی است؟ نخیر! همۀ خانواده باید برای جبران آن گناه، تلاش و توبه کنند یعنی اگر جامعه در برابر انجام گناه، هتک حرمت و مسائلی از این دست سکوت اختیار کرد و بی تفاوت شد، تنها راه برای توبه روی آوردن به امر به معروف و نهی از منکر است و این مساله خیلی مهم است چرا که امر به معروف و نهی از منکر، نوعی توبۀ جمعی است.

اینجاست که امام علی می‌فرماید اگر امر به معروف و نهی از منکر را ترک کنید، بدترین شما بر شما حاکم می‌شوند و آنجاست که هر دعایی بکنید، دیگر برآورده نخواهد شد. این فرمایش امیرالمومنین نشان از این موضوع است که ترک این امر، یعنی عدم توبه و نتیجۀ این عدم توبه هم تسلّط بدترین‌های مردم بر آنها و نیز عدم استجابت دعاست.

آیت الله بیات در ادامه خطاب به روحانیون و طلاب تاکید کرد: ‌عمامۀ طلبه برای او نشانه است و همگان او را می بینند، عملکردش نیز پیام دارد؛ به همین دلیل است که اگر مردم در جامعه نسبت به دین دچار ذهنیت بشوند، باید آن را نتیجۀ عملکرد بندۀ طلبه جست. اگر در جامعه‌ای ظلمی دیده شود، پایمال شدن حقی مشاهده شود، در برابر هتک حرمت‌ها سکوت شود، به تغییر داده شدن مفاهیم دینی بی توجهی شود، افراد بی گناه از زندگی به صورت عادی محروم شوند و عکس‌العملی نشان داده نشود و اگر در جامعه ای همۀ حرمت‌ها هتک شود و حتی به حریم امام زمان‌ هم رحم نشود، در برابر این هتک‌ها سکوت کردن، عین گناه است و راه بازگشت از آن، توبه کردن افراد با توجه به جایگاهی است که دارند.

این مرجع با اشاره به وقایع تأسف‌بار رخ داده در تشییع جنازه مرحوم مهندس سحابی گفتند:‌ باعث شرم است که در یک کشور شیعه، کشور امام زمان و کشور مرجعیت، یک زن مؤمنه به شکل عجیب و غریبی از دنیا می رود و حتی نقل شده که بدون اقامه شرعی نماز میت (که باید با اجازۀ ولی میت خوانده شود) او را شبانه دفن کرده اند! اینجاست که باید توجه داشت توبۀ فرد و جریان گناهکار در این موضوع و مسائل مشابه آن، به مراتب سخت‌تر خواهد بود و باید متناسب با جایگاه فرد و جریان خاطی باشد چراکه این یک برخورد فردی نیست؛ برخورد با یک زن مومنه است، به نام اسلام است، به نام حکومت دینی است.

وی در پایان درس اخلاق گفت:‌ همه بدانیم که در قبال عملکردمان مسؤولیم و بنا به جایگاهی که متصدی آن هستیم در روز قیامت پاسخ‌گوی اعمال خود خواهیم بود. بندۀ طلبه به اندازۀ خودم، فرد مسؤول هم به اندازۀ خودش و اینجاست که باید همه‌مان توبه کنیم و به خدای عالم بازگردیم. توبه یعنی رجعت و بازگشت به سمت حق و آن چیزی که پروردگار عالم فرموده است.


 • آرش کمانگیر

  همیشه فکر می کردم قضیه دفن شبانه بی بی فاطمه یه قصه هس ته دلم گاهی می گفتم نه بابا محاله قساوت یه حکومت تا اونجا باشه زنی مؤمنه دخت پیامبر همسر علی (ع) شبانه دفن بشه پس غیرت علی چی؟فاتح خیبر
  الان می فهمم راست بود مگر هاله چنین نشد در قرن 21 قرن انسانیت حقوق بشر این اتفاقات می افتد در آن دوران که هنوز آن نظم و قانون در حکومت ها نبود قطعا حکومت جور با فاطمه چنین کرد
  اما هاله جان تو نیز مظلومانه رفتی تو که با قرآن پژوهی خود در مسیر فاطمه قرار داشتی همچو ایشان با مظلومیت رفتی
  ولی بدان ما مردمان ایران زمین روزی انتقام خون تو را از مسببین و عاملان این جنایت خواهیم گرفت
  زنده باد ایران
  زنده باد ایرانی

 • ناشناس

  مراجع تقلید دیگر چه می کنند،در پیشگاه خدا و مردم مسئولند،من از حقم نخواهم گذشت.

 • وا اسلاما

  آقا کمر اسلام و شیعه را شکستند اینها مامور هستند که اخلاق پاک و حسنه و جوانمردی امام خمینی رض را مورد هجمه اجانب قرار دهند همان اجانبی که اول فرصت که بدست میآورند به سید السادات آقای موسوی ضربه میزنند و طعنه! مثل میلانی و قاسم نژاد و مثل همان اجانبی که چون نوریزاده هنوز شروع نکرده بدستور پول دهندگانش هجمه به اصل حقانیت امام خمینی رض مردی که هر هزار سال یکبار ظهور میکند و نه از طائفه اجنه هزار ساله هاست میکند و آخر چالنگی ها و میلانیها فرصت غنیمت میشمارند اصل اسلام عزیز و روحانیت حقیقی و مرد و سرافراز و تنها وثوق ملت در تاریخ را مورد شبهه در ذهن ملت قرار میدهند! همه اینها بکمک محبوب ملت اسرائیل و غارتگران بیت المال و جمع کنندگان کنز مال و سلطه و بدور از توکل و اعتماد به خدا برای روز مبادا صورت گرفته. نه سیره مولا علی بود که مال را برای حفظ حکومت در روز مبادا در سیطره و چنگ خود قراردهد نه سیره امام خمینی بلکه روز مبادا باتکاء خدای لایزال و تکیه و توکل بر او فقط نعره هل من مناصر و بسیج میدادنند نه اینکه هزاران اجیر استخدام کنند. آقا والله ما غصه اسلام میخوریم والله ما غصه سیلی بر اسلام و شیعه و روحانیت میخوریم که صد سال بقول پیر جماران عقب نیفتد! بر شما خدا اجر و صبر دهد در سالروز فقدان آن پیر عرفان و توکل، امام زهد و اخلاق و ایثار و شهادت زهرا گونه هاله نور

