سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
 • صفحه اصلی
 • » اسلام عزیز بازیچه دست حاکمان نامشروع و مستبد شده است...
» بیانیه آیت الله بیات زنجانی درباره رخدادهای جاری منطقه

اسلام عزیز بازیچه دست حاکمان نامشروع و مستبد شده است

چکیده :این وقایع از جوانب گوناگونی قابل تحلیل و درس آموزی است؛ از جمله اینکه هنگامی که حاکمی به حکومت رسید، اولاً باید به دنبال کنترل او و مهار خودکامگی‌اش بود و ثانیاً در جستجوی روند و مکانیسمی برای عزل مردمی وی در هنگام خودکامگی و زورگویی بود. وجه مشترک حاکمان سفّاک این کشورها این است که به نحو توهّم آمیزی می‌پندارند که حاکم یک کشور اسلامی‌اند و هرگونه خروج در برابر آنان به منزلۀ خروج در برابر رسول‌الله(ص) است....


حضرت آیت الله بیات زنجانی با انتشار بیانیه ای، به رخدادهای جاری در منطقه پرداخته و شیوۀ برخورد حکومت ها با مردمشان را به شدت محکوم نمودند.

متن بیانیه ایشان  به شرح زیر است:

بسم الله الرّحمن الرّحیم

“أُذِنَ لِلَّذِينَ يُقَاتَلُونَ بِأَنَّهُمْ ظُلِمُوا وَ انَّ اللَّهَ عَلَى نَصْرِهِمْ لَقَدِيرٌ” سوره مبارکۀ حج – آیۀ 39

رخدادها و اتفاقات جاری در منطقۀ خاورمیانه و برخی کشورهای اسلامی، به نحوی پیش می‌رود که هر روز بر هجمۀ نیروهای حکومتی این کشورها به مردم عادی و بیگناه افزوده می‌شود در حالی که فصل مشترک این اتفاقات، نقد جدی مردم این سرزمین ها به عملکرد حاکمانانی است که آنها را غیرقابل اصلاح یافته‌ و خواستار کنار رفتن آنها شده‌اند و در عین حال این حاکمان، با تکیه بر استعدادها و اموال عمومی همین مردم، به بدترین شکل ممکن آنها را سرکوب می‌کنند و خواستۀ آنان را پس می‌زنند.

این وقایع از جوانب گوناگونی قابل تحلیل و درس آموزی است؛ از جمله اینکه هنگامی که حاکمی به حکومت رسید، اولاً باید به دنبال کنترل او و مهار خودکامگی‌اش بود و ثانیاً در جستجوی روند و مکانیسمی برای عزل مردمی وی در هنگام خودکامگی و زورگویی بود. وجه مشترک حاکمان سفّاک این کشورها این است که به نحو توهّم آمیزی می‌پندارند که حاکم یک کشور اسلامی‌اند و هرگونه خروج در برابر آنان به منزلۀ خروج در برابر رسول‌الله(ص) است.

درد کنونی ما دو چیز است؛ یکی اسلام عزیز و دیگری مسلمین ساکن در این کشورها. اسلامی که نام و نشان آن، بازیچۀ دست حاکمان نامشروع و مستبد این کشورها شده، و مسلمانانی که گرفتار خودخواهی و خودمداری این حاکمان شده‌اند.

در داخل و خارج از کشور ما هم هر کس با هر تحلیلی که به قیام‌های مردمی منطقه از لیبی و تونس و سوریه گرفته تا بحرین و عربستان بنگرد و آنها را مطالعه کند، نمی‌تواند منکر شود که در این قضایا، خون‌های مسلمین است که دارد ریخته می‌شود و نوامیس مسلمین است که مورد هتک قرار می گیرد.

اینجانب قبلاً هم بارها تذکّر داده‌ام که اجماع نسبی مسلمین علیه حاکم مستقر در یک منطقه، پایه‌های مشروعیت آن حاکم را متزلزل می‌سازد؛ چه رسد به اینکه آن حاکمان با فرایندهای انتخابی و عُقلایی امروز بر سرکار نیامده باشند. با مطالعۀ وقایع این کشورها، هم چنین تزلزل و فقدان مشروعیتی را به وضوح می‌بینم و در این جهت هم فرقی میان لیبی و تونس و بحرین و سوریه و عربستان نیست.

اگر‌چه شدت حوادث در این مناطق مختلف است، اما قیام‌های این مناطق، عمدتاً مردمی است و خونهای ریخته شده بر زمین هم خون مسلمین است. در این خونریزی هم حکّام منطقه یا عامل بالفعلند، یا عامل مشوّق و در هر دو حال هم فاقد مشروعیت‌اند؛ لذا مردم این مناطق، هم از دید عقلایی و سیاسی، و هم از دید دینی و فقهی، شایستۀ خروج‌اند و کشته شدگان خروج بر چنین حاکمانی هم در حکم شهیدند.

