سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
 • صفحه اصلی
 • » تفاوت های ۲۲ بهمن ۵۷ و ۲۲ بهمن ۸۹/ حسین زمان...
» حسین زمان:

تفاوت های ۲۲ بهمن ۵۷ و ۲۲ بهمن ۸۹/ حسین زمان

چکیده :کسانی که برای ۲۵ بهمن درخواست راهپیمایی داده اند خود را از جنس ۲۲ بهمن ۸۹ نمیدانند خود را از جنس راهپیمایی های دولتی و از پیش برنامه ریزی شده نمیدانند بلکه بیشتر از جنس بهمن ۵۷ هستند و از همین رو روز دیگری را انتخاب کرده اند. قطعا انتخاب ۲۵ بهمن برای حمایت از مردم مصر تنها بهانه ای است برای اینکه گفته شود ما به تنفس در هوای آزاد می اندیشیم و از کلمه مقدس آزادی حمایت میکنیم...


حسین زمان از فعالان عرصه سیاست و هنر در یادداشتی که وبلاگ خود منتشر کرد با مقایسه ۲۲ بهمن ۵۷ با ۲۲ بهمن ۸۹ نوشت: کسانی که برای ۲۵ بهمن درخواست راهپیمایی داده اند خود را از جنس ۲۲ بهمن ۸۹ نمیدانند خود را از جنس راهپیمایی های دولتی و از پیش برنامه ریزی شده نمیدانند بلکه بیشتر از جنس بهمن ۵۷ هستند و از همین رو روز دیگری را انتخاب کرده اند.

وی معتقد است که بزرگترین و خطرناک ترین خطا و گناهی که طی سالهای پس از پیروزی انقلاب صورت گرفت قدیس تراشی بوده و بهره گیری از دین و معنویت برای ساکت کردن نظرات مخالف .هر نگاه منتقد و هر عقیده معترض رو در روی دین و خدا قرار داده شد و مهر الحاد بر آن خورد تا دیگر هیچ مخالفی بر خود حقی متصور نشود . این مرز بندی ها بود که به تدریج بین ۲۲ بهمن ۵۷ و ۲۲ بهمن ۸۹ فاصله ای عمیق انداخت .

به گزارش کلمه متن کامل این یادداشت به شرح زیر است:

اختلاف بین ۲۲ بهمن و ۲۵ بهمن تنها سه روز نیست این اختلاف بیش از سی سال است . سی و دو سال است که از انقلاب سال ۵۷ میگذرد . انقلابی که در سایه یکدلی و یکپارچگی و یکصدایی شکل گرفت و پس از سالها مبارزه اقشار مختلف مردم از هر صنف و گروهی در بهمن ۵۷ به ثمر رسید .

انقلابی که هم کارگران و کشاورزان در آن نقش داشتند و هم معلمان و دانش آموزان و دانشجویان و پزشکان و پرستاران و کارمندان و نویسندگان و ادبا و روحانیون و … . انقلابی که هم حاصل تلاش و مبارزه مسلمانان بود و هم حاصل پیکار و رنج و مشقت غیر مسلمانان . هم راست ها در آن سهیم بودند و هم چپ ها . زنان و مردان در کنار یکدیگر و شانه به شانه هم در صف اول مبارزه یکدیگر را همراهی و یاری میکردند .

با وجود اختلاف نظر های ایدئولوژیک برای رسیدن به هدف مشترک یکدیگر را تحمل میکردند و به عقاید هم احترام میگذاشتند . به آزادی عقیده و آزادی بیان پایبند بودند چرا که فریاد همگی شان از بی عدالتی و خفقان و عدم آزادی بیان به آسمان بلند بود . هدف مشترکشان که همان سرنگونی نظام سلطه و دیکتاتوری بود تمامی انقلابیون را بر آن میداشت که برای چشیدن طعم شیرین آزادی و استقلال به وحدت و هم دلی بیاندیشند و از تفرقه و چند دسته گی بپرهیزند .

این بود تصویر زیبای ماه های نزدیک به بهمن ۵۷ و چند صباحی بعد از پیروزی انقلاب . درست همان چیزی که امروز در میدان التحریر قاهره شاهد آن هستیم . مسلمان و مسیحی و لائیک ، پیر و جوان ، چپ و راست همه و همه هم خشمند و همراه .

