سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
 • صفحه اصلی
 • » صدور احکام سنگین زندان و تبعید برای شاگردان آیت‌الله دستغیب...
» در سالگرد حمله لباس‌شخصی‌ها به مسجد قبا و بیت این مرجع تقلید

صدور احکام سنگین زندان و تبعید برای شاگردان آیت‌الله دستغیب

چکیده :یک روز پس از انتقادات صریح آیت‌الله سید علی‌محمد دستغیب از وضع موجود و افشای نارضایتی قاطبه مراجع از این وضعیت، سایت صبح امید خبر داده که چند تن از شاگردان ایشان به زندان و تبعید محکوم شده‌اند. این در حالی است که برای سردسته حمله‌کنندگان به مسجد قبا، حکمی به مراتب سبک‌تر از طلاب مدافع این مسجد صادر شده است. سایت حدیث سرو نیز در سالگرد حمله خشونت‌بار عوامل شبه نظامی به مسجد قبا و خانه آیت‌الله دستغیب، گزارشی تفصیلی از حملات سال گذشته به مسجد قبای شیراز را به همراه عکس و مستندات منتشر کرده...


یک روز پس از انتقادات صریح آیت‌الله سید علی‌محمد دستغیب از وضع موجود و افشای نارضایتی قاطبه مراجع از این وضعیت، خبر می‌رسد که چند تن از شاگردان ایشان به زندان و تبعید محکوم شده‌اند. همزمان برای سردسته حمله‌کنندگان به مسجد قبا نیز حکمی به مراتب سبک‌تر از طلاب مدافع این مسجد صادر شده است.

به گزارش کلمه، سایت صبح امید که به اصلاح طلبان شیراز تعلق دارد، خبر داد که تعدادی از نزدیکان آیت‌الله دستغیب به علت دفاع از مسجد در برابر حملات افراد لباس شخصی، با حکم دادگاه ویژه روحانیت، محکوم به زندان و نفی بلد شدند.

حجت‌السلام کریمی، جانباز قطع پا و مسئول پایگاه فرهنگی مسجد قبا، حجت‌الاسلام خوبیاری، پاسدار و رزمنده سالهای دفاع مقدس و یکی از مسئولین دفتر حضرت آیت الله سید علی محمد دستغیب، و نیز حجت‌السلام ذاکری، برادرزاده شهید سید جعفر ذاکری و عضو فعال مسجد قبا، به دو سال حبس تعزیری، چهار سال نفی بلد و ۱۰ سال ممنوعیت از فعالیت فرهنگی محکوم شدند.

این حکم ناعادلانه در حالی صادر می شود که محمدباقر ولدان، رئیس شورای سیاستگذاری ائمه جمعه فارس و عامل اصلی به آتش کشیدن مسجد خدا و حمله به بیت آیت‌الله دستغیب، تنها به ۷۴ ضربه شلاق، پنج ماه زندان و سه سال تبعید از فارس محکوم شده است.

این سایت همچنین نوشته است: از دستگاه قضایی فارس باید پرسید چگونه است که حمله به مسجد و آتش زدن خانه خدا ۵ ماه زندانی دارد اما دفاع از خانه خدا و مونین نماز گزار ۲ سال زندانی و ۴ سال نفی بلد و ۱۰ سال ممنوعیت فعالیت فرهنگی؟! شاید هم این مومنین تا ۱۰ سال حق دفاع از هیچ مومن و نمازگزاری ندارند!

همچنین سایت حدیث سرو که به هواداران آیت‌الله دستغیب تعلق دارد، در سالگرد حمله خشونت‌بار عوامل شبه نظامی به مسجد قبا و خانه آیت‌الله دستغیب، گزارشی تفصیلی از حملات سال گذشته به مسجد قبای شیراز را به همراه عکس و مستندات منتشر کرده که در این آدرس قابل مشاهده است.

