سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
 • صفحه اصلی
 • » 30 زندانی سیاسی : حقوق مردگان را نیز برنمی تابند...
» بيانيه ای به مناسبت درگذشت عزت الله سحابي و شهادت هاله سحابي

30 زندانی سیاسی : حقوق مردگان را نیز برنمی تابند

چکیده :پيكر پاك او هراسي بس بزرگ در دل كساني انداخت كه اركان اقتدارو بقايشان آنچنان سست و بي اعتبار شده كه نه تنها حقوق زندگان را رعايت نمي كنند بلكه حقوق اموات را نيز بر نمي تابند و از برگزاري مراسم هر چند مختصر تشييع و تدفين نيز بيم دارند اين تزلزل و عدم اعتماد به نفس به چنان شتابزدگي و دستپاچگي منجر مي شود كه با اعمال تهديد ،ارعاب و فشار به خانواده سر فراز مرحوم سحابي حادثه اي دلخراش و فاجعه اي دردناك مي آفرينند....


جمعي از زندانيان سياسي كشور طي بيانيه اي با تسليت درگذشت مهندس عزت الله سحابي و شهادت دختر مظلوم شان ،هاله در جريان مراسم خاكسپاري اين بزرگوار اين حادثه غم انگيز را به همه آزاديخواهان و ملت ايران تسليت گفتند .

سی زنداني سياسي در بيانيه شان نوشتند : پيكر پاك عزت الله سحابي نيز هراسي بس بزرگ در دل كساني انداخت كه اركان اقتدارو بقايشان آنچنان سست و بي اعتبار شده كه نه تنها حقوق زندگان را رعايت نمي كنند بلكه حقوق اموات را نيز بر نمي تابند و از برگزاري مراسم هر چند مختصر تشييع و تدفين نيز بيم دارند اين تزلزل و عدم اعتماد به نفس به چنان شتابزدگي و دستپاچگي منجر مي شود كه با اعمال تهديد ،ارعاب و فشار به خانواده سر فراز مرحوم سحابي حادثه اي دلخراش و فاجعه اي دردناك مي آفرينند.

خبر شهادت سركار خانم “هاله سحابي” كه خود از جمله زندانيان سياسي دو سال اخير بود و در مرخصي به سر مي برد در جريان مراسم تشييع پيكر پدر گرانقدرش ، موجي از غم و اندوه را در دلهاي زندانيان سياسي و هم بندان او برانگيخت .

متن این بیانیه که در اختیار کلمه قرارگرفته، به شرح زیر است:

انالله انا اليه راجعون

من المومنين رجال صدقواما عهد و االله عليه فمنهم من قضي نحبن و ينهم من ينتظر و ما بدلو تبديلا .

(23 احزاب )

روح آزاده ي مبارز و آزادي خواه نستوه ،مهندس عزت الله سحابي ،كالبد رنجور اما استوار او را ترك گفت و پايان عمري تلاش و مجاهدت در راه نفي و محو هر گونه خود كامگي و استبداد و تحقق آرمانهاي والاي ملي و ديني را خبر داد .

مهندس عزت الله سحابي در طول حيات سياسي خويش همواره يار و همراه خيزش هاي ملي شد و هر بار در برابر ظلم و استبداد ايستاد .مردي صالح و ناصح كه محبوب آزادگان بود و مغضوب آزادي ستيزان .

زندگي پر بركت او به اقتضاي راه دشواري كه در پيش گرفته بود با زندان و حبس گره خورده بود . او در اين مسير به كرات شكنجه و قرباني سناريوهاي موهوم و شوم امنيتي شد . با اين همه هيچگاه در باور او به دمكراسي ،آزادي و عدالت خدشه اي وارد نيامد و تا پايان عمر همچون پدر بزرگوارش بر سر عهد خود باقي ماند .

اما پيكر پاك او نيز هراسي بس بزرگ در دل كساني انداخت كه اركان اقتدارو بقايشان آنچنان سست و بي اعتبار شده كه نه تنها حقوق زندگان را رعايت نمي كنند بلكه حقوق اموات را نيز بر نمي تابند و از برگزاري مراسم هر چند مختصر تشييع و تدفين نيز بيم دارند اين تزلزل و عدم اعتماد به نفس به چنان شتابزدگي و دستپاچگي منجر مي شود كه با اعمال تهديد ،ارعاب و فشار به خانواده سر فراز مرحوم سحابي حادثه اي دلخراش و فاجعه اي دردناك مي آفرينند.