بعد از مدت کوتاهی از پیروزی انقلاب کم کم سهم خواهی ها آغاز شد و هر گروهی سهم بیشتری از قدرت را مطالبه میکرد . تحمل مخالف روز به روز کاهش یافت و به سرعت بحث ها و چالش های ناشی از اختلاف عقاید و نظر ها جای خود را به خشونت و حذف طرف مقابل داد . در این مقطع بخشی از انقلابیون از پیکره نظام جدا شدند و خصومت و دشمنی بین این گروه و دیگران بالا گرفت . هشت سال جنگ با وجود همه زشتی هایش فرصتی شد برای همدل شدن و یکصدایی در مقابل دشمن مداخله گر . باز هم اختلاف نظر ها در بسیاری از موارد کنار گذاشته شد و تلاش ها در جهت بیرون راندن دشمن غارتگر شکل گرفت و همسو شد . البته بماند که این همدلی و هم سویی و صداقت مردم مبارز درست هدایت و مدیریت نشد .

این همدلی و امید به آینده و یکصدایی را تنها یک بار دیگر شاهد بودیم و آن هم ۲۲ بهمن ۷۶ بود . خاطره آن روز برفی و جمعیت همراه و همدل چند میلیونی در تاریخ پر تلاطم این مرز و بوم ثبت شد .

بعد از جنگ دوباره زخم ها سر باز کرد و موضع گیری ها آغاز شد . سهم خواهی ها دوباره با شدت بیشتر مطرح شد . هر روز که جلوتر آمدیم از آن روزهای زیبای یکی بودن دور شدیم . به تدریج تهمت ها آغاز شد ، تخریب یکدیگر در دستور کار قرار گرفت و قدرت طلبی و فرصت طلبی جای همه آرمان گرایی ها و خداجویی ها را اشغال کردند و وحدت و یکپارچگی جای خود را به تفرقه داد . ساز خودی و غیر خودی کوک شد و جناح بندی ها به سرعت آغاز گردید . همانها که در اوایل انقلاب برای آزادی سینه سپر میکردند کم کم برای آن ،هر روز یک تبصره قائل شدند و برای آزادی و استقلال و مردم سالاری تعاریف ویژه ارائه کردند . کسانی که هیچ تأثیری در پیروزی انقلاب نداشتند به تدریج نقش عوض کردند و لباس انقلابی به تن کردند و حتی در جایگاه مدعی العموم قرار گرفتند .

ملاک مرزبندی ها دیگر ارزش ها و آرمانهای انقلاب نبود بلکه صلاح جناح و گروه و افراد بود که مرز ها را مشخص میکرد . در دست داشتن عکس دکتر شریعتی که در راهپیمایی های سال ۵۷ یک ارزش و یک افتخار بود در ۲۲ بهمن سال ۸۸ جرم محسوب میشد .

بزرگترین و خطرناک ترین خطا و گناهی که طی سالهای پس از پیروزی انقلاب صورت گرفته قدیس تراشی بوده و بهره گیری از دین و معنویت برای ساکت کردن نظرات مخالف . هر نگاه منتقد و هر عقیده معترض رو در روی دین و خدا قرار داده شد و مهر الحاد بر آن خورد تا دیگر هیچ مخالفی بر خود حقی متصور نشود . این مرز بندی ها بود که به تدریج بین ۲۲ بهمن ۵۷ و ۲۲ بهمن ۸۹ فاصله ای عمیق انداخت .

امروز دیگر تعدادی از شعارها و پاره ای از آرمانهای سال ۵۷ قابل بیان نیست . امروز شاید تنها شباهتی که بتوان پیدا کرد با سی و دو سال پیش این است که باز هم برای بیان عقیده آن هم به شکل مسالمت آمیز مجوز لازم است .

کسانی که برای ۲۵ بهمن درخواست راهپیمایی داده اند خود را از جنس ۲۲ بهمن ۸۹ نمیدانند خود را از جنس راهپیمایی های دولتی و از پیش برنامه ریزی شده نمیدانند بلکه بیشتر از جنس بهمن ۵۷ هستند و از همین رو روز دیگری را انتخاب کرده اند. قطعا انتخاب ۲۵ بهمن برای حمایت از مردم مصر تنها بهانه ای است برای اینکه گفته شود ما به تنفس در هوای آزاد می اندیشیم و از کلمه مقدس آزادی حمایت میکنیم . حمایت ما از مردم مصر بهانه ای است برای حمایت از مردم سالاری ، آزادی بیان ، استقلال و عزت و شرافت انسانی .

منبع: وبلاگ نویسنده


50 پاسخ به “تفاوت های ۲۲ بهمن ۵۷ و ۲۲ بهمن ۸۹/ حسین زمان”

 1. ایران گفت:

  چرا اطالا عیه راهپیمایی 25 بهمن را از تو سایت برداشتین باید باشه واقعا که

 2. ناشناس گفت:

  25 بهمن عبدالله گل به ایران میاید باید قدر این فرصت را بدانیم چون نمی توانند جلوی او سرکوبمان کنند اطلاع رسانی کنید باید این را در سایت بگذارید اصلا مدیر این سایت کامنتها را می خواند یا فقط به نظر خودش عمل میکند

 3. كاوه گفت:

  درود بر تمامي آزادانديشان كه بدون بغض و كينه و صداقت صحبت ميكنند.
  .
  .
  .
  تا صبح آزادي V

 4. بابک خرمدین گفت:

  درود بر صدای پاک ایرانیان..درود بر شرف تو که اسمت زیبنده افکارت است ..حسین زمان حرفهایت مثل صدای پاکت بر دلمان نشست..

