سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
 • صفحه اصلی
 • » آیت الله العظمی موسوی اردبیلی: توهین و حكم صادر كردن بدون دادگاه رویه عادی شده...

آیت الله العظمی موسوی اردبیلی: توهین و حكم صادر كردن بدون دادگاه رویه عادی شده

چکیده :امید است که مسؤولان محترم و آحاد ملت شریف ایران با یادآوری ارزش های گرانقدر اسلامی و با سرلوحه قرار دادن اجرای عدالت همراه با رأفت و رحمت و التزام به قانون و توجه به حقوق شرعی و قانونی افراد، جهت رفع کدورت­ ها بکوشند و دوستان قدیم از در آشتی درآیند و سوابق مجاهدت­ ها و نیک­خواهی­ ها از یاد نرود و عرصه کشور جولان گاه فرصت ­طلبان داخلی و خارجی...


آیت الله العظمی موسوی اردبیلی در بیانیه ای با اشاره به اینکه بر اساس هیچ یک از ضوابط شرعی، توهین و افترا به هیچ فرد و گروهی حتی در صورت اثبات جرم وی در محکمه عادله، جایز نمی ­باشد اظهار تاسف کرده است که:  در شرایط امروز کشور، ناظر و شاهد تبدیل آن به روندی عادی و فراگیر هستیم و هر شخص مسؤول و غیر مسؤولی به خود این اجازه را می­ دهد که بی­ پروا به هر فرد و گروهی که خواست اهانت کرده و یا بدون این که جرم وی در دادگاه صالحه ثابت شده و مجازات آن تعیین گردیده باشد، وی را متهم کرده و پیشاپیش حکم آن را نیز صادر نماید و خود را از عواقب آن در امان می­ بیند.

این مبارز دوران ستم شاهی که از شاگردان و یاران نزدیک بنیانگذار انقلاب اسلامی ایران بوده است در این نامه با انتقاد به اوضاع جاری کشور می گوید: بسی مایه تأسف و تأثر است که رفتارهایی که از جانب برخی به نام دفاع از اسلام و حکومت اسلامی انجام می­ شود، اعمالی بر خلاف شرع، قانون، اخلاق و کرامت انسانی است و روح عدالت­ طلبی، حق­ جویی و آزادی­ خواهی هر نظام مبتنی بر تعالیم اسلامی را تهدید می­ نماید.

متن کامل این بیانیه که در سایت ایشان منتشر شده است بدین شرح می باشد:

بسم الله الرحمن الرحیم

یا أیها الذین آمنوا اتقوا الله ولتنظر نفس ما قدمت لغدٍ واتقوا الله إن الله خبیر بما تعملون

شور و شوقی که در این ایام در کشورهای اسلامی منطقه به چشم می­ خورد و آزادی­ خواهی و عدالت‎طلبی مردمی که در این ممالک پس از رهایی از یوغ استعمار و بر خلاف آموزه­ های اسلامی در بند حکومت­ های جائر و مستبد گرفتار آمده بودند، یادآور خاطرات روزهای نخستین پیروزی انقلاب اسلامی ایران است و مردم کشورمان این رویدادها را آشنا با خود می­ یابند. به یقین تجربه­ های ملت بزرگوار ایران در طی بیش از سی سال جمهوری اسلامی، می­ تواند دستمایه­ ای قوی جهت درس ­آموزی برای این حرکت‎های مردمی باشد.

ولی آنچه باعث نگرانی است، رفتارهایی است که موجب تشویه سیمای نورانی تعالیم متعالی اسلام در پیش دیگران و ابهام ­آفرینی در اسوه بودن آن می­ گردد. بسی مایه تأسف و تأثر است که رفتارهایی که از جانب برخی به نام دفاع از اسلام و حکومت اسلامی انجام می­ شود، اعمالی بر خلاف شرع، قانون، اخلاق و کرامت انسانی است و روح عدالت­ طلبی، حق­ جویی و آزادی­ خواهی هر نظام مبتنی بر تعالیم اسلامی را تهدید می­ نماید.

