سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
 • صفحه اصلی
 • » مراسم تشییع جنازه میراسماعیل موسوی نشان مظلومیت پدر و پسر بود...
» جاوید قربان اوغلی عضو ستاد میرحسین و از حاضرین در مراسم:

مراسم تشییع جنازه میراسماعیل موسوی نشان مظلومیت پدر و پسر بود

چکیده :مهندس موسوی علی رغم سالیان سال مشغولیت در حوزه های مختلف، دیدار هر صبح جمعه با پدر و تماس تلفنی هر شب با او قطع نمی شده، حال سخت بود که پدر را این همه مدت نبیند و در آخر بدون خداحافظی ترکش کند. مظلومیت این پدر و پسر تا جایی بود که اجازه ندادند بر سر خاک پدرش حاضر شود و خود جنازه اش بر دوش بگیرد....


جاوید قربان اوغلی، از اعضای ستاد انتخاباتی میرحسین موسوی و سفیر سابق ایران در الجزایر، از حاضرین در مراسم تدفین حاج میر اسماعیل موسوی بود. خبرنگار کلمه سراغ ایشان رفت تا حال و هوای مراسم دیشب و امروز را توصیف کند.

شما در مراسم تشییع و تدفین مرحوم حاج میراسماعیل پدر بزرگوار جناب مهندس موسوی حاضر بودید. ممکن است برای مخاطبان کلمه درباره این مراسم و برخورد ماموران امنیتی بفرمایید؟

در شب درگذشت حاج آقا میراسماعیل موسوی و با جمع شدن اعضای خانواده و برخی از اقوام درجه یک در ساعات اولیه شب ماموران امنیتی به منزل ایشان می آیند تا درباره چگونگی برگزاری مراسم دستورات و به اصطلاح نکات امنیتی شان را به خانواده دیکته کنند. برادر جناب آقای مهندس موسوی به آن دو نفر تاکید کرد تا جناب میرحسین که بزرگ خانواده است بر سر بالین پدرمان نیاید ما جنازه را از جایش تکان نمی دهیم. باید ایشان بیاید و به ما بگوید چه کنیم تا ما همانطور عمل کنیم. این تهدید و مقاومت خانواده به نوعی ماموران را مستاصل کرد و چند ساعت بعد جناب آقای مهندس میرحسین موسوی و همسرشان خانم زهرا رهنورد را به خانه آوردند و تنها اجازه دادند این فرزند بعد از 50 روز دوری و علی رغم بیماری و چشم انتظاری پدر، بعد از مرگش بتواند پدر را ببیند.

گفتید مهندس موسوی و خانم رهنورد را به خانه آوردند؟ تا کی ایشان آنجا بودند و آیا امکان صحبت یا تماس با دیگران را داشتند؟

این دیدار هم با حضور نیروهای امنیتی در منزل و تنها در حد چند دقیقه بود و سریعا مهندس و همسرش را با خود بردند. مهندس موسوی علی رغم سالیان سال مشغولیت در حوزه های مختلف دیدار هر صبح جمعه با پدر و تماس تلفنی هر شب با او قطع نمی شده، حال سخت بود که پدر را این همه مدت نبیند و در آخر بدون خداحافظی ترکش کند. مظلومیت این پدر و پسر تا جایی بود که اجازه ندادند بر سر خاک پدرش حاضر شود و خود جنازه اش بر دوش بگیرد.

خبرهایی از درگیری ماموران امنیتی با حاضران و بازداشت چند تن منتشر شده بود. در این باره توضیح می دهید؟

