سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
 • صفحه اصلی
 • » شهید ژاله عضو انجمن اسلامی، فعال در ستاد میرحسین و هوادار آیت الله منتظری بود...
» گفتگوی کلمه با سجاد رضایی، دبیر انجمن اسلامی دانشگاه هنر

شهید ژاله عضو انجمن اسلامی، فعال در ستاد میرحسین و هوادار آیت الله منتظری بود

چکیده :امروز صبح بعد از انتشار خبر شهادت ژاله تجمعی در دانشگاه هنر داشتیم و من بالای سکو صحبت کردم و اعلام کردم که ایشان عضو انجمن اسلامی بودند و چندین سال عضو انجمن بوده است. بعد از صحبت از حراست دانشگاه و چند نفر از نیروهای اطلاعات من را احضار و بازجویی کردند و به من فحاشی کردند ولی من سکوت کردم. آنها به من گفتند هیچ تضمینی نیست که اگر از اینجا بیرون بروی دستگیر نشوید پس بهتر ساکت...


کلمه ـ آزاده افروز : صانع ژاله دانشجوی کرد سنی که مظلومانه در راهپیمایی 25 بهمن ماه به شهادت رسید امروز با تبلیغات گسترده خبرگزاری های دولتی و صداو سیما به عنوان دانشجوی بسیجی معرفی شد. اما چه زود دروغشان برملا شد. همچنین با انتشار گسترده عکس صانع ژاله در دیدار با مرحوم فقید آیت منتظری در سایت ها و صفحات فیس بوک نیرنگ شان بی ثمر ماند.

صالح ژاله دانشجوی 26 ساله ادبیات نمایشی و عضو انجمن اسلامی دانشگاه هنر و از فعالان ستاد دانشجویی مهندس موسوی در زمان انتخابات بود. در گفتگو با سجاد رضایی ، دبیر انجمن اسلامی دانشگاه هنر و از دوستان نزدیک صانع ژاله درباره او می پرسیم تا این شهید را بیشتر بشناسیم.

رضایی درباره دیدگاه سیاسی شهید ژاله با تاکید می گوید: او طرفدار انقلاب و نظام و طرفدار اصلاح تدریجی نظام بود. او به هیچ وجه دیدگاه رادیکالیستی نداشت. بسیجی هم نبود. رضایی همچنین درباره دیدار با آیت الله منتظری می گوید این دیدار یکماه قبل از انتخابات 22 خرداد 88 انجام شد و قرار بود نظر ایشان را درباره شرکت یا عدم شرکت در انتخابات و کاندیدای مطلوب جویا شویم و شهید ژاله عضو انجمن اسلامی و همراه ما در این دیدار بود. گفتگوی کلمه با رضایی دبیر انجمن اسلامی دانشگاه هنر را بخوانید.

درباره آقای صانع ژاله بفرمایید؟ ورودی چه سالی بودند؟

ایشان دانشجوی رشته تئاتر اهل شهرستان پاوه کرمانشاه بودند. ورودی سال 87 بودند و به تازگی هم گرایش ادبیات نمایشی را انتخاب کرده بود. ایشان از همان سال نخست ورودشان به دانشگاه هنر عضو انجمن اسلامی شدند. قبل از انتخابات ما دیداری با آیت الله منتظری داشتیم که آقای ژاله هم در آن دیدار حضور داشتند.

این دیدار دقیقا چه تاریخی بود؟ و علت آن چه بود؟

این دیدار دقیقا یک ماه قبل از انتخابات 22 خرداد بود. انجمن اسلامی برنامه دیدار با مراجع در آستانه انتخابات داشت که آن روز خدمت مرحوم آیت الله منتظری رسیدیم تا نظر ایشان را شرکت در انتخابات و کاندیداها جویا شویم و اینکه آیا رای بدهیم یا نه.