بر اساس هیچ یک از ضوابط شرعی، توهین و افترا به هیچ فرد و گروهی حتی در صورت اثبات جرم وی در محکمه عادله، جایز نمی ­باشد، حال آن که در شرایط امروز کشور، ناظر و شاهد تبدیل آن به روندی عادی و فراگیر هستیم و هر شخص مسؤول و غیر مسؤولی به خود این اجازه را می­ دهد که بی­ پروا به هر فرد و گروهی که خواست اهانت کرده و یا بدون این که جرم وی در دادگاه صالحه ثابت شده و مجازات آن تعیین گردیده باشد، وی را متهم کرده و پیشاپیش حکم آن را نیز صادر نماید و خود را از عواقب آن در امان می­ بیند. بی­ شک این بلیه آتشی است که اگر محدود و خاموش نگردد، دامن گیر خرد و کلان شده و نه تنها اعتماد مردم به نظام را دچار تزلزل می­ نماید که آشفتگی و هرج و مرج اجتماعی را سبب می‎گردد و چشم ­اندازی تیره و تار در پیش رو به تصویر می‎کشد و چه بسا که موجب سخط الهی و نزول بلا گردد. إن السمع والبصر والفؤاد کل اولئک کان عنه مسؤولاً.

امید است که مسؤولان محترم و آحاد ملت شریف ایران با یادآوری ارزش های گرانقدر اسلامی و با سرلوحه قرار دادن اجرای عدالت همراه با رأفت و رحمت و التزام به قانون و توجه به حقوق شرعی و قانونی افراد، جهت رفع کدورت­ ها بکوشند و دوستان قدیم از در آشتی درآیند و سوابق مجاهدت­ ها و نیک­خواهی­ ها از یاد نرود و عرصه کشور جولان گاه فرصت ­طلبان داخلی و خارجی نگردد.

والسلام علیکم و رحمة الله

عبدالکریم موسوی اردبیلی

12/ 12/ 89


70 پاسخ به “آیت الله العظمی موسوی اردبیلی: توهین و حكم صادر كردن بدون دادگاه رویه عادی شده”

 1. بسیجی دهه 60 گفت:

  مشکل بزرگ رژیم اینه که تا میخواد مخالفینش رو به ضدانقلابی و بی دینی متهم کنه، یه عده مجتهد عدالتخواه و افراد ریشه دار دینی و انقلابی با صحبتا و بیانیه هاشون حربه اونها رو خنثی میکنن
  آفرین بر همه علمای منصف و عدالتخواه ما
  آفرین به اردبیلی و صانعی و بیات و دستغیب و … و مرحوم منتظری

 2. ناشناس گفت:

  خدا حفظتان کند

 3. داغديده سبز گفت:

  تاريخ ثبت ميكند كه آيات عظام صانعي و دستغيب و بيات و موسوي اردبيلي در سخت ترين شرايط پشتيبان ملت ستمديده ايران بودند و هتك حرمتها را به جان خريدند ولي از اسلام كه به شدت توسط گروهي به ظاهر مذهبي در حال سلاخي شدن بود حفاظت كردند. از ساير مراجع بزرگوار انتظار داريم و ملتمسانه خواهش ميكنيم از اسلام در خطر و خانواده هاي ستمديده حمايت كنند.

 4. مقام آگاه گفت:

  ….
  سرانجام شب گذشته 12 اسفند 89 بیانیه ای دور از انتظار از آیت الله موسوی اردبیلی که هواره سعی بر حفظ آرامش در سخنان خود داشته منتشر شد.

  در بیانیه رئیس قوه قضائیه امام راحل به مسائل متعدد و مبتلابه کشور با یک دید عالمانه نگریسته شده است.

  ابتدا بحث قیام های “آزادی خواهانه و عدالت طلبانه” اشاره شده است که با یک نگاه عالمانه از واژه “بیداری اسلامی ” یا “انقلاب اسلامی” در پیام خودداری شده و از یک پیش داوری در این زمینه خودداری شده است.

  بحث دوم حضرت آیت الله می تواند اشاره ای به حرکت های 3 هفته اخیر صدا وسیما و مجلس شورای اسلامی و داشته باشد که در آن علنا شعارهای “مرگ بر موسوی، کروبی، خاتمی و هاشمی” سر داده شد.
  ایشان همچنین به حصر غیرقانونی موسوی و کروبی هم اشاره ای می کند.

