سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
 • صفحه اصلی
 • » حسین علایی: شورش مردم علیه اختناق در مصر، قابل پیش‌بینی بود...

حسین علایی: شورش مردم علیه اختناق در مصر، قابل پیش‌بینی بود

چکیده :اين پيش‌بيني وجود داشت كه اگر اين شرايط و اختناق سياسي در اين كشورها ادامه يابد، مردم دست به شورش زده و فضاي كشور را تغيير خواهند داد. / امكان وجود رهبري در اين كشورها فراهم نيست چرا كه در كشورهايي مانند مصر و تونس حكومت همه‌ مخالفان را قلع و قمع كرده و افراد نمي‌توانستند بعنوان رهبر وجود داشته باشند و يا احزابي هم وجود ندارد كه بتواند اين حركت مردمي را كنترل...


يك كارشناس مسائل استراتژيك بروز تحولات در كشورهاي عربي را به دليل اداره حكومت به صورت غير دمكراتيك و توسعه فقر و بيكاري قابل پيش‌بيني دانست و گفت : در‌صورت تغيير حكومت در مصر، روابط ايران با اين كشور دستخوش تغييرات خواهدشد.

حسين علايي فرمانده پیشین سپاه ، در گفتگو با ايلنا، درخصوص محرك موج اعتراضاتي كه كشورهاي عربي را فرا گرفته است اظهاركرد: كشورهاي عربي جزو كشورهايي هستند كه اكثر آنها يا حكومت‌هاي پادشاهي يا جمهوري‌هايي هستند كه روساي آن مادام‌العمر حكومت مي‌كنند و مردم هيچ نقشي در انتخاب حاكمان و مسئولان كشور ندارند و يك نظام سلطاني حاكم و پابرجا است.

اين كارشناس مسائل بين‌الملل كشورهاي عربي را به 2 دسته كشورهاي داراي نفت و ثروت و كشورهاي بي‌بهره از منابع طبيعي و فقير تقسيم كرد و گفت: وجه مشترك حكومت‌هاي عرب در وابسته بودن آنها و اداره غير دموكراتيك امور داخلي است.

وي خاطرنشان كرد: از سالهاي گذشته اين بحث مطرح بوده كه چنين دولت‌هاي متمركز و غير مردمي ،روزي باعث انفجار مردم آن كشورها خواهند شد. اين كشورها با تكيه بر دستگاه‌هاي امنيتي و پليس به مردم حكومت مي‌كنند و با شرايط خفقاني كه در فضاي جامعه به وجود مي‌آورند تنها افرادي كه در حكومت هستند،از آزادي برخوردارند.

علايي ادامه داد: در اين كشورها احزابي سياسي يا وجود ندارد و يا در صورتي كه وجود داشته باشند تنها نامي دارند و هيچ نقشي در اداره امور كشور ندارند. اكثر كشورها مانند مصر و عربستان نيز وابسته به آمريكا بوده و كمك‌هاي مالي بسياري از اين كشور دريافت مي‌كنند. به طور مثال در ميان كشورهاي منطقه بيشترين كمك را مصر به اسرائيلي‌ها عليه فلسطيني‌ها انجام مي‌دهدو در قبال سياست‌هاي حمايتي از اسرائيل، سالانه حدود 1 الي 2 ميليارد دلار از آمريكا كمك مالي دريافت مي‌كند.

وي افزود: اين پيش‌بيني وجود داشت كه اگر اين شرايط و اختناق سياسي در اين كشورها ادامه يابد، مردم دست به شورش زده و فضاي كشور را تغيير خواهند داد. از سوي ديگر توسعه فقر و فلاكت و بيكاري در كشور عربي شرايطي را فراهم كرد كه در ابتدا در تونس يك حركت جمعي به خاطر خودسوزي يك دست‌فروش منجر به فرار بن‌علي از تونس شد و همچنان تظاهرات در اين كشور ادامه دارد.

علايي اظهاركرد:اين اعتراضات نسبت به حكومت‌هاي عربي كه از تونس آغاز شده در يمن و اردن ادامه يافت و در مصر از شدت بيشتري برخوردار است و اين احتمال وجود دارد تا سقوط حسني مبارك ادامه داشته باشد.

اين كارشناس مسائل بين‌الملل افزايش فقر و فلاكت و بيكاري، وابسته بودن حكومت‌ها به دولت‌هاي خارجي عدم شرايط مناسب براي فعاليت سياسي را از سرمنشاهاي اين تحولات عنوان كرد و افزود: همچنين روش اداره حكومت و برخورد با مردم در اين كشورها،روش استبدادي بود و اختناق سياسي و زنداني كردن همه مخالفان نيز در بروز اين اعتراضات نقش مهمي داشته است.