 • جواد

  سلام و درود بر تو ای عالم که حرف حق را زدی!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!111
  توبه کتید اقائی که نام رهبر و فقیه بر شما نهادند, توبه کنید

 • مانی افشار

  می خواستم ببینم آیا رهبر مهربان عده ای از آقایون اصلاح طلب ، در این جریان های پیش آمده مقصر نیستند؟ آیا سکوت ایشان نشان از حمایت چنین جنایت هایی نیست؟ آیا باید بین افراد مسلمان در جامعه ایران تبعیض باشد که اکنون 2 سحابی عزیز که مسلمان شیعه بودند از پیش ما رفتند و رهبر جمهوری اسلامی حتی حاضر به تسلیت نبود و شهادت هاله سحابی که کار خودت کودتاچیان بود، حتی رهبر جمهوری اسلامی در این مورد سکوت کرد!! آیا این تبعیض در اسلام واقعا وجود دارد؟ اینکه آقای خامنه ای شهادت یک فرد مسلمان را تسلیت بگوید ولی در برابر شهادت یه خانم شیعه مسلمان مثل هاله سحابی سکوت کند! آیا چنین تبعیضی واقعا هست در اسلام؟ یکی از مراجع پاسخ بدهند. چرا تنها می گویند که شرم است در یک کشور مسلمان شیعه و از این حرفا! خب بله شرم است که رهبر این جامعه اسلامی اینگونه رفتار می کند
  چرا اشاره ای به سکوت اقای خامنه ای نمی کنند؟ از چی ترسید شماها ای مراجع؟ ای کسانی که ادعای مسلمانی تون میشه؟ شماها خودتون هم اسلام رو زیر سوال بردید با سکوت تون؟ هر کی ندونه فکر میکنه در دوران علی و محمد آنها هم در برابر ظلم سکوت می کردند!
  شما و شما خودتون ای مراجع و ای روحانیون با سکوت تان بدانید که دارید به اسلام و ملت شیعه ظلم می کنید.
  چوب خدا صدا ندارد گر بزند دوا ندارد
  حالا آقای خاتمی طلب عفو کنند از رهبر ایران و سایت کلمه اینجا کامنت بنده سرتا پا حقیر را سانسور کند.
  مهم این است که حرف دلم رو نوشتم.

 • ناشناس

  نمي خواهم تشبيه كنم ولي براي ايشون هم همان واقعه اي كه براي حضرت فاطمه اتقاق افتاد تكرار شد .واقعا شباهت اين واقعه با آنچه كه بر سر حضرت زهرا آمد خيلي معني دار است .

 • ناشناس

  ای مرجع عالیقدر، ای کاش دیگران نیز اندکی از شرافت تو را نصیب بودند. من اکنون شهادت فاطمه (ع) را به چشم دیدم اما پس از 14 قرن بعد. شاید این نشانه ای برای کوردلان باشد تا به عظمت خداوند ایمان اورده باشند که چگونه فرعون زمان به خاری و ذلت افتاده اند که حتی به یک زن بی پناه هم رهم نکرده و فاطمه گونه به شهادت رسانده شده. باشد تا باشد تا به زودی حکم خداوند در مورد انها به اجرا در اید. که صد البته دیر نخواهد بود.!!!!!! امین

 • ناشناس

  یعنی اگر مومنه نبود پس شرم آور نبود!!!؟؟؟؟؟

 • ناشناس

  نا شناس عزیز
  این گونه مشابهت دادن را به کناری بگذاریم و بیندیشیم که چرا هنوز ظلم پابرجاست
  تنها راه رهایی آگاهی است

 • mirzataghi

  خاتمی کجاست؟ حالا چه حرفی‌ برای گفتن دارد؟

 • ایمان

  این کارها و این بی آبرویی ها و جنایت ها رو فقط کسی انجام میده که مرگ رو به زندگی بدون قدرت ترجیح میده

 • ایرانی

  یکی نیست به این آقای عزیز بگه مشکل نحوه دفنش نیست بلکه مشکل قتل یک انسان بیگناهه. اینجا هم کشور ایرانه نه کشور مرجعیت و امام زمان

 • ناشناس

  اون استبدادیون سابق هم چنین کاری نکردن،

 • sasan

  حضرت فاطمه(ع)بعد از 75روز با 95 روز از غم پدر و نامردمی رهبران زمانه توسط لباس شخصیهای زمانش به شهادت رسید وهمیشه ما به این جفا میگرییم حالا به کجا رسیدیم دختر را زیر تابوت پدر میکشیم و شبانه دفن میکنیم
  ای خدا تو شاهد باش که ما ازین منکرها برات میجوییم

 • شجاعی

  خدایاکمک کن چرابایدبهترین فرزندان این آب خاک درزندان باشندوتوهاله عزیزراحت شدی خوشابحالت شهادتت مبارک

 • ذره بین

  حتی اسراییلی ها هم با جنازه دشمن خود چنین نمی کنند.خدایا مردم را از شر این وحوش حفظ فرما