آقای ژاله همینطور در ستاد مهندس موسوی هم با ما همراه بود و در برنامه سخنرانی آقای مهندس موسوی در دانشگاه هنر که من مسئول برگزاریش بودم، بسیار به ما کمک می کرد.

این ستاد حمایت از مهندس موسوی در انجمن اسلامی دانشگاه هنر بود؟

خیر. ما عضو ستاد مرکزی دانشجویی مهندس موسوی بودیم که البته در دانشگاه هنر هم به طور مستقل فعالیت میکردیم

با این حساب اینکه گفته میشود ایشان سابقه فعالیت سیاسی نداشته، درست نبوده ؟

ایشان عضو شورای مرکزی انجمن اسلامی و چهره شناخته شده فعال دانشجویی نبوده اند اما به عنوان یک عضو عادی انجمن اسلامی در نصب و پخش پلاکاردهای مهندس موسوی بسیار کمک می کرد و مثل بسیاری از دانشجویان دانشگاه هنر در دوران انتخابات 22 خرداد 88 فعال تر از زمان های معمول شده بود.

با توجه به اهل سنت و کرد بودند آیا دیدگاه های سیاسی خاصی را دنبال می کردند؟

خیر به هیچ وجه. من شنیدم متاسفانه تلویزیون کومله ادعاهای را درباره شهید ژاله مطرح کردند که من قویا اینها را تکذیب می کنم. ایشان به هیچ وجه اهل کومله یا گروه های جدایی طلب دیگر نبود. ایشان طرفدار اصلاح تدریجی نظام بود. ایشان به هیچ وجه دیدگاه رادیکالیستی نداشت. بسیجی هم نبود. اگر قبل از دانشگاه بسیجی بوده من خبر ندارم اما در طول دوران دانشجویی به هیچ وجه عضو بسیج نبود.

درباره علائق و روحیات ایشان بفرمایید آیا در فضای مجازی فعال بودن وبلاگ یا فیس بوک داشتند؟

تازگی ها یک صفحه فیس بوک باز کرد اما هنوز فعالش نکرده بود و لیست دوستانش خیلی کم بود. بیشتر اهل مطالعه بود. یکشنبه ها پای ثابت جلسات نمایش نامه خوانی ها بود. به ادبیات بسیار علاقمند بود. عاشق هملت و مکبث بود. او دیوانه تئاتر و عاشق چخوف بود. در عرصه فکری و ادبی دانشجوی فعالی بود. متن های ادبی اش در کلاس های نمایش نامه خوانی بسیار زیبا و مورد توجه همکلاسی هایش بود. نه اهل دعوا بود و نه هیچ . موقع انتخابات در چهارچوب نظام وظیفه خودش را انجام داد و برای حمایت مهندس موسوی فعالیت کرد.

درباره دیروز 25 بهمن بگویید. آخرین بار چه کسانی ایشان را دیدند. چه ساعتی در خیابان بودند؟

من از بچه ها شنیدم ظاهرا ساعت 6 عصر از خوابگاه میره بیرون و میگه زود بر می گردم. دوستانش گفتند آخر شب یک نفر ناشناس به موبایل یکی از دوستان ژاله تلفن کرد و گفت من این گوشی موبایل را با یک کاپشن پیدا کردم، بیاید ببرید. اما بچه ها شک میکنند و میگویند با پیک موتوری بفرست ما پولش را میدهیم . اما طرف تلفن را قطع میکند و دیگه تماس نمیگیره. چند ساعت بعدش یکی از بچه های نهاد نمایندگی زنگ میزنه که شنیده که ظاهرا ژاله بازداشت شده است. اما اون هم توضیح نمیده از کجا و چطور این رو فهمیده. تا اینکه صبح دیدیم خبرگزاری فارس نامش را منتشر کرده و گفته شهید شده است. و این خبر در دانشگاه به سرعت می پیچد. ما هم در خبرگزاری فارس و رجانیوز فهمیدیم دوستمون صانع شهید شده است.

