سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
 • صفحه اصلی
 • » در زندان قرچک ورامین، یک فاجعه انسانی در حال وقوع است/اقدام فوری کنید...
» نامه خانواده های زندانیان سیاسی زن خطاب به ضیایی فر، ریاست کمیسیون حقوق بشر اسلامی

در زندان قرچک ورامین، یک فاجعه انسانی در حال وقوع است/اقدام فوری کنید

چکیده :اما امروز تنها برای جان زندانیان سیاسی چانه نمی‌زنیم. آنچه در زندان قرچک ورامین می‌گذرد، نقض ابتدایی‌ترین حق انسانی افراد است. هم‌اکنون 600 انسان در این زندان در خطر مرگ قرار دارند و ما بوسیله این نامه، می‌خواهیم توجه شما را نسبت به شرایط ویژه این زندانیان جلب کنیم...


کلمه:خانواده های زندانیان سیاسی زن در قرچک ورامین با نوشتن نامه ای خطاب به دکتر محمدحسن ضیایی‌فر، ریاست کمیسیون حقوق بشر اسلامی از وی برای رسیدگی فوری به وضع عزیزان شان در این زندان استمداد طلبیده اند.این خانواده ها در بخشی از نامه خود نوشته اند:« اگرچه در روزهای گذشته از شنیدن آنچه بر عزیزانمان در زندان می‌گذرد، قلب‌هایمان آزرده شده است و نمی‌دانیم باید دادمان را از کدام مقام مسئول در این کشور بستانیم. اما امروز تنها برای جان زندانیان سیاسی چانه نمی‌زنیم. آنچه در زندان قرچک ورامین می‌گذرد، نقض ابتدایی‌ترین حق انسانی افراد است. هم‌اکنون 600 انسان در این زندان در خطر مرگ قرار دارند و ما بوسیله این نامه، می‌خواهیم توجه شما را نسبت به شرایط ویژه این زندانیان جلب کنیم .»

متن کامل این نامه که در اختیار کلمه قرار گرفته، به شرح زیر است:

ریاست محترم کمیسیون حقوق بشر اسلامی

جناب آقای محمدحسن ضیایی‌فر

با سلام و احترام

این نامه را درحالی برای شما می‌نویسیم که مستاصل و نگران، ذره ذره آب شدن عزیزانمان را در زندانی به نام ” قرچک ورامین” به نظاره نشسته‌ایم و افسوس که از پس ماه‌ها نامه‌نگاری و دادخواهی نزد ریاست قوه قضائیه، نه تنها بهبودی در وضعیت عزیزان زندانی ما حاصل نشد که امروز به زندانی انتقال یافته‌اند که اگر نبود، تجربه بازداشتگاه ” کهریزک”، شاید نمی‌توانستیم، درک صحیحی از آنچه زندانیان از شرایطشان می‌گویند داشته باشیم.

هم‌اکنون حدود 600 زن زندانی، با اتهام‌های مختلف، به زندان قرچک انتقال یافته‌اند، هنوز علت این نقل و انتقال بر ما روشن نیست. این 600 زن، در یک سالن، بدون تخت، بدون امکانات ابتدایی زندگی و بهداشتی روزهایشان را سر می‌کنند. مسئولان زندان از دادن آب و غذا به زندانیان خودداری می‌کنند و به گفته زندانیان، وعده‌های غذایی مرتب در این زندان وجود ندارد و نگهبانان هرگاه دلشان بخواهد غذا در اختیار زندانیان قرار می‌دهند. 4 سرویس بهداشتی برای 600 زن زندانی وجود دارد که تمامی کارهای خود از قبیل لباس شستن، ظرف شستن و حمام کردن را نیز می‌بایست در همین سرویس‌‌ها انجام دهند. در حالی‌که در بیشتر ساعات روز نیز آب زندان قطع است.در روزهای گذشته اعتراض زندانیان نسبت به وضعیتشان با واکنش غیرانسانی و غیر قانونی مسئولان زندان مواجه شده است، به طوری‌که ماموران با باتوم تمام معترضان را مورد ضرب و شتم قرار داده‌اند. زندانیان می‌گویند:” کسانی که قصد فرار از دست ماموران را داشتند تا کتک نخورند، زیر دست و پای سایر زندانیان می‌افتادند و صدمه می‌دیدند.”

واضح است که در چنین شرایطی، سخن گفتن از نبود امکانات پزشکی و درمانی، توقع گزافی است. چرا که زندانیان ما، برای زنده ماندن مبارزه جانفرسای روزانه‌ای را آغاز کرده‌اند.

جناب آقای ضیایی‌فر

زندانیان سیاسی زن هم‌اکنون در میان شمار زیادی از زندانیان با جرایم مختلف از قبیل قتل، قاچاق، دزدی، و .. زندگی می‌کنند. آنها در تماس‌هایشان با خانه تنها اعلام کرده‌اند که در صورت ادامه یافتن نگه‌داری آنان در زندان قرچک ورامین، به دلیل شرایط اسف‌بار موجود جانشان در مخاطره است. زندانیان سیاسی، از امروز در اعتراض به شرایطشان دست به اعتصاب غذای نامحدود زده‌اند و بیم آن می‌رود که در پی بی‌توجهی مسئولان، نامشان به عنوان اولین قربانیان این زندان ثبت شود.

پیش از این نیز در بازداشتگاه ” کهریزک” زندانیان در شرایط مشابهی نگه‌داری می‌شدند که در پی آن، سه تن از افراد زندانی در این بازداشتگاه جان باختند.

اکنون در زندان قرچک ورامین، یک فاجعه انسانی در حال وقوع است و قرار است قربانیان آن این بار، زندانیان زن باشند.

آقای ضیایی‌فر

اگرچه در روزهای گذشته از شنیدن آنچه بر عزیزانمان در زندان می‌گذرد، قلب‌هایمان آزرده شده است و نمی‌دانیم باید دادمان را از کدام مقام مسئول در این کشور بستانیم. اما امروز تنها برای جان زندانیان سیاسی چانه نمی‌زنیم. آنچه در زندان قرچک ورامین می‌گذرد، نقض ابتدایی‌ترین حق انسانی افراد است. هم‌اکنون 600 انسان در این زندان در خطر مرگ قرار دارند و ما بوسیله این نامه، می‌خواهیم توجه شما را نسبت به شرایط ویژه این زندانیان جلب کنیم .ما از شما می خواهیم حتی یکساعت هم وقت را تلف نکنید و به وضع این زندانیان فوری رسیدگی کنید.

واضح است که زندانیان سیاسی، زندانیان عقیده و آرمانشان هستند و هیچ گناهی مرتکب نشده‌اند که شایسته چنین زندگی‌ای باشند، ما می‌خواهیم پیش از آن‌که دیر شود، در خصوص وضعیت زندانیان زن در زندان قرچک ورامین اقدامات فوری انجام گیرد.

ریاست کمیسیون حقوق بشر اسلامی

ما از شما می پرسیم، آیا آنچه در این زندان می گذرد، همان چیزی است که شما به عنوان حقوق بشر اسلامی وعده‌اش را داده بودید ؟
اگر نمی‌توانید، موازین اسلامی را در زندان‌ها رعایت کنید. حداقل اقدامی انجام دهید تا موازین حداقلی انسانی در مورد زندانیان زن در این زندان رعایت شود.

صحبت از پژمردن یک برگ نیست
وای جنگل را بیابان می‌کنند
دست خون‌آلود را در پیش چشم خلق پنهان می‌کنند
هیچ حیوانی به حیوانی نمی‌دارد روا
آنچه این نامردمان با جان انسان می‌کنند

خانواده های زندانیان سیاسی زن در قرچک ورامین

رونوشت:

ریاست قوه قضائیه- جناب آقای صادق لاریجانی

دادستان تهران- جناب آقای جعفری دولت آبادی

رئیس سازمان زندانها و اقدامات تامینی و تربیتی کشور- آقای اسماعیلی

حجت‌الاسلام محمدابراهیم نکونام رئیس کمیسیون اصل90 مجلس شورای اسلامی


12 پاسخ به “در زندان قرچک ورامین، یک فاجعه انسانی در حال وقوع است/اقدام فوری کنید”

 1. بابک گفت:

  مدارک شما از این وضعیت چیست؟

 2. ناشناس گفت:

  To whom should we write, nobody care Iran has transformed to a NOWHERE in the world that regime does whatever wants without any limitation and responsibility

 3. پیمان گفت:

  بنده مدتی را بعنوان مشاور این زندان بوده ام زندان قرچک به تبعیدگاه زندانیان افغانی و قاتلان و سارقان مسلح و معتادین خطرناک در ایران معروف است این زندان در چند سال پیش بند نسوان کوچکی داشت با حدود 50 زندانی که در سوله انتهای جنوبی زندان و نزدیک زمینهای باتلاقی بود .زندان قرچک بیشتر شبیه یک اردوگاه کشتاپو است و ماموران انجا را زندانیان کشتاپو صدا میکنند فاقد اب اشامیدنی شهری است و غذا در انجا روزی یکبار هم بدست نمیاید .حمام ندارد و حمامهای ان بیشتر شبیه حمام صحرایی در جبهه است بیماری های گال و قارچ و شپش فراوانی هم دارد .باز هم مدرک میخواهی لطف کنید و به اطراف این زندان سری بزنید تا از بوی وحشتناک اطراف ان فراری شوید

 4. ترانه سبز گفت:

  طافت تحمل تکرار فاجعه کهریزک را نداریم به خدا. خدایا کجایی؟ به فریاد برس.

 5. ناشناس گفت:

  به کدامین کناه؟ به کجا شکایت بریم واز که داد بخواهیم؟فریادرسی هست؟

 6. ایرانی بدون پسوند و پیشوند گفت:

  به خدا ما فقط بلدیم حرف بزنیم وهیچگاه حاضر نیستیم یه پلاکارت با هزینه خودمان درست کنیم.آغا میخوای انقلاب کنی باید هزینه هاشو هم بپردازیم .

 7. ناشناس گفت:

  روزي را انتخاب كنيد از سراسر ايران همه حمله كنيم و ازادشان كنيم و بعد هم حمله به مجلس

 8. ناشناس گفت:

  اللهم فک کل اسیر

 9. یک شاخه سبز گفت:

  گله دارم گله دارم من از دست خدا هم …

 10. ناشناس گفت:

  nashenas
  khoda lanateton kone ke mardomo asiro dar bedar kardid

 11. گمنام گفت:

  خدمت تمامی عزیزان عرض کنم
  تمامی صحبتهای دوستان بدون دیدن و یا سند می باشد این که دراین زندان امکانات نیست کذب محض می باشد شاید امکانات دریک حد ایده ال نباشد ولی اینکه فاجعه انسانی هست صحبت بی اساس می باشد پس باید هروز 10 الی 20 زندانی از بین رفته باشد. این نکته که خود زندنیان بهداشتی ندارند وبه اصطلاح کارتون خواب هستن این جا در بهترین شرایط زندگی میکنند نباید صحبتهای با غرض و دور از واقعیت گفته شود.

 12. ناشناس گفت:

  از صميم قلبم ارزوي نابودي مصببين غربي اين فجايع را دارم.