  موضع گیری صریح آیت الله اردبیلی در این خصوص که “بسی مایه تأسف و تأثر است كه رفتارهایی كه از جانب برخی به نام دفاع از اسلام و حكومت اسلامی انجام می‌شود، اعمالی برخلاف شرع، قانون، اخلاق و كرامت انسانی است و روح عدالت طلبی، حق‌جویی و آزادی‌خواهی هر نظام مبتنی بر تعالیم اسلامی را تهدید می‌نماید.

  در شرایط امروز كشور، ناظر و شاهد تبدیل آن به روندی عادی و فراگیر هستیم و هر شخص مسؤول و غیرمسؤولی به خود این اجازه را می‌دهد كه بی‌پروا به هر فرد و گروهی كه خواست اهانت كرده و یا بدون این كه جرم وی در دادگاه صالحه ثابت شده و مجازات آن تعیین گردیده باشد، وی را متهم كرده و پیشاپیش حكم آن را صادر نماید” اشاره مستقیمی به این رفتارها دارد.

  بحث آخر و مهم آیت الله نشان از عدم به تفاهم رسیدن با رهبری نظام دارد و آنجا که به اشاره در بیانیه می آوردند : “دوستان قدیم از در آشتی در آیند و سوابق مجاهدت‌ها و نیك‌خواهی‌ها از یاد نرود ”

  ایشان در این بیانیه اشاره ای به سخنان آیت الله هاشمی رفسنجانی در نمازجمعه تیرماه 88 می کنند و بر رفع کدروت ها در جامعه تاکید می کنند و از آیت الله خامنه ای “دوستان قدیم” می خواهند تا از در آشتی درآیند و سوابق، مجاهدت ها و نیک خواهی های افرادی مانند مهندس موسوی و حجت الاسلام کروبی را فراموش نکنند.

 5. ناشناس گفت:

  دود از کنده بلند میشه
  آذریها کم کم دارند تکون میخورن

 6. mehrdad گفت:

  سلام اگه همه مراجع هم پشتمان باشند همه را آخوند امريكايي ميخونن

  مگه الان به آيت الله صانعي چي ميگن انگار كه نه انگار ايت الله صانعي مرجع تقليد است
  – – – – –

 7. ali گفت:

  حکم زمینه و دسیسه چینی برای آغاز ایجاد محدودیتهای ارتباطی ایشان با خارج از سوی حسین شریعتمداری نماینده رهبری در کیهان صادر شد .حسین باز جو امروز در سرمقاله کیهان باز همان اتهاماتی مبنی بر نفوذ دشمن در بیت و اطراف آقای اردبیلی که سابقا برای آیات منتظری ،صانعی،زنجانی ،،، میزدند به آقای اردبیلی نیز وارد دانست و پس از الدرم بلدرم های فراوان ادعا نمود بیانیه به قلم ایشان نبوده ،واقعا به قول آقای کروبی جایگاه و وزن حسین بازجو کجاست و چقدر است

 8. ناشناس گفت:

  این آتش بلیه چیزی نیست که بناست دامن گیر این و آن بشود – همین الان هم شده است. یادمان نمیرود که امام کهنسال جمعه تهران که خود و مردم را به تقوی دعوت میکند گفت که در زندان ها در حال ” اعتراف گیری” هستند!! و خبر از میلیاردها دلار کمک خارجی به ” فتنه گر” ها داد. ایشان نباید فکر بکند که این اعمال و این گفتار از دید خدا و یا ملت ایران و آیندگان پنهان است. و مهم تر اینکه آن کسی که اینگونه افراد را بر ما مسلط کرده است و از قدرت خدادادی خود نهایت سوء استفاده را کرده است هم نباید گمان کند که این سیاست ها از خاطره ها حذف خواهند شد….

