سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
 • صفحه اصلی
 • » توافق جدید یک میلیارد دلاری وزارت نفت و قرارگاه خاتم‌الانبیا...

توافق جدید یک میلیارد دلاری وزارت نفت و قرارگاه خاتم‌الانبیا

چکیده :پیش‌بینی می‌شود حدود 70 درصد ذخیره درجای این میدان معادل هشت تریلیون و 938 میلیارد فوت‌مکعب آن قابل استحصال باشد همچنین حجم میعانات گازی درجا در میدان گازی هالگان 249 میلیون بشکه برآورد شده که از این میزان حدود 98 میلیون بشکه قابل استحصال است....


مدیر عامل شرکت نفت مناطق مرکزی با اشاره به واگذاری قرارداد توسعه 2 میدان گازی به صورت ترک تشریفات به قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا، ارزش این قرارداد را نزدیک به یک میلیارد دلار اعلام کرد و جزئیات سیاست جدید وزارت نفت برای واگذاری ترک تشریفات قراردادهای نفت و گاز را تشریح کرد.

مهدی فکور از واگذاری قرارداد طرح توسعه 2 میدان گازی به صورت ترک تشریفات مناقصه به قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا(ص) خبر داد و گفت: قرارداد طرح توسعه میادین گازی هالگان و سفید باغون به صورت EPCF به قرارگاه خاتم الانبیا واگذار شده است.

مدیر عامل شرکت نفت مناطق مرکزی ایران با تاکید بر اینکه ارزش این قرارداد گازی نزدیک به یک میلیارد دلار (حدود 970 میلیون دلار) برآورد می شود، تصریح کرد: مطابق با توافق انجام گرفته بین شرکت ملی نفت و قرارگاه خاتم الانبیا باید تمامی منابع مالی و سرمایه گذاری طرح توسعه این دو میدان گازی توسط این مجموعه تامین شود.

این عضو هیأت مدیره شرکت ملی نفت ایران با تاکید بر اینکه هدف از طرح توسعه میادین هالگان و سفید باغون تولید روزانه 19 میلیون متر مکعب گاز طبیعی است، اظهار داشت: برای توسعه این دو میدان گازی طرح جامع توسعه میدان (MDP) باید به صورت فاز به فاز توسط قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا تدوین و در شرکت ملی نفت به تصویب برسد.

وی با اشاره به دستور جدید وزیر نفت مبنی بر شرایط واگذاری قراردادهای نفتی و گازی به صورت ترک تشریفات مناقصه، توضیح داد: مطابق با این دستور وزیر نفت اختیاراتی را به شرکت‌های مختلف واگذار شده است تا آن دسته از پیمانکارانی که دارای توانایی مالی مطلوبی هستند به صورت ترک تشریفات در پروژه ها حضور پیدا کنند.

فکور، تاکید کرد: بر این اساس قرارداد توسعه میادین گازی هالگان و سفید باغون با توجه به منابع مالی کافی قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا به این مجموعه به صورت ترک تشریفات مناقصه واگذار شده است.

به گزارش مهر، میادین گازی مستقل هاگان و سفید باغون از میادین تازه اکتشاف شده کشور به شمار می‌روند که حجم ذخیره گاز درجای میدان هالگان 12 تریلیون و 400 میلیارد فوت‌مکعب معادل 355 میلیارد متر مکعب است.

پیش‌بینی می‌شود حدود 70 درصد ذخیره درجای این میدان معادل هشت تریلیون و 938 میلیارد فوت‌مکعب آن قابل استحصال باشد همچنین حجم میعانات گازی درجا در میدان گازی هالگان 249 میلیون بشکه برآورد شده که از این میزان حدود 98 میلیون بشکه قابل استحصال است.

میدان سفید باغون از حجم ذخیره گاز طبیعی حدود 6 تریلیون فوت مکعب برخوردار بوده که این میدان تازه اکتشاف شده همجوار با میدان هالگان در استان فارس قرار گرفته است.


4 پاسخ به “توافق جدید یک میلیارد دلاری وزارت نفت و قرارگاه خاتم‌الانبیا”

 1. سبز گفت:

  همه را ميخورند مي فرستند خارج درب داغون كه كردند بعد با يك شركت چيني دوباره قرارداد ميبندند تا او ان را به پايان برساند .باز اوميخورد وايران را ميچاپد اين سر نوشت قرار دادها در اين وضعيت بهراني است

 2. ناشناس گفت:

  بقیه مردم که دیگر آدم نیستند فقط سپاه پاسداران است که باید بخورد
  کمی هم به معلمان به خانواده شهدا به پرستاران و …. بدهید

 3. ناشناس گفت:

  لطفا بفرمائید در حالیکه شرکتهای خصوصی روز بروز بیشتر از نظر مالی ضعیفتر میشوند این قرار گاه خاتم الانبیا منابع مالی مکفی را از کیسه چه کسی در آورده است که سپاه پاسداران بموجب آن بر تمام طرحههای میلیاردی چنگ می اندازد.ضمنا فقط داشتن منابع مالی مکفی برای در اختیار گرفتن پروزه های میلیاردی کافی است .آیا این قرار گاه مستحضر بتوپ و تانک سپاه پاسداران صلاحیت فنی انجام چنین پرو زه هائی را دارد یا بر اساس آنچه که گفته میشود این پروزه ها را پس از در اختیار گرفتن با 20 در صد پائین تر بشرکتهای دست 2 و 3 میدهد؟
  نهایتا چه کسی غیر از حاکمیت مسئول تاراج سرمایه های ملی این کشور است؟

 4. کورش گفت:

  کاشکی راهی بود که پول تو جیبیم را به سپاه بیچاره برای کمک میدادم. آخی