سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
 • صفحه اصلی
 • » کارشناس صداوسیما: مردم تونس و مصر دنبال انقلاب اسلامی نیستند، فقط دموکراسی می‌خوا...

کارشناس صداوسیما: مردم تونس و مصر دنبال انقلاب اسلامی نیستند، فقط دموکراسی می‌خواهند

چکیده :محمدصادق كوشكی، کارشناس سیاسی صداوسیما و از نظریه پردازان جریان حامی دولت، در یادداشتی از تصورات موجود درباره وقوع انقلاب اسلامی در مصر و تونس به شدت انتقاد کرد، اعتراف کرد که مردم این دو کشور فقط دموکراسی می خواهند و همچنین با اشاره ای طعن آمیز از سفر مشایی و بقایی به اردن و مصر و یمن یاد کرد....


محمدصادق كوشكی، کارشناس سیاسی صداوسیما و از نظریه پردازان جریان حامی دولت، در یادداشتی از تصورات موجود درباره وقوع انقلاب اسلامی در مصر و تونس به شدت انتقاد کرد، اعتراف کرد که مردم این دو کشور فقط دموکراسی می خواهند و همچنین با اشاره ای طعن آمیز از سفر مشایی و بقایی به اردن و مصر و یمن یاد کرد. خواندن این یادداشت با توجه به نگاه متفاوت با تبلیغات رسمی که به وقایع اخیر خاورمیانه و شمال آفریقا دارد، جالب توجه است:

1-مدتی پیش یكی از عوامل مؤثر در سازمان سیا در جمعی محدود گفته بود پیروزی انقلاب اسلامی ایران حاصل یك خطای وحشتناك استراتژیك غرب بود! خطایی كه دیگر تكرار نمی‌شود!

2- هرچند نگرش احساسی به حوادث مصر، تونس، اردن و یمن برای ما حالت خوشایندی فراهم آورده تا آنجا كه خیال می‌كنیم میوه انقلاب اسلامی در این كشورها رسیده و ما بایستی صبر كنیم تا میوه‌های رسیده به دامان ما بیافتند، اما واقعیت حكایت از امور دیگری دارد!

3- اولین سؤال این است كه ما در این كشورها و كشورهایی مشابه (مراكش و…) چه كاشته‌ایم و چه كرده‌ایم كه حال منتظر محصولیم؟ آیا دستگاه سیاست خارجی ما در این كشورها بذر تفكر انقلاب اسلامی را پراكنده ساخته و یا رایزنی‌های فرهنگی ما در این كشورها به تربیت نیروهای انقلابی مشغول بوده‌اند؟ اصلاً چرا راه دور برویم؟ در حوادث سال گذشته بی‌بی‌سی فارسی چه كرد؟ آیا رسانه‌های ما (مثلاً العالم یا الكوثر) توانسته‌اند یك دهم آنچه بی‌بی‌سی فارسی در تشویق و تشجیع حوادث خیابانی سال گذشته ایفای نقش كرد، در تقویت اعتراضات تونس، مصر، اردن و یا یمن مؤثر باشند؟

4- آنچه در مصر و تونس و… می‌گذرد نشانه خستگی مردم این كشورها از استبداد و دیكتاتوری و فساد و فقر است! مردم این كشورها می‌دانند چه نمی‌خواهند اما نمی‌دانند چه می‌خواهند و این مهمترین مانع در مسیر تبدیل این حركت‌ها به انقلاب و نظام اسلامی در این كشورهاست!

5- شدت سركوب در این كشورها اجازه ظهور هیچ نمونه‌ای از رهبری انقلابی (و البته اسلامی!) را نداده است! نه رهبری فردی مانند سیدحسن نصرالله و نه كادر رهبری مانند رهبران حماس! حتی اخوان‌المسلمین مصر نیز بر اثر شدت اختناق نمی‌تواند در اندازه رهبر یك انقلاب اسلامی ظاهر شود، چه رسد به این كه یك نظام اسلامی را در حساس‌ترین نقطه جهان عرب برپا كند!

6- بعلاوه آن كه فقر اندیشه‌ای در كشورهایی مانند یمن و تونس خود به مانعی جدی در تبدیل خیزش‌های مردمی این كشورها به انقلاب و بالمال نظام اسلامی تبدیل شده است!

7- از سوی دیگر تمركز آمریكا و غرب و رژیم صهیونیستی بر این مناطق حساس (بویژه اردن و مصر) باعث خواهد شد تا خیزش غضب‌آلود مردم این سامان در حد تعویض سران نظام‌های حاكم باقی بماند و تداوم پیدا نكند!

8- فعلاً مهمترین خواسته مردم تونس تغییر كادر حاكم بر كشور است، و مردم اردن هم به وضع موجود (فقر، فساد اقتصادی و…) معترضند، مردم مصر هم كه به حد انفجار رسیده‌اند! چرا كه تحمل حتی یك روز از نظام فاسد و دیكتاتور مبارك برای هیچ انسان آزاده‌ای قابل تحمل نیست! و یمن هم حالتی شبیه مصر دارد. این رویدادها شروط لازم برای وقوع انقلاب اسلامی در این كشورها محسوب می‌شود. اما شروط كافی نیستند!

9- نبود رهبری واحد، عدم انسجام (تلفیق نیروهای اسلام‌گرا، دموكراسی‌خواه و حتی بعضاً سلفی و…) میان نیروهای معترض و تلاش غرب برای توقف اعتراضات در این كشورها، دلایلی جدی برای عدم وقوع انقلاب اسلامی در این كشورها محسوب می‌شوند.

10- بعید نیست مردم مصر با حذف مبارك و تشكیل یك حكومت دموكراتیك ساكت شوند (چون گزینه‌ای دیگر در دسترس خود نمی‌بینند) و همین‌گونه مردم تونس! شاه اردن هم بلافاصله پس از اولین راهپیمایی تمام تلاش خود را برای جلب رضایت مردم بكار بسته است و حتی دولت علی عبدالله صالح در یمن با صدور مجوز راهپیمایی و عدم سركوب نظامی مردم معترض تلاش می‌كند بر غضب مردم فائق آید!

11- یك ضرب‌المثل خراسانی می‌گوید نه بیل زدیم نه پایه، انگور خوردیم در سایه! اما با كمال تأسف این اتفاق در عالم واقع رخ نمی‌دهد! اگر انقلاب اسلامی در لبنان و فلسطین پا گرفته محصول تلاش‌های گمنامانه هزاران سرباز بی‌ادعای انقلاب اسلامی است! مزد آن گرفت جان برادر كه كار كرد!

12- و البته تنها سؤال بی‌پاسخ آن است كه نمایندگان ویژه رئیس جمهور در یكی دو ماه گذشته چه پیام‌هایی را برای شاه اردن و رؤسای جمهور فاسد مصر و یمن داشته‌اند؟ سفر بقایی به یمن و مصر و سفر مشایی به اردن نشان از چه دارد؟ آیا دولت ما در جریان رویدادهای این كشورها هست؟


10 پاسخ به “کارشناس صداوسیما: مردم تونس و مصر دنبال انقلاب اسلامی نیستند، فقط دموکراسی می‌خواهند”

 1. lمحمد گفت:

  با سلام
  واقعا از آقای مشایی سئوال شود تومصر چه خبر بود و شما چیکار کردی/؟
  حتما رفته بودی با نیروهای مردمی ملاقات کنی
  محمد.ت

 2. ناشناس گفت:

  انقلاب اسلامی رو ما کردیم، دیگه تا قیامت کسی‌ نمی‌کنه این کارو، از بس خوب بود!

 3. سامان گفت:

  اگر صدا و سیما تحلیل غیر از این ارائه میداد جای تعجب بود…صدا و سیما غافلگیر شده …اگر این وقایع قبل از خرداد 88 روی داده بود شاید اصلا در صدا و سیما انعکاس پیدا نمیکرد…یک تحلیلگر دیگه نتیجه گیری جالبی داشت…بن علی از تونس روز 24 دی فرار کرد که برای ایشان 26 دی و خروج شاه از ایران رو تداعی میکرد و بازگشت راشد الغنوشی هم دو سه روز قبل از 12 بهمن…..پس شعار دیو چو بیرون رود و فرشته در آید و صدور انقلاب اسلامی طابق النعل بالنعل انجام پذیرفته…روز خشم مصر را هم به 12 بهمن ربط داد…راشد الغنوشی هم آب پاکی رو ریخت رو دست آقایون و گفت که: او آیت الله خمینی نیست و شیعه هم نیست و یکذره ناخالصی سکولار و حمایت از حقوق زنان هم در کالبدش هست…..آری