 9. ناشناس گفت:

  اي كاش ايشون اسم ميرحسين و شيخ رو تو نامه اش مي آورد
  به نظر مياد روحانيت شيعه همچنان ميخواد سكوت كنه در قبال اين ننگي كه به نام اسلام ، ازادي و زندگي رو از همه مون سلب كرده
  تا كي سكوت ميكنيد آقايان؟

 10. ناشناس گفت:

  dorrod bar shoma ke saket naneshastid,
  khoda enshallah omre ba ezat be shoma ata farmayad

 11. mahtap گفت:

  کو قانون کو اخلاق کو کرامت انسانی کو عدالت کو حق و کو آزادی

 12. ناشناس گفت:

  کجای این ادم ادم با انصافی هست این همه خون ندادیم عزیزانمون رو از دست ندادیم تا این اقابیاد بگه دوستای قدیمی اشتی کنن والسلام نامه تمام غلط کرده اگه خیلی عالمن همیشه حرف بزنند

 13. Sabz,Sefid,Ghermez گفت:

  Katab-e ean bayanieh be hamegi-e mast. bayad motevajjeh bashim

 14. محمد گفت:

  ميري اعتكاف يه نفر مي اد برات صحبت مي كنه و تو مسجد براي معتكف ها از كلماتي استفاده ميكنه كه من خجالت ميكشم
  ولي كلن ميفهمي خيلي عوضيه
  بعدن مي فهمي اين همون كسيه كه به خانم هاشمي اون الفاظ ركيك رو ميكه
  قبل از ديدنش هم از صداش فهميدم؛ سعيد تاجيك نويسنده “جنك دوست داشتني”

 15. پروین نیاکان گفت:

  ما زنان ایران فریاد عدالت خواهی را در 17 اسفند به گوش کران می رسانیم که به خود اجازه ندهند امروز به سر کار خانم فائزه رفسنجانی توهین کنند و فردا به ما و دخترانمان

 16. ناشناس گفت:

  مراجع بزرگوار قم حضرت ایت الله صافی .حضرت ایت الله شبیری . حضرت آیت الله وحید خراسانی .حضرت آیت الله مکارم . حضرت آیت الله صانعی . حضرت آیت الله بیات . حضرت ایت الله های که آزاده هستید به داد اسلام برسید . به داد انقلاب برسید . به داد حرم امام (ره ) برسید .به داد خودتان برسید اقدام کنید به خدا دیر خواهد شد . بیانیه بدهید نشان بدهید مراجع آزاده هم وجو دد ارد.

 17. سبز € گفت:

  خداوند حفظ بفرماید حضرات آیات دستغیب،موسوی اردبیلی،صانعی،بیات،ودیگر مراجعی که پشتیبان سبز هستند

 18. هر ایرانی، یک رسانه سبز گفت:

  این بیانیه، سندی است بر اینکه رفتار حکمان فعلی، دقیقا ضد قرآن و اسلام است. اما اینک وظیفه ما، پیام رساندن و وظیفه سایر علما نیز اجتهاد عملی در کنار اجتهاد علمی است. برخیزیم تا اشتباه کوفیان را تکرار نکنیم.
  از چه می‌هراسیم؟
  می‌ترسیم بد بفهمیم؟
  می‎هراسیم کج‌فهمی کنیم؟
  می‌نرسیم که جزئی از خوارج و ناکسین و مارقین شویم؟ به صندوق عبادت در خلوتگه دل خوش‌کرده‌ایم؟
  ای دوستان.
  معیار کتاب خداست. در کتاب خدا، تهمت و افترا موجب عذاب انسان توسط آفریدگارش هست و هشدار بدان داده شده.
  معیار سخن بزرگان اسلام، پیامبر و ائمه است؟ دروغ را بد و دروغگو را دشمن خدا دانستند.
  معیار چه باشد که تجاوز جنسی مباح گردد!
  معیار چه باشد که انکار رخدادهای کهریزک آزاد باشد!
  معیار چه باشد که ترور سیدعلی حبیبی موسوی خامنه، بر شما حلال گردد؟
  معیار چه باشد که زیرگرفتن مردم با خودروی نیروی انتظامی، حلال باشد؟
  معیار چه باشد که رای دزدی، رییس‌جمهوردزدی و شعوردزدی حلال باشد؟
  این چه معیاری است که این همه قانونشکنی را حلال دانسته؟
  این چه معیاری است که خطیبان جمعه، مجلسیان، سیما و صدا و کیهان را به تفرقه، نفاق و کتمان حقیقت و بزرگنمایی اشتباهات رقیب انتخاباتی (البته اشتباه از دید خودشان و اشتباه هواداران رقیب) را در صدر کار قرار داده، اما زشتی و پلشتی سخنان و گفتار و کردار کسی که همسر سخنگوی شورای نگهبان است!، کسی که در پست اشغالی ریاست جمهوری قرار گرفته! (راستی شال سبز سیادتش چه شد؟) کسی که نماینده ولی فقیه در کیهان است!، کسی که نماینده ولی فقیه در استان خراسان رضوی و امام جمعه مشهد است!، کسی که امام جمعه موقت تهران است! و یا کسی که هم امام جمعه موقت تهران و هم رییس شورای نگهبان است!، اینها چرا مجاز به دروغگویی هدفمند هستند؟ تا به حال؛ کدامیک از دروغهایشان را اثبات کرده‌اند! آیا مگر نه اینکه البیِّنة علی‌المدعی؟ آیا تنها همین جنتی برای رسواشدن کافی نیست؟ او را بگیرید و به دلیل گذشت بیش از یکسال و عدم توانایی در اثبات اینکه شخص آقای میرحسین موسوی میلیاردها دلار حق‌العمل خیانت گرفته، به دار مجازاتش بیاویزید. ببینید دیگران ماستشان را کیسه می‌کنند یا نه!
  مگر نه اینکه سخنان رهبری در دفاع از احمدی‌نژاد خلاف شأن رهبر است و یک تخلف آشکار! وی را بگیرید و محاکمه کنید. برکنارش کنید. یا لااقل چنان حقوقی و قانونی در افکار عمومی زیر سوال ببریدش که اشتباهش را اعتراف کرده و دیگر جرات چنین اشتباهی نکند. همه‌چیز درست خواهد شد.
  مگر نه اینکه احمدی‌نژاد بسیار ابلهانه استدلال می‌کرد! یکی از همین استدلال‌های آبکی وی را کنکاش کرده و مستند پاسخ دهید. دروغ‌هایش را. و نیز دفاع از جرائم سازمان‌یافته‌اش را بررسی کنید. اینها به بیدارگری و ظلم‌ستیزی و اتحاد مردم کمک کرده و شانس پیروزی را افزایش خواهد داد. محمود، تنها به خاطر 10% از حجم اشتباهاتش برکنار خواهد شد. اگر بخواهیم از ظرفیت قانونی خویش بهره گیریم. به یاد داشته‎باشیم که اشتباهات و خطاهای احمدی‌نژاد تنها از خود وی سر زده، و از طرف هوادارانی که صاحب منصب و جایگاه حقوقی هستند. اما بهانه‌هایی که برای موسوی می‌گیرند، به واسطه اشکالات و بهانه‌هایی است که هواداران عام و بی جایگاه و منصب است. این نکته را باید شفاف و رسا بیان کنید.
  حال ببینید با اینهمه حقوقدان و بزرگان علم سیاست و خبرگان دینی، نویسندگان و دانشجویان، وظیفه هریک از ما چیست!؟

 19. علی گفت:

  با توجه به اینکه علمای طرفدار مردم غربی خوانده میشوند ،مردم علمای طرفدار حاکمیت را چینی خطاب کنند …

 20. دیوید گفت:

  واقعا باید به بعضی از روحانیون افرین گفت که همیشه پشتیبان حقند اما در حال حاضر که حکومت تمام توان خود را برای سرکوب بسیج کرده مردم انتظار حمایت بیشتری از روحانیونی دارند که الوده به حکومت نامشروع نشده اند

 21. ناشناس گفت:

  سلام
  ضمن شکر و قدردانی بنظر میرسد کار از این تذکرات و نصایح گذشته است ملت شریف ایران از جایگاه و قدرت مراجع عظام بی اطلاع نیست بهمین دلیل عرض میکنم ایا اینهمه دروغ نابسامانی تحریف حقایق و حتی کشتار بیگناهان و…….ظلم های انجام شده کافی نیست تا مراجع عظام یکصدا در تقبیح دولت و حکومت عاری از بوی ولایت علوی مردم و خصوصا نسل جوان را در عمل به این باور برسانند که کج رویها از اسلام نیست …
  چه از دست خواهد رفت چنانچه کاملا شفاف همچون مرحوم ایت الله عظما منتظری موضع علیه ظلم و ظالم عنوان گردد ما نیک میدانیم اینک که حکومت مقبولیت خد را از دست داده این مداد علما خواهد بود که مرهمی بر زخم دل ملت باشد. فرموده اند ” مداد عالم بر تر است از خون شهید”
  مراجع بزرگوار زمان مصلحت اندیشی مدتهاست بسر امده تنها مصلحت زودودن الوده گیها از دامان اسلام است شما خوب میدانید که این سیه اندیشان با استفاده ابزاری از نام دین در مسیر حذف دین از معادلات روزانه مردم ان کردند که ضد دینان معاند طی قرون گذشته هرگز نمی توانستند بانجام رسانند. هر چند خدای متعال خود بخوبی از دین خود حفاظت مینماید لیکن ما باید بوظیفه خود عمل نمائیم.

