سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
 • صفحه اصلی
 • » سرنوشت دردناک دانشمند نخبه ایرانی در بند 350...

سرنوشت دردناک دانشمند نخبه ایرانی در بند 350

چکیده :وی که از هموطنان اهل سنت و ترکمن است و هیچ گونه سابقه فعالیت سیاسی ندارد، بهمن ماه سال 89 هنگامی که برای دیدار با خانواده اش به ایران سفر کرده بود، بازداشت و به بند 209 زندان اوین منتقل و بیش از یک ماه در سلول انفرادی نگه داشته و سپس به بند 350 منتقل...


امید کوکبی، دانشمند جوان و نخبه ایرانی که دانشجوی فوق دکترای فیزیک اتمی با گرایش لیزر در دانشگاه تگزاس آمریکاست، در بند 350 زندان اوین به سر می برد.

به گزارش کلمه، وی که از هموطنان اهل سنت و ترکمن است و هیچ گونه سابقه فعالیت سیاسی ندارد، بهمن ماه سال 89 هنگامی که برای دیدار با خانواده اش به ایران سفر کرده بود، بازداشت و به بند 209 زندان اوین منتقل و بیش از یک ماه در سلول انفرادی نگه داشته و سپس به بند 350 منتقل شد.

کوکبی که به «ارتباط با دولت متخاصم» و « کسب درآمد نامشروع» متهم شده است، از بزرگترین نخبگان فیزیک اتمی جهان است و پیش بینی می شود در سالهای آینده به یکی از بزرگترین دانشمندان این رشته تبدیل شود، اما در صورت تداوم حضور در زندان این فرصت برای وی و کشور از بین خواهد رفت. امری که به نظر می رسد بخش هایی از وزارت اطلاعات با برنامه ریزی قصد آن دارند، چه گرایشی در این وزارتخانه عزم خود را جزم کرده تا از رشد علمی نخبگان ایرانی که اقلیت قومی یا مذهبی هستند ممانعت به عمل آورد.

امید کوکبی یکی از نخبگان المپیادی ایران است که حتی در دیداری که همراه با سایر نخبگان المپیادی با مقام رهبری ایران داشتند از وی تقدیر شده بود. وی با کسب رتبه 29 در کنکور توانست به طور همزمان در دو رشته فیزیک و مکانیک در دانشگاه صنعتی شریف تحصیل کند.

کوکبی پس از اخذ لیسانس به دلیل سطح بالای نمرات درسی اش، برای ادامه تحصیل با پیشنهادات زیادی از سوی دانشگاه های برجسته دنیا مواجه شد.

وی فوق لیسانس خود را در آلمان و دکتری را در اسپانیا در رشته فیزیک اتمی در گرایش لیزر کسب کرد. پس از اتمام دکتری مجددا از وی برای ادامه تحصیل دعوت به عمل آمد که با توجه به این که دانشگاه تگزاس آمریکا بالاترین سطح علمی را در رشته فیزیک اتمی در میان دانشگاههای دنیا داراست در سال 2010 به این دانشگاه رفت.

وی در دوران تحصیل خود چندین بار برای دیدار با خانواده خود به ایران سفر کرده بود اما در آخرین سفر در بهمن سال 89 هنگام برگشت در فرودگاه امام خمینی بازداشت و به بازداشتگاه 209 مربوط به وزارت اطلاعات منتقل شد. وی بیش از یک ماه در سلول انفرادی و یک ماه دیگر در سلول های چند نفره 209 در حبس بوده و بازجویی های طولانی شد.

از نکات قابل توجه دوران بازجویی کوکبی آن است که از وی سوال شده چرا دوت آمریکا به تو ویزا می دهد؟ وی پاسخ داده چون من دانشجوی آنجا هستم. پرسیده اند که هنگام درخواست ویزا در سفارت آمریکا چه چیزی بیان کرده است؟ وی پاسخ داده از دلیل من برای ادامه تحصیل در آنجا سوال کرده اند که من گفته ام به دلیل علاقه ام به این رشته و کبود امکانات این رشته در ایران بوده است، بر اساس این پاسخ ها وزارت اطلاعات کوکبی را به «ارتباط با دولت متخاصم» متهم کرده است. همچنین در بازجویی ها از وی پرسیده شده چرا دانشگاه هزینه سفرهای تو به ایران را می دهد که وی پاسخ داده، این یک عرف است که هزینه های سفرها و کنفرانس های چهره های علمی را می پردازند که بنا بر این پاسخ به وی اتهام “کسب درآمد نامشروع” تفهیم شده است.