در بخشی از این گزارش آمده است:

پس از وقایع بعد از انتخابات 22 خرداد 88 و بروز برخی از اعتراضات مردمی و التهابات گسترده ی اجتماعی، حضرت آیت الله دستغیب، بنا به وظیفه ی شرعی و قانونی خود، دیدگاه های روشنگرانه ی خود را طی بیانیه ها و سخنرانی ها، بیان نمودند. ایشان ضمن دعوت همگان به آرامش و دوری از خشونت و توهین به اشخاص، برخی از تخلفات مسؤولین اجرایی در طول انتخابات و بعد از آن را گوشزد کردندو بر اساس وظیفه ی امر به معروف و نهی از منکر، نسبت به ضرب و شتم دانشجویان اعتراض کردند.

در ادامه با بالا گرفتن دامنه ی اعتراضات و وقوع برخی از حوادث ناگوار و اعمال غیر قانونی عوامل خودسر (منتسب به برخی از ارگان های نظامی) ضمن حضور در اجلاسیه های خبرگان رهبری نظرات مصلحانه ی خویش را (مبتنی بر لزوم اجرای کامل قانون اساسی و حفظ حقوق مردم) به اطلاع نمایندگان رساندند و در جلسات بحث و تفسیر خویش در مسجد قبا، این معنی را به روشنی تبیین فرمودند.

آیت الله سید علی محمد دستغیب، ریشه ی بسیاری از مشکلات و درگیری های سال گذشته را دخالت غیر قانونی نیروهای نظامی و شبه نظامی را در جریانات اخیر معرفی کردند و ضمن بیان نظریات امام راحل در این باب تذکر دادند که :”بسیج و سپاه فرزندان این جامعه و بسیار محترم هستند، دخالت دادن آن ها در سیاست، کار صحیحی نیست و بی شک آثار و نتایج سوء به همراه خواهد داشت.” ایشان در طول سال گذشته همواره بر استقلال حوزه های علمیه و لزوم توجه به نظریات مراجع تقلید و ممانعت از دخالت نابجای نیروهای نظامی و شبه نظامی در امور مساجد تأکید کرده اند.

نصایح دلسوزانه ی آیت الله دستغیب، عکس العمل های متفاوتی را در سطح استان بدنبال داشت.عده ای از مسئولین نظامی و شبه نظامی (با دست آویز قرار دادن برخی از موهومات) ایشان را متهم به مخالفت با نظام جمهوری اسلامی ایران و اصل ولایت فقیه نمودند()و با استناد به برخی از القائات رادیوهای بیگانه، مقدمات حمله به مسجد قبا و بیت ایشان را فراهم کردند. عجیب اینجاست که آیت الله دستغیب در مقابل اتفاقات و حوادث ناگوار آن ایام، موضع گیری کرده و حرکات مشکوک پاره کردن عکس امام امت (ره) و سر دادن شعارهای انحرافی را محکوم کرده و خواستار معرفی عاملین این حوادث و محاکمه ی علنی آن ها شدند و فرمودند: ” ما هم مخالف این حرکات هستیم. بگذارید آن ها به شکل علنی محاکمه شوند تا معلوم شود چه کسانی این غائله ها را به راه انداخته اند.”

مهاجمین با برنامه ریزی قبلی و بسیج نیروهای شبه نظامی، تظاهرات روز سه شنبه هشتم دی ماه (در اعتراض به وقایع روز عاشورای سال 88) را وسیله ای قرار داده و به مسجد قبا حمله کردند و با سر دادن شعار های زننده و در حضور برخی از مسئولین شهر و مسئولین نظامی- انتظامی، حرمت حوزه ی علمیه ی ابوصالح (ع) و خانه ی خدا را شکسته و اقدام به تخریب و هتک حیثیت نمودند.

اما هتاکان خیره سر ، به همین اندازه بسنده نکرده و در اقدامی تأسف بار منزل مسکونی حضرت آیت الله دستغیب را مورد حمله قرار دادند. در آن زمان آیت الله دستغیب در سفر بودند و حمله ی وحشیانه ی عناصر خود سر باعث وحشت اهالی محل و همسایگان شد. حمله به منزل و خانواده ی بی پناه آیت الله دستغیب، زشت ترین پرده ی این نمایش جاهلانه بود.

در جریان حمله به مسجد قبا و بیت شریف آیت الله دستغیب، تعدادی از طلاب و اصحاب مسجد دستگیر شدند. در میان زخمی ها و دستگیرشدگان تعدادی از جانبازان جنگ تحمیلی و ایثارگران دیده می شدند.

دو روز بعد، یعنی در روز جمعه یازدهم دی ماه هشتاد و هشت، بار دیگر مسجد قبا مورد تعرض نیروهای خودسر قرار گرفت.آن ها با دخالت نیروهای انتظامی موقتاً عقب نشینی کردند، اما کماکان فشارها و حمله ها در روز بعد ادامه یافت و بر میزان تهدیدها افزوده شد. نهایتاً شورای تأمین استان، تشکیل جلسه داد و طی مصوبه ای به منظور کنترل اوضاع،خواستار تعطیلی مسجد و تخلیه ی آن شد. مسجد به محاصره ی نیروهای انتظامی درآمده بود و هم زمان با دخالت گارد پروازی فرودگاه مهرآباد تهران، از بازگشت آیت الله دستغیب ممانعت به عمل آمد. به منظور در فشار قرار دادن طلاب و اصحاب مسجد آب، برق، گاز، و حتی ارتباط تلفنی قطع شده بود.

در تمام این قضایا سفارش و تأکید آیت الله دستغیب به جمع دوستان، حفظ آرامش، صبر و خویشتنداری بود. نهایتاً ایشان از اصحاب مسجد خواستند که برای جلوگیری از درگیری و حفظ آرامش، مسجد را تخلیه کرده و تحویل نیروهای انتظامی دهند ؛ مشروط بر آنکه تعرضی نسبت به مسجدصورت نگرفته و تحویل نیروهای خودسر داده نشود. پس از تخلیه و تحویل مسجد، نیروی انتظامی و مسئول فرمانداری درب های مسجد را پلمپ کرده و جوش دادند.

تعطیلی مسجد ده روز طول کشید، نهایتاً (با دستور مستقیم وزارت کشور به شورای تأمین استان) مسجد به آیت الله دستغیب برگردانده شد، اما مسئولین فرمانداری و فرماندهان نظامی، حاضر به ختم غائله نبودند. آن ها در حرکتی غیرقانونی هیئت امنای جدیدی را برای مسجد تعیین کردند و به منظور ادامه ی درگیری و تنش، اقدام به تأسیس پایگاه مقاومتی (با نام بحر ولایت) درمسجد نمودند.

مسئولین نظامی هر شب با گسیل دادن ده ها تن از نیروهای شبه نظامی و با سر دادن شعارهای تند و زننده قصد ایجاد درگیری و بلوا را ادامه دادند]و نکته ی ظریف آنکه در روزهای بعدی، به جهت کمبود نیرو، دست به دامان دوستان خود در اطراف شیراز شده و از شهرستان های مجاور (مثل مرودشت، کوار، فسا و جهرم) نیروهایی را به مسجد گسیل داشتند، که صد البته با توصیه های مشفقانه ی آیت الله دستغیب مبنی بر جلوگیری از درگیری و صبر و حوصله ی طلاب و اصحاب مسجد، این حرکت آشوبگرانه به مدت ده شب تحمل شد.

نهایتاً آخرین شب حضور اخلالگران مصادف با حضور خانواده های شهدا در مسجد شد و وقتی شعارهای توهین آمیز این گروه (برعلیه امام محترم جماعت و اصحاب مسجد) به اوج رسید با عکس العمل خانواده های شهدا روبرو شده و جمعیت حاضر در مسجد با شعار های الله اکبر و یا حسین، به مقابله با اخلالگران پرداختند و آن ها را به بیرون مسجد راندند. نیروهