سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
 • صفحه اصلی
 • » نماینده یزد: در زمان سقوط هواپیما، 80-70 نفر از مسافران زنده بوده‌اند که فقط 27 تن در ن...

نماینده یزد: در زمان سقوط هواپیما، 80-70 نفر از مسافران زنده بوده‌اند که فقط 27 تن در نهایت زنده مانده‌اند

چکیده :نماینده یزد فاش کرد که در زمان سقوط هواپیما در هفته گذشته، در حضور وزیر راه و ترابری، 80-70 نفر از مسافران زنده بوده‌اند، اما در نهایت 27 نفر نجات پیدا کرده و فعلاً زنده مانده‌اند....


نماینده یزد فاش کرد که در زمان سقوط هواپیما در هفته گذشته، در حضور وزیر راه و ترابری، 80-70 نفر از مسافران زنده بوده‌اند، اما در نهایت 27 نفر نجات پیدا کرده و فعلاً زنده مانده‌اند.

به گزارش تابناک، علی اکبر اولیاء گفت: در ارتباط با سانحه هوایی تلخ هفته گذشته، اوایل این هفته کمیسیون عمران از وزیر راه و معاونان ایشان برای توضیح دعوت کرد تا به مجلس بیایند و توضیح بدهند که طبق معمول توضیحات ایشان مبهم و نارسا بود.

وی اظهار داشت: وزیر راه و ترابری گفت که برای تعیین علت حادثه، باید جعبه سیاه هواپیما پیدا شود. گزارش مدیر عامل هما نیز به این شرح بود که هواپیما از نظر فنی در وضعیت خوبی بوده و مشکلی نداشته است. هوا هم هرچند قبلش خوب نبوده و دید کافی وجود نداشته، اما در زمان فرود هواپیما مشکلی از این نظر هم وجود نداشته است.

نمایده مردم یزد و صدوق در مجلس شورای اسلامی خاطر نشان کرد: این طور که گزارش داده‌اند، حتی صدای مکالمات خلبان و برج مراقبت پخش شده است. گویا خلبان بعد از دو ساعت تأخیر در فرودگاه تهران برای بهتر شدن وضعیت هوا، در نهایت پرواز می‌کند و در خاتمه، برای فرود آماده می‌شود، اما در آخرین لحظه‌ای که می‌خواسته روی باند بنشیند، به برج مراقبت اعلام می‌کند که من فرود نمی‌آیم و به حرکتش ادامه می‌دهد. این طور که کارشناسان گفته‌اند، این اتفاق خیلی غیرمعمول نیست و 3 تا 4 درصد پروازها در شرایط عادی هم به دلیل نامناسب بودن شرایط فرود به این وضعیت ختم می‌شوند که خلبان دوباره بلند شده و دور می‌زند.

این عضو کمیسیون عمران مجلس در ادامه افزود: با این حال، برج مراقبت از خلبان می‌پرسد که چکار می‌کنی و خلبان می‌گوید که بلند می‌شوم. البته قبل از آن، با هماهنگی‌های برج مراقبت، شرایط برای فرود فراهم شده بوده است. بعد از مدتی خلبان در پاسخ به سؤال برج مراقبت که چه قصدی دارد، می‌گوید که من به تهران برمی‌گردم. هنوز علت این تصمیم مشخص نیست که چرا خلبان از فرود آمدن منصرف می‌شود و قصد می‌کند به تهران بازگردد. اما به هر حال بعد از چند دقیقه، هواپیما از صحنه رادار فرودگاه خارج می‌شود که معلوم می‌شود سقوط کرده است. لازم به ذکر است که این فرودگاه به دستگاه‌ای‌ال‌اس که مجهزترین سیستم ناوبری است، مجهز بوده و برای فرود مشکلی نداشته است.

اولیاء از واقعیتی دیگر خبر داد که بر اساس آن در زمان سقوط هواپیما و در حضور خود آقای وزیر راه و ترابری، 80-70 نفر از مسافران زنده بوده‌اند، اما در نهایت 27 نفر نجات پیدا کرده و فعلاً زنده مانده‌اند. به همین جهت، نحوه ارائه خدمات درمانی و اورژانسی هم مورد سؤال قرار دارد.

این نمایده اصلاح طلب مجلس در ادامه خاطر نشان کرد: برخی دوستان ایراداتی در این زمینه با توجه به تحریم‌ها، بی‌ثباتی در مجموعه مدیریتی و… مطرح کرده‌اند. اما به نظرم اشکالات عمده‌تری مطرح است و اگر قرار باشد استانداردهای تیم پرواز و استانداردهای فنی را بالا ببریم، تعداد سوانح ما نباید به این حد باشد. درست است که ما در تحریم هستیم، اما اگر مدیریت درستی داشته باشیم و همه عوامل را کنترل کنیم، ولو با کاهش تعداد پروازها، باید به شرایط ایمنی کامل در پروازها برسیم. در اطراف ما، کشورهایی هستند که در طول عمر چند دهه‌ای خود، تعداد سوانح هوایی خود را به صفر رسانده‌اند و اگرچه باید بخشی از محدودیت‌های ناشی از تحریم‌ها را بپذیریم، اما این اتفاقات نباید در این حد رخ بدهد.

اولیاء در ادامه خطاب به کارشناسان گفت: برخی از دوستان می‌گفتند اگر بخش خصوصی را در زمینه حمل و نقل هوایی حمایت کرده بودیم، امروز می‌توانستیم شرایط بهتری داشته باشیم. اما در مجموع، ابهامات همچنان موجود است و قرار شد سه‌شنبه هم جناب وزیر به جلسه کمیسیون بیایند و توضیحاتی ادا کنند. البته علل اصلی واقعه هنوز مبهم است و سؤالات بسیاری باقی مانده که برای پاسخ گفتن به آنها، باید منتظر بازخوانی جعبه سیاه باشیم؛ زیرا جعبه سیاه پیدا شده، اما ظاهراً باید خارج از کشور شود.