جای بسی شرمساری است که مردمی در یک منطقه راه را برای اصلاح حاکمان خویش بسته ببینند و جز با توسّل به حرکتهای جمعی و انقلابی مفرّی نداشته باشند؛ جای تأسف و ترحّم است که ملّتی آنقدر درمانده و وامانده از جور حاکمان و فضای بستۀ کشور خود شود که انقلاب را اصلح بر اصلاح ببیند و وعده‌ها و بشارت‌های بشّار خود را هم نپذیرد.

در اینجا پای خون و آبرو و ناموس مسلمین در میان است و جای هیچ گونه مسامحه‌ای نیست. بنده به سهم خود و به قدر بضاعتم، ضمن هشدار به حاکمان و زورمندان منطقه برای تن دادن به خواسته‌های مردمی و عبرت گرفتن از عواقب حاکمان ساقط شدۀ پیشین، از خداوند متعال آزادی همۀ اسرای سیاسی و فکری را خواهانم و برای رهایی مسلمانان از سلطۀ حاکمان جائر دعا می‌کنم و مسلمین و مؤمنین معزّز را به روشنگری در این باره و حمایت‌های فکری و عملی در این زمینه دعوت می‌کنم.

والسلام علیکم و رحمة الله

اسدالله بیات زنجانی

قم المقدسة

دهم اردیبهشت ماه 1390 مطابق با 26 جمادی الاول 1432


25 پاسخ به “اسلام عزیز بازیچه دست حاکمان نامشروع و مستبد شده است”

 1. ناشناس دوازدهم گفت:

  به در بگو یید دیواری نیست که نیست.همه دیوارها را جهت زندان افکار رزرو نموده اند.گوشها کر و شنیدن ممنوع همین

 2. kamran گفت:

  وضعیت خودمون بهتر از بقیه نیست

 3. عباس گفت:

  درود درود درود .

 4. حسن گفت:

  والسلام علی عباد الله الصالحین

 5. ناشناس گفت:

  پس تکلیف ایران چی میشه. ایرانیهای که در زندان شکنجه میشن چون فقط نظرشون رو بیان میکنند . کسانی که تو خیابانهای ایران به دست بسیجی و لباس شخصیها کشته شدند آدم نبودند!!!!

 6. ناشناس گفت:

  افرین بر شما

 7. ناشناس گفت:

  حضرات ،آنقدرمذهب واسلام را وسیله قرارداده اند، که دیگر اعتقاد برای آدم نمی ماندو ازهرچه دین ومذهب است ، بیزارمیشود.

 8. علی گفت:

  جناب آیت الله بیات ، ضمن تشکر از صداقت و شجاعت و همراهی جنابعالی با ملت و دلسوزی واقعی که برای اسلام مظلوم دارید باید عرض کنم نیازی نیست بیانیه بدهید چرا که مواضع بحق شما بر همگان روشن است فقط شما تلاشتان را در راه همراه کردن و جرآت دادن به بقیه علمای خاموش معطوف فرمائید و آنان را متوجه کنید که دنیا دو روز است و این چند سال همه تاریخ نیست ولی همین چند سال نام بدی از اسلام و علمای دنیاطلب در تاریخ میماند که آیندگان به بدترین دوران از اینها یاد خواهند کرد و قطعآ با این روشها و پشتیبانی و یا سکوت پشیمانی و چه بسا نفرین ابدی را برای خود میخرند و چند سال دیگر که دست همه از دنیا کوتاه شد هیچ احدی نمیتواند شفیع آنان شود.

 9. محمدجوادِسبز-فرزندجانبازوبرادرزاده ی1شهید گفت:

  ممنون- دوستت دارییم روحانی ِ سبز

 10. ناشناس گفت:

  درود بر شرفت:
  حکام ایران در برخورد با قیامهای مردمی منطقه ریا کارانه عمل میکنند.در حالیکه بحق از مردم بحرین یمن لیبی و غیره دفاع میکنند اما چشم خودشان را نه تنها بکشتار مردم مظلوم سوریه بسته اند بلکه قیام مردمی سوریه را فتنه قلمداد میکنند.طوریکه امریکا اعلام کرده است حکومت ایران در کشتار مردم سوریه و از طریق سپاه قدس در کشتار بیگناهان سوری با بشار اسد جنایتکار همکاری میکنند و باین بهانه سپاه قدس را هم در کنار برادر اسد جنایتکار و پسر خاله اش مورد تحریم قرار دادهاند.از بگیر و ببند تجاوز و اعدام و کشتارهای خیابانی که همگان از آن در ایران آگاهی دارند میگذرم.

 11. ناشناس گفت:

  روحانیت اگر منافع در ثروت نداشته باشد که اکثر ایشان ندارند همیشه بزرگترین حامیان مردم هستند و به همین دلیل جمهوری اسلامی ایرا با تکیه بر نظریه ولایت فقیه نظامی مانع در راه ایجاد دیکتاتوری است. وقایع بعد از انتخابات بسیار پیچیده بود. ابعادی از ان شناخته شده که امیدوارم جوانان با دقت و مطالعه به آن بنگرند. نظام ما بسیار جوان است و حتما مشکلاتی دارد و جایگاه نهادهای مختلف در آن برای عامه مردم تبیین نشده اما دست در دست هم کاستی های آنرا برطرف خواهیم کرد چون این نظام سیاسی بسیار برجسته و پیشرفته تر از دموکراسی های غربی است.