از دیگر نکات گفتنی بازجویی وی آن است که شفاها به این چهره علمی ناآشنا با مسایل حقوقی و بازجویی سوالاتی را مطرح می کردند و از وی پاسخ کتبی طلب می کردند، سپس برگه را از وی می گرفتند تا به گونه ای سوال را تنظیم کنند که بتوان از پاسخ داده شده، جرم استنتاج کرد. این البته شیوه ای است که درباره بسیاری از متهمان دیگر نیز در نهایت بی اخلاقی و بی قانونی به کار گرفته شده است. در نتیجه این شیوه کثیف برگه های تکنویسی از وی درباره اساتید دانشگاه شریف اخذ کرده و پاسخ های عادی وی را به عنوان اینکه وی اعتراف کرده که این اطلاعات را به دولت متخاصم داده، در پرونده وی گنجانده اند.

از دیگر رفتار غیرقانونی و ناجوانمردانه با کوکبی آن است که با توجه به شخصیت عاطفی وی، در دوران بازجویی بارها تهدید شده که در صورت عدم همکاری، خانواده اش بازداشت خواهند شد.

آخرین خبر درباره پرونده وی حاکی است که پس از 88 روز از دوران بازداشت، بازپرس بیگی پس از تفهیم اتهامات به وی گفته که توسط قاضی صلواتی که در بین قضات دادگاه انقلاب به صدور سخت ترین احکام مشهوراست محاکمه خواهد شد تا آخرین حلقه از برنامه وزارت اطلاعات در ممانعت از رشد علمی اقلیت های قومی و مذهبی درباره این جوان 29 ساله ایرانی تکمیل شود و وی دوران بلوغ فکری خود را در عزتکده 350 اوین بگذراند. کسی که حتی در دوران تحصیل در خارج از کشور ارتباط خود با اساتید ایرانی از جمله در دانشگاه شریف حفظ کرده و بارها به همراه آنها یا به تنهایی مقالات علمی را در برجسته ترین نشریات علمی پژوهشی به عنوان یک دانشمند ایرانی منتشر کرده است.


42 پاسخ به “سرنوشت دردناک دانشمند نخبه ایرانی در بند 350”

 1. ايران مكران گفت:

  دركشورماسرب سوزان است باسخ كرببرسى از عدالت
  هرره ديكر بود مسدود جزراه رذالت
  خيلى از دوستان وجوانان وبرادران سنى را به بعانه هاى مختلف زندان يا تروركردند. از دانشمندعزيز سنى ميخواهيم كه صبار باشد وفكرخودرا مشغول زندان نكند كه صبح اميد نزديك است.

 2. ناشناس گفت:

  اي خاك بر سر ما كه صدامون در نمياد و كاري نمي كنيم

 3. حسین جعفری گفت:

  این کارهای شما جز رماندن عده ای از فرزندان تحصیل کرده ایران از وطن خود نتیجه ای ندارد. اینان که گلهای سرسبد کشورهای خارج هستند، هریک در رشته باعث افتخار ایرانیان شده اند. مردم جهان باور ندارند که کشوری با آن حکومت چنین مردمان باهوشی داشته باشد. ایرانیان تحصیل کرده دانشگاههای اروپا و آمریکا و کانادا را تسخیرکرده اند. اغلب استاد دانشگاه، رئیس دانشکده، رئیس بخش و… پسر همین دکتر یزدی که حکومت جمهوری آن بلاها را سرش آورد اکنون درآمریکا یکی از چهرهای موفق و رئیس بخش دانشگاه معتبری است. همینطور داماد او. قصدم دکتر یزدی نیست، ازآنجا که او را می شناسید نام بردم. گوگل، توئیتر، فیس بوک ای بی و بسیاری از بزرگترین شرکت های مشهور کامپیوتر آمریکا را ایرانیان می گردانند و از مدیران سرشناس هستند. رژیم ایران به جای آنکه فرش قرمز زیر پای آنان پهن کرده افتخار پذیرایی این عزیزان را داشته باشد، مثل ایشان دستگیر می کنند، شکنجه اش می کنند، تحقیرشان می کنند. که چه شود؟ مثلا یک بار درخیابان گفته مرگ براین یا اینها فکر کرده اند که گفته، نتیجه این گونه کارها فراردادن مغزهای دانشمندان از ایران است. فرض کنید اینان نیز مثل ژاپنی ها و کره ای ها و جینی ها و روسها نه نماز می خوانند نه روزه می گیرند نه طهارت، آسمان به زمین می آید. شما نماز خوان می خواهید یا افرادی که بتوانند مملکت ما را بگردانند و ازاین گردابی که دچار آن شده رها سازند. آقای آیت الله خامنه ای آیا خبردارید که این دوستان بدتراز دشمن شما چه بلاهایی برسر ایرانیان مقیم خارج و جوانان گل سرسبد و مردم داخل ایران می آورند. دربیت رهبری کسی هست که جرات داشته این نوشته مارا شخصا دست ایشان بدهد که آنرا خوانده و دستور تنبیه این کسانی را که دوستی خاله خرسه دارند بدهند؟ اگر میدانید که در ایران چه می گذرذ که وای به حال شما و وای به حال ایران و مردم ایران. اگر شما را محاضره کرده و هرروز مثل پادشاهان قاجار درگوش شما میخوانند که قربان مملکت امن و امان است و گرگ و میش باهم ازیک چشمه آب میخورند، یکبار دوبار ده بار با لباس مبدل به صورت ناشناس تشریف ببرید بین مردم و به بینید درد مردم چیست. شاه عباس کریم خان، انوشیروان و دیگر پادشاهان بزرگ ما که اکنون افتخارآفرین صفحات تاریخ ما هستند، مگر از این کارها نمی کردند؟ آیا نمی خواهید ازشما با نام نیک یاد کنند. این اطرافیان خود را تغییر دهید .تغییر را ازبیت رهبری شروع کنید. پادشاهی که کمرقتل ملتش خود را به بندند چگونه حکمفرمایی خواهد کرد. باید مملکتی باشد، ملتی باشد که بتوان برآن سلطنت و حکومت کرد. شما با داشتن این دوستانی که دورتان کرده اند نیازی به “دشمن” ندارید که این اندازه در سخنان خود مرتب آنرا تکرار می کنید. آیا به نظر شما که من این حرفها را اینگونه سر راست و صاف و پوست کنده می نویسم ایران دوست هستم و دلم به حال مردم ایران می تپد یا آن کسی که خم می شود و نعلین جنابعالی را لیس می زند؟ خود را آیت الله می داند و مرا دشمن؟ راستی شما خودتان قضاوت کنید. چه برسر شما آمده است؟

 4. ناشناس گفت:

  فقط می توانم بگویم:
  انالله وانا الیه راجعون

 5. امید گفت:

  یعنی چی درآمد نامشروع؟ هر کسی رفت با بورسیه خارج از کشور تحصیل کرد درآمد نامشروع داره؟ لابد چون مالیات هم میده کمک به حکومت جائر کرده دیگه! بالاخره رفته اونجا ارتباط با دولت متخاصم هم داشته دیگه! خانمها هم که اونجا حجاب نمی ذارن حتما نگاه به نامحرم هم کرده دیگه! تکمیله پرونده جناب قاضی یا بازم اضافه کنم؟ آهان، اقلیت قومی مذهبی هم که هستی… پس براندازی نرم هم داری میکنی حتما… 6 سال خوبه که چون شمایی تو تجدید نظر بشه 5 تا؟ یا دو رقمی ببندم برات؟

 6. ناشناس گفت:

  عقده حقارت آقايان كه چماق قلمشان است كار را به جايي رسانده كه نه تنها به معترضين بلكه با هر كسي كه مي انديشد مشكل دارند

 7. سبزمشهد گفت:

  نخبگان بايد زنداني شوند .شعبان بي مخ ها هم بايد ازاد و حمايت شوند اين تز ديكتا تور است .اگر اين كار ها را نكنند .حكومت نميتوانند بكنند
  . فرياد وا اسلاما هم كشك است .براي فريب عوام مي باشد

 8. ناشناس گفت:

  خدا از باعثش نگذره. ما که نمی گذریم.

 9. یاالنثارات حسین گفت:

  دانشمندی که از دید آقایان ولایتی نباشد دانشمند نیست به همین ترتیب فرد بسیجی که مرتکب هزار جنایت میشود میآید وبعنوان نخبه با … دیدار میکند

 10. .. گفت:

  واقعا خاک بر سر ما که صدامون در نمیاد و کاری نمی کنیم

 11. ناشناس گفت:

  ببخشیدا ولی خدایی ما رو چی فرض کردید که باور کنیم؟

 12. ناشناس گفت:

  Taghsire moosavi,hashemi,va khatami,va amsale anan ast keh boniane in divare kaj ra gozashtand,,ghatlhaye zanjireii va…………….