 4. سعید گفت:

  بیش از هر کس دیگر این آمریکا و ایران هستند که در این حوادث بدنبال کسب منافع خود می باشند
  گذشت آن زمانی که مردم در خواب خرگوشی و ناآگاه از اتفاقات اطراف خود بودند خیزش میلیونی مردم ایران بعد از انتخابات اخیر بلطف رسانه های جمعی ، نشان داد انقلاب اسلامی نه تنها نتوانسته به اهداف خود برسد بلکه از مسیر خود کاملا جدا شده است در چنین شرایط آیا مردم کشورهای عربی تمایلی دارند در مسیری قرار گیرند که عاقبتش را در کشور ما می بینند؟
  سخنان خطیب جمعه در نماز جمعه اخیر نشان می دهد حکومت در صدد مصادره ی این تحرکات و اعتراضات مردمی کشورهای عربی به نفع خود است طبعا آمریکا هم بیکار ننشسته است و قطعا نمی نشیند تا این بازی به نفع حکومت ایران تمام شود.
  آن چیز که عیان است این است که مردم این کشورها از استبداد و دیکتاتوری خسته شده اند و اولویت آنها در حکومت بعدی شان هر چه باشد الگوگیری از انقلاب اسلامی نخواهد بود.

 5. م.ق گفت:

  اقاي كوشكي براي شما متا سفم .كه اين انداز سطحي مسائل را دنبال مي كنيد .1-در لبنان فقط شيعيان از ما حمايت مي كنند .نه ديكران انهم
  دو جنبه دارد يكي به خاطر هم كيشي وديگر به خاطر دلارهاي بيحساب وكتاب نفتي 2-.در فلسطين دو نكته اي ديگردارديكي فشار رژيم اسرائيل وديگر همان دلارهاي نفتي بي حساب وكتاب..در يك شرايط عادي انها به ما تف پرت خواهند كرد .نمونه صدام كه اين همه جوانان ما را به خاك وخون
  كشيد .برايش چندين ماه عزاي عمومي اعلام كردند.

 6. ناشناس گفت:

  چي شده يكبار واقعبياننه مطلب زدن اين كودتاگران لامروت!
  .
  .
  نكنه بوي سقوط خودشون به مشامشون رسيده كه دارم يواش يواش سست ميشن

 7. معین گفت:

  با سلام
  تحلیل بسیار خوبی بود
  حکومت سرنیزه و تملق در ایران هرحرکت مردمی را در هر کجا انقلاب اسلامی می داند0

 8. فرهاد گفت:

  هنوز نفهمیدن که در مورد فلسطبن و لبنان هم در خواب و خیال بسر می برند!
  جناب کارشناس لطفا بیدار شو، شما ایران را هم به نقطه ی صفر برگرداندید…
  خدا رحم کرده کشورهای قدرتمند اینگونه با رویا دنیا رو اداره نمی کنند وگرنه الان همه جا مثله جنگله آمارون بود!

 9. ایران دوست گفت:

  اقای به اصطلاح کارشناس کی مردم لبنان و فلسطین دوست ما بوده اند؟زهی خیال باطل.به خدا قسم به محض اینکه با اسراییل کنار بیان به ما پشت میکنن.مرد حساب وهابیون گروه حماس کی و کجا دوست ایران بوده اند؟انها فقط به دنبال پر کردن جیب خود از دلارهای نفتی ما بوده اند.

 10. milad torabi گفت:

  اگر به اوضاع مصر نگاه دقیق تری بیندازیم متوجه خواهیم شد که در این انقلاب از همه نوع مردم چه مسلمان و چه سکولار و…شرکت داشته اند و این قیام فقط مختص به اسلامگریان نبوده،همچنین در انقلاب ۵۷ ایران نیز از همه نوع مردم چه مسلمان و چه مسیحی شرکت داشته اند که متاسفانه بعدها گروه هایی که عقاید ی غیر اسلامی داشتند مورد بی مهری قرار گرفتند ما می بینیم که حتی زنانی که حجاب اسلا می نداشتند نیز نقش به سزایی در انقلا ب ایران داشتند که بعدها مورد بی مهری و حقارت گرفته شدند.