این نماینده مجلس هشتم در ادامه اظهار داشت: نظارت مجلس بر این قبیل وقایع، می‌تواند از طریق اقداماتی چون همین دعوت از وزیر برای ارائه توضیحات یا طرح سؤال به طور جدی‌تر و گزارش‌های تحقیق و تفحص گونه از مراجع ذی‌صلاح مستقل اعمال شود. البته باید توجه داشته باشیم که حمل و نقل هوایی که متأسفانه هر سال با یکی دو سانحه به موضوع بحث رسانه‌ها تبدیل می‌شود، تلفاتی به مراتب کمتر از حمل و نقل جاده‌ای دارد که سالانه هزاران کشته می‌گیرد و کسی هم به آن توجه چندانی ندارد.

اولیاء با اشاره به برنامه پنجم توسعه گفت: با این حال، در برنامه پنجم دولت مکلف شده سالانه 10 درصد از میزان خسارات جاده‌ای بکاهد و در پایان برنامه میزان آن به نصف برسد. البته این یک موضوع فرابخشی است که به همکاری همه دستگاه‌های مرتبط نیاز دارد. به هر حال، امیدواریم تمهیداتی از سوی همه مسئولان اندیشیده شود تا دیگر شاهد چنین حوادث تلخی نباشیم.


8 پاسخ به “نماینده یزد: در زمان سقوط هواپیما، 80-70 نفر از مسافران زنده بوده‌اند که فقط 27 تن در نهایت زنده مانده‌اند”

 1. مهماندار ایران ایر گفت:

  آقای نماینده محترم …، حمل نقل جاده ای اگر تلفات بیشتری می گیرد اولا به دلیل حجم بالای تردد و ثانیا به دلیل خطای خود رانندگان است . اما مردم بی گناه توی هواپیما ی فرسوده جان خودشان را از دست می دهند یعنی 100 در صد تقصیر حکومت است. پس بجای… فکری به حال این اوضاع کنید

 2. ناشناس گفت:

  هم نماینده؛ هم میهماندار، هم وزیر وزرا و وکلا
  سلام به همه تون
  هواپیمایی که حتی باد چرخ‏هایش با یکدیگر میزان نیست!
  خودرویی که وقتی از کارخانه گرفتی و بردی زیر بارون، توش باید چتر بگیری دستت و صدای داخلش از صدای خارج بیشتر باشه و خط ترمزش هم و … هزاران نقص فنی، مقصر تحریم نیست. مقصر پول‏پرستی و بی‏مبالاتی و لاابالی‏گری نهادینه شده است.

 3. ناشناس گفت:

  خدایا ! خدایا ! خدایا !
  تا کی بگوییم خدایا و تو همچنان صبر کنی ؟! ای خدای بزرگ ! دیگر به فریاد شیعیان علی در این کشور برس ! آمین !

 4. ناشناس گفت:

  خوب دیگه بااین هواپیماهای قراضه بازم خدارو شکر 27 نفر زنده موندن احمدی نژاد سوار چه هواپیمایی می شه مردم بدخت ما هم ببیین سوار چی می شن؟؟؟؟

 5. محمد گفت:

  میر حسین عزیز نمی دانم این نظر را می خوانی یا نه دوست دارم بدانی با تو در اصول موافقم اولین بار تو را از نزدیک در ختم شهید محمد منافی که از دوستانم بود و پسر وزیر بهداریت با کت شلواری سبز دیدم و هیچ گاه باور نمی کردم روزی به جنبشی بپیوندم که همرنگ لباست بخواهد بود و بعدها شد مرامت ،برادر بزرگوار مردم چه خوب چه بد رهبر می خواهند و حرکت اعتراضی هم همیشه ساقط کردن نیست اصلاحات از همین خیزش ها و فراخوان ها و رهبری اعتراضات آغاز می شود و امید است حضرتعالی مردم را به حضور پررنگ در صحنه های اجتماعی دعوت کنید از جمله این حرکت های اصلاحی دعوت مردم به تحریم انجام مسافرت های هوایی برای حفظ جان خودشان است اگر این حرکت از سوی بزرگان جنبش بطور رسمی صورت گیرد حاکمیت مجبور است فکری برای حفظ جان مردم بکند تحریم پرواز ها نقطه آغاز تحمیل خواسته ها از طریق مسالمت آمیز و آغاز روش های اصلاحی است . تا چه قبول افتد و چه در نظر آید.

 6. ناشناس گفت:

  بنام خدا.چگونه است ۶سال است این احمدی نژادبصورت هفتگی پروازداردولی کوچکترین مشکلی پیش نمی آیدولی این مردم بیچاره هرچندوقت یکباربایدعزادارشوندوکسی که … است حاضرنیست یک پیام تسلیت خشک وخالی به بازماندگان بدهد!

 7. ناشناس گفت:

  آفرین به اقای اولیا بازهم یزدی ها…

 8. ناشناس گفت:

  خوب به خاطر اینکه احمدی نژاد از هواپیمایی استفاده می کنه که تازه 6-7ساله خریداری شده ولی مردم از هواپیمایی استفاده می کنن که 35 ساله استفاده می شه فرق این دو چیه فرق این هست که هواپیما احمدی نژاد هواپیمای جدید وتازه اما هواپیمای که مردم سوار می شن بعد از 15 سال کار در کشور های دیگه دسته دوم وارد ایران می شه چرا تلوزیون اعلام کرده بد از 20 روز که کشته شده ها کفن پوساندن امروز 11هم معذرت خواستن