علت این درگیری خود ماموران بودند. از آغاز صبح خیابان 15 خرداد و خیابان های اطراف مملو از نیروهای انتظامی و یگان ویژه بود، به گونه ای که جو پلیسی سنگینی بر مراسم حاکم شده بود. با این حال چون خانواده اصرار داشتند مراسم در کمال آرامش برگزار شود اعتنایی نداشتند. جنازه بر دوش اقوام و نزدیکان درجه یک تا مسافتی کوتاه بر طبق سنت با ادای لااله الاالله برده می شد که یکباره تعدادی از ماموران به تشییع کنندگان هجوم آوردند و جنازه را از دستان آنها کشیدند و به داخل آمبولانس بردند. این رفتار زشت ماموران با اعتراض خانواده مواجه شد و مردم حاضر هم در این موقع شعار یاحسین میرحسین سر دادند. مظلومیت این مراسم به حدی بود که به روحانی سرشناسی مثل آیت الله نوراللهیان که خود سالیان سال در بیت رهبری حضور داشته هم به طور غیرمحترمانه و با هتاکی و توهین برخورد کردند و نهایتا ایشان را بازادشت کردند. چند تن از اقوام درجه یک خانواده مهندس موسوی را نیز با ضرب و شتم بازداشت کردند. رفتار زشت و وقیحانه ماموران عامل تشنج و ناآرامی در مراسم شد وگرنه خانواده می خواست به احترام آن مرحوم فقید تشییع در آرامش برگزار شود.

آمبولانس پیکر آن مرحوم را به بهشت زهرا منتقل کرد. در آنجا برخورد ماموران چگونه بود؟ آیا اجازه برپایی نماز دادند؟

متاسفانه در بهشت زهرا هم به همین ترتیب عمل کردند. اجازه ندادند کسی وارد غسالخانه شود. تنها به اقوام نزدیک اجازه دادند که در درب پشتی غسالخانه منتظر بمانند. با اینکه در پنجشنبه آغاز سال بهشت زهرا شلوغ بود، اما ماموران چنان جو امنیتی و قرق کاملی را برپا کرده بودند که مبادا مردم عادی به تشییع کنندگان بپیوندند. وقتی آقای دکتر شکوری راد برای نماز و ادای تسلیت آمد، ماموران به گونه ای وحشیانه با ایشون برخورد و بازداشتش کردند. همینطور دختر آیت الله موسوی اردبیلی، از مراجع عظام تقلید را هم بازداشت کرده بودند. که بعد از ساعتی آزاد شدند. آقای دکتر شکوری راد را هم ساعتی بعد در گوشه ای از بهشت زهرا آزاد کردند. مراسم ساعت 11 صبح به پایان رسید و نیروهای امنیتی مجبور کردند که حاضران سریعتر محل را ترک کنند، ولی خودشان همچنان در بهشت زهرا و بر سر مزار برای ممانعت از حضور مردم باقی ماندند.

برنامه خانواده مهندس موسوی برای مجالس ختم آن مرحوم چگونه است؟ آیا ماموران اجازه برپایی مراسم را دادند؟

ماموران امنیتی در همان شب نخست که برای مذاکره و دیکته دستورات امنیتی به خانه آمده بودند اصرار داشتند که مجلس ختم روز جمعه 12 فروردین ماه برپا شود که خانواده و به خصوص برادر جناب مهندس مخالفت کردند و طبق قرار روز یکشنبه 14 فروردین ماه مجلس ختم آن مرحوم در مسجد نور واقع در میدان فاطمی در ساعت شش تا هفت و نیم عصر برگزار می شود. البته امیدواریم بر سر قرارشان بمانند و اجازه برگزاری مراسم را به خانواده و دوستداران آن مرحوم بدهند.

با تشکر از  فرصتی که در اختیار کلمه  قرار دادید.

===

کلمه تا ساعاتی دیگر در گزارش و نیز مصاحبه ای با خانواده آقای موسوی، جزییات مراسم امروز را منتشر می کند.


56 پاسخ به “مراسم تشییع جنازه میراسماعیل موسوی نشان مظلومیت پدر و پسر بود”

 1. hesam گفت:

  با تسلیت بر میر حسین عزیز و همسر بزرگوارشان. یا آرزوی صبر بر شما.

  هر لحظه حرفی در ما زاده میشود
  هر لحظه دردی سر بر می دارد
  و هر لحظه نیازی
  از اعماق مجهول روح پنهان و رنجور ما جوش میکند
  این ها بر سینه می ریزند و راه فراری نمی یابند
  مگر این قفس کوچک استخوانی،
  گنجایشش چه اندازه است؟

 2. ناشناس گفت:

  این حکومت دارد با دست خود ریشه خود را می زند. دوستان دیگر نشستن جایز نیست مراسم شب هفت باید رنگ دیگری به خود بگیرد. لا اله الا الله

 3. حسن ک گفت:

  روحش شاد مکانش بهشت وطن و فرزندش آزاد باد

 4. علی گفت:

  واقعا” نامردی تا چه حد؟/؟لحظه خاک سپاری پدر وقتی دارن نماز میخونن کی بالا سرشه؟کی بابا رو میزاره تو قبر؟کی پیشونیشو میبوسه؟

 5. سبزِ سبز گفت:

  ایا فکر میکنند این همه ظلم تقاصی ندارد؟؟؟
  چه چیزی برای…. مانده جز همین لباس شخصی های گوش به فرمان و این شناعت ها و مظالم؟ همین لباس شخصی ها هستند که مملکت را در یک حکومت نظامی و خفقان اداره میکنند! همین لباس شخصی ها هستند که قذافی و اسد و هر دیکتاتور دیگری را می پرستند و تقدیسش میکنند.دیکتاتور مقدس!!! ولی روز قیام مردم و” روز خطر” فرار را بر قرار ترجیح میدهند.هرچند خود برای کشاندن کشور به یک جنگ ویرانگر بی تابند.
  اکنون در این فضا بهتر میتوان دید کدام سمت حسینی است و کدام سمت یزیدی…کدام سمت صبر و شرافت حسینی است و کدام سمت ظلم و وقاحت یزیدی.
  سکوت کنندگان بر این مظالم آبروی خود را با دیکتاتور گره میزنند و در خاطر مردم میمانند.
  تسلیت به میرحسین عزیز و از خدا صبر برای ایشان و خانواده و مردم ایران مسئلت میکنم.

 6. مَرد گفت:

  هر که در این بزم مقرَّب تر است
  جام بلا بیشترش می دهند

  درود بر میرحسین موسوی

 7. عاشق میرحسین گفت:

  حال سخت بود که پدر را این همه مدت نبیند و در آخر بدون خداحافظی ترکش کند. مظلومیت این پدر و پسر تا جایی بود که اجازه ندادند بر سر خاک پدرش حاضر شود و خود جنازه اش بر دوش بگیرد.

  دلم آتش گرفت از این همه ظلم و سبعیت…مگر چه می شد اجاز می دادند میر حسین در مراسم پدر عزیزش که هفته ها از دیدنش محروم بود شرکت کند؟
  یعنی پایه های حکومت قدر قدرت و جهانی شما این قدر سست و ضعیف است که مراسم تشییع یک پیرمرد مظلوم صد ساله هم برایتان گران تمام می شود؟… تف بر روی شما….مطمئن باشید چوب خدا صدا ندارد…فکر نکنید که همه چیز با همین بگیر و ببند ها و هتک حرمت ها و سرکوبی ها و ظلم ها به خیر و خوشی برایتان تمام می شود …
  آه مظلومان همین روزها گریبانتان را می گیرد…بترسید از آن روز….بترسید.

 8. ناشناس گفت:

  بر بغض نشکفته ات و بر چشمانت که سدی است بر هوای بارانی دلت براستی گریستم .
  مرد آرامش روزهای بلازده در مظلومیتت رودخانه رودخانه خروشیم و در کنارت هستیم که بر عهدمان بر شانه های مرگ به بیعت بوسه داده ایم

 9. پارسانا گفت:

  ضمن عرض تسلیت به خانواده انقلابی و بزرگوار موسوی و علی الخصوص جناب میر حسین عزیز و آرزوی صبر و شکیبائی برای بازماندگان و طلب آمرزش برای سبزترین پدر دنیا ، اتفاقات امروز هم به مانند همه اتفاقات این یکی دوساله چیز تازه ای نیست …… میر حسین پیام زیبائی دادی . صبر ، صبر ، صبر ، فقط صبر . خدا انشالله به خودت و خانواده عزیزت صبر بده . روح اون مرحوم هم قرین رحمت هست انشالله . مطمئن باش روح پدر بزرگوارت کابوس هر شب رهبر و دولت و همه مخالفان بی دین و ایمونت هست . . .
  به قول مرحوم قیصر امین پور : یه روزی -یه جایی-یه جوری -یه کسی -یه چیزی صبر داشته باش صبر داشته باش.

 10. سبزینه گفت:

  14 فروردین روزسبزی است باید بیاییم

 11. پسر کوروش گفت:

  باعرض تسلیت امید است فوت این مرد بزرگوار وتشیع جنازه ایشان استارت فاز جدیداعتراض جنبش سبز تا نابودی دیکتاتورباشد روحش شاد ——-موسوی قهرمان تسلیت

 12. حسن گفت:

  اين اعمال وحشيانه به هيج وجه نه قانوني است ونه شرعي وبنظر اينجانب با اين اعمال ورفتار وبه بهانه واهي حفظ نظام وامنيت ملي وموقعيت حساس كنوني , آبروي اسلام ومسلمين وبه خصوص شيعه را در ايران ودنيا از بين برده وميبرند
  وطبق سنت الهي وراه وروش ائمة اطهار ع سكوت در اين موارد وظلم وستمهاي ديكر به هيج عنوان جايز نيست

  هموطنان عزيز : كار ما به جاي كشيده شده است كه به بهانه هايي كه ذكر كردم نه به زنده ونه به مرده ونه به ناموس وشرف كسي رحم نميكنند وكرامت انساني را كه لقلقه زبان مسئولان عاليرتبه دنيوي ما شده را به مسخره كرفته اند
  هيهات منا الذلة

 13. مسلمان گفت:

  پیروزی از آن مظتومان است. خدا صبرمان بدهد.

 14. سبز قامت گفت:

  عزیز دلم خدا حفظ ات کند…بگردم برای مظلومیتت… برای چشمان غمگین ات …اما تو باز هم از صیر می گویی و صبر …و مثل یک مرد سرت را بالا نگه می داری چون سرو …..تو با این همه ظلم و هتک حرمت حاکمان، بر بالین پدر مظلومت مویه نمی کنی….چرا که تو مرد خدایی…مرد خدا…. تا زنده ام دوستت دارم…قهرمان من…رئیس جمهور من ….میر حسین من

 15. farzande mir hossein گفت:

  روحش شاد اندکی صبر سحر نزدیک است.

 16. پوروشب گفت:

  هر چه فکر کردم یگانه مرد دوران برایت چه بگویم به ذهنم نرسید
  تنها خواهم گفت
  روحش شاد بهشتش وطن پاک فرزندش یگانه مرد دوران باد

 17. پوروشب گفت:

  هر چه فکر کردم برایت چه بگویم به ذهنم نرسید تنها خوهم گفت
  روحش شاد بهشتش وطن پاک فرزندش یگانه مرد دوران ما

 18. موسوی حسین نژاد گفت:

  باعرض تسلیت

 19. ملت گفت:

  يا حسين ،مير حسين زنده باد

  مرگ بر ديكتاتور

 20. پدرام گفت:

  گاهی با خود فکر می کنم که اگر من در کربلا بودم ، کدام سو را می گرفتم ، آیا یزیدی می شدم و یا حسینی ؟؟؟

  بی تردید اکثر مردم تمایل دارند در جبهه حسینی باشند و مدعی حضور در بین یاران امام حسین باشند.

  اگر از این لباس شخصی ها نیز پرسیده شود با چشمانی اشک آلود می گویند ما حسینی بودیم و هستیم ….

