سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » فرار هزاران نفر از یک زندان در قاهره / دعوت از البرادعی برای تشکیل دولت موقت...

فرار هزاران نفر از یک زندان در قاهره / دعوت از البرادعی برای تشکیل دولت موقت

چکیده :معترضان مصري در ششمين روز اعتراض‌ها عليه حكومت «حسني مبارك»، رئيس‌جمهوري مصر از «محمد البرادعي»، رهبر مخالفان اين كشور خواستند تا با تشكيل «دولت موقت نجات ملي» اين كشور را از وضعيت كنوني خارج كند. / پايگاه خبري «العربيه» گزارش داد كه هزاران زنداني پس از شورش در يك زندان در شمال قاهره فرار...


معترضان مصري در ششمين روز اعتراض‌ها عليه حكومت «حسني مبارك»، رئيس‌جمهوري مصر از «محمد البرادعي»، رهبر مخالفان اين كشور خواستند تا با تشكيل «دولت موقت نجات ملي» اين كشور را از وضعيت كنوني خارج كند.

بنا بر گزارش‌هاي منتشر شده از سوی منابع عربی، جمعيت «ملي براي تغيير» به رهبري البرادعي، گروه شش آوريل و گروه «خالد سعيد»، طي بيانيه‌اي به البرادعي اختيار تشكيل «دولت موقت نجات ملي» را دادند.

خبرگزاري «رويترز»، نوشت كه بيش از هزار تظاهركننده مصري امروز ـ‌يكشنبه‌ـ در مركز قاهره دست به تظاهرات زده و خواستار كناره‌گيري حسني مبارك، ديكتاتور اين كشور شدند.

طبق آخرين گزارش‌هاي منتشر شده، لحظه به لحظه بر تعداد تظاهركنندگان افزوده مي‌شود و تظاهركنندگان شعارهايي عليه مبارك و «عمر سليمان»، معاون اول رئيس‌جمهوري، سردادند. تظاهركنندگان همچنين شعار مي‌دادند «مبارك مبارك هواپيما در انتظارت است».

از سوی دیگر، به گزارش مهر روز گذشته 19 فروند هواپیمای خصوصی که حامل خانواده برخی از تجار و بازرگانان مصری بوده است قاهره را به مقصد دبی ترک کرد.

منابع خبری در فرودگاه قاهره از وجود “حسین سالم” بازرگان مصری نزدیک به مبارک و “نجیب ساورس” از تجار مطرح مصری در بین این افراد خبر می دهند.

همچنين پايگاه خبري «العربيه» گزارش داد كه هزاران زنداني پس از شورش در يك زندان در شمال قاهره فرار كردند.

خبرگزاری “معا” از بیت لحم نیز گزارش داد: تعدادی از زندانیان فلسطینی به دنبال ناآرامی های اخیر مصر توانسته اند از زندانهای این کشور فرار کنند و در حال بازگشت به نوار غزه هستند.

این منابع از رسیدن 8 تن از زندانیان فراری به منطقه العریش مصر(واقع در مرز نوار غزه) خبر دادند.

همچنین گفته می شود محمد رمضان الشاعر سلطان تونل های فلسطینی- کسی که به او لقب موش داده اند- توانسته از زندان العریش مصر فرار کند و شب گذشته خود را به نوار غزه برساند.

در ادامه واكنش‌ها به حوادث مصر، «بان كي مون»، دبيركل سازمان ملل متحد خواستار توقف خشونت و خويشتنداري در مصر شد.

تظاهرات در مصر نگراني شديد اسرائيلي‌ها را كه 30 سال پيش با مصر توافق‌نامه صلح امضا كرده‌اند را برانگيخته است.

در تحولي ديگر، سفارت آمريكا در قاهره از شهروندان اين كشور خواست هر چه سريع‌تر خاك مصر را ترك كنند. تركيه نيز دو هواپيما به مصر اعزام كرد تا شهروندانش را از اين كشور خارج كند.

به گزارش ايلنا، نیروهای ارتش از صبح امروز در خیابان‌های مناطقی از قاهره مستقر شدند. اين در حالي است كه بیشتر شهرهای بزرگ مصر دیشب شاهد غارتگری و اقدامات خشونت‌آمیز همچون حمله به بیمارستان‌ها و زندان‌ها بودند، با این وجود نیروهای امنیتی تنها در قاهره مستقر شدند.

مبارک دیروز دو تن از اعضای کابینه خود را برکنار کرد، اما هنوز معلوم نیست که این اقدام تاثیری در تظاهرات خیابانی خواهد داشت یا خیر و آیا مصریان همچنان به قیام‌های خود با درخواست اصلاحات جدی اقتصادی و سیاسی ادامه خواهند داد.

آمار تلفات تظاهرات مصر از جمعه تا کنون، دست‌کم 102 تن می‌رسد و تعداد زخمي‌ها بيش از دو هزار تن گزارش شده است.

شبکه تلویزیونی «العربیه» گزارش داد كه نیروهای ارتش مصر تامین امنیت ساختمان وزارت کشور در قاهره را برعهده گرفتند.

به گزارش فارس شبكه العربيه اعلام كرد كه ارتش مصر بيش از 450 نفر را در نقاط مختلف از جمله 60 نفر را در سوئز دستگير كرده است.

همچنين بنا بر اعلام اين شبكه 257 نفر را در نقاط مختلف مصر از جمله اسماعيليه و اسكندريه دستگير كرده است.

اين شبكه با اشاره به هرج و مرج در اسماعيليه مصر اعلام كرد كه تعداد زيادي از خودروهاي دولتي به سرقت رفته است و مردم سوار بر آمبولانس‌ها در خيابان‌هاي شهر حضور دارند.


2 پاسخ به “فرار هزاران نفر از یک زندان در قاهره / دعوت از البرادعی برای تشکیل دولت موقت”

  1. حسین گفت:

    اقای محمود خان بن علی خان مبارک :فرصت به سرعت در حال گذشتن است ،معمولا قبل از سیل ،سیلبند میسازند امیواریم که این فرصت از دست نرود چون نمیخواهیم ودوست نداریم که شما هم تا پایان عمر ارزوی دیدن ایران را داشته باشید…

  2. ايمان گفت:

    يعنی ميشه ما هم روزی به همين نزديکی شاهد چنين اتفاقاتی در ايران ظلم کشيده باشيم؟ روزی که موسوی دولت موقت تشکيل دهد و همه جشن آزادی بگيريم؟ روزی که ديگر اثری از ديکتاتور و ظلم و جنايات نباشد؟ روزی که زندانيان سياسی مان به آغوش خانواده برگردند؟ روزی که سپاه و بسيج روی مردم بی دفاع اسلحه نکشد؟