 22. ناشناس گفت:

  باید محکمتر از اینها اعلا میه داد کار از این حرفها گذشته است.17 اسفند همه می اییم

 23. ايراني گفت:

  تمام کساني که مسبب رهبري آقاي خامنه اي شدن امروز جزو منتقداي ايشونن
  من متعجبم اينکه چرا همه دوستاي قديمي رهبري تذکر ميدن اما هيچ توجهي نميشه و باز اين نوکيسه ها رو انتخاب ميکنن.
  به هر حال اين مسير تهش معلومه

 24. مهدي گفت:

  اگر كساني قرار است اسلام را در اين مملكت حفظ كنند نظير همين آقايان اردبيلي، صانعي،دستغيب و بيات زنجاني هستند…

  والا حاكمان ظالم كجا توانند!

 25. سید سبز گفت:

  درود بر همه مومنین مبارز.

 26. سيد مرتضي گفت:

  احسنت بر حضرت آيت الله العظمي موسوي اردبيلي . حرف حق زديد
  مگر مراجع به داد اين مملكت برسند !

 27. ناشناس گفت:

  با سلام

  ضمن تشکر از مراجع بزرگوار تقلید آیات عظام موسوی اردبیلی، صانعی، بیات و دستغیب ما از دیگر مراجع مانند آیات عظام وحید خراسانی، جوادی آملی، شبیری زنجانی، روحانی، شیرازی،مکارم شیرازی و سیستانی هم انتظار حمایت از مردم مظلوم را داریم. این حمایت ها باعث خواهد شد که نگاه مردم به ماجع عوض شود. چون که در راس حاکمیت شخصی قرار گرفته که خود را مرجع تقلید و نایب امام زمان می داند و ولایتش را ولایت رسول الله می داند. این نگرش باعث بدبین شدن مردم نسبت به دین می شود. و لذا حمایت مراجع در طول تاریخ کارساز و تعیین کننده بوده و در این زمان که همه خشونت ها با نام دین تمام شده مراجع نقش تعیین کننده دارند

 28. ناشناس گفت:

  مگه این مجتهدا صداشون در بیاد وگرنه این مردم جاهل به این راحتی ذهنشون باز نمیشه

 29. کاشانی گفت:

  کو گوش شنوا.!!!………………همه مست در قدرتند!!

 30. محمدجوادِسبز-فرزندجانبازوبرادرزاده ی1شهید گفت:

  همین موضع گیری شما برای ما حجّتی خواهد بود- زنده و سلامت باشی آیت الله ِ واقعی—

 31. رضا گفت:

  براي دفاع از دين واقعي امام حسين بايد همه به پا شيم اين جماعت با اين اعمال احمقا نه دارند دين اسلام را نا بود مي كنند

 32. ناشناس گفت:

  آیا مسئول مکدر شدن سیمای نورانی اسلام محمدی در مملکت ما غیر از …. کس دیگری است.حال که مملکت چنین دچاار اعمال و حرکات زشت خلاف شرع و اسلام گردیده دلیل بر عدم کفایت ….نیست

 33. سلام گفت:

  سلام و درود خدا بر همه ازادگان و مراجع ازاده…..ایت الله موسوی اردبیلی همچون بزرگواران دیگر گفتنی ها را گفتند …پند ها بسیار است و پمد گیرنده اندک

 34. ناشناس گفت:

  این بیانیه ها رو از کجا شما میارید و می نویسید و به اسم اشخاص جا می زنید… بسه دروغ و فریب کاری./…

 35. Mohsen گفت:

  ااعتماد مردم به نظام را دچار تزلزل می نماید…..؟؟؟!!!
  ته دیگشم پیدا سلام برسون حاج آقا…..تقبل الله که ملت پدرشون درآمده و عوض اینکه شما در صف اول باشین همخبرا که بهتون رسید تازه پا میشید بیانیه میدید….ولی بازم ممنون

 36. ناشناس گفت:

  در برابر ظلم وستم باید قاطع وبا شهامت بود .وباید هزینه داد .ودست دست نکرد حالا شما هی دست دست کنید.