  ولی به خدا سوگند اکثر کسانی که در بین یاران ابن سعد بودند ، خودشان از دعوت کنندگان امام حسین بودند و در مقابل دو روز دنیا زیر بیرق کفر رفته و با خود اندیشه کردند که ما سیاهی لشگر هستیم و صدمه ای بر حسین نزدیم . گناهش به پای کسانی که با خاندان رسول ضربه وارد کردند و خیمه ها را به آتش کشیدند .
  ما مجبور بودیم به خاطر شرایط و اینکه خلیفه الله یزید که جانشین رسول خدا بود ، در این سمت جنگ بایستیم .

  به خدا سوگند حسینی بودن و رنج یاری با حسین ، به حدی سخت است که هر کس را یارای این نبرد نمی باشد و این بود که بسیاری از همراهان امام حسین نیمه های شب او را با یزیدیان تنها گذاشتند .
  امروز نیز این چنین است ، بسیار از باتوم به دستان و لباس شخصی ها ، خود به روشنی می دانند که درست و غلط چیست ؟؟؟ ولی به خاطر دو روز دنیا حاضر نیستند که در لشگر حسین زمان قرار گیرند و خود را به مقام و ساندیس فروختند .

  براستی اینان از یزید نیز بدکارترند و سزوار همجواری با لشگر کفر در جهنم می باشند .

  به امید روزی که چشمان بسته اینان به روی واقعیت باز شود و دلهایشان پاک شود و بتوانند مسیر درست را از غلط تشخیص دهند .
  شاید به مثل توابین در آمده و خود را مورد آمرزش قرار دهند .

 21. ساسان از میبد گفت:

  ای لعنت بر این قدرت . درود بر همه مظلومان تاریخ ایران . به امید روزی که ما مردم ایران ازاد باشیم .

 22. مجيد گفت:

  مير حسين عزيز تسليت.

  اينقدرت انسان رو به چه روزي مي كشونه. زماني در منزلش پناه مي گيري و زماني اجازه حتي تشيع جنازه اش نمي دهي .

  هواي نفس انسان ها را به چه بلا و سقوطي مي كشونه . خدايا شرحاكم جائر رو از سر ما كم بفرما.

 23. رضا گفت:

  ضمن عرض تسلیت به خانواده اقای میر حسین موسوی من را هم در غم خود شریک بدانید که از همان روز انتخابات من هم چنان طرف دار شما هستم جوانی از کشور افغانستان مقیم اروپا

 24. ناشناس گفت:

  بنام خدای خمینی(س)
  تمام این سبعوئیت و هتک حرمتها فقط و فقط نشانه یک چیز است و بس و آن زوال پیش از موعد حکومت انشاء لله، به مدد روح پرفتوح شهدا و امام(س) شهدا!

 25. زن سبز گفت:

  کلمه عزیز وقتی از عکس آرشیوی استفاده می کنید، لطفا ذیلش مرقوم بفرمائید. خیلی ها که این عکس رو ندیدن فکر می کنن عکس از دیشب هست. در صورتی که این عکس روز شهادت شهید موسوی گرفته شده در منزل پدر ایشون.

 26. ناشناس گفت:

  امیدوارم غم اخر خانواده موسوی و جنبش سبز ایران باشد م.ش

 27. hosin گفت:

  14
  farvardin ruze pedar benamim

 28. ناشناس گفت:

  این نهایت استیصال حکومتی است که از پیکر پاکی بترسدو بر خود بهراسد.این چه جور نظامی هست که از یک تشیع جنازه پایه هاش به لرزه میافتد.
  اندکی صبر که سحر نزدیک است

 29. Green گفت:

  We have to do something. Talking and discussion will not get us anywhere. Look to Arab countries, the people are much braver than us. They scarify, get killed and tortured but they continue fighting. We Iranians do much talk less action. Especially the older generation who voted for this Islamic Republic regime, they are cowered. In all Arab countries old, young, men and women are fighting for their freedom. What is wrong with us? How long we have to talk? No one give you freedom by talking, you have to get it. We are living only once why not free our country from the worst dictatorship.

 30. راه سبز امید گفت:

  صدای سقوط دیکتاتور را از این رساتر نمی شد شنید که از پیکر میر اسماعیل نیز می هراسند…باور داشته باشیم به فردای سبزمان…

 31. فتنه 70میلیونی گفت:

  آقای میرحسین موسوی دارد تاوان پایمردی ومقاومتش وهمراهی باامام خمینی ره را پس میدهد ای مردم همه آنها در غیاب امام خمینی ( ره )دارند انتقام کشی میکنند باقیمانده بعثیها، مجاهدین (منافقین )خلق، چپیها، قجریه، سلطنت طلبها، متحجرین وملاهای درباری وشیطان بزرگ وکوچک همه هستندوازیک آستین بیرون آمده اند.خداوند روح بزرگ پدربزرگ ایران ومیرحسین، حاج سیداسماعیل موسوی راقرین رحمت خویش گرداند وبه میرحسین عزیز وباز ماندگان آنمرحوم صبر واجر جزیل وعزت روزافزون عنایت نماید.آمین.

 32. یار سبز گفت:

  14فروذدین برای احترام به مهندس موسوی
  همه با هم میاییم و اعتراض خود را نشان میدهیم.
  باید بیاییم

 33. ناشناس گفت:

  رای دزدی،شهید دزدی،پسورد دزدی،و حالا جنازه دزدی…خدایا اینان از دست ما چه می خواهند؟

 34. ایرانی گفت:

  با عرض تسلیت خدمت جناب مهندس موسوی و خانواده گرامی ایشان .

 35. پیرو راه سبز گفت:

  همه در کنارهم با حضور سبزمان, شریک می شویم, در غم از دست دادن پدر گرامی رییس جمهور محبوبمان.
  وعده ما 14 فروردین: مسجد نور ساعت شش تا هفت و نیم

 36. صادق گفت:

  سلام ودرود و عرض تسلیت به آقای مهندس موسوی وخانواده محترمشان این مصیبت بر خانواده موسوی خواست خداست که در این شرایط بایستی ایشان فوت میکرداین از برکات خداوند است تا مظلومیت آنان به مردم و نهایت بی رحمی حاکمان نیز بیشتر آشکار گردد خدا بیامورزد

 37. ناشناس گفت:

  تسلیت

 38. محمد گفت:

  بچه ها یکم غیرت به خرج بدین به دوست انگلیسی زبانمون کشورهای عربی رو نگاه کنین هر روز دارن کشته میدن اما بر سر حرفشون هستن، مبارزه میکنیم تا ازادی

 39. محمد گفت:

  تسلیت

  نظامی که از یک تشیع بترسه به درده لایه جرز دیوار میخره

 40. حسن گفت:

  درود بر شرف و بزرگی خانواده موسوی و مهندس

 41. ناشناس گفت:

  یاد حادثه کربلا و مظلومیت زینب کبرا و سیدالساجادین ، افتادم ، راستی مگر نباید با خانواده داغدیده همدردی کرد ؟!!!

 42. vahid.s گفت:

  tasliyat bar to marde bozorg

 43. درود بر میرحسین موسوی گفت:

  درود بر میرحسین موسوی

 44. ناشناس گفت:

  دوستان صبر کنید
  حسبنا الله و نعم الوکیل

 45. همیشه سبز گفت:

  همیشه خوانده امت مرد سبز سرزمینم
  این بار هم می گویم مرد سبز سرزمینم،
  تسلیتم را بپذیر.
  آزاد می خواهمت ای آزاده صبور در دورانی که آزاده زیستن کالایی است نایاب در این بازار مکاره.
  و بدان که چشمهایم به راهت نگران است هنوز….

 46. سمیه گفت:

  روحش شاد

 47. امیر گفت:

  ظلم پایدار نمی ماند.خداوندا به خانواده موسوی صبر عنایت فرما

 48. ناشناس گفت:

  خدايش بيامرزد و صبربه خانواده محترم ايشان عطا فرمايد. ظلم پايدارنخواهد بود.

 49. حمید گفت:

  تسلیت

 50. reza گفت:

  14 favardin rozepedar mibashad.