سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
 • صفحه اصلی
 • » آیت الله جوادی آملی: زیبایی جهان به ادب مردمان آن جامعه و سرزمین است...

آیت الله جوادی آملی: زیبایی جهان به ادب مردمان آن جامعه و سرزمین است

چکیده :ما با دو گونه مؤدبانه و غیر مؤدبانه می توانیم حرف بزنیم و راه برویم، ادب، هنر در رفتار، گفتار و کردار است که باید به آن توجه...


آیت الله جوادی آملی روز پنج شنبه در درس اخلاق هفتگی خود که با حضور طلاب و دانشجویان از شهرهای مختلف کشور برگزار شد،در باره ادب مومن مطالبی را مطرح کردند.

گزیده بیانات آیت الله جوادی آملی طبق گزارش خبرگزاری رسا به شرح زیر است:

* خداوند تبارک و تعالی در قرآن کریم انسان را به سه اصل جهان دانی، جهان آرایی و جهان بانی دعوت کرده است که بخشی از این امور به مسائل اعتقادی، بخشی به مسائل اجتماعی و بخشی نیز به مسائل اخلاقی برمی گردد.

* مسائل اخلاقی به جهان آرایی برمی گردد. فرد مؤمن زینت یک جامعه است زیرا نه بیراهه می رود و نه راه کسی را می بندد.

*ما با دو گونه مؤدبانه و غیر مؤدبانه می توانیم حرف بزنیم و راه برویم، ادب، هنر در رفتار، گفتار و کردار است که باید به آن توجه کرد.

* ما موظف هستیم جهان را بیارائیم. زیبایی جهان به ادب مردمان آن جامعه و سرزمین است، انسانی که حیات انسانی خود را به بازی نگیرد می شود مؤدب.

* انسان مؤمن نه تنها به سمت بازیگری نمی رود، بلکه مجذوب بازی هم نمی شود و با دسیسه شیطان هم از پای درنمی آید.

* گاهی دیو شیطنت احرام می بندد و می خواهد دور کعبه دل طواف کند و منتظر فرصتی برای ورود و نفوذ است، فرد مؤمن در این گونه مواقع بصیر است و شیطان را طرد می کند؛ جامعه نیز اگر این گونه باشد آرایش می یابد.

* اگر فیض خدا بر ما بتابد توفیق نصیب ما می شود، وقتی فیض الهی نباشد اگر خودمان را بخواهیم حساب کنیم همچون یک ذره و مثقال و بلکه کوچک تر از آن هستیم.

* امام علی وقتی که عده ای زمینه جنگ جمل را فراهم کردند، وارد بصره شدند، والی بصره که از طرف ایشان منصوب بود گزارشی خدمت امام ارائه کرد.حضرت علی(ع) نیز نامه ای به او مرقوم کردند و تاکید کردند: اینها که شورش کردند اگر برگشتند و از حکومت مرکزی اطاعت کردند که این همان چیزی است که ما می خواهیم، اما اگر لوازم و ملزومات حادثه طوری است که آنها را به سمت اختلاف و انشقاق جامعه کشاند با این طیف مقابله و برخورد کن. امام علی (ع) همچنین در این نامه تصریح کردند یک عده مطیع و یک عده هم ساکت، منزوی و بی تفاوت هستند، از افراد مطیع کمک بگیر و به افراد بی تفاوت و منزوی نیز کاری نداشته باش، چون افراد بی تفاوت اگر هم وارد صحنه شوند دیگران را متزلزل می کنند؛ افرادی که کراهت دارند در نهضت شرکت کنند غیبت و عدم حضورشان بهتر از قیام و حضورشان است.


14 پاسخ به “آیت الله جوادی آملی: زیبایی جهان به ادب مردمان آن جامعه و سرزمین است”

 1. سبز گفت:

  کلمه اینو به میرحسین بگو اگه اطلاعیه ای علیه این …. طائب ندی در مقابل ظلم سکوت کردی خواهش میکنم کلمه ازت عاجزانه خواهش دارم به میرحسین ما بگو ما آماده ایستادن در مقابل ظلم هستیم آماده قیام یا حسسیییییییییییییییین میر حسسسسسسسسسیییییییییییین

 2. ناشناس گفت:

  ادب آقایون حکومتی و جیره خوار را امروز تو تلویزیون حکومتیشان دیدم فقط میشود گفت:متاسفم

  درود بر موسوی،خاتمی،کروبی

  v

 3. محسن گفت:

  با توجه به بیانات ایشان معلوم میشود در جمهوری اسلامی بخش عظیمی از اسلام مهجور مانده است؟

 4. سقراط گفت:

  چرا برای اخباز خودتان ساعت نمی زنید

  • داوود گفت:

   کلمه جان! این پیشنهاد را لطفاً اجرا کنید. درج ساعت هم به دلیل تفاوت ذاتی رسانه های آنلاین و چاپی، و هم برای دانستن دلایل برخی از مطالب واکنشی کودتاچیان لازم است. ممنون

 5. احمد گفت:

  با سلام و با توجه به بیانات ایشان معلوم میشود در جمهوری اسلامی به بخش عظیمی از دستورات اسلام عمل نمیشود.