 37. ناشناس گفت:

  به خدا اگر کمی به حقوق ترکها در بیانیه ها اشاره می شد و یا اگر منشور جنبش سبز فراتر از شوونیست و فاشیست حاکمیت به حقوق و زبان مردم ترک ایران اهمیت میداد الان سی میلیون ترک قیام به را می انداختند.ترکها دیگر حاضر به قربانی شدن نیستند سال 85 تنها ماندیم و چه جوانانی که صرفا به خاطر اهمیت به زبان مادری هنوز در بندند.میر حسین چشم و نور چشم ترکهاست ولی حتی سبزها به او اجازه ندادند از حقوق ملت ترک در منشور و بیانیه جنبش سبز حرفی بزند در دنیای امروز احترام به حقوق ملت ها اولویت هر حاکمیتی است.

 38. ناشناس گفت:

  اميدوارم كه به صحبتهاي حضرتعالي به دقت گوش فرا دهند

 39. زینب گفت:

  درود بر مراجع آزاده.
  جناب ناشناس! می تونید به این آدرس که سایت رسمیه خود ایشونه مراجعه کنید.البته آدم تا نخواد نمی تونه حقیقتی رو که به نفعش نیست باور کنه!
  http://www.ardebili.com/View.aspx?p=news&index=news&newsid=260

 40. منشور دمکراسی گفت:

  حقا که به دل نشست،اما انتظار ان میرود که دیگر مجتهدان و علمای اهل بصیرت نیز از این سکوت که همانا خیانت به اسلام و شرافت انسانیست است بیرون بیایند و موضع خود را در این رابطه روشن کنند!یا باحق یا با ناحق….

 41. دادار گفت:

  فی الواقع درست فرموده اید که تجربه سی ساله مردم ایران که سرانجام انقلاب پیروز گل برگلوله رابوضعیتی رسانده که یکی ازدست اندرکاران انقلاب این چنین زبان بشکوه میگشایند بکار حرکتهای ازادیخواهی وعدالت طلبانه مردم منطقه خواهدامد اگرملتی ازحق حاکمیت خود دفاع کرده واختیارخودرا بفرد ی بااختیارات مطلق نسپاردمطمئنا این سرنوشت درانتظاراونخواهد بود. متاسفانه ملت ما باشکوه ترین انقلاب رادرقرن بیستم انجام داد ولی افسوس درتشکیل یک دولت مردمسالار موفق نبود وامروز نسل جوان ناگزیر بجنبش برای رفع اشتباهات است

 42. علی از قزوین گفت:

  وقتی انسان میبینه که مرجع آزاده هم وجود داره دلگرم میشه…این نشاندهنده این است که انسان آزاده در هر لباسی میتواند آزاد باشد .از مامور نیروی انتظامی که از ضرب و شتم شدن مردم بوسیله لباس شخصی ها جلوگیری میکند و آنها را نجات میدهد تا یک مرجع تقلید و یا هر کس دیگری..
  انسانیت به دل است و نه به مقام و لباس.
  درود بر مردان خدا و با انصاف

 43. مارمولک سایبری گفت:

  سایبریها باز با شیوه های نامحسوس وارد شدند
  دوستان فریب آنها را نخورید

 44. kia گفت:

  درود خدا بر شما مردان خدا

 45. ناشناس گفت:

  وظيفه علما بيان حقايق و دفاع از مظلومان است وسكوت آنان آسيب به آموزههاي ديني و بي اعتمادي مردم به علماو مراجع ميباشد

 46. جواد گفت:

  سلام و درود به حضرت ایت اله موسوی اردبیلی و علمای شجاع و حق بین و حق گوی.
  این اقایان حاکمان اگر میخواستند به این صحبتها گوش کنند کار به اینجا نمیرسید انها از این مراحل گذشته اند همانطور که ملت شریف ایران از انها گذشته است و خواهان تغیر اساسی میباشد, علما و روحانیون ازاده ایران باید در صف مقدم مبارزه بر علیه ظلم باشند و الا اعتبار و حیثیت چندین صد ساله خود را از بین میبرد.
  ازاد کنید فرزندان حق گو و حق طلب ملت بزرگ ایران را قبل از اینکه مردم خود اقدام به ازاد سازی انها روی اورد