  نظر دوستمان در مورد امدن عبدالله گل بسیار جالب است بهتر است اطلاع رسانی نمایید

 5. حسام گفت:

  آفرین به حسین زمان که مثل بعضی ها هنر فروشی نمیکنه. خیلی خوب هم نوشته بود.

 6. ناشناس گفت:

  2رود
  3رود
  4رود
  اصلا اقیانوس

 7. علی گفت:

  به امید روزی که همه هنرمندان این مملکت مانند حسین زمان و محمد حسینی و جعفر پناهی سبز و همگام مردم شوند . با سپاس فراوان…

 8. 25 bahman گفت:

  درود
  ما هستيم

 9. jv گفت:

  ما سبزیم…پیروزی با ماست..آخرین فرصت را از دست ندهیم

 10. حبیب تبریزیان گفت:

  انقلاب افسران ناسیونالیست مصر در 60 سال پیش برهبری سرهنگ نجیب و ناصر موجی از جنبش های ناسیو نالیستی را در منطقه برانگیخت که میتوان گفت جنبش ملی شدن نفت برهبری مصدق، الهام بخش ان بود. ولی متأسفانه همانجور که آقای حسین زمان در قداست و امامزاده سازی از انقلاب بهمن خودمان به معنا میگویند،این جنبشها و انقلابهای پس از آن توسط متولیان و مصادره گران به امامزاده هایی تبدیل شدند که فقط برای آن مصادره چیها و خود متولی شده ها معجزه میکردند و نه برای ملتی که انها را به بار نشانده بودند.
  امروزه، جنبش سبز ما سر آغاز موجی دیگر از تحول خواهی در این منطقه شد ه است ولی تفاوت، اینبار ، در اینست که مردم ما بعنوان پیشگام این موج جدید، هم تجربه خوب و بد عصر شاه را دارند، هم تجربه حکومت ولایی را با همه آثارش هم جنبش اصلاحات را و هم جنبش سبز را. دموکراسی در منطقه پیروز نخواهد شد مگر با استقرار دموکراسی در ایران. این یک ادعا نیست یک حقیقت است.و 25 بهمن آغازی دیگر بر این تلاش تاریخی.

 11. روز خشم گفت:

  توان دستگیری حکومت 5000 تا 10000 نفر میباشد درکل شهر تهران پس در هر مکان بیش از 20هزار نفر باشند امکان دستگیری نخواهند داشت اتحاد رمز پیروزیست و خودسری و خشم ناکامی به دنبال خواهد داشت پس خود را حفظ کنید حتی نیروهای بسیج وسپاه و دارو دسته های مداهان هم نمیتوانند در مقابل صبر مردم تحمل داشته باشند و از ترس آینده تسلیم مردم خواهند شد

 12. پيروزي گفت:

  دوستان، ايراني چه چيز از مردم مصركمتر داره!!….ما ميتوانيم 25 بهمن حماسه ديگر

 13. ناشناس گفت:

  درود بر شما ها ما هستيم اگر شما باشيد .

 14. ناشناس گفت:

  اینک همۀ ما در آستانه ی آزمونی بزرگ قرار داریم

  25 بهمن – روز صدای مردم- روز بازگو کردن ناله ی مظلومان ، روز بگوش رسیدن فریاد مستضعفان ، روز بیداری جستن از ظالمان ، روز آه سرد مادران فرزند از دست داده ، روز پیمان بستن با شهیدان ، روز فریاد آزادی، روز رویش مجدد سبزه های ایران ، روز همبستگی و اتحاد مبارک باد.

 15. Vivairan گفت:

  قرار ما دوشنبه ۲۵ بهمن ساعت ۱۵ میدان امام حسین تا میدان آزادی.
  .

  .
  مردم مصر ۱۸ روز توی خیابون خوابیدند حالا پیروزی خود را جشن می گیرن، ما ۳۲ سال هست که توی خونه خوابیدیم،نمی خوایم که رکورد اصحاب کهف رو بزنیم،می خوایم؟

 16. 2 روز مانده گفت:

  من 25 بهمن نميام به خاطر اينكه :
  1: مي خواهم ديكتاتورها بر سرنوشتم مسلط شوند
  2: دوست دارم مملكتم زير چكمه لباس شخصي ها و اراذل و اوباش باشد
  3: نميام چون مي خوام هميشه بيكاري و بي اري و گراني كشورم را در بر گيرد .
  4 : مي خواهم چهره خسته و افسرده مردمم را نظاره گر باشم .
  5: مي خواهم امنيت روحي و رواني جامعه ايراني هميشه در خطر باشد
  و به هزار و يك دليل ديگر نمي آيم .