 12. ناشناس گفت:

  che ajaaaaaab

 13. مسعود دیپلمات گفت:

  این رو میگن مرد خدا . آنقدر بفکر دیگران هست که بکلی از خویش غافل شده . آفرین !

 14. ناشناس گفت:

  سلام و درود خداوند بر همه حق گویان .

 15. حسین جعفری گفت:

  حضرت آیت الله
  شما اگر می خواهید اسلام عزیز محترم بماند و همچنان که همواره در دل مردم بود و ما مردم برای آن احترام و تقدسی قائل بودیم باز همان حالت پیش آید باید جدایی سیاست ودین یا حکومت ودین ومذهب خلاصه جدایی یک امر خدایی و مقدس که با دل و اعتقاد و ایمان مردم سر کار دارد، با مطلبی که پراز حقه بازی و کلک و به قول سرکار استوار خدابیامرز پولتیک است، جدا باشد. معلوم است وقتی از قدیم می گفتند سیاست پدر ومادر ندارد یعنی چه. کسی که سیاست را پیاده می کند، در بسیاری از جاها ومذاکرات ناچار است دروغ بگوید، حقیقت را کتمان کند، امروز یک مطلب بگوید فردا عکس آنرا عمل کند. همه هم او را می شناسند و میگویند این پدرسوخته حقه باز عجب سیاست مداری زرنگی است. اما اگر همین کار را یک کسی که مذهبی است ویک عمامه دارد به اندازه این هوا بکند، آن وقت او چون خود را قبلا نماینده دین و مذهب معرفی کرده ومردم عادت کرده اند هرچه او می گوید بدون مراجعه به عقل صرفا روی ایمان و عقیده قبول کنند، وقتی فردا روی سیاست حرفش را تغییر داد، آنرا به پای دین نوشته و اعتقادشان سست می شود. این مساله بسیار ساده ایست منتها این کسانی که اکنون برسرکارند، چشمانشان را هوای نفس و دنیا پرستی و قدرت و مال اندوزی و شهوت ریاست نابینا کرده است. خودشان هم می فهمند اما نمی خواهند کناربروند. اگر اینان اسلام را واقعا دوست داشته باشند. باید فورا خود را کنار بکشند و کار را بدهند دست عده ای که این کاره اند. یا آنکه این لباس را به کلی از تن درآورده بگویند بله ما سیاستمداریم. با اسلحه دین ومذهب نمی شود حقه بازی کرد و از مردم هم انتظارداشت که به خاطر اسلام و ایمان و خدا و….هرچه اینان می گویند به پذیرند. آنهم در قرن بیست و یکم.

 16. مراد گفت:

  حاکمانی که مدت زیادی بر مسند قدرت میماننددیکتاتور میشوندبنابراین باید برای جلوگیری از این امر قانون نبایداجازه دهد که هیچ کس بیشتر از چند سال بر مسند قدرت بماند ومملکت را ملک شخصی خود بداند وبا مخالفان غیرانسانی برخورد کند

 17. جواد گفت:

  آقای دیپلمات؛ یا شما واقعاً آیت الله و مواضعش رو نمی شناسید یا اینکه خودتون رو زدید به نشناختن

 18. ناشناس گفت:

  جناب ناشناس باور کنید اکثر انها به منافع چه قدرت چه ثروت فکر میکنند چشمانتان را تا دیر نشده باز کنید که پشیمانی سودی نخواهد داشت.

 19. ناشناس گفت:

  I I totally agree with Hosein Jafari’s comment above. To save Islam, we must separate it from the government. Otherwise, there will always be people who abuse it.

 20. یک ایرانی گفت:

  امیدوارم این بیانیه آغازی باشد بر موضع گیری صریح سایر روحانیان مستقل(البته درمقابل حکومت خودمان)

 21. حبیب گفت:

  درود بر این مرد روحانی با شرف.

 22. ناشناس گفت:

  az che zaman ta be ha

 23. شاكي گفت:

  شما فقط مفت بخوريد بيانيه بديد چشاتونم رو همه چي ببنديد كم م اورديد بچسبيد به مسلمين جهان و ما انسانهاي شريف ايراني هم طبق معمول اشغالو خار وخاشك وچرك وچوركيم

 24. زاده کورش گفت:

  بیشه ی شیران شیر شد سرای کرکس و کفتار پیر در لباس اولیا حق میکشند باشعار عشق عاشق میکشند

 25. ناشناس گفت:

  واقعا چرا زمانی که این همه جوون مردم تو همین ایران ما کشتند این آقایان هیچ گونه ابراز نگرانی نکردند ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟امان از دست این تقیه!!!!!!!!!!!