سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » رهبر تبعیدی حزب اسلامی تونس بعد از ۲۰ سال به وطن بازگشت...

رهبر تبعیدی حزب اسلامی تونس بعد از ۲۰ سال به وطن بازگشت

چکیده :انقلاب تونس به 23 سال حکومت بن علي در اين کشور پايان داد و پس از چندين روز اعتراض‌هاي گسترده مردمي، وي و خانواده‌اش در تاريخ چهاردهم ژانويه به عربستان سعودي...


راشد الغنوشي رهبر مهمترين حزب اسلامي تونس پس از 20 سال تبعيد و سقوط حکومت ديکتاتوري اين کشور، از انگليس به موطن خود باز ‌مي‎گردد.

الغنوشي که در رژيم پيشين تونس به خاطر اقدامات ضد دولتي به حبس ابد محکوم شده بود، اکنون پس از برکناري زين العابدين بن علي رئيس جمهور فراري اين کشور، مي‌تواند به موطن خود بازگردد. وي قرار است يکشنبه (10 بهمن) وارد تونس شود.

انقلاب تونس به 23 سال حکومت بن علي در اين کشور پايان داد و پس از چندين روز اعتراض‌هاي گسترده مردمي، وي و خانواده‌اش در تاريخ چهاردهم ژانويه به عربستان سعودي گريختند.

الغنونشي که اندکي پس از کودتاي سال 1987 بن علي، تونس را ترک کرد، گفته است که انتظار ندارد بازگشت وي “پيروزمندانه” تلقي شود و خواستار بازگشت به کشور تنها به عنوان “مردي آزاد” شده است.

الغنونشي 69 ساله پيش‌تر گفته بود که قصد دارد به افراد جوان‌تر اجازه رهبري حزب ممنوعه النهضه و فعاليت در اين حزب را بدهد.

دولت موقت تونس که پس از فرار بن علي در اين کشور روي کار آمده است، محدوديت‌هاي رسانه‌ها و احزاب ممنوعه را لغو کرده است.

دولت موقت تونس همچنين زندانيان سياسي اين کشور را آزاد کرده است.

الغنوشي همچنين تاکيد کرد که قصد ندارد در انتخابات رياست جمهوري تونس شرکت کند اما تلاش دارد حزب النهضه را به عنوان يکي از احزاب سياسي تونس مطرح کرده و اين حزب را در اولين انتخابات دموکراتيک اين کشور شرکت دهد.


یک پاسخ به “رهبر تبعیدی حزب اسلامی تونس بعد از ۲۰ سال به وطن بازگشت”

  1. ناشناس گفت:

    اقاي راشد الغنوشي اميوارم انقلاب ايران را تعقيب كرده باشد كه در شناخت دوست و دشمن از همان ابتدا وارد عمل شود تا در اينده احتياج به اصلاحات نداشته باشد