 17. ناشناس گفت:

  اجتماع 25 بهمن هم از قبل برنامه ريزي شده هست اصلا مگه مي شه بدون برنامه ريزي كاري كرد. خواهشا اينقدر از آه و مظلوم و مستضعف و … حرف نزنيد. اگر وضع غير از اين بود اگر انتخابات 88 بنفع شما تمام مي شد شما بهتر از اين نبوديد. اين رو قبلا ثابت كرديد. شما هم سنگ خودتان را به سينه مي زنيد .
  اين رسم روزگار است.

 18. شهید 25 بهمن گفت:

  یقیننا خدا به ما قدرت انتخاب داد تا انتخاب کنیم.پس با تکیه بر این هدیه الهی . به نیت رضای خود و برای شکستن بت جدید ابراهیم وار بپا خیزید
  شاید این اخرین فرصت باشد
  وضو میسازم سوره الحمد را بزبان اورده و از خدا طلب میکنم که طبق وعده خود سرنوشتم را به بهترین و مطلوبترین شکل تغییر دهد . شهادت را
  رسیدن به معبودم میدانم . هزینه ازادی . از برادران حمایت میکنم چون میدانم بازداشت انان برابر با شکنجه و زندان است . بله من وضو میگیرم و نماز عشق درا در 25 بهمن فریاد میزنم . و در قنوتم از خدا میحواهم که شر ستمگران را از ملت بزرگم دور کند . سوره های ناس و فلق را عینیت می بخشم

 19. سبز نا امید گفت:

  دوستان سبز لطفا پاسخ بدین

  ما اگر دوشنبه بریم و هزینه زیادی بدیم و بعد از اتمام تظاهرات باید برگردیم خونه؟ ما دو سال داریم این کارو میکنیم به کجا رسیدیم؟هدف از این تظاهرات چیه؟فرضا ما یه 25 خرداد یا یه عاشورای دیگه راه انداختیم چه منفعتی برای ما داره؟

  من رو از سردگمی بیارین بیرون باور کنین دارم ناامید میشم مثل اطرافیان خودم.

 20. كاوه گفت:

  آقاي زمان عزيز
  سلام
  بله در انقلاب 57 همه و همه شركت داشتند . كارگران ، پزشكان، بازاريان، روحانيون ، راست ، چپ، زنان بي حجاب ، زنان باحجاب ، مردان ، دانشجويان و…….
  ولي پس از پيروزي ، شعار “همه با هم ” به “همه با من” تبديل شد . گروهي كه قدرت را در دست گرفتند نظرها و عقايد مختلف را سركوب و سعي كردند با زور و اجبار هم كه شده همه را شبيه خود كنند ( “يا روسري يا توسري” ساده ترين مثال اين شبيه سازي است) الآن هم در جنبش سبز همه جور سليقه و طرز فكري وجود دارد ولي چه تضميني هست كه در صورت پيروز شدن اين جنبش باز هم عده اي قدرت را در انحصار خود در نياورند و از ديگران نردباني براي بالا رفتن از پله هاي قدرت براي خود نسازند با توجه به اين نكته كه بعضي از افرادي كه در حال حاضر خود را در اين جنبش قرار داده اند از همان طيف حاكم اوايل انقلاب هستند كه متآسفانه همچنان بر برخي از اشتباهات فاحش خود متعصبانه پافشاري ميكنند

 21. فاطمه گفت:

  این حاکمیت رسوا-چونان فراعنه- ملت متحد و همدل ما را صدپاره کرد و تخم نفاق و تفرقه را در سرتاسر ایران زمین کاشت. یکی را چپ نام نهاد و سرکوب کرد، آن یکی را راست و لیبرال. یکی را منافق نامید و دیگری را ملی.. وبر همگان تیغ جنایت و رذالت کشید. براستی که هیچ دشمن بیرونی و درونی نمیتوانست اینچنین کشور ما را بورطه نیستی و نابودی بکشاند. اما خوشبختانه جنبش سبز مردم ایران از راه رسید تا این سیاهی هارا از چهره میهن پاک بکند
  درود به موسوی- سلام به کروبی

 22. ناشناس گفت:

  damet garmbeh nokteyeh jalebi eshareh kardi.harchand un baba ham yeki mesleh khodeshuneh.