 47. milad rashti گفت:

  man nemidonam ke in tabrizia va kole azariha chera saketan mage mohandes mousavi azari nis pas chera in azari ha saket mundam sokot neshaneye khianat be mousavie be pa khiz azarie aziz…ya hosei mir hoseyn

 48. فراخوان تلاشگران جنبش زنان گفت:

  فراخوان تلاشگران جنبش زنان برای شرکت در تظاهرات هفدهم اسفند
  فراخوان زنان: ۸ مارس، روز جهانی زنان است. روز ما. روزی به نام برابری و آزادی. برابر با ۱۷ اسفند ۸۹، سه شنبه اعتراض. همگام و هم دوش با برادران هم وطن خود به خيابان ها آمده و از خواست همگانی حمايت می کنيم

 49. ناشناس گفت:

  با سلام
  از ياران و همراهان امام انتظار بيش از اينها است . چرا در لفافه مي گوييد . از امام الگو بگيريد . امروزه مردم از رهبران جلوترند . واقعيت اين است كه حاكمان نظام جمهوري اسلامي به قدري در قدرت نظامي و امنيتي خود فرو رفته اند كه فراموش كرده اند روزي رژيم پادشاهي پهلوي نيز اين وضعيت را داشت . ممكن است تصور كنند رژيم پهلوي همانند جمهوري اسلامي از ابزار دين برخوردار نبود ولي حكام اسلامي از حربه دين استفاده مي نمايند و مي توانند سالها از اين حربه و با توسل جستن به توده ها هر نوع تفكري را در نطفه خفه نمايند و همچنان حكومت خود را ادامه دهند . واقعيت غير اين است . امروزه مردم خود فهميده اند كه چه چيزي درست و چه چيزي نادرست است . خوشبختانه درصد بالايي از جواناني كه امروز در خيابانها صداي اعتراضشان بلند است از فرزندان پاسداران و برخي از همين دولت مردان هستند . حتي برخي از آنان در حبس و برخي نيز در اين جنبش جان خود را از دست داده اند .
  بر علما است كه تا دير نشده به داد خودشان برسند . زيرا اگر اين فاجعه خياباني كه نيروهاي امنيتي … ايجاد كرده اند ، اگر تداوم داشته باشد و مردم بر حاكميت غلبه نمايند ( شواهد نشان مي دهد كه دور از دسترس نيست ) نه از تاك نشان ماند و نه تاك نشان) در اين صورت دين بر سرشما عالمان ويران خواهد شد . تا دير نشده به داد اسلام برسيد ، به داد خودتان برسيد . به داد نظام اسلامي برسيد كه با خون دل خوردن افرادي مثل مهندس موسوي و ساير فرزندان راستين امام ( تمامي كساني كه امروز يا در زندانند يا منزوي اند يا در بي تفاوتي گرفتار شده اند و يا مهاجرت نموده اند . آيا ياري از ياران و همراهان امام سراغ داريد كه از حاكميت جمهوري اسلامي در حال حاضر دفاع نمايد . تمامي كساني كه در انقلاب عافيت طلب بودند امروز طرفدار …شده اند . ولي شكي ندارم كه اين افراد نان را به نرخ روز مي خورند با گسترده شدن بيشتر جنبش رنگ عوض خواهند كرد . زنده و جاودان باد جنبش سبز ايران . بياد تمامي بانواني كه در سالهاي اخير تحت ستم مضاعف بودند ، سه شنبه با تمام نيرو و با اراده كامل به خيابان مي آييم و براي نوروز سبز كه در پيش است خريد قرمز خواهيم نمود . مطمئنا 17 اسفند خريداران نوروز بيشتر از خريداران 25 بهمن خواهند بود . همه با هم براي خريد سبزه نوروز در روز سه شنبه 17 اسفند .

 50. اشنای درد مردم گفت:

  قبل از اینها انتظار داشتیم نه تنها آقای موسوی اردبیلی بلکه تمام مراجع عظام دلسوز اسلام موضع گیری نمایند