سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
 • صفحه اصلی
 • » پنج هکتار از جنگل‌های بهشهر در آتش سوخت‏ / در 86 آتش‌سوزی ماه گذشته مازندران، تنها ...

پنج هکتار از جنگل‌های بهشهر در آتش سوخت‏ / در 86 آتش‌سوزی ماه گذشته مازندران، تنها یک بار از بالگرد استفاده شده

چکیده :از ابتدای سال تا پایان آذر 170 فقره آتش سوزی در ‏جنگلهای این استان رخ داده که 228 هکتار از 170 فقره آتش سوزی در جنگلها صورت گرفته و 136 هکتار مرتع آتش گرفته است است. / در این مدت آتش سوزی تنها یک بار از بالگرد استفاده شده چرا که استان هنوز نتوانسته بالگردی را به خدمت بگیرد و تنها نیروهای انسانی اقدام به خاموش کردن آتش می...


فرمانده یگان حفاظت جنگلهای استان مازندران با اشاره به اینکه از ابتدای سال تا پایان آذر 170 فقره آتش سوزی در ‏جنگلهای این استان رخ داده است گفت: آتش سوزی جنگلهای بهشهر در محدوده ای به مساحت 5 ‏هکتاری شعله ور شده است.

به گزارش مهر، سرهنگ عبدالله سیار ‏روز پنج شنبه در نشست خبری با خبرنگاران اعزامی به جنگلهای شمال کشور گفت: 228 هکتار از 170 فقره آتش سوزی در جنگلها صورت گرفته است. 136 هکتار مرتع آتش گرفته است که علت 95 درصد این آتش سوزیها عدم بارندگی، نبود رطوبت و وجود برگها در کف جنگل است.

وی همچنین به عوامل انسانی مثل فعالیت چوپانها، شکارچیان، دامداران اشاره کرد و افزود: 95 درصد این آتش سوزیها سطحی بوده و تنها 5 درصد آتش سوزیها درختان ایستاده و تنومند را طعمه خود کرده است.

سیار با تاکید بر اینکه نبود بارندگی در 35 سال اخیر بی سابقه بوده است اضافه کرد: با هماهنگی مدیریت بحران استان و با حضور به موقع در محل حریق آتش سوزیها تا امروز مهار شده است.

وی افزود: در ماه گذشته 86 فقره آتش سوزی در مازندران رخ داد که 191 هکتار جنگل را طعمه خود کرده است و در این مدت آتش سوزی تنها یک بار از بالگرد استفاده شده چرا که استان هنوز نتوانسته بالگردی را به خدمت بگیرد و تنها نیروهای انسانی اقدام به خاموش کردن آتش می کنند.

سیار با تاکید بر اینکه پایگاه حفاظت از جنگل نیاز ضروری مازندران است اظهار داشت: تجوز امکانات حفاظتی، پد فرودگاه ها و امکانات حفاظتی در مازندران احساس می شود. چرا که در این مدت مردم روستاهای مختلف در حین مهار آتش آسیب دیده اند و در طول آتش سوزیهای اخیر 10 نفر زخمی شدند که 8 نفر از آنها اهالی روستاهای جنگلی هستند.

وی با تاکید بر اینکه نیاز به عزمی ملی برای کنترل و مهار آتش سوزی های جنگل های شمال وجود دارد گفت: جنگل های هیرکانی از هیرکن کشور آذربایجان تا گله داغی بجنورد ادامه دارد و این خط 800 کیلومتری بهترین درختان پهن برگ و صنعتی جهان هستند که 98 درصد آن در ایران واقع است.

سیار با اشاره به قدمت جنگلها تاکید کرد: جنگلهای هیرکانی از 2.5 میلیون سال تا 60 میلیون سال قدمت دارند و از کل جنگلهای شمال یک میلیون و یکصد هزار هکتار آن در استان مازندران واقع است که 56 درصد از جنگلهای شمال را شامل می شود.

وی با اشاره به برآورد 12 میلیارد تومان خسارت برای آتش سوزی جنگلهای شمال گفت: 95 درصد آتش سوزیها سطحی بوده و برگهای سطح جنگل سوخته اند و این خسارت تنها برای 5 درصد درختان، نهالها، فرسایش خاک عوامل زیست محیطی و آلودگی هوا را شامل می شود.


7 پاسخ به “پنج هکتار از جنگل‌های بهشهر در آتش سوخت‏ / در 86 آتش‌سوزی ماه گذشته مازندران، تنها یک بار از بالگرد استفاده شده”

 1. حمیدرضا(میکروب) گفت:

  آخه یعنی چی؟یعنی چی که از بالگرد استفاده نمی کنند؟یعنی 4تا بالگرد ندارند به منطقه اعزام کنند؟!!!این همه ادعا،این همه ضد اسرائیل تیتر نوشتن،خودشون تو گل موندند.

 2. رشید گفت:

  سوخت که سوخت .فدای سر رهبری .

 3. ناشناس گفت:

  متاسفانه در سال گذشته آتش سوزی های کشور روسیه که بسیار انبوع تر و صعب العبورتر از جنگلهای گلستان و مازندران است را چنان انتقاذ میکردیم که گویاما بسیار توانمندتریم . ولی خدایا ما بنده سرپاتقصیر وناتوان تر از آنیم ؛ به لطف و کرمت مارا ببخش و جنگلهای مارا از آتش و حریق نجات بده .

 4. سرو سبز گفت:

  بنظرم آقایان که می دونند رفتنی هستند پیرو این مکتبند++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

  تیشه برداشته اند و ریشه های این ملک و میهن را می زنند . ما نباید دست روی دست بگذاریم و فقط تماشا کنیم و گاهی هم غر بزنیم ! خودمون باید جلوی این تخریبها رو بگیریم . روشنگری و اطلاع رسانی و ارائه بهترین کار در هر مورد میتونه جلوی این صدمات بیشتر رو بگیره .

 5. yek ensan گفت:

  بیچاره ما که داریم تو این ملکات زندگی میکنیم. چیزی ازش میمونه ؟

 6. ناشناس گفت:

  بی عرضه ها
  فقط بلدن حرف بزنن ، پای عمل که میرسه تو سوراخشون قایم میشن و به روی خودشون نمیارن که اتفاقی هم افتاده . کی بود میخواست بره خلیج مکزیک کمک ؟؟؟ حالا مرده که صداش درنمیاد ؟

 7. rasa گفت:

  ببار ای بارون ببار ..بر آتش دل جنگل ببار که از داغ دل میهنم میسوزد