 23. سیدحمید گفت:

  تفاوت 22 بهمن 57 با 25 بهمن شما اینه که اونروز شعار “استقلال , آزادی , جمهوری اسلامی” بود . شما قید اسلامی رو از اون برداشتید . حالا چطور خودتون رو با اون راهپیمایی مقایسه می کنید خدا می دونه

 24. ياشار گفت:

  با آن دوستی که اشاره به آمدن عبد الّله گل به ايران کرده بود کاملاً موافقم.. من هم بهش فکر کرده بودم. هزينه حکومت برای سرکوب جلوی چشم مهمان خارجی خيلی زياد خواهد بود و آنها نخواهند توانست ملت را سرکوب کنند مخصوصاً اگر ميليونی در خيابان باشيم.

  پس نترسيم نترسيم ما همه با هم هستيم

 25. دانشجو گفت:

  با سلام،

  خدمت حسین آقا زمان،

  عزیز من، چرا سر تو زیر برف کردی ؟ این مردمی رو که دیروز اومده بودن تو خیابون ها، همه دولتی و کارمند بودن ؟! واقعا شماها خودتون رو به خواب زدید و نمیشه بیدارتون کرد .

  بیشتر بیاندیش، آقای از فعالان عرصه سیاست و هنر !

 26. lorestani گفت:

  در آستانه 25 بهمن هستیم ، میدانید و میدانیم که >نزدیک به سه نسل در ایرانی که انقلاب 1357 را گذرانده و از روزهای آغازین حاکمیت جمهوری اسلامی مورد سرکوب واقع شده و همواره تا کنون مقاومت کرده است و8 سال جنگ ضد بشری و خانمان سوز را پشت سر گذاشته است و با هرنوع سلاح تئوریک و رزمی اشنا گردیده، جنگیدن و پیکار با دشمن آشنای در خانه، چندان سخت نبوده و نیست، تنها و تنها تشکل ، تشکل ، تشکل و سازماندهی کلید استارت این همه پتانسیل آماده رزم و پیکار خفته در زیر خاکستر دیکتاتوری سیاه مافیای سیاسی ،نظامی و اقتصادی حاکم در ایران است.

 27. ناشناس گفت:

  25 بهمن روز گرفتن حقمان از دزدان انقلاب و روز كه خنده جاي گريه گريه اي كه از اول انقلاب مردم را به كريه و سياه پوشيدن در نهايت افسردگي و ناراحتي هاي ديگر عادت دادند بايد گشوري بسازيم كه همه خندان و شادمان باشند بايد روز تثبيت انقلاب 57 باشد

 28. یا مهدی ادرکنی گفت:

  درورد بر شرفت حسین جان ..

  مطمین باشید حکومت در 25 بهمن کاری نمی تونه بکنه اگر مثل 25 خرداد ملیونی ظاهر بشویم .. چرا که از همین الان تمام دوربین ها و چشم های جهان بعد از سرنگونی حکومت مبارک به طرف ایران است .. کافی است یک اشتباه بکنند و رو مردم دست بلند کنند !! به خدا سوگند .. به جدم رسول الله سوگند امانی به این نا مسلمانان نمی دهم . ..

  الهم عجل لولیک الفرج
  به امید آزادی و سربلندی دوباره ایران و اسلام

  درود بر سید زهرا – میر حسین موسوی

 29. ناشناس گفت:

  برادر عزيزم !
  تا خدا هست بايد به رحمت او اميدوار بود. ما 25 بهمن مي آييم تا نشان بدهيم بيش از پيش به آرمان ها معتقديم و قوي تر از هميشه جنبشي داريم كه خواستار تغييرات اساسي است. بعد بر مي گرديم به خانه، نفس تازه مي كنيم براي راهپيمايي بعدي. و آنقدر ادامه مي دهيم تا به لطف خدا پيروزي را به دست آورييم. انقلاب 57 بعد از 15 سال مبارزه علني به پيروزي رسيد. براي پيروزي بايد صبور باشيم و اميدوار. راه رو گر صد هنر دارد توكل بايدش …
  يا علي

 30. ناشناس گفت:

  ما قيد اسلامي را بر نداشتيم. اتفاقا چون اعتقادات ما خالص است و تظاهر به اعتقاد نمي كنيم مي خواهيم ظلمي كه به نام دين انجام مي شود را نابود كنيم. مي خواهيم دين را از چنگ ظالمان عوام فريب نجات بدهيم و مردم را از چنگ استبداد سياه مذهبي …

 31. ناشناس گفت:

  آقاي نسبتا محترم !!!
  اگر ميزان حضور در خيابان است ما تظاهرات سه ميليون نفري داشتيم. شما سركوب نكنيد، به حق تجمعي كه قانون اساسي به مردم داده پايبند باشيد تا ما به شما نشان بدهيم تظاهرات مردمي يعني چه !!!

