سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
 • صفحه اصلی
 • » در دوره احمدی نژاد، بیش از چهار برابر کل تاریخ ریال، پول چاپ شده است...
» از 84 تا 88 پایه پولی کشور سه برابر شده و نقدینگی هم 170 درصد افزایش داشته است!

در دوره احمدی نژاد، بیش از چهار برابر کل تاریخ ریال، پول چاپ شده است

چکیده :در پنج سال گذشته، یعنی دوره‌ای که احمدی نژاد رئیس دولت بوده، حجم پول چاپ‌شده، چهار برابر کل تاریخ ریال (تا سال 83) بوده، پایه پولی کشور نیز از 84 تا 88 سه برابر شده و نقدینگی هم در این مدت 170 درصد افزایش داشته است! حجم باورنكردنی پول چاپ شده در پنج سال گذشته، موجب شده است تا این پرسش به وجود آید كه این همه پول برای چه چاپ شده...


کلمه – گروه اقتصادی: در پنج سال گذشته، یعنی دوره‌ای که احمدی نژاد رئیس دولت بوده، حجم پول چاپ‌شده، چهار برابر کل تاریخ ریال (تا سال 83) بوده، پایه پولی کشور نیز از 84 تا 88 سه برابر شده و نقدینگی هم در این مدت 170 درصد افزایش داشته است!

این واقعیت‌ها را گزارش‌های آماری بانک مرکزی ارائه می‌دهند. این آمارها را سایت آینده منتشر کرده و در گزارشی پرسیده است: حجم باورنكردنی پول چاپ شده در 5 سال گذشته موجب شده است تا این پرسش به وجود آید كه این همه پول برای چه چاپ شده است؟

به گزارش کلمه، پیش‌بینی می‌شود که در سال 89 نیز میزان چاپ پول با همین شتاب وبلکه بیشتر رشد داشته باشد؛ چرا که برخی کارشناسان معتقدند دولت در فرایند توزیع یارانه‌های نقدی از اجرای قانون هدفمندی تخلف کرده و پرداخت یارانه‌های نقدی پیش از حذف یارانه‌ها را می‌توان ناشی از چاپ پول دانست؛ اتفاقی که تبعات تورمی ناگواری خواهد داشت.

بر اساس گزارش‌های بانک مرکزی که در آینده منعکس شده، حجم اسكناس چاپ شده از آغاز تاریخ شكل گیری ریال به عنوان واحد رسمی پول كشور، تا سال 1384 تنها 5 هزار میلیارد تومان بوده است. اما در طول 4 سال گذشته، این رقم به عدد باورنكردنی 23 هزار میلیارد تومان رسیده و این به معنای آن است كه در طول 4 سال از 1384 تا 1388، 4 برابر كل تاریخ ریال پول چاپ شده است.

میزان اسكناس و مسكوك منتشرشده در سال 82 نیز 3800 و میزان آن در سال 83 نیز 4400 میلیارد تومان بوده است. اما نكته جالب این كه در همین 4 سال هم بیشترین شتاب مربوط به سال 87 است كه ناگهان پول چاپ شده در كشور 132 درصد افزایش یافته و بیش از 2 برابر شده است.(لازم به ذكر است اعداد داخل پرانتز در گزارش رسمی بانك مركزی، میزان رشد نسبت به سال قبل را نشان می دهد.)

پایه پولی كشور نیز از رقم 220 هزار میلیارد ریال در سال 1384 به رقم 603 هزار میلیارد ریال در سال 1388 رسیده كه تقریبا 3 برابر شده است. همین افزایش را در نقدینگی نیز مشاهده می كنیم، به نحوی كه نقدینگی از 91 هزار میلیارد تومان در سال 1384 به رقم 246 هزار میلیارد تومان در 3 ماهه اول سال 1389 می رسد. یعنی نقدینگی نیز افزایش 170 درصدی را تنها ظرف 4 سال شاهد بوده است.


32 پاسخ به “در دوره احمدی نژاد، بیش از چهار برابر کل تاریخ ریال، پول چاپ شده است”

 1. بینا گفت:

  آخی پس راست میگه که وضع ” ملت ایران ” خوب شده از بس ” کاغذ باطله ” ریخته تو دستشون !!! البته لطف فرموده اند ایشان !!

 2. فتنه سبز زنده گفت:

  فقط پول نیست که چهار برابر چاپ شده ! برګ رای هم هست !؟

 3. مهرداد گفت:

  لطفا در کنار این سیاه نمایی ها آمار امیدوار کننده را هم بدهید. به طور مثال افزایش چند برابری صدور قطعنامه از طرف سازمان ملل،افزایش چند برابری تورم،افزایش چند برابری قتل و شکنجه و تجاوز و اعدام ،افزایش چند برابری سهم اراذل و اوباش در نهادهای مختلف حکومتی و ………فی الواقع دریغ از یک سر سوزن غیرت.