ایشان در کدام خوابگاه زندگی می کردند؟ آیا هم اتاقی های ایشان از ماجرا اطلاع پیدا کردند؟

در خوابگاه شهید ره ساز چهار راه ولیعصر دانشگاه هنر زندگی میکردند ولی ظاهرا سر جمالزاده مضروب شده اند. چون آقایی که زنگ زد که موبایل و کاپشن را پیدا کرده گفت سرجمالزاده اینها را پیدا کرده است. در خبرگزاری ها گفتند که گلوله خورده است اما ما چیز دقیق تری نمیدانیم. هم اتاقی هایش برای تعطیلات بین ترم شهرستان بودند و اصلا در خوابگاه نبودند.

الان خبرگزاری های دولتی و صدا و سیما اعلام کردند که ایشان بسیجی بوده است و شهادت ایشان را به گونه ای دیگر جلوه داده، نظر شما درباره آن چیست؟

آفتاب آمد دلیل آفتاب. چه چیزی محکم تر از اینکه ایشان با مرحوم آیت الله منتظری دیدار داشته است و این عکس را بگذارید کنار عکس اون کارت بسیجی، مردم خودشان حقیقت را خواهند فهمید. شاید در دوران قبل از دانشگاه بسیجی بوده، زمانی که بسیجی بودن ارزش و اعتبار داشت. من هم یک زمانی عضو فعال بسیج بودم . اما دلیل نمیشود که فردا من را هم به نام بسیجی جا بزنند. ما زمانی در بسیج بودیم که در در نزد مردم احترام و ارزش داشت.

برنامه انجمن اسلامی برای فردا- 27 بهمن- چیست؟ قرار هست در تشیع جنازه شهید ژاله حاضر شوید؟

بیانیه صادر شده است که فردا در مراسم قرائت خواهد شد و منتشر میشود. تا مردم بدانند که ما دوست و همرزم مان را تنها نگذاشتیم.

احتمالا هواداران جنبش سبز بخواهند که در تشیع جنازه فردا شرکت کنند. پیام تان برای آنها چیست؟

جانم ملول گشت ز فرعون و ظلم او – آن نور موسی عمرانم آرزوست

حکایت ما حکایت این شعر است. به مهندس موسوی افتخار میکنیم. ما تا آخرش با مهندس هستیم و افتخار می کنیم با نخست وزیر امام باشیم.


خبرگزاری های دولتی به نقل ازبسیج دانشجویی دانشگاه هنر اعلام کرده که تشیع جنازه در محل دانشگاه برگزار میشود. آیا شما از این برنامه اطلاع دارید؟

ما در دانشگاه هنر بسیجی نداریم . شاید بشه 20 نفر با حتی کمتر را به اسم بسیجی پیدا کرد. دانشگاه هنر خوشبختانه زیر بار بسیج نرفته است. اینها هم برنامه خاصی ندارند و به مسئولین نهاد بسیج دانشگاه گفته ایم که دانشجویان ناراحت هستند و شما بی جهت وارد نشوید. من در بازجویی ها به حراست هم همین راگفتم

شما امروز بازجویی شدید؟ علت بازجویی چی بود؟

بله من امروز دو ساعت بازجویی شدم. امروز صبح بعد از انتشار خبر شهادت ژاله تجمعی در دانشگاه هنر داشتیم و من بالای سکو صحبت کردم و اعلام کردم که ایشان عضو انجمن اسلامی بودند و چندین سال عضو انجمن بوده است.

بعد از صحبت از حراست دانشگاه و چند نفر از نیروهای اطلاعات من را احضار و بازجویی کردند و به من فحاشی کردند ولی من سکوت کردم. آنها به من گفتند هیچ تضمینی نیست که اگر از اینجا بیرون بروی دستگیر نشوید پس بهتر ساکت باشی. من نمیخواستم اول مصاحبه هم بکنم بعد اما با این وقاحتی که این نیروهای امنیتی و حراست دانشگاه نشان دادند با خودم گفتم فدای این عزیز. وقتی این مرد جونش را داده من هم افتخار زندانش نصیبم بشود.

ماشالله اوین از آکسفورد هم دانشگاه تر است . این همه استاد برجسته اونجاست. ما که در مقابل آنها چیزی نیستیم. اول بازجویی خیلی فحش های رکیک ناموسی به من داده شد و من حتی باهاشون درگیر و دست به یقه شدم. اما بعد انگار که فیلم شون باشه آرومم کردند و بعد تهدیدم کردند و گفتند ما میدانیم پدرتان اینطوره. در این یکسال بارها به منزل ما زنگ زدند و خانواده من را تهدید کردند. ما جز در چارچوب نظام هیچ کاری نکردیم . فقط پشت سر نخست وزیر امام ایستادیم .

آیا شما با خانواده آقای ژاله صحبت کردید؟

متاسفانه ما هنوز نتونستیم با خانواده شهید ژاله تماس بگیریم و تسلیت بگویم اما گویا خبرگزارهای وابسته به سپاه فعال تر بودند و همه اطلاعات را از طریق پرونده دانشجویی آن عزیز در دست داشتند که اینطور سریع برنامه تلویزیونی هم برایش ساختند.

به جز شما هم دیگر اعضای انجمن اسلامی بازداشت یا بازجویی شدند؟

غیر از من یکی دیگر از دوستان هم بود که مورد بازجویی قرار گرفت.

درباره تجمعی که روز سه شنبه 26 بهمن ماه برگزار شد بگویید. شما در آن تجمع چه گفتید؟

ما در حیاط دانشگاه تهران جمع شدیم. دانشجویان زیادی از دانشکده سینما تئاتر و دانشکده معماری و شهرسازی و دانشکده کاربردی آمده بودند و همگی در مقابل دانشکده کاربردی جمع شدیم و من رفتم بالای سکو و درباره شهید ژاله صحبت کردم و گفتم که ایشان از اعضای انجمن اسلامی بوده و نه بسیج دانشجویی. و اظهار تاسف کردم که چرا هیچ یک از مسئولان دانشگاه در جمع بچه ها نبودند و عکس های دیدار با آیت الله منتظری در قم را بین بچه ها پخش کردیم تا همه حق و باطل را بفهمند . البته آقایان می گوبند فضا غبارآلود است اما ما که غباری نمی بینیم.

گفتید دانشگاه هنر بسیج فعالی ندارد. درباره تشیع جنازه فردا چه میدانید؟ آیا دانشگاه آن را برگزار میکند؟ ایا شما در تشیع شرکت خواهید کرد؟

مراسم فردا را من نمیدونم از طرف چه گروهی برگزار میشود. ظاهرا میخواهند از مقابل دانشگاه هنر  ساعت 8 تشیع جنازه باشد و ما هم به دوستان گفتیم دوست ماست و هرکس تشییع کند ما به آن خواهیم رفت . البته شرایط را می سنجیم. اگر می خواستند ما را به نام عده ای مصادره کنند در دانشگاه خودمان می مانیم و عزاداریمان را آنجا شروع میکنیم . اگر عزاداری ایشان هم مثل جعل کارت بسیج ژاله باشد ما خودمان را جعل نمیکنیم و عزاداری مان را همان ساعت 8 صبح در دانشگاه هنر میکنیم و برای خون از دست رفته مان اشک می ریزیم . اما قرار است انجمن اسلامی و شورای صنفی 12 تا 2 ظهر در محوطه دانشکده کاربردی مراسم مستقلی داشته باشد تا یاد این عزیز را گرامی بداریم.