وي در پاسخ به اين پرسش كه با توجه به انحلال دولت از سوي حسني مبارك و وعده اصلاحات سياسي، اقتصادي در مصر، آيا اين اقدامات مي‌تواند مردم را راضي كند؛ گفت: دولت حسني مبارك اقدامي عليه مردم مصر انجام داد؛ مردم به دنبال كناره‌گيري حسني مبارك هستند اما وي براي تداوم حكومت خود، دولت را منحل و سليمان را كه رئيس دستگاه اطلاعاتي‌اش بود بعنوان معاون مطرح كرد حال آنكه اين شخص بيشترين ارتباط را با اسرائيل داشته و بيم آن مي‌رود كه انتخاب وي به سمت معاونت به خاطر سركوب اعتراضات باشد.

علائي در پاسخ به اين پرسش كه آيا فقدان رهبر در اعتراضات مردم، در به نتيجه رسيدن اعتراضات مردم مصر ايجاد مشكل نخواهد كرد ، گفت: امكان وجود رهبري در اين كشورها فراهم نيست چرا كه در كشورهايي مانند مصر و تونس حكومت همه‌ مخالفان را قلع و قمع كرده و افراد نمي‌توانستند بعنوان رهبر وجود داشته باشند و يا احزابي هم وجود ندارد كه بتواند اين حركت مردمي را كنترل كند.

وي افزود: حركت اعتراضي از دل مردم جوشيده و به حركت درآمده و اين احتمال وجود دارد كه خود اين جريان يك رهبر از داخل خود انتخاب كند اما خواست اصلي مردم و معترضان برچيده شدن نظام فعلي حاكم است.

اين كارشناس مسائل بين‌الملل تاكيد كرد: مردم تونس به رفتن بن‌علي راضي نشده و به دنبال اين هستند كه سيستم بن‌علي فرو پاشد. مردم مصر هم به دنبال فروپاشي دولت نيستند بلكه مي‌خواهند حسني مبارك و ساختاري كه ايجاد كرده كاملاً برچيده شود.

علائي در پاسخ به پرسش ديگري مبني بر اينكه در صورت بر روي كار آمدن البرادعي يا فردي از گروه اخوان‌المسلمين چه تاثيري بر رابطه ايران و مصر خواهد داشت گفت: قطعاً هر فردي كه در مصر بر سركار آيد روابط ايران و آن كشور را دچار تحول كرده و روابط بهتري ميان اين 2 كشور برقرار خواهد شد.

وي البرادعي را فردي غرب‌گرا دانست و گفت: در صورتي كه البرادعي بر سر كار آمد وي فردي غرب‌گرا و گزينه مطلوب آمريكا خواهد بود. چرا كه از فروپاشي بسيار وسيع در نظام مصر، جلوگيري خواهد كرد.

اين كارشناس مسائل بين‌الملل از سوي ديگر روي كار آمدن اخوان‌المسلمين در مصر را موجب تغييرات وسيع در ارتباط اين كشور با آمريكا و رژيم صهيونيستي عنوان كرد و افزود: اگر فردي از اخوان‌المسلمين اداره حكومت مصر را برعهده بگيرد قطعاً روابط خود را با كشورهاي اسلامي توسعه خواهد داد.

علائي گفت: در شرايط فعلي به نظر نمي‌رسد كه البرادعي و اخوان‌المسلمين بتوانند تمام قدرت را در دست بگيرند و بايد منتظر بود تا شاهد بروز و ظهور جريان‌هاي جديدي در مصر باشيم.


4 پاسخ به “حسین علایی: شورش مردم علیه اختناق در مصر، قابل پیش‌بینی بود”

 1. علی گفت:

  آخر و عاقبت انقلاب در ایران باعث شده مردم کشورهای خاورمیانه عاقلانه تر و مدنی تر برخورد کنند و نهایتآ هم دولتهای اعتلافی در این کشورها تشکیل خواهد شد.

 2. ناشناس گفت:

  با اين حساب ايشون در مورد ايندهء ايران هم پيش بيني هايي دارند و براي ان اماده مي شوند

 3. عبید سن خوزانی گفت:

  حسین جان در مورد مردم ایران چه آیا قابل پیش بینی نبود و نیست؟

 4. عبید سن خوزانی گفت:

  بالاخره احمدی نژاد حرفش منطقی است یا باهنر یا هیچکدام؟ از یکی از اقتصاد دانهای درست وحسابی مثلا همین آقای دکتر رئیس دانا که به خاطر بیان حقیقت او را زندانی کردند، حال با عرض پوزش بپرسند که آقا شما که این کاره هستید به ما که این کاره نیستیم و بر اثر میل و علاقه این و آن به این کار گماشته انتخاب شده هستیم بفرمایید بالاخره وضع اقتصادی جمهوری اسلامی با اجرای هدفمند کردن و قطع یارانه ها و این سرعتی که افزایش قیمت ها پیش گرفته اند، چه خواهد شد. ازاحمدی راجع به ترابری و شهرداری و اینها بپرسید.