خبر شهادت سركار خانم هاله سحابي كه خود از جمله زندانيان سياسي دو سال اخير بود و در مرخصي به سر مي برد در جريان مراسم تشييع پيكر پدر گرانقدرش ،موجي از غم و اندوه را در دلهاي زندانيان سياسي و هم بندان او برانگيخت .

ما زندانيان سياسي امضا كننده اين متن ضمن همدردي با خانواده ي داغدار و شريف سحابي كه نسلي در پي نسل ديگر در راه اعتلاي وطن و آرمانهاي ملي جان بر كف بودند ، مصيبت وارده را به تمامي آزاديخواهان و ملت ايران تسليت و تعزيت مي گوييم .

ميلاد اسدي – بهمن احمدي امويي – حسن اسدي زيد آبادي – عماد بهاور-محسن ميردامادي –فيض الله عرب سرخي –ابوالفضل قدياني –بهزاد نبوي –مصطفي تاجزاده ––محمد فريد طاهري قزويني –محمد رضا مقيسه –جواد امام –عبدالله مومني –محمد داوري –عبدالله رمضانزاده –علي مليحي –علي جمالي –محمد حسين خوربك – اسماعيل صحابه –امير خسرو دليرثاني –عيسي سحر خيز –مسعود باستاني –كيوان صميمي –مهدي محموديان –ضيا نبوي –مجيد دري –داوودسليماني – قاسم شعله سعدي-سام محمودي –سيامك قادري .


24 پاسخ به “30 زندانی سیاسی : حقوق مردگان را نیز برنمی تابند”

 1. د.م گفت:

  چه جالب : میخواستم بنویسم : ایا مردگان را نیز حقی است ؟ تکلیف ما در قبال مردگان چیست ؟ ////////////

 2. مریم گفت:

  ازقهرمانان دربند فرعون زمان قدردانی می کنیم و برای آمرزش روح هاله سحاب دعا!

 3. داور گفت:

  وقتی حکومتی مشروع نباشد از جنازه مردم خود نیز در هراس است.

 4. حسن گفت:

  سلام و درود بر همه شهدای جنبش سبز ایران بخصوص خانم هاله سحابی .
  جمهوری اسلامی هم گرفتار این خون های نا بحق ریخته خواهد شد. رهبران و عاملین این ظلم ها دیر یا زود به جزای اعمال خودخواهند رسید.

  از همه شما عزیزان هم تشکر می کنیم که علیرغم در بند بودن آزادگی خود را به رخ ظالمین کشدید.

 5. منیر گفت:

  خدایا خودت بداد این مردم مظلوم از دست این ظالم برس !
  زندانیان سیاسی را آزاد کنید.

 6. مجید گفت:

  به امید آزادی همه شما و نابودی ظلم و جور ….

  تسلیت به خانواده محترم سحابی

 7. ناشناس گفت:

  دیکتاتورها چه بخواهند و چه نخواهند؛رفتنی اند.

 8. حسین جعفری گفت:

  ناصرالدین شاه همه مردم را “رعیت” و همه سیاستمداران و دولت مردان را “نوکر” خطاب می کرد و به آن نیز اعتقاد داشت. مثلا وقتی میخواسته از دولت مردی تعریف کند می گفته “مثل او نوکری را من که نمی توانم از چوب بتراشم” حال اینها هم مردم را امتی چشم و گوش بسته میدانند که کارشان باید مثل بز و گوسفند اطاعت کورکورانه باشد. مگر ندیدید عده ای از بزرگان آنانف همین مردم را که به خاطر آنان به این جاه و جلال رسیده اند مشتی بزغاله و گوساله و میکرب و خش و خاشاک نامیدند، حال عزیز من شما انتظار دارید اینان حق مرده ها را رعایت کنند. حق زنده ها را مراعات نمی کنند و اینگونه مثل آب خوردن آدم کشی میکنند، شما انتظار دارید اینان حق مردگان را مراعات کنند؟ اینان از نظر بین الملی عده ای یاغی و از نظر مردم ایران عده ای بیگانه پرست اشغال گرند که حقوق کارگران را ماهها نمی پردازند اما در جنوب لبنان و غزه و سوریه و آمریکای جنوبی به بینید چه کارها می کنند و چه وامهای بلاعوض و خانه سازی راه انداخته اند.

