سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
 • صفحه اصلی
 • » بانک مرکزی اعلام کرد:خیار و بادمجان رکورددار افزایش قیمت/گران تر شدن قیمت برنج...

بانک مرکزی اعلام کرد:خیار و بادمجان رکورددار افزایش قیمت/گران تر شدن قیمت برنج

چکیده :در هفته مورد بررسی، در گروه برنج قیمت همه اقلام این گروه بین یک درصد تا 1.4 درصد افزایش داشت که البته این مقایسه با قیمت‌های هفته قبل است اما در مقایسه با هفته مشابه ماه قبل و هفته مشابه سال قبل این میزان افزایش به ترتیب 4.9 و 5.3 درصد بوده...


ایسنا نوشت:طبق گزارش بانک مرکزی از متوسط قیمت خرده‌فروشی برخی از مواد خوراکی در تهران در هفته منتهی به 24 دی ماه امسال قیمت عمده اقلام برنج و انواع میوه‌ و سبزی‌های تازه در این هفته نسبت به هفته قبل خود افزایش یافته است. بر این اساس، قیمت بادنجان و خیار بیشترین افزایش را داشته که نسبت به هفته مشابه سال قبل به ترتیب 119 و 95 درصد رشد داشته است.

در هفته مورد گزارش، در گروه لبنیات قیمت همه اقلام این گروه نسبت به هفته قبل ثابت بود. بهای تخم‌مرغ اندکی افزایش یافت و شانه‌ای 29 هزار و 800 تا 36 هزار و500 ریال فروش می‌رفت.

در گروه برنج، قیمت تمام اقلام این گروه افزایش داشت. در گروه حبوب‌ بهای لپه‌ نخود و لوبیا چشم‌بلبلی کاهش جزیی یافت و قیمت سایر اقلام این گروه بدون تغییر بود.

طبق اعلام بانک مرکزی در هفته مورد بررسی، در میادین زیر نظر شهرداری تهران هندوانه و لوبیا سبز عرضه نمی‌شد اما بقیه اقلام میوه و سبزی تازه را که تعدادی از آن‌ها از نظر کیفی در سطح پایینی قرار داشتند به نرخ مصوب سازمان میادین میوه و تره‌بار می‌فروختند.

میوه فروشی‌های سطح شهر اقلام مرغوب میوه و سبزی تازه را عرضه می‌کردند که در گروه‌ میوه‌های تازه بهای انار اندکی کاهش ولی قیمت سایر اقلام افزایش داشت.

در گروه سبزی‌های تازه بهای گوجه فرنگی نسبت به هفته قبل کاهش یافت اما قیمت سایر اقلام این گروه به ویژه لوبیا سبز و بادنجان افزایش یافت.

در این هفته بهای گوشت مرغ نسبت به هفته قبل کاهش داشت. قیمت گوشت تازه گاو و گوساله و گوشت گوسفند ثابت بود.

در هفته مورد بررسی، بهای قند و روغن نباتی مایع افزایش جزیی اما قیمت شکر و روغن نباتی جامد اندکی کاهش یافت. بهای چای خارجی بدون تغییر بود.

*‌لبنیات و تخم مرغ

در هفته مورد گزارش، در گروه لبنیات قیمت همه اقلام این گروه نسبت به هفته قبل ثابت بود اما نسبت به هفته مشابه سال قبل4.8 درصد رشد داشته است. بهای تخم مرغ نیز معادل 0.4 درصد نسبت به هفته قبل خود افزایش یافت. البته این میزان افزایش نسبت به هفته مشابه سال قبل بیش از13 درصد بوده است.

*‌برنج و حبوبات

در هفته مورد بررسی، در گروه برنج قیمت همه اقلام این گروه بین یک درصد تا 1.4 درصد افزایش داشت که البته این مقایسه با قیمت‌های هفته قبل است اما در مقایسه با هفته مشابه ماه قبل و هفته مشابه سال قبل این میزان افزایش به ترتیب 4.9 و 5.3 درصد بوده است.

در گروه حبوب بهای لپه نخود و لوبیا چشم‌بلبلی در مقایسه با هفته قبل هر یک معادل 0.2 درصد کاهش یافت اما در مقایسه با هفته مشابه سال قبل قیمت حبوب بیش از 24 درصد رشد داشته است.

*میوه‌ها و سبزی‌های تازه

در هفته مورد گزارش، در گروه میوه‌های تازه بهای انار معادل 0.8 درصد کاهش اما قیمت سایر اقلام این گروه بین 0.4 درصد تا 7.6 درصد افزایش داشت.

در گروه سبزی‌های تازه بهای گوجه‌فرنگی معادل 3.9 درصد کاهش ولی قیمت لوبیا سبز 36.5 درصد، بادنجان 13.3 درصد و بهای سایر اقلام این گروه بین 1.6 درصد تا 9.1 درصد افزایش یافت.

در این دو گروه قیمت بادنجان و خیار با افزایش 119 و 95 درصدی نسبت به هفته مشابه سال قبل بیشترین افزایش از میان اقلام گزارش شده بانک مرکزی را داشته‌اند.

‌* گوشت قرمز و گوشت مرغ

در هفته مورد بررسی، قیمت گوشت مرغ نیز معادل 2.3 درصد کاهش داشت. بهای گوشت گاو و گوساله و گوشت گوسفند ثابت بود.

*‌ قند، شکر، چای و روغن نباتی

در هفته مورد گزارش نسبت به هفته قبل، قیمت قند معادل 0.4درصد وروغن نباتی مایع 0.2 درصد افزایش یافت اما بهای شکر 0.7 درصد و روغن نباتی جامد 0.2 درصد کاهش یافت. قیمت چای خارجی نسبت به هفته قبل بدون تغییر بود.


4 پاسخ به “بانک مرکزی اعلام کرد:خیار و بادمجان رکورددار افزایش قیمت/گران تر شدن قیمت برنج”

 1. ناشناس گفت:

  روند افزایش قیمت که یک امر همیشگی در دولت نهم و دهم بوده و هست.
  بانک مرکزی! شما اگر موردی پیدا کردید که قیمت آن افزایش پیدا نکرده بود، اعلام کنید وگرنه بیخودی وقت خودتون و مردم رو با این مطالب که برای مردم مثل روز روشن است تلف نکنید. آنچه که واضح است: روند دائمی افزایش قیمت ها ست.
  خداوند باعث و بانی اش را خوار و خفیف و نابود کند و به پیسی بیندازدش.

 2. سيد گفت:

  اين گراني حاصل گشتار سركوب تبديل سپاه به سپاه سرمايه و تحژجزيه گشور

 3. Man گفت:


  Lotfan mablaghe gheymathaa va hamintor gheymate arz va talaa raa dar akhaaberhaaye eghtesaadie inchenini darj konid taa hamishe be onvaane yek sanae taarikhi ghaabele fahm va estefaade baashad.

 4. Man گفت:

  baleh, man ghablan ham inra gofte budam, chun harbar minevisad ersaale naa movaffagh, garche zaaheran ersaal shodeh ast.