 13. نبی اله گفت:

  کار گری هستم که از کارخانه اخراج شدم و از بیمه بیکاری من دو ماه باقی مانده است بعد از 2 ماه هیچ کاری قرار نیست داشته باشم دو تا بچه دارم هر روز دارم خواسته های آنها را سرکوب میکنم چون پولی ندارم که به غیر از کرایه خانه هزینه های آب و برق و گاز و… به بچه هایم برسد.
  تقصیر ما چیست که در این کشور زندگی میکنیم؟
  خودم سواد اینترنت ندارم اینها را پسر عمویم برایم در سایت شما نوشت

 14. مهدی گفت:

  متاسفانه بعضی مانند ناشناس بالایی آنقدر نادان هستند که حتی به خودشان زحمت نمی دهند قبل از تکذیب یک خبر
  اینترنت را چک کنند. محض اطمینان ایشان کافی است به لینک زیر سری بزنند:
  http://www.ph.utexas.edu/~kokabee/

 15. ناشناس گفت:

  خب زمانیکه شرایط رو برای فرارمغزها فراهم میکنندهمین میشه دیگه بعدهم با پررویی میان می گیرنش که چرا با ما همکاری نمی کنی؟مگه زوره؟اونجا بهش بیشترمی رسن خب می ره اونجا حالا بهشون نمی رسی توقع هم داری بمونه؟/کسب درآمد نامشروع/یعنی تمام مردم دنیاکه حقوق بگیر دولت هایشان هستند حقوق شان حرام است؟

 16. ناشناس گفت:

  چرا خبراتون منبع نداره؟ از کجا مطمعن باشیم از خودتون در نمیارین؟

 17. امیرسبز گفت:

  از کسانی که خودشان را به خواب زده اند انتظاری نیست جز حماقت . لازم نیست شما باور کنید

 18. ناشناس گفت:

  اون ناشناسی که باور نمی کنه! باید حتما بکنند تو چشمت تا باور کنی؟ تو این یک سال کم از این موارد داشتیم؟ احسان عبده تبریزی و محمد رضا جلایی پور که تو انگلیس درس می خوندند ولی محکوم به حبس شدند هم باور نمی کنی؟ سعید ملکی برنامه نویس کامپوتر در کانادا که فارغ التحصیل شریف بود و به اعدام محکوم شده رو چی، اون رو هم باور نمی کنی؟ فقط بیست و سی نگاه کن همه اش رو هم باور کن، باشه! آفرین خر خوب!

 19. ناشناس گفت:

  مرگ بر استبداد. در هر لباسی

 20. سرباز گمنام گفت:

  توي متن سوالاتي كه بازجوها پرسيده بودن رو نوشتيد،ميتونم بپرسم كي اين چيزا رو انقدر واضح براتون ميگه؟
  راستي نحوه اعتراف گرفتن رو هم توضيح بديد.
  مبخوايد دروغ بگيد حداقل اينقدر تابلو نباشيد!

 21. ناشناس گفت:

  روزی هم بالاخره شب سیاه ما آخر خواهد شد.

 22. ناشناس گفت:

  آقایون که خودشون همه آقازاد ه ها رو فرستادن خارجه برای تحصیل.اینا از من و شمابهتر میدونن این بابا بی گناهه ولی دارن نامرادی می کنن دیگه.اندکی صبر سحر….. .. . ما همه در تنهایی خود مونو برا برخورد نهایی آماده میکنیم.امید وار باشید.

 23. ناشناس گفت:

  دوستان به سایت ولی فقیه برید و پیغامهاتونو اونجا پست کنید.به جای زانوی غم بغل گرفتن هر کاری به ذهنتون میرسه انجام بدین.فکر نکنین بی نتیجه است.مثلا همین صفحه رو چند پرینت ازش بگیرین هر جا میتونین بذارین پخش بشه.
  حکومت هر وقت میخواد ادای دمکراسی در بیاره گند میزنه نمونشم انتخابات.هر وقت سرکوب و خفقان ایجاد میکنه بیشتر گند میزنه چون اعتماد به نفسش متزلزل میشه از اونجایی که میدونه داره جنایت میکنه.این دانشمند عزیز و باهوش در زندان هم به نظر من به ملتش خدمت میکنه و به این فکر میکنه که علت این همه بلاهت و قساوت چیه و با یه جواب خوب از زندان بیرون میاد.تمام زندانی های سیاسی ما در مرکز ظلم قرار گرفته و درآنجا در حال تیشه زدن به ریشه این مظالم هستند.اندکی صبر سحر نزدیک است

 24. ناشناس گفت:

  از کی تاحالا دانشجوی فوق دکتری دانشمند شده؟
  پس منم دانشمندم!
  دانشمند کسی است که طبق تعریف آکادمیک، مقاله های علمی منتشره از سوی او بیش از هزار مرتبه در ژورنال های معتبر سایت (رفرنس) شود

 25. علی گفت:

  اسم دولت را باید دولت ” النصرت بالرعب ” گذاشت ، در داخل کشور عده ای را و از ایرانیان خارج نیز عده ای یگر را انتخاب میکنند تا در اینها بعنوان نمونه ایجاد رعب و حشت کنند چون تئوری “پیروزی با رعب و وحشت بوجود میآید ” بنظرشان تئوری بسیار قوی و موثری است غافل از آنکه اگر قرار بود رعب و وحشت اثرگذار باشد الآن باید همه دیکتارتورها سر کار باشند .
  اینها عمدآ کاری میکنند تا هیچ ایرانی موفق و تآثیر گذاری به ایران برنگردد و فقط بچه های آقازاده ها سمبل جوانان باشند که با هزار رانت و هزینه هیچ پخی نشده اند.

 26. ناشناس گفت:

  اميد دوست من بود. لعنت بر قوم ظالمين!

 27. ناشناس گفت:

  چه نشستیم که زنده زنده مرده ایم.

 28. احمد/کرمان گفت:

  ناشناس
  “از کی تاحالا دانشجوی فوق دکتری دانشمند شده؟
  پس منم دانشمندم!”
  تو واقعا مشکلت چیه برادر؟
  از این که یک دانشجوی فوق دکتری زندانی شده ناراحت نیستی ولی از این که اونو دانشمند خطاب کردن ناراحتی؟ ادم نمی دونه بخنده یا گریه کنه!
  برو به همون آدرس که دوستمون مهدی داده
  http://www.ph.utexas.edu/~kokabee/
  قشنگ نگاه کن ببین چند مقاله در نشریات معتبر داده؟…
  من دانشجوی کارشناسی ارشد فیزیکم می دونم که برای مدرک دکتری داخل همین ایران خودمون باید چندین مقاله ISI داشنه باشی چه برسه به یک مقطع بالاتر اونم تو دانشگاه تگزاس

 29. منهم ناشناسم گفت:

  آقای ناشناس حالا جان عباس شما کوتا بیا داشم. اصلا دانشمند نیست. فوق دکترا هم نیست. دکترکردان هم نیست. اصلا سواد ندارد خوب؟ انسان که هست. مگر با انسان ها باید مثل حیوان رفتار کرد؟ امروز والله در بقیه نقاط دنیا حتی کسی جرات ندارد دست روی دست و گربه اش بلند کند. جریمه اش می کنند. به دادگاه می برند. جمهوری اسلامی انگار که خون پدرمان را به آنها بدهکاریم. ما آقا کار بدی کردیم؟ عقلمان کم شد، ریختیم تو خیابانها و گفتیم استقلال، آزادی، عدالت اسلامی. به حضرت عباس اولش همین بود. این داستان ولایت وفقیه و اسلام نام محمدی و جلو ولی زانو بزنید و اگر فرمان اورا اطاعت نکنید بهشت نمی روید و کراوات نمی زنم و … اینها را بعدا نمیدانم ازکجایشان درآوردند و به ما حقنه کردند. آقای ناشناس به جان پدر و مادرم و اولادم اصلا این خبرها نبود. قرار بود خودشان بروند حوزه علمیه قم به کارطلبگلی، براساس نواری که ازمرحوم مطهری هم باقی مانده ایشان گفته است” تما وحشت نکنید مقصود ازجمهوری اسلامی(تازه این سه ماه بعد از انقلاب است) آن نیست که آخوند وروحانی بیاید سرکار” نوارش هست. … والله ما که جوان ونوجوان بودیم هروقت یک روحانی می دیدیم اعتقاد هم اگر نداشتیم یک سلام غلیظ می دادیم و کوچه میدادیم که رد شود. با حالا مقایسه کن برادر. کی این کارها را کرد؟ من؟ تو؟ نه خودش امروز که جمعه بود حرفهای این صدیقی امام جمعه را شنیدی؟ اگر فرمان ولایت فقیه را کسی اطاعت نکند بهشت نمی رود. … مگر ایشان کلید دار بهشت هستند؟ مگر اختیار بهشت دست ایشان است. خداوند تبارک و تعالی یعنی چنین روابطی با ولایت فقیه به هم زده اند. والله اینها کفر است. زبان این امام جمعه را باید برید که ازاین حرفهای کفر آمیز نزند…. یکی جرات نمی کند مثل مرحوم آیت الله خمینی صدایش را بلند کند که ای اباطیل و مزخرافات حرف توست یا حرف بزرگترت؟ اگر حرف توست که صدایت را ببر یا بزرگترت چرا تشر نمی زند که ازای حرفهای بی ربط نزنی. اما اگر حرف بزرگترت است که باید تکلیف این بزرگتر را روشن کرد. یکروز می گویند یاعلی کنان بیرون آمده است، امروز میگویند کلید دار بهشت شده است و هیچ تکذیبی هم از طرف دستگاه عریض و طویل ایشان نمی شنویم. قضیه از چه قرار است؟

