سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
 • صفحه اصلی
 • » حمایت اخوان‌المسلمین و دیگر احزاب اپوزیسیون مصر از البرادعی برای مذاکره با حکومت...

حمایت اخوان‌المسلمین و دیگر احزاب اپوزیسیون مصر از البرادعی برای مذاکره با حکومت

چکیده :در حالی که ارتش مصر در ساعات اخیر حضور پررنگ‌تری در خیابان‌ها دارد و گزارش شده که میدان تحریر، مرکز اصلی تجمعات قاهره، هواپیماها دیوار صوتی را شکسته اند و هلیکوپترهای پلیس نیز در حال پرواز در ارتفاع پایین هستند، عصام العريان، سخنگوي اخوان المسلمين به شبكه خبري الجزيره گفت: گروه‌هاي ملي مصر براي تشكيل هياتي به رياست محمد البرادعي، رييس جمعيت ملي براي تغيير جهت مذاكره با دولت درخصوص مرحله انتقالي توافق...


در حالی که ارتش مصر در ساعات اخیر حضور پررنگ‌تری در خیابان‌ها دارد و گزارش شده که میدان تحریر، مرکز اصلی تجمعات قاهره، هواپیماها دیوار صوتی را شکسته اند و هلیکوپترهای پلیس نیز در حال پرواز در ارتفاع پایین هستند، عصام العريان، سخنگوي اخوان المسلمين به شبكه خبري الجزيره گفت: گروه‌هاي ملي مصر براي تشكيل هياتي به رياست محمد البرادعي، رييس جمعيت ملي براي تغيير جهت مذاكره با دولت درخصوص مرحله انتقالي توافق كرده‌اند.

در این حال محمد بديع، دبير كل اخوان المسلمين مصر در گفت وگو با شبكه الجزيره اظهار داشت: مسئوليت هرآنچه كه در مصر اتفاق مي افتد برعهده حسني مبارك، رئيس جمهور مصر است. بديع افزود: آمار كشته شدگان تظاهرات اخير چند برابر آن آماري است كه اعلام شده است.

آمار تلفات تظاهرات مصر از جمعه تا کنون به بيش از يك‌صد تن می‌رسد و تعداد زخمي‌ها بيش از دو هزار نفر گزارش شده است.

دبير كل اخوان المسلمين مصر اظهار داشت:‌ ما با همه گروه‌هاي مصري مسائل اين كشور را مورد بررسي قرار داديم و با اين گروه‌ها جلسات مشتركي داشتيم كه از جمله اين جلسات ديدار دو تن از اعضاي اخوان المسلمين با محمد البرادعي، رئيس جمعيت ملي براي تغيير بوده است. وي با تاكيد براينكه همه گروه‌هاي مصري بايد دست به دست هم بدهند، افزود:‌ بايد براي براورده كردن خواسته‌هاي مردم با هم متحد شويم.

امروز همچنین محمد البرادعی، رهبر یکی از احزاب سیاسی مصر نیز در میدان «التحریر» شهر قاهره به جمع تظاهرکنندگان مصری پیوست. وي كه چهار روز پیش به محض ورود به مصر از سوی مقامات امنیتی این کشور بازداشت خانگی شد، امروز ـيكشنبه‌ـ با ناديده گرفتن تصمیم رژیم به جمع معترضان در میدان التحریر پیوست.

شبكه العربيه نيز تصاويري از پيوستن علماي الازهر به جمع تظاهركنندگان نشان داد. مردم با استقبال از اين علما، شعارهاي آنها را تكرار كردند.

گزارشگر شبكه بي بي سي عربي در قاهره نيز گزارش داد كه در حال حاضر بيش از 50هزار تن در ميدان التحرير اين شهر تجمع كرده و شعار “نه مبارك ونه سليمان” سر مي‌دهند. همچنين صدها قاضي به جمع تظاهرات كنندگان پيوستند.

خبرگزاري «رويترز» گزارش داد كه دو هواپيماي بمب افكن و دو بالگرد جنگي ارتش مصر بر فراز تظاهركنندگان در ميدان التحرير در ارتفاع پايين به پرواز درآمدند. به نظر مي‌رسد هدف از پرواز اين هواپيماها و بالگردهاي جنگي وادار كردن تظاهركنندگان به بازگشت به خانه‌هاي‌شان است.

از سوي ديگر شبكه الجزيره اعلام كرد كه خبرهاي رسيده از خروج حبيب العادلي، وزير كشور دولت مستعفي مصر از ساختمان اين وزارتخانه در ميان تيراندازي شديد حكايت دارد.