 4. real گفت:

  man tarfdare haghighatam
  matlabi ke shoma matharh kardid hich sanadiati nadarad. lotfan mostanad gozaresh dahid

  • محمد حسین گل گفت:

   واقعی جان. اگه توی خبر نگاه کنی واسه ت نوشته به گزارش آینده و طبق آمار بانک مرکزی.
   میرحسین هیچ کاری نکرده باشه این “آمار مستند” رو تو دهن همه مون انداخته.

 5. سعید گفت:

  واقعا باید به حال اقتصاد این کشور گریه کرد … مدیریت ناکارامد و غارت ها و چپاول های فراوان و بی حد و حساب از بیت المال، گرانی و تورم و فشارهای مالی بی سابقه ای را برای مردم به جا گذاشته ؛
  در این شرایط وخیم و بحرانی اقتصادی طرح هدفمندی یارانه را هم به اجرا گذاشته اند ..
  واقعا به جای این طرح تحول اقتصادی باید گفت طرح تنرل اقتصادی حقیقتاّ …

 6. Arash Hooshmand گفت:


  بهانه نگیرید، در سال ۸۷ پول چاپ شده تاا انتخابات با شکوهی داشته باشیم، تا سهام عدالت پرداخت شود، تا طرح ‌های بزرگی‌ چون راه آهن اصفهان شیراز و زابل زاهدان افتتاح شود، حتّی نیروگاه اتمی برای اولین بار در جهان به صورت آزمایشی‌ پیش راه اندازی شد

 7. پیام گفت:

  ای عوامل فتنه چرا دارید به دولت ولایی انتخاب شده از طرف نایب امام زمان (رهبری) این امارهای کذب را می چسبانید این دولت برابر 250000000000000000000 سایر دولت ها کار کرده به عنوان نمونه در تمام امارهای اقتصادی تو دنیا هفتم یا هشتم هستیم (البته از اخر) این دولت خییییییلی می فهمه دیگه این مشکل شماست که دولت خیییلی خیییییییلی خدمت گزار را درک نمی کنید بابا اگه مثل کبک سرتون را بکنین زیر برف همه چیز درست میشه

 8. ناشناس گفت:

  سلام
  حدس ان برای یک آدم معمولی هم آسان است.دقیقا از هفته های اول دولت نهم قیمت مسکن سر به آسمان گذاشت که سود آن را در حلقه کسانی پیدا میکنیم که اینک نیز در مدیریت سندیکای بنگاه های مسکن میباشند .(ارتشیان و سپاهیان خود بازنشسته)،چند ماهی بعد از آن نوبت مالیات تلفن موبایل بود که به کمک اطرافیان آقای رییس منتخب شورای نگهبان،نقشه طرح آن کشیده شد و با واردات ملیونی موبایل به وسیله حلقه اطراف آقای احمدینژاد ” ساده زیست” بازار موبایل پر از موبایل های وارداتی آقایان شد و سپس بدون هیچ دلیلی مالیات آن همانطور که یک شبه بالا رفت یک شبه نیز پایین آورده شد(وقتی که آقایان سود کلان خود را بردند ).در مرحله بعدی نوبت به واردات بی رویه وسایل الکترونیکی از قبیل تلوزیون های صفحه صاف و دیگر وسایل الکترونیکی رسید تمام این واردات بی رویه با وجود سخنرانی تو خالی ریس دولت بود که در آن گفت “مگه ملت ایران احتیاج به تلوزیون ها و یخچالهای شما دارند “که دقیقا بر عکس آن عمل کرده و واردات را حتی به پرتقال و سیر هم کشند.حال تمام این واردات و انتقال پول برای سود عده ای قلیل و تبدیل امپراتوری دروغ و تزویر به امپراتوری مالی احتیاج به خریدار و قدرت خرید نیز دارد که با چاپ این پول ها ملت را به این روز کشانده اند
  .

 9. دوستدار انقلاب و کشور گفت:

  معتقدم ریاست جمهوری این بابا یکی از بلایایی است که بر سر ملت ایران نازل شده است . البته حقیقتا خسارات آن خیلی بیشتر از بلایای طبیعی مانند سیل و زلزله های ویرانگر است . خداوند متعال هر چه زودتر ملت را از شر این بلا رها فرماید انشاا…!!!!

