سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
 • صفحه اصلی
 • » مصر در آستانه تظاهرات میلیونی علیه حسنی مبارک...

مصر در آستانه تظاهرات میلیونی علیه حسنی مبارک

چکیده :تظاهركنندگان مصري با رد تغييرات سیاسی و نيز وعده‌هاي مبارك براي اصلاحات و مبارزه با فقر خواستار آن شدند كه امروز مردم اعتصاب عمومي كرده و «تظاهرات ميليوني» برگزار كنند....


معترضان در مصر همچنان به تظاهرات و تحصن خود در مركز قاهره براي هفتمين روز پياپي ادامه می‌دهند و با رد تغييرات سیاسی و نيز وعده‌هاي مبارك براي اصلاحات و مبارزه با فقر، برای برگزاری یک «تظاهرات ميليوني» و اعتصاب عمومي دعوت کرده‌اند.

به گزارش ايلنا به نقل از رويترز، اين تظاهركنندگان عهد بسته‌اند تا زماني‌كه «حسني مبارك»، ديكتاتور 30 ساله اين كشور از قدرت كنار نرود به تظاهرات و تحصن خود ادامه خواهند داد.

اين در حالي است كه با افزايش فشارها از داخل و خارج بر حسني مبارك اكنون سرنوشت وي در دست ارتش قرار گرفته است.

تظاهر كنندگان در ميدان التحرير در مركز قاهره پارچه نوشته‌هايي را نصب كردند بودند كه روي آن نوشته شده بود «ارتش بايد ميان مصر و مبارك يكي را انتخاب كند».

در اين ميدان تظاهركنندگان براي برقراري دوباره امنيت با سربازان ارتش غذا رد و بدل كردند.

تظاهركنندگان مصري با رد تغييرات سیاسی و نيز وعده‌هاي مبارك براي اصلاحات و مبارزه با فقر خواستار آن شدند كه امروز ـ‌دوشنبه‌ـ مردم اعتصاب عمومي كرده و «تظاهرات ميليوني» برگزار كنند.

الجزيره نيز به نقل از تلويزيون حكومتي مصر گزارش داد كه رئيس‌جمهوري مصر، «احمد شفيق»، نخست‌وزير جديد اين كشور را مامور به آغاز مذاكرات با مخالفان كرد. همچنين وي را مامور به حمايت از كالاهاي اساسي و متوقف كردن تورم و ايجاد فرصت‌هاي شغلي كرد.

«عصام العريان»، يكي از رهبران برجسته گروه «اخوان المسلمين» مصر روز يكشنبه به شبكه ماهواره‌اي الجزيره، گفت: «نيروهاي مخالف به توافق رسيدند كه محمد البرادعي به‌عنوان مذاكره‌كننده آنها با حكومت مصر وارد گفت‌وگو شود.»

تظاهركنندگان در مركز قاهره خواستار كناره‌گيري حسني مبارك از قدرت،انحلال پارلمان اين كشور،لغو قانون حالت فوق العاده و تشكيل حكومت انتقالي شدند.

در گزارش الجزيره آمده است كه با ادامه ناآرامی‌ها و اعتراضات مردمی در مصر، بسیاری خود را برای شرایط سخت‌تر آماده می‌کنند. از هم اکنون بسیاری از مردم در مناطق مختلف مصر از بیم کمبود مواد غذایی و سوخت برای خرید مایحتاج خود برای روزهای آینده در برابر برخی فروشگاه‌ها و همچنین جایگاه‌های توزیع سوخت صف کشیده‌اند. در بسیاری از محلات هم مغازه‌داران از ترس درگیری‌ها میان تظاهرکنندگان و ارتش مغازه‌های خود را بسته‌اند.

بنا بر گزارش‌هاي منتشر شده، نيروهاي امنيتي و پليس اين كشور از امروز در تمامي شهرهاي مصر مستقر مي‌شوند ولي در ميدان «التحرير» قاهره حضور نخواهند داشت. همچنين وظيفه نيروهاي امنيتي حفظ امنيت بدون درگيري با تظاهركنندگان است.


6 پاسخ به “مصر در آستانه تظاهرات میلیونی علیه حسنی مبارک”

 1. همراه سبز گفت:

  با ما شروع شد و با ما هم پایان می یابد انشاالله !

 2. حمید گفت:

  22 بهمن 1389 روز به پا خواستن مردم ایران….است. باشد که ما نیز در این روز با الهام از تونس و مصر به خیابانها بریزیم…

 3. قرآن خوان گفت:

  خداوند سرنوشت هیچ قومی را تغییر نمی دهد جز بدست ” همان قوم ” .

 4. همدرد گفت:

  كاش يه سر ميرفتيم مصر تو راهپیمایی شرکت می کردیم . اینجا که بدلیل ” وحشیگری ” برادران ساندیس خور بسیجی غیور و مردمی که نمیشه !

 5. امید گفت:

  آنچه در جنبش اعتراضی مصر و جنبش اعتراضی سبز ایران اهمیت دارد آن است که ما باید بدور از شعارهای کلی بدانیم چه می خواهیم ما باید برنامه داشته باشیم شور و هیجان و شعارهای کلی اگر چه می تواند مردم را جمع کند اما باید رهبران جنبش در خاورمیانه بگویند چه می خواهند تا خدای نکرده جنبش و انقلاب بعد از چند صباحی استحاله نگردد و فرزندان انقلاب در زندان نروند و ضد انقلاب داخل که بیشتر از آنکه در بیرون باشد در فکر اقتدارگرا و زعیم پرور جهان اسلام است از درون انقلاب را به بیراه نبرد و زمانی پیش نیاید که به خود بیایم و ببینیم عزیزترین سرمایه های کشورمان گرامی ترین انقلابیون قدیم مان یا در حصر خانگی اند یا در زندان زندان بانند یا توسط کسانی که هیچ فرقی از نظر فکری و عملی با رژیم پیش از انقلاب ندارند مورد انواع تهمت ها و افتراها هستند. باید خشت اول را محکم بنهیم. خشت اول چون نهد معمار کج تا ثریا می رود دیورا کج! آنچه امروز در ایران می بینیم از بی اخلاقی سیاسی گرفته تا منفعت گرایی از هم گسیختن هنجارهای اخلاقی و سیاسی و باب شدن دروغ ، تقلب و ریا بی شک در قدمهای اشتباهی است که ما در گذشته برداشته ایم. امروز ملت مصر و ما ایرانی ها باید هشیار باشیم. اگر چه منطق تاریخی ما در تمام منظقه به سمت نظام های دمکراتیک است که مبنی واقعا رای مردم باشد اما باید بدانیم که باید برای رسیدن به این ایده ال هزینه بدهیم. ما به خیابانها خواهیم آمد اما آگاهانه خواهیم آمد و چون آگاهانه آمده ایم هیچ گاه نخواهیم هراسید

 6. یه سبز مثل بقیه گفت:

  به نظر میاد دیدگاه “همراه سبز” درست باشه “” با ما شروع شد و با ما هم پایان می یابد انشاالله !””
  یه نکته:روز خشم تصنوعی درست نشده و نمیشه.باید اون اتفاق در بستر زمان و طبیعی اتفاق بیفته تا تاثیر واقعی خودشو نشون بده.
  جالبه که حاکمیت باید خیلی دست به عصا قدم برداره .ولی همیشه یه جا اشتباه میکنه و بعد…………