سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
 • صفحه اصلی
 • » معترضان، روز خشم الجزایر را هم مشخص کردند: 12 فوریه، 23 بهمن...

معترضان، روز خشم الجزایر را هم مشخص کردند: 12 فوریه، 23 بهمن

چکیده :هزاران تن از مردم الجزاير با برپايي تظاهراتي تغييرات سياسي ريشه‌اي در اين كشور را خواستار شدند. همچنین برخی گروههای معترض به تظاهرات گسترده ای با هدف درخواست سقوط نظام حاكم بر اين كشور دعوت کرده اند. زمان این تظاهرات، روز 12 فوريه (23 بهمن) شده...


هزاران تن از مردم الجزاير با برپايي تظاهراتي تغييرات سياسي ريشه‌اي در اين كشور را خواستار شدند. همچنین برخی گروههای معترض به تظاهرات گسترده ای با هدف درخواست سقوط نظام حاكم بر اين كشور دعوت کرده اند. زمان این تظاهرات، روز 12 فوريه (23 بهمن) شده است.

به گزارش ايسنا، هزاران تن از ساكنان شرق الجزاير در شهر بجايه در 250 كيلومتري شهر الجزاير بنا به درخواست حزب جمعيت براي فرهنگ و دموكراسي، از احزاب مخالف اين كشور تظاهرات كرده و انجام تغييرات سياسي ريشه‌اي در اين كشور را خواستار شدند.

در اين تظاهرات دانشجويان دانشگاه‌ها و دانش آموزان حضور داشتند كه با سر دادن شعارهايي ضد دولت عبدالعزيز بوتفليقه، رئيس جمهور اين كشور كناره‌گيري وي از قدرت را خواستار شدند.

تظاهركنندگان الجزايري هم چنين با تاكيد بر ضرورت تغييرات ريشه‌اي در نظام اين كشور برقراري يك نظام دموكراتيك را خواستار شدند.

يك هفته پيش نيز طرفداران حزب جمعيت براي فرهنگ و دموكراسي تظاهراتي را در الجزيره برگزار كرده و انجام اصلاحات سياسي و پايان دادن به وضعيت فوق‌العاده در اين كشور را خواستار شدند كه اين تظاهرات با برخورد نيروهاي پليس و درگيري آنها با تظاهر كنندگان روبرو شد كه دهها زخمي بر جاي گذاشت.

پيش از اين نيز تعدادي از شهرهاي الجزاير در اعتراض به افزايش قيمت‌ها شاهد تظاهرات‌هايي مشابه بود كه همزمان با اعتراض‌هاي مردمي در تونس روي داد و دولت اين كشور را وادار به كاهش قيمت‌ها كرد.

اين در حالي است كه جمعيت متشكل از سازمان‌هاي جامعه مدني و مخالفان سياسي الجزاير از جمله حزب جمعيت براي فرهنگ و دموكراسي كه 21 ژانويه تاسيس شده است برگزاري تظاهرات گسترده در روز 12 فوريه (23 بهمن) را جهت مطرح كردن درخواست سقوط نظام حاكم اين كشور خواستار شده است.

رئيس انجمن حقوق بشر الجزاير به خبرگزاري فرانسه گفت: قرار بود اين تظاهرات نهم فوريه در سالروز اعمال وضعيت فوق‌العاده برگزار شود اما به روز 12 تغيير يافت زيرا اين روز يك روز تعطيل است و كارگران و دانشجويان نيز مي‌توانند در اين اقدام اعتراض آميز شركت كنند.

وي هم چنين از تشكيل يك كميته براي فراهم كردن مقدمات برگزاري اين تظاهرات خبر داد.

از سوي ديگر، براي جلوگيري از اعتراضات مردمي، «احمد اويحيي»، نخست‌وزير الجزاير به پليس اين كشور دستور داد تا اجراي برخي قوانين راهنمايي و رانندگي نظير ضبط گواهينامه را كاهش دهند تا ميان نيروهاي امنيتي و شهروندان اصطكاكي به‌وجود نيايد. .


3 پاسخ به “معترضان، روز خشم الجزایر را هم مشخص کردند: 12 فوریه، 23 بهمن”

 1. هادی گفت:

  موسوی عزيز روز خشم ملت مظلوم ايران را نيز اعلام کن. بگذاريد دوباره سبز شويم، دوباره به خيابان بياييم و اينبار بمانيم تا پيروزی.

 2. بنده خدا گفت:

  بنام خدا
  سلام بر ملت ايران
  گمونم اگه فكري نكنيم ، ستاد كودتا خودش يه روز رو به اسم روز خشم تعيين ميكنه و با بصيرت ابداعي خودش يه تئاتر تظاهرات مثل 9دي رو اجرا ميكنه و روز خشم رو مصادره ميكنه
  نميگم همينجوري با چشم بسته بريزيم خيابون و . . .
  اما پيشنهاد ميكنم از ظرفيت 22 بهمن استفاده كنيم و صداي خفته ملت رو به سر … بكوبيم .

 3. ناشناس گفت:

  پيشنهاد ميکنم در داخل ايران يک روز را روز همبستگي با مردم مصر و تونس اعلام کرده و راهپيمايي کنيم