 32. ناشناس گفت:

  متاسفانه من تهران نيستم كه بتونم شركت كنم. نمي دونيد چقدر ناراحتم. تهراني ها ! قدر اين فرصت رو بدونيد ! ما كه فقط حسرتش رو مي خوريم …

 33. یا مهدی ( عج ) گفت:

  آقا یا خانومی که اسمت رو گذاشتی دانشجو !!! و می گی :

  عزیز من، چرا سر تو زیر برف کردی ؟ این مردمی رو که دیروز اومده بودن تو خیابون ها، همه دولتی و کارمند بودن ؟! واقعا شماها خودتون رو به خواب زدید و نمیشه بیدارتون کرد .

  بیشتر بیاندیش، آقای از فعالان عرصه سیاست و هنر !

  اولا نمی دونم واقعا دانشجو هستی یا با سهمیه ای چیزی اومدی تو دانشگاه و یا اینکه می خواهی ادای تحصیل کرده ها رو در بیار ی !!!

  باید خدمتت عرض کنم که عزیزم شما بیشتر بیاندیش !!! کسی نگفت هر کی 22 بهمن اومده کارمنده یا دولتیه !!! گرچه خیلی از کارمندان عزیز هم با اکراه مجبور شدن که بیان !!! عزیزم من خودم در خدمت با چشم و گوش و جانم دیدم و شنیدم که برای 22 بهمن اون سالی که سرباز بودم بخش نامه اومد که یگان ما باید ( توجه کن عزیزم !! باید !! باید ) 20 نفر رو برای این مراسم اعزام می کرد !! منظور از دولتی یعنی این !!!!

  ثانیا ، شما سرتو از برف بیرون بیار !! امام خمینی ( ره ) فرمودند : میزان رای ملت است ! و چون شما تقلب کردین ( اگر هم نکردین به هیچ عنوان برای ما ثابت نشد و فقط فحش و کتک و تجاوز !! دیدیم ) لذا حق ندارید 22 بهمن رو برای خودتون مصادره کنید و چون شما اینکارو کردید ما هم 25 بهمن رو انتخاب کردیم و خواهیم کرد تا بساط ظلم و جور و ریا و دروغ بر چیده بشه !! حالا اگر جرات دارید ( که ندارید !! ) بشینید تو خونه هاتون و به زن و ناموس مردم کاری نداشته باشید تا با چشم های خودتون ببینید که 22 بهمن 88 شباهت به 22 بهمن 57 دارد یا 25 بهمن 88 !!!

  و در آخر ..

  دوست من !! حکومت مصر 18 روزه به دموکراسی رسید ، اگر 180 هزار روز هم طول بکشه تا ایران به دموکراسی برسه و اسلام واقعی جریان پیدا کنه و هر کسی به ناموس مردم توهین نکنه و بسیجی های واقعی به ملت خودشون خدمت کنند ، مطمین باش این جنبش ادامه داره و خواهد داشت و بدان .. و بدان … که مولایم علی ( ع ) فرمود : حکومت با کفر می ماند و لی با ظلم هرگز .

  الهم عجل لولیک الفرج

  درود بر میر حسین موسوی – سید حسن خمینی

 34. امیر گفت:

  عزیزان 25 بهمن عبدالله گل به ایران سفر خواهد کرد پس این شاید از بهترین فرستها برای نشان دادن اعتراضمان به جهانیان خواهد بود فرست را از دست ندهیم همه با هم بریزیم خیابانها… فقط چند نکته اینکه
  1 – آنها نخواهند توانست با خشونت رفتار کنند هم به دلیل سفر عبدالله گل به ایران و هم به دلیل اعتراضات اخیر و پیروزی مردم مصر و تونس …پس ترستان را کنار بگذارید ..به گول ما ترکها مرد یک بار می میرد ترسو هزار بار ….
  2 – یادمان باشد محض احتیاط تا حد امکان از ماسک و عینک دودی استفاده کنیم
  3 – به خاطر اینکه این روزها این دولت کودتا بارها و بارها سرکوب مردم مصر را محکوم کرده و هنوز صدای دروغشان درون گوش مردمان و حاکمان جهان وزوز می کند اینان نخواهند توانست با خشونت گذشته با معترضین رفتار کنند
  4- در صورت مشاهده گرفتاری یکی از یارمان در دست این بی دینان بدون درنگ و همه باهم به یاریش بشتابیم چون این کفتار صفتان با ترساندن مردم یکی یکی به سراغ آنها می روند
  5- اگر بترسیم پس بمیریم بهتر از این ننگ و تحقیر در دنیاست

 35. رسا گفت:

  از سایت کلمه خواهش می کنم نسبت به اعلام مسیر راهپیمایی در شیراز در سایت جهت بچه های شیراز بشرح زیر اقدام لازم بعمل آید:
  ۱- مسیر اصلی چهارراه ملاصدرا تا میدان دانشجو
  ۲- مسیرهای جایگزین میدان دانشجو بسمت بلوار چمران و میدان نمازی تا ستاد
  از طرف جمعی از دانشجویان و طرفداران جنبش سبز

 36. علی اسلام دوست گفت:

  سلام بر میرحسین عزیز و پاکی و صداقتش
  و سلام بر همه آنانی که در راه با او بودن و برای او بودن همه رجنها را تا افقهای دور به جان خریده اند

 37. ایرانی وطن پرست گفت:

  با سلام و درود بر مردم ایران
  یک سئوال دارم من متولد 1362 هستم و نه انقلاب رو دیدم و نه از سیاست سر در میارم ولی از وضعیت موجود هم راضی نیستم
  بدون پرده میپرسم : نقل قول میشه از دیگران زمانی که جناب میر حسین موسوی نخست وزیر ایران بودند بسیار خشکه مذهب بودند مثلا زمان ایشان با لباس آستین کوتاه نباید بیرون می آمدند و غیره آیا ایشان عقاید و نظراتشان به یکباره تعییر کرده؟و ما باید باور کنیم که اگر گروه ایشان روزی قدرت را در دست گیرند آزادی ما جوانان بیشتر میشه حجاب آزاد میشه و یا تحریما برداشته میشه و ایشان با آقای اوباما و سران اروپا دست دوستی خواهد داد و ………. من فکر میکنم ما نسل جدید به مانند شما فکر نمیکنیم ما با اصل موضوع یعنی حکومت مذهبی توام با ریا و صرفا دین را برای عوامفریبی استفاده کردن مخالفیم . کار را به جایی رساندید که ما جوانان از دین زده شده ایم من در اطراف خودم کسانی رو سراق دارم که نعوذبالله خدا را منکر می شوند حال اونکه تا قبلش از من مذهبی تر بودند و دلیل این را در تعارض آشکار فعل وگفتار مدعیان دین می دانم که جوانان در اصل دین دچار شک و ظن شده اند به نظر من احمدی نژاد با میر حسین موسوی و …….. هیچ فرقی نمیکنند همگی فرسوده فکر میکنند و به نظرم کار از ریشه مشکل دارد ما نیاز به یک نظام 100% مردمی داریم بدون اهرم سوء استفاده مانند اسلام بدون وابستگی به این کشور و آن کشور و یا حزب دوستان اگر من اشتباه فکر میکنم مرا از اشتباه درآورید!

 38. ناشناس گفت:

  سلام بر آزادمردیت وسلام بر هنر متعهدت.
  بزرگترین و خطرناک ترین خطا و گناهی که طی سالهای پس از پیروزی انقلاب صورت گرفته قدیس تراشی بوده و بهره گیری از دین و معنویت برای ساکت کردن نظرات مخالف . هر نگاه منتقد و هر عقیده معترض رو در روی دین و خدا قرار داده شد و مهر الحاد بر آن خورد تا دیگر هیچ مخالفی بر خود حقی متصور نشود .

 39. شهراد گفت:

  اسلوب تصمیم گیری:
  تجزیه تحلیل در مورد پیش امدن و یا پیش نیامدن یک اتفاق مانند شرکت کردن مردم در تضاهرات ٢٥ بهمن و اینکه احتمالا چه اتفاقی خواهد افتاد کاری با ارزش میباشد با توجه به اینکه یک پارامتر مهم نباید فراموش شود که رفتار و انگیزه و دید مثبت به پیروزی خود انرژی تولید مینماید و باید در تحلیل در نظر گرفته شود. با توجه به انرژی ایجاد شده در منطقه بایستی در راستای و سوی این انرژی عمل نمود. همزمان باید هزینه و اثار هر اتفاق در نظر گرفته شود. فراخوان به تظاهرات چه در صورت فراگیر شدن موج و امدن مردم به خیابان وچه ماندن انها در خانه در هر صورت ان چه هزینه و چه اثاری دارد؟ فرا نخواندن به تظاهرات در هر دو صورت امدن مردم به خیابان و یا نیامدن چه هزینه و چه اثاری دارد ؟ موج ایجاد شده در منطقه، برخورد غیر خشونت امیز نیروی نظامی در مصر با مردم و نهایتا نهادن قدرت بر زمین و ترک کردن موقعیت توسط مبارک ، همه در جهت وموثر در موج شوندگی ٢٥ بهمن دارد. این انتخاب خود انرژی زاست .
  در اینصورت هر الترناتیو و هر امکان بایستی بررسی شده و رفتار و عملکرد و تاکتیک جنبش در هر صورت بایستی بررسی گردد تا غافلگیر نشویم .حتی اگر احتمال یک اتفاق و الترناتیو در تحلیل کمتر از اتفاق دیگر پیشبینی گردد.اینجا موضوع اساسی بررسی هزینه و اثار هر انتخاب و کمک به ایجاد موج در ٢٥ بهمن است و موضوع اساسی درست بودن یک پیشبینی نیست .اینجا موج ایجاد شده در منطقه و بخصوص مصر ، موضوع اساسی برای ایران است و و نه پارامترهای دگر در مصر. پی بسوی ٢٥ بهمن.