 9. مهران گفت:

  قهرمانان تشکر

 10. صادق گفت:

  تسلیت به همه مردم ایران وبه ویزه اسیران جنبش سبز ایران.
  درود بر شما و دلاوری های زیبایتان.
  به امید أزادی شما سرفرازان

 11. مهدي گفت:

  الم تر الي الذين بدلوا نعمت اله کفرا و احلوا قومهم دار البوار زبان حال اين حکومت جائر و ظالم و ستمگر فعلي حاکم بر ايران است

 12. ناشناس گفت:

  اسكناس نويسي كنيم.

  دوستان من،‌اسكناس نويسي كنيد. ماهيانه هر نفر حداقل هزار تا اسكناس خرج ميكنه،‌يعني مي شه هزار تا شعار نوشت،‌هر اسكناس ماهيانه دست 100 نفر حداقل ميچرخه. يعني هر كس مي تونه صد هزار مخاطب داشته باشه در ماه. تصور كنيد روزي رو كه تموم اسكناسها پر از شعاره. از همين الان بنويسيد. هر چي دوست داريد. اصول جنبش سبز رو بنويسيد. خواسته هاي اساسي شو بنويسيد. تمام اسكناسهاي ايم مملكت و پر از شعار مي كنيم.

 13. مهری گفت:

  من المومنین رجال صدقواما عهد و االله علیه فمنهم من قضی نحبن و ینهم من ینتظر و ما بدلو تبدیلا .
  آقای سحابی و خانم سحابی برای همیشه زنده می مانند.
  درود بر زندانیان سبز ایران

 14. حسین گفت:

  سلام بر شهید مظلوم هاله سحابی
  با ادامه راهتان آرمان هایتان را دنبال می کنیم.

 15. Hamid Emrani گفت:

  توجه آزادگانی که در بندند به این حقوق بسیار قابل تقدیر است . تجاوز به این حقوق اکنون بیش از هر زمان در ایران رو به گسترش است ، نقل قول دروغ ، بی توجهی به وصیت ، مزاحمت در مراسم تدفین و یادبود ، آزار و اذیت داغداران ، بخاکسپاری پنهان ، تخریب مقبره ، تحمیل مراسم برخلاف عقیده متوفی ، اهانت ، پیشگیری از یافتن علت مرگ و ….مواردی از این حقوق است که بخصوص از طرف حاکمیت برای ارضاء کینه ، و ترساندن و تحقیر بازماندگان یا باجخواهی از آنها بشکل سیستماتیک قابل مشاهده است .

 16. ناشناس گفت:

  درود خدا بر همه مردان مقاوم در زندان های حکومت ظلم و جور و رحمت خدا بر خانواده محترم سحابی خصوصا آقای عزت الله سحابی و شهید هاله سحابی .

 17. سادات سبز گفت:

  نمی دانم چرا این روز ها بیشتراز هر وقت دلم برای مادرم زهرا(س) تنگ شده .سلام بر همه مظلومین عالم از صدر اسلام تاشهیید هاله سحابی

 18. ۲۲ خرداد برای راهپیمایی سبز گفت:

  ۲۲ خرداد برای راهپیمایی سبز اعتراضی مردم ایران. تا آخر این راه استوار ایستاده ایم
  خیابان ها را از حضور خود خالی نگذارند

 19. روح سبز گفت:

  درود بر هاله سحابی. با حضورمون تو روز 22 خرداد یادشون رو گرامی بداریم . و ازادی زندانیان سیاسی و میرمون موسوی

 20. ابان گفت:

  بهترین کار درزمان حال سکوت است با سکوت مردم جنگهای دروت سازمانی خودشان رانشان می دهد سخت است ولی چاره نیست
  به گفته خود اقای سحابی سکوت کنید تا حقانین ومظلومیت جنبش خودش رانشان دهد

 21. ناشناس گفت:

  خدا لعنت کند آنهایی را که در هر مقام و لباسی که هستند به این مردم ظلم می کنند.

 22. میثم گفت:

  پاسخ جنایات استبداد دینی را با شرکت در راهپیمایی سکوت 22 خرداد خواهیم داد. درود خدا بر همه زندانیان جنبش سبز ایران

 23. ابو حامد گفت:

  درودبراحرارو ازادگان

 24. ناشناس گفت:

  خرداد ماه خيزش جنبش
  باز مي آييم
  اي ديكتاتور
  من دشمن تو نيستم انكار تو ام
  22خرداد ساعت 6عصر ميدان ولي عصر