 10. ناشناس گفت:

  اخبار پولی در تمام کشورها محرمانه است پشتیبان چاپ ان برا ایران نفت .ومعدن و……….حتی مردم می تواند باشند مهم یافتن جایگاه پول مادر جهان جامعه جهانی است که بعلت بی تدبیری این جایگاه را دیگران اشغال نموده اند اتحادیه فاشیستی ونژاد پرست عربی عاقبت از این جایگاه ی که اشغال کرده است به زیر کشیده خواهد شد

 11. سبز گفت:

  اینها واقعا خیلی رو دارند در زمان بحران اقتصادی جهانی کشور ها را متهم می کردند پول بی پشتوانه چاپ کرده اند که باعث بحران شده.

 12. طوطی گفت:

  اشک کباب موجب طغیان آتش است. در کشوری که هر کسی فقط به فکر منافع خودشه و از غیرت ملی خبری نیست خوش بحال دولتمردانش.

 13. علی گفت:

  خدایا خدایا مگر ما ملت چه کردیم که به گیر این ها افتادیم
  خدایا اگه هستی ما را نجات بده خسته شدیم
  یک جانباز

 14. arash asemoni گفت:

  lotfan nazareton ra dar morede hokme eedaam begooed

 15. احسان يوسفي گفت:

  توي دلم بود و بگذار من بگويم……

  من مير حسين موسوي من مهدي كروبي من سيد محمد خاتمي را بيشتر از ان چه در قلبم جاي گيرند دوست دارم و به عنوان يك انسان يك ايراني يك همراه يك ازادي خواه ميپسندمشان دوستشان دارم اما انها را ماه پشب چهارده انها را امام و قهرمان نميدانم و نميسازم.
  من انها را ميپسندم دوستشان دارم.تا اخرين قطره خون پشت انها كه همان ازادي ايران و ايراني هست ميمانم.
  دوستشان دارم هر قلبي كه براي ايران و ايراني بتپد/

 16. محمد گفت:

  کی می خواهید این بازی را تموم کنید
  تا قبل از انتخابات همه غربی ها می گفتند در ایران دموکراسی نیست و بهترین کاری که در ایران انجام شد این بود که احمدی نژاد و موسوی و کروبی و رضایی و افراد دیگر دست به دست هم دادند و تصمیم گرفتند دهن اینها را در مورد دموکراسی ببندند این بود که خواستند به هر نحو ممکن مردم را به پای صندوق رای بکشند و توی این کار هم موفق شدند ولی توی این کار بعضی از انقلابی ها به چیزی متهم شدند و گفت و گو های دو به دو و .. دست به دست هم داد تا مردم به پای صندوق بیایند ولی از آنجایی که هر چیزی قیمتی داره قیمت این حضور هم چیزی جز جنجال بعد از انتخابات نبود این ها هم دیگه یک بازی مسخره برای گمراه کردن اذهان مردمه حاضرم قسم بخورم که تمام اینها بازیه چند وقت پیش یکی از نمایندگان مجلس که فامیل ما بود به جلسه ای دعوت شده بود که تمام افراد سران فتنه و آدم خوبهای حاضر کنار هم جمع شده بودند خواهش من اینه که بازی نخورید باور کنید دارم راست میگم من از این که وقت صرف کنم و کامنت دروغ بزارم هیچی نصیبم نمیشه.فقط تاریخ میتونه در مورد این افراد قضاوت کنه

 17. ارمین گفت:

  بابا این قدر این دکتر احمدی نژاد اذیت نکنید.می دونید این همه پول چاپ کردن چقدر زحمت داره.

 18. علی گفت:

  امیدوارم که ریشه هر چه دروغ ودروغگواز بن خشک شود

 19. بخت برگشته گفت:

  چه فرقی میکنه؟
  من پیشنهاد میکنم شما هیچی نگید ما هم هیچی نشنویم .

 20. یک رزمنده سبز گفت:

  مثل اینکه برای یک خانه ی باسند، سه سند تقلبی هم صادر شده باشد و همه ی سندهای تقلبی نیز اصلی به نظر برسند. نتیجه این می شود که بهای سند اصلی دست بالا یک چهارم پنج سال پیش می شود. حالا اگر گفتید چرا نرخ برابری ارزهای جهانی و ریال در این سالها حتی دو برابر نشده است؟

 21. ساسان گفت:

  آنکس که نداند و نداند که نداند فکر کند که علامه دهر است چه می کنه این احمدی

 22. سبز علوی گفت:

  1-آماری که آقای موسوی اعلام می کنه دقیقا مثل همون آماری که توی مناظره ها اعلام کرد و روی قسمتی که هویت آمار رو مشخص می کرد کاغذ چسبونده بود.
  2- در زمان مناظرات انتخابات که بارها آقایان موسوی و… آمارهایی که بانک مرکزی اعلام میکرد را رد می کردند(فکر نکنم لازم باشه که بگم کدوم مناظره و کی چون کاملا مشهود است) حالا چی شده که برای آمار بانک مرکزی سینه چاک شدید؟

  • انسان گفت:

   1. زرنگ! بازم با فیلتر شکن اومدی، مگه جیز نبود!
   2. آمارهای زمان انتخابات که از ستاد آقای مهندس موسوی منتشر می شد همه بر اساس آمارهای بانک مرکزی بود. همچنین آمارهای زمان انتخابات، به همین دلیل بود که احمدی نژاد به جای اینکه این آمارها رو رد که شروع به فرافکنی کرد و پرونده همسر آقای موسوی رو (به خیال خودش) فاش کرد!

 23. محمد گفت:

  درود بر مردان شرافتمند ایران زمین موسوی کروبی خاتمی تاجزاده نوری زاد نبوی میردامادی سحرخیز زید ابادی ….. ایران زمین مردان شریف در طول تاریخ بسیار داشته است اما این بار فرق زیادی وجود داره با گذشته این بار ازاد مردان ما نمی خوان قهرمان باشند نمی خوان الگو باشند این بار جوانمردان ما می خوان فقط اگاهی دهنده باشند این ما ملت هستیم که باید قهرمان باشیم دوستانی که جنبش رو متهم به عدم رهبری می کنند لطفا دقت داشته باشید موسوی خاتمی کروبی نباید رهبر باشند رهبر خرد جمعی ما ملت باید باشه به عقیده من اگر این جنبش رهبر قهر مان داشت زود شکست می خورد این جنبش چراغ هدایت می خواست که نورش راه قهرمانی رو برای من و شما روشن کنه واین وظیفه امثال موسوی بود که به حق این وظیفه رو بسیار خوب و جوانمردانه انجهم دادند و می دهند

  به امید اینکه هر کوم یک قهرمان بشیم

 24. ناشناس گفت:

  مخصوصامعاون اول محترمش (معقل جان) که 70میلیاردتومان درزمان ریاست دیوان محاسبات کشور بالاکشیده ودراختیار ابن زمرجانه عزیزگذاشته حالاباید خوش خدماتی ایشان جبران بشود

 25. سوسن گفت:

  کلا این دولت همه موجودیتش کاذب و بدون پشتوانه است از مدرک وزرا تا رای رئیس دولت و پولی که در بازار می ریزد و سخنانی که می گوید و …
  احتمالا رئیس دولت تنها وقتی راست می گوید که پشت درب منزلش است و زنگ میزند می پرسند کیست می گوید منم

 26. ناشناس گفت:

  akhe age in pola chap nashe . pole hezbolah lobnan va hamaso ki bede?

  • mostafa گفت:

   جداً آمریکایی ها خیلی خنگن که توی کنگره اشون برای regime change در ایران بودجه تصویب میکنند.

   نگو میخوان با احمدی نژاد رژیم ایران رو عوض کنند!!!!

   جل الخالق از این علم فلسفه که گریبانگیر تفکرات دوستان شده.

 27. لیلا(خواهشا بخوانید) گفت:

  آقایون به اصطلاح بسیجی که فکر میکنند خیلی با بصیرتند بدانند وبخوانند:
  شما از حمایت آمریکا و غربی ها از سبزها صحبت کردید (و بدها)..
  به نظر شما آیا آمریکا و غربی ها نمیدانند که مردم ایران با آنها(غربی ها) دشمنند؟
  فکر میکنید نمیدانند به تزویر از چه کسی حمایت کنند تا یکی به اصطلاح با بصیرتی مثل شما در کشور اورا فتنه گر بخوانی؟
  آیا کشور حیله گری مثل انگلیس سیاست اصلیش همین حمایت هاست؟پشت پرده اش چیزی نیست؟
  آیا میدانید آقای احمدی نژاد تا بحال از دهها قطعنامه که میتوانست علیه اسراییل صادر شود جلوگیری کرده با آن صحبت های بابصیرتشان؟
  دشمن اصلی امریکا و انگلستان در ایران همین جنبش مردمیست..

 28. ا.م گفت:

  بالاخره به این موزدوراشون باید از یجا پول میاوردن میدادن که اونجوری ملتو به خون بکشن
  خرج تبلیقات 10000000000000 از کجا میاوردن؟!