 40. شهراد گفت:

  پیش بسوی ۲۵ بهمن .همه به کمک هم .

 41. مادر سبز گفت:

  نه اقا این ها هم جزیی از مردم بودند شما درست میگید اما تمام مردم نبودن حالا نوبت بقیه ست بیان این ایرادی داره؟

 42. اشکان گفت:

  راه پیروزی در حضور میلیونیست 25 بهمن

 43. علی خان گفت:

  آقای زمان جدا ما اینهمه آدمو که دیدیم کارمند دولت بودن؟پس دولت حق داره بخور بخور کنه ؟؟؟؟؟؟؟؟/ من که کارمند برق شرق تهران هستم نرفتم میدونی چیه عزیزم تو هم سنگ خودتو سینه میزنی- آخه آدم عاقل دنبال این آدمی که به قول اونوریا از آرای باطله کمتر رای آورد راه میافته؟
  خود تو و من وامثال تو من که میدونیم اینا اینکاره نیستن چرا آخه؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟//

 44. ناصح گفت:

  نَّ اللَّهَ لا يُغَيِّرُ مَا بِقَوْمٍ حَتَّى يُغَيِّرُوا مَا بِأَنْفُسِهِمْ
  هیچ تضمینی برای آینده وجود نداره چون آینده رو خودمون باید بسازیم. ما همگی ۲۵ بهمن میایم تا بگیم آینده باید به دست مردم ساخته بشه.
  بعدشم ما برای موسوی یا کروبی به خیابون نمی یایم که. ما برای ایران میایم
  بعد از پیروزی هم انتخابات معلوم میکنه کی برای یه مدت مشخص حاکم میشه.
  تازه اگه موسوی هم به حرف مردم عمل نکنه باید بره. بحث شخص نیست که بحث ما دموکراسیه.

 45. آزادی گفت:

  پیش بسوی آزادی خواهی

 46. ناشناس گفت:

  آقای زمان شما هنرمندی پس لطفاً تو حوزه تخصصی خودت نظر بده… از قبل برنامه ریزی شده یعنی چه ؟؟ خوب باید نظم و ترتیب و مسیر از قبل مشخص باشد …. شما هم دارید برای 25 بهمن از قبل برنامه ریزی می کنید البته شما که نه …. فکر نمی کنم اینقدر از قدرت مدیریتی برخوردار باشید سران شما در غرب در حال برنامه ریزی هستند :))))) 22 بهمن امسال برخلاف سال های پیش خیلی براش تبلیغ نشد و دیدی که همه اومدن از همه ی اقشار البته ندیدی چون شما چشم دیدن مردم به حقیقت انقلابی را نداری…. اگه مردی اگه راست می گی اگه بر راه حسینی اگه مطمئنی در راه حقی باید جونتو بدی جون عزیزتو بدی برای هدفت و آه و ناله هم نکنی ، بعد نگویی ای کشتند … حداقل دم از حسین میزنی مثل حسین باش

 47. داریوش گفت:

  تا آخرش هستیم
  روشنایی و آزادی خیلی نزدیکه

 48. ناشناس گفت:

  درود بر حسین زمان
  بیش از پیش به این هنرمند ایرانی افتخار می کنم

 49. سبز گفت:

  عزیز دل !قدم به قدم.اگر مردم موفق شدند جمع بشن حتما تظاهرات بعدی با شعارهای مربوط به مسائل داخلی برگزار میشه.و البته دعوت به اعتصاب و….اندکی صبر.

 50. ناشناس گفت:

  شما فرض کنید با یک نفر در حال نزاع هستید و آنطرف مسلح به همه چیز است، واکنش شما چیست؟ اگر فرار کنید کارتان تمام است ، اگر بی پروا جلو روید ممکن است ضرباتی را به آنطرف وارد کنید اما باز هم شما شکست می خورید. اما اگر با درایت و با ترفند ، حریف را در گوشه رینگ قرار دهید و هر زمان که موقعیت داشتید به آن یک ضربه بزنید ، مطمئن باشید آرام آرام حریف را از پا در می آورید. در کشور ما که به هر حرکت مسالمت جویانه انگ ضد اسلام می زنند باید بسیار با حتیاط به سمت دمکراسی و حاکمیت واقعی مردم پیش رفت .