 30. ناشناس گفت:

  همه اش قابل باور است لااقل برای من جز اینکه دانشگاه ها در هیچ جایی برای سفر دانشجو به کشورش به اون پول نمی دهند. برای کنفرانس و سفر علمی می دن برای بازدید از خوانواده اش نه!!!

 31. ناشناس گفت:

  @ مهدی. اینکه خیلی با گفته های بالا منافاتی نداره، یه خورده زیادی گفته. من خودم پست داک هستم و ایشان به اندازه کافی مقاله هایی را تو نشریات و کنفرانس های معتبر بین الملی چاپ و ارائه کرده. البته اصطلاح فوق دکترا ترجمه نامناسبی برای (Post Doctoral ) است. چیزی به اسم فوق دکترا تو محافل آکادمیک نیست.

 32. ناشناس گفت:

  @ ناشناس: To be a Scientist you don’t need to be a Professor. Whoever is doing Science is a Scientist
  Generally speaking whoever has a PhD degree in Science can be considered as a Scientist

 33. Alex Dunn گفت:

  My dear friends
  f a university pays you to go to your country,that means you are an employee of that university and working on research,but you areI not a Post Doctorate STUDENT.If this story is true,then Mr Omid Kokabi should appear on the list of Texas University researchers,but that is not the case and you can not find his name amongst Texas University researchers.I hope he is a genuine researcher,but CIA use simple people to spy for them , without them knowing it,like Shahram Amiri who was a CIA agent and realised it very late.But if Mr Kokabi is prisoned on a false basis,then I really hope he is released as soon as possible.My friends Americans are very dangerous people and do anything to spy on us.

 34. ناشناس گفت:

  اصلا دکتر نه. دیپلم . ادم که هست . این برخوردارو با خودشمن می کنیم انشا الله

 35. تورکمن صحرا یاشاسین گفت:

  یاشاساین تورکمن صحرا، یاشاسین تورکمن صحرانین گرچک اوغلی

  یاشاسین امید کوکبی ، تورکمن یگیدی. تورکمن یگیتلری یاشاسین. تورکمن صحرا و تورکمن ایلی اوز اوغل لارنی هیچ هاچان اونوتماز.
  امید کوکبی جارالله زمخشرین اوغلی دیر.
  ما تورکمن ها از فرزندان اوغوز خان و مسلمان واقعی برای امت محمد (ص) هستیم.
  بر ما تورکمن ها جفا و ظلم خیلی شده است. آیا ناحیه و دیاری در ایران به جز ترکمن صحرا اینقدر دچار محنت و بی لطفی شده است.!!
  آیا تورکمن صحرا فرقی با سمنان و دامغان و شاهرود داره ؟؟ تمام امکانات را به این شهررستانهای فارس نشین و شیعه داده اند. ولی ما چون سنی هستیم. از بیت المال حق مساوی نداریم.
  اسلام روزی پیروز خواهد شد و ما تورکمن ها نیز به حق خود خواهیم رسید. ان شاء الله

 36. ناشناس م گفت:

  He has attented “NATO Advanced Study Institute”. I guess they want to use him as an information source which is inhuman.

 37. ناشناس گفت:

  حالا فرض کنیم دانشجوی دکترا است – باید بدون هیچ سابقه ای چون فقط در امریکا درس میخونه این گونه تقاص بده یا اینکه چون اقلیته – این دستگیری بخاطر اینه که به تحصیل کنندگان و یا انهایی که در اینده قصد تحصیل دارند و اقلیت محسوب میشوند زهره چشمی نشان بدهند که خیلی دلتون برای ایران نسوزه و پاتون رو از گلیمتون بیشتر بیرون نیارید و از ابتدای کار میخواهند تخریب روحی نمایند.
  اقایان چه بخواهید چه نخواهید اقلیت ها ایرانی اند و ایرانی باقی خواهند ماند و دیر یا زود نه ایران بلکه همه کشورها مجبورند بدون هیچ تبعیضی نسبت به شهروندانشان عمل نمایند . چون این روند بی بازگشت پیشرفت بشریت است حال اگر امروز چند نفری میخواهند در مقابل این تقدیر بایستند جز سیه رویی در قبال تاریخ برایشان چیزی عاید نخواهد شد . به امید ازادی امید

 38. هموطن گفت:

  به اين دوست عزيز به دليل همت بلنذش تبريك ميگم به اميد ازاديش

 39. آزاد گفت:

  سلام
  من همین الان این خبر رو خوندم. شوکه شدم. ایشان در دوران تحصیل در دانشگاه دوست بنده بودند. بسیارنزدیک.امید بسیار باهوش، اخلاق گرا، گریزان از سیاست، با معرفت و بسیار کنجکاو در مسائل هستی بود. همیشه با همه شوخی میکرد.
  باور نمیکنم که کار سیاسی کرده باشه. آخه دوستان من! ایشان مانند بسیاری دیگر از هموطنان شما سنی هستند و نیز اقلیت قومی. مثل خود من. هم دولت با عقاید مذهبی ما سنی ها مشکل دارد هم بسیاری از افرادی که اسم خود را وطن پرست گذاشته اند با قومیت ما!
  بسیار واضح است که دولت چشم پیشرفت یک اقلیت قومی و مذهبی را ندارد. امید عاطفی بود، خیلی احساسات پاکی داشت، خیلی به کشور خودش می بالید، بر عکس بسیاری که وقت از ایران میروند آن سوی آب ، آبروی ایرانی بودن را می برند، امید همیشه دغدغه داشت که از مسائل حاشیه ای به دور باشد،

  خوانندگان خوب هم وطنان ایرانی عزیزم! من هیچ تعصب ندارم، مثل امید، اما آن چه در بابا گفتم حقیقت دارد، بیایید اگر واقعا مملکتمان را دوست داریم در مقابل این خونخواران بایستیم. من سنی ترکمن که اصلا نمی دانستم سیاست یعنی چه با من این برخورد را میکنند. اما وای به روزی که اهل سنت ایران بر علیه این حکومکت شورش کنند. امیدوارم روزی همه ما ایرانی ها در کشوری آزاد زندگی کنیم،

 40. احمدی... گفت:

  اونا دارن دروغ میگن.
  اونا خودشون فرستادنش بیاد.
  کی گفته که ایشون رو گرفتن؟
  اون الان داره کار خودشو میکنه.
  خودم دیروز سوار خرش دیدمش.
  شما همه تون دروغ میگید.
  شماها همه استکبار جهانی هستید.
  مرگ بر آمریکا که ذهن شما رو منحرف کرده.
  شماها همه دارید یواش یواش میمیرید.
  منم با آقا که ظهور کردم حساب بقیه ی شما رو میرسم.
  والسلام.

 41. من هستم گفت:

  پسرفت تا کی؟
  بالاخره به جایی میرسن که خودشون هم از بوی تعفن خودشون فرار کنند.

  ………………….
  من یک آتشفشانم.
  وای به روزی که فوران کنم.

 42. ناشناس گفت:

  برای اینکه اون آقا بدونه دانشمند یعنی چه به این آدرس بره. شاید بفهمد.
  صد البته، اگر به دلیل وجود کلمات خلاف آرمانهای آقایان مثل دانشمند، فلسفه، علم و شعور و منطق، فیلتر نشده باشه…

  en.wikipedia.org/wiki/Scientist