انجمن اسلامی دانشگاه هنر در یکسال اخیر آیا بازداشتی و اخراجی هم داشته است؟

بسیاری از دانشجویان تحت فشار هستند یکی از دوستان ما آقای حسین خانی دو بار بازداشت شد و دو ترم تعلیق و بعد اخراجش کردند. عضو شورای مرکزی انجمن اسلامی بود. یکی دیگر از دوستان مان اخراج شد و دو تا از دوستان ما از ورود به کارشناسی ارشد منع شد. بعد از مراسم 16 آذر امسال 6 نفر از دانشجویان دانشگاه هنر بازداشت شده بودند که بعد از دو هفته با وثیقه آزاد شدند. اما هنوز دانشجویان تحت فشار نیروهای حراست دانشگاه هستند.

حرف آخر:

در آخر خطاب به تمام فعالان دانشجویی میگویم. شقاوت این آقایان امنیتی حد و مرزی ندارد .


30 پاسخ به “شهید ژاله عضو انجمن اسلامی، فعال در ستاد میرحسین و هوادار آیت الله منتظری بود”

 1. خنثی گفت:

  کاملا پیداست یه برنامه ریزی دقیق داره. با توجه به اتفاقی که تو مجلس افتاد و امتناء نمایندگان یزد و اردکان از شرکت در اون مراسم امروز بعد از ظهر دستوری از طرف ریاست دانشگاه یزد به بسیج دانشجویی مبنی بر برنامه ریزی یک تجمع در مقابل دادگستری یزد ابلاغ شد که ساعت 10 صبح انجام خواهد شد

 2. اوف بر این حکومت گفت:

  خواهشا به جوان رعنای شهید محمد مختاری هم بپردازید.

 3. استاد سبز گفت:

  من براي دانشجويان مظلوم اين خاک پاک اشک مي ريزم. اما به خاطر ايستادگي ميرحسين و کروبي پايکوبي مي کنم که زمستان داره مي ره .
  خجالت ، وقاحت، رزالت ، ناجوانمردي و و و … پيش آقايان حکومتي ها حدي ندارد. اي علماي قم ، خودتان را زنده به گور کنيد چه جوري مي خواهيد فردا تو روي مردم نگاه مي کنيد . شرمتان باد از سکوتتان که از سر ترس است.

 4. ناشناس گفت:

  به مراجع بگویید فردا میخواهند بگویند مسلمان هستند؟ ای ننگ به این مسلمانی که شرافت و انسانیت را فدای دو روز دنیا میکند و خفه قان میگیرد.

 5. pilot گفت:

  drood bar mirhosin va karoubi

 6. مهیار گفت:

  اول رای دزدی حالا شهید دزدی

 7. ناشناس گفت:

  ما خوب می دانیم که شقاوت امنیتی ها حد و مرز ندارد.
  من هنوز در شوک درخصوص خانم نرگس محمدی و چگونگی دستگیری وحشیانه امنیتی ها درخصوص آقای رحمانی هستم.
  اینها نمی دانند خدایی هم وجود دارد.

 8. pari گفت:

  خدا رو شکر با تمام عقاید مذهبیم عضو بشیج نیستم که بهم انگ بزنن

 9. ناشناس گفت:

  سوالها را بین مردم ببریم
  دو سوال اصلی این است که منافقین چرا به جای مردم رهگذر به نظامی ها شلیک نکردند؟
  و چرا معترضین صد تا صد تا دستگیر شدند ولی کسی نفهمیده صدای گلوله از کجاست؟
  و آیا مردمی که از 30 خرداد به بعد تیر خوردند را منافقین نزده اند؟ آنها شهید نیستند؟
  و چندین سوال دیگر که موریانه ی خانه ی سست ظلم است.
  واقعا خنده دار است…..

 10. بهروز گفت:

  می دونم یک روز پیروزی هست…… می دونم اونجاست که قطره قطره خون این عزیزان و آه سوزناک مادرانشان باید بگذارند و بروند…… فردا هم 28 بهمن میروییم…. خون من شاید ادامه دهنده راه باشد……

 11. بسیجی فعال فعال!!!! گفت:

  با این حساب ندا آقا سلطان هم عضو فعال بسیج خواهران بوده.