این در حالی است که ساعتی پیش شبکه الحره امریکا در خبر فوری اعلام کرده بود: حبیب العادلی، وزیر کشور مصر بازداشت شده است. این شبکه همچنین خبر از بازداشت احمد عز، رئیس سابق حزب ملی دموکراتیک مصر، حزب حاکم داد. این در حالی است که پیش از این گفته شده بود العادلی و احمد عز هر دو از کشور گریخته و اولی به لندن و دومی به قبرس رفته است. احمد عز برای فرار از کشور از فرودگاه غردقه به جای فرودگاه قاهره استفاده کرده بود. احمد عز روز گذشته از ریاست حزب ملی دموکراتیک مصر استعفا داده بود.

الجزیره همچنين گزارش داد كه روزنامه نگاران و نويسندگان روزنامه الاهرام طي بيانيه‌اي خواستار استعفا يا بركناري حسني مبارك شده‌اند.

از سوي ديگر گزارشگر شبكه العربيه گزارش داد كه نزديك به شش هزار تن از زندان ابو زعبل فرار كرده‌اند. شبكه خبري مصر نيز از دستگيري 3113 تن از زندانيان فراري و گروه‌هاي تبهكار خبر داد. همچنين خبرگزاري فرانسه تعداد جنازه‌هاي پراكنده شده در نزديكي اين زندان را 14 تن اعلام كرد.

العربيه نیز از انتصاب استاندارهاي جديد براي استان‌هاي شمال سينا و الوادي الجديد خبر داد. اين شبكه همچنين به نقل از بانك مركزي مصر اعلام كرد كه بانك‌هاي اين كشور نيز فردا (دوشنبه) تعطيل خواهد بود.

العربيه در خبري ديگر گزارش داد كه در حال حاضر عمر سليمان، معاون رئيس جمهور مصر و رئيس سازمان اطلاعات اين كشور با حسين طنطاوي، وزير دفاع و حبيب العادلي، وزير كشور تشكيل جلسه داده و نقشه كنترل امنيت را با آنها مورد بررسي قرار مي‌دهد.


6 پاسخ به “حمایت اخوان‌المسلمین و دیگر احزاب اپوزیسیون مصر از البرادعی برای مذاکره با حکومت”

 1. ناشناس گفت:

  مصر هم اگر مانند لبنان شود باید گفت وای چون فشار به مردم بیشتر میشود اخوان المسلمین مال این حکومت ایران است

 2. ناشناس گفت:

  اخوان المسلمين مصر برادر تني انجمن حجتيه ميباشد

 3. موسوی دوست دارم گفت:

  سلام
  صفحه ی فیس بوک سایت کلمه مدتهاست که خبرها رو درج نمی کنه!!
  بیاینه موسوی رو به عربی هم ترجمه کنید

 4. SAHAND گفت:

  DOLATE KUDETA ESTEFA ESTEFA
  DOLATE MOSTABED; MOSTAKBER; MOTEGHALLEB ESTEFA ESTEFA

 5. نصر گفت:

  مير حسين جان حرکتی انقلابی کن، تا خون دوباره در رگ های جنبش به جريان آيد. درست است که حرکت نهايی را ملت ميکنند اما جرقه اوليه بايد از شما باشد.

  من فکر نميکنم ديگر هيچ انسان خيرخواه و عاقلی در اين شک داشته باشد که اين نظام اصلاح شدنی است. با يک جمله بدون سلام و تعارف ديکتاتور بايد برود شفاف و روشن خواست مردم را بيان کنيد و آنها را دعوت به حضور در خيابان کنيد و خود نيز به ما ملحق شويد.

  نباشد که فردا شرمنده فرزندانمان باشيم.

 6. عبید سن خوزانی گفت:

  آهای اهالی محترم باشتین مصر، اگر شما عقل درست و حسابی داشته باشید و اشتباهات ما ایرانیان را مرتکب نشوید، با تعویض البرادعی و مبارک رضایت داده خوشحال باشید. رفرم بسیار بهتر از انقلابی است که همه چیز را از ریشه بزند و از ابتدا آغاز کند. علت عقب افتادگی ما ایرانیان همین بوده است. همواره تصور کرده ایم که باید همه چیز را ازبین برده و از پایه بسازیم و به همین علت این اندازه عقب افتاده ایم. امیدوارم شما اشتباهات ما را نکنید.