 6. بسیجی همیشه سبز گفت:

  به نام خداوند سبحان ، ای کاش تلویریون دولتی ایران به جای پخش صحبت های دور از ادب ، اهانت آمیر و عوام فریبانه ی آقای تائب ، کمی معقولانه رفتار می کرد ! و این سخنان حکیمانه را پخش می کرد . البته این حرف های تائب خود گواهی شد بر مسیر اشتباه امثال تائب و آشکار شدن چهره ی حقیقی آنها که نه بر طریق اسلام پایبندند و نه بر وجدان انسانی . الیس صبح بقریب

 7. مانی افشار گفت:

  سایت کلمه :سرتاسر فضای مجازی پر شده از شایعه دستگیری موسوی و کروبی.
  شما اصلن هیچ اهمیتی به این شایعات نمی دهید!
  مگر این سایت ارگان اصلی مهندس موسوی نیست!!
  به مولا قسم اگر موسوی دستگیر شود اولین کسی که برای شهادت خودش رو آماده می کند بنده هستم..
  جانم فدای موسوی …

 8. ایران دخت گفت:

  از اشخاصی مثل اقای املی انتظار دارم که نظر خود را صریحا در مورد اوضاع فعلی مملکت اعلام کنن.مراجع تقلید در طول تاریخ ایران همیشه ملجا مردم بودند و مردم برای رفع مشکلات خود اعم از سیاسی و غیر سیاسی نزد انها میرفتند.حال با پا گرفتن حکومت اسلامی این وظیفه بیش از پیش بر دوش شما سنگینی میکند چرا که مسئولیت حفظ ابروی اسلامی و حکومت دینی بر عهده شماست.پس سعی نکنید با طفره رفتن و سیاست یکی به نعل یکی به میخ شانه از بار مسئولیت خالی کنید.این شما و این هم ابروی دین برگزیده ی خدا که شما ادعای اجرای درست ان را دارید.در طول تاریخ مراجع دلیر کم نبودند شما هم میتوانید کفن بپوشید و از حقوق حقه ی مردم دفاع کنید البته اگر بتوانید اخرتتان را به دنیا نفروشید و لذتهای دنیوی فریبتان ندهد(این همه شما مارا موعظه کردید حال نوبت ماست که اموزه هایتان را به خودتان گوشزد کنیم)
  به امید ازادی روحانی گرانقدر ایت الله کاظمینی بروجردی که تنها جرمش اظهار عقیده اش بود و بس …

 9. کاوه آهنگر سبز گفت:

  آقا جون قربون ادبت ، ادب و معرفت و انسانيت چند صباحي است که رخت از سرزمين ما بسته راست مي گويي حالا که با خود فکر مي کنم متوجه ميشوم که چرا هر چه مي نگرم زيبايي نمي بينم.

 10. سید سعید گفت:

  چرا در برابر حملات تندی که این چند روز در صداوسیما بر علیه سران جنبش صورت گرفته موضع نمیگیرید. برنامه های “دیروز امروز فردا ” و سخنرانی تائب و منصور ارضی در مهدیه تهران .. بزرگترین تهمتها و نا سزاهایی که لیاقت خودشان بود به موسوی و کروبی و خاتمی نسبت دادن. اجازه دادند که شعار مرگ بر … بارها از تلویزیون پحش بشه .

 11. آروشا گفت:

  خوب مشایی و شریعتمداری پای مراجع رو کشیدن وسط تا ندای حق طلبی شون بلند بشه!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 12. ناشناس گفت:

  ملت بزرگ ما باید ” رفرنس” خودشان را تغییر بدهند چون اگر با این رفرنسها به جائی بنا بود برسیم تا حالا رسیده بودیم. همانطور که امام راحل فرمودند این گونه حرفها را باید به دیوار کوبید … یکبار برای همیشه.

 13. rasa گفت:

  قابل توجه محمود و دارو دستش …!