 12. X master گفت:

  حالم بد میشه انقدر دروغ میشنوم از دولت

  یک دیوونه سنگی میندازه تو چاه که صد تا عاقل نمیتونن درش بیارن

  خدایا این کشور رو حفظ کن

 13. آزادی خواه گفت:

  لعنت بر میرحسین لعنت بر کروبی لعنت بر موساد لعنت بر انگلیس لعنت بر بی بی سی لعنت بر شما دروغ گو های سبز جلبکی تا کی به کشتن ادامه می دهید آقای موسوی از کشتار هایی که اول انقلاب می کردید برای مردم بگویید لعنت بر تو

 14. علی گفت:

  آقای صانع در عکس کدام است؟
  امروز از مظلومیت مردمی که دوشنبه آمده بودند گریه ام گرفت. با یه قلدر قداره کش چه جوری باید برخورد کرد؟
  خدایا امن و آرامش را به این مملکت برگردان.

 15. ناشناس گفت:

  اینقدر دروغ گفتید که خودتان را هم گم کردید برادر!!به چه چیز این افکار میتوان آزادیخواهی نسبت داد که اسمت را گذاشتی آزادی خواه!؟

 16. جواب به هموطنی با نام ازادیخواه گفت:

  سلام… برادر یا خواهر….اولا ازادیخواه کلامش را با لعن و نفرین شروع نمیکند…یه مقدمه ای برای جذب حداکثری که از ان دم میزنید بگذار بعد…به هرحال نظر زحمت کشیدید و با فیلتر شکن به سایت خس و خاشاک اومدید…..

 17. ناشناس گفت:

  ای اقا ازادی خواه لعنت بر پدر و مادر خودت کشت و کشتارم معلوم کی می کنه عوضی

 18. بسیجی ایرانی گفت:

  سلام آقای آزادی خواه
  یه کم آرام تر من از شما دوست عزیز یک سئوال دارم لطفا وجدانی جواب بدهید BBC چند سال است که فعالیت می کند و مربوط به چه سازمان یا کشوری است؟ حالا لطف کنید پاسخ بدهید که چه شبکه ایی سخنان امام خمینی را قبل از انقلاب پخش می کرد ؟ شاید BBC قبلا انگلیسی نبوده و جدیدا انگلیسی شده!!!!!!!!!!!!! در ضمن من جزء معترضین به آقای احمدی نژاد هستم ولی از آقای موسوی یا آقای کروبی هم بت نمی سازم پس اینفدر تند نرو نباشید و توهین هم نکنید شما لطف بفرمائید اگر سندی دارید دروغ ها را افشاء کنید . سلام خدا بر بندگان صالح

 19. عفو بین‌ الملل گفت:

  سرکوب مردم در 25 بهمن؛ عفو بین ‌الملل خواستار تحقیقات
  سازمان عفو بین‌الملل با انشتار بیانیه ای در باره تظاهرات ضد حکومتی 25 بهمن و اقدامات خشونت آمیز رژیم علیه تظاهرکنندگان، خواستار تحقیقات مستقل در این باره شد.

  در این بیانیه آمده است:

  درخواست تحقیقات مستقل در رابطه با خشونتهای صورت گرفته در اعتراضات تهران

  عفو بین‌ الملل برای یک تحقیقات مستقل در مورد گزارشات مربوطه به قتل دو نفر و دهها مجروح و ثبت تعداد دستگیرشدگان تظاهرات در تهران و شهرهای دیگر به حمایت از مصر و تونس، فراخوان داد. شاهدان صحنه به عفو بین‌الملل گفتند که خشونت وقتی آغاز شد که لباس ‌شخصیها به صف تظاهرات در میدان توحید حمله‌ ور شدند.

 20. موج سبز گفت:

  درود بر مير حسين موسوي و كروبي
  به اميد آزادييييييييييييييييييييي

 21. ناشناس گفت:

  البته دیشب شریعتمداری گفت که مخبر ما بوده

 22. فرهاد گفت:

  روح صانع ژاله و محمد مختاری شاد

 23. ناشناس گفت:

  چرا دولت باید یک نفر را بکشد تا دوباره اعتراضها را زنده کند؟؟؟؟؟؟؟؟؟

 24. رزگار گفت:

  کردها همیشه پیش قراول لشکر آزادی خواهی ملت ایران بوده اند خصوصا در 30 ساله اخیر. اما همیشه با تبعیضات نژادی و مذهبی کوته فکران و دشمنان ایران زمین مواجه بوده اند. شهری که شهید ژاله در آن زندکی می کند ( پاوه ) مانند دیگر مناطق کردنشین در طول 30 نظام ضد اسلامی ایران نه تنها هیچ گونه توجهی به آن نشده بلکه همواره با خشونت ها و محدودیت های بی حد و حصر همراه بوده است. متاسفانه این کم مهری ها و تعصبات بعضا بوسیله دیگر رهروان راه آزادی در نقاط دیگر ایران نیز مشاهده می شود. سوال بسیار مهم بنده از همه شما عزیزان این است که آیا دوباره کردها باید هزینه های گزافی بپردازند اما سهم آنها از پیروزی ( مانند انقلاب 57 ) از نظر سیاسی ، اقتصادی ، آزادی های مدنی ، قومی و … بازهم صفر باشد ؟ آیا ایرانی که جنبش سبز به دنبال آن است ایرانی است برای همه ایرانیان ؟ آیا حکوت آینده ایران عقب ماندگی های گسترده کردستان را جبران خواهد کرد ؟ که اگر واقعا و عملا ایرانی برای همه باشد. ما ( کردها) همراه با دیگر ایرانیان فریاد می زنیم : ( زنده باد جنبش آزادی خواهی ملت ایران ). اما اگر چنین نباشد لزومی به دادن هیچ هزینه ایبیش از این نیست.

 25. بسیجی خمینی گفت:

  به اشک شویم این زمان ، ز چکمه ات غبار را …

 26. ناشناس گفت:

  واقعا راست می گن که تاریخ تکرار می شه! این رویارویی حق و باطل همچنان ادامه داره

 27. طوفان گفت:

  ننگ بر دروغگویان بیشرم . مردم بپا خیزید بر علیه فساد

 28. اریو گفت:

  راستش این دروغهای دیکتاتوران همه را کلافه کرده – اصلن روغی در دنیا نمونده که نداده باشن. به هر حال اینطوری نموند و اینطوری هم نمیمونه
  دنیا دار مکافات است. این خبیثان جزای پلیدی خود را خواهند دید – بنگر و تلاش کن ای جوان ایرانی – نوید که پیروزی نزدیک است – بزودی شاهد آزادی خود در میدان آزادی خواهیم بود . میدانی که در 25 بهمن مورد اشغال سرکوبگران بود که مبادا آزادیخواهان بدانجا بروند و انرا مشابه تحریر مصر کنند. یا اهورا و مزدا به جوانان وطن و مبارز بر علیه ستم و زر و زور و تزویر کمک کن – آمین دیکتاتو ردیکتاتور ننگ به نیرنگ تو خون جوانان ما میچکد از چنگ تو!!

 29. کرمانشاه گفت:

  خدایی معنی همه‌ چیز و فهمیدم من و بگو این همه‌ مدت چه‌ فکر می کردم …..حتما تایید نکردن پیام بنده‌ را به‌ صورت یک مقاله‌ ارائه‌ خواهم داد…

 30. کرد سبز گفت:

  با فرض محال مرحوم ژاله را بسیجی تلقی کنیم در مورد سایر کشتگان حوادث اخیر چه دروغی دارید که بگویید . اجازه نخواهم داد خون ژاله ها پایمال شود وبدانید که منتظر امدادهای غیبی نیز نیستم.به امید روزی که ایرانی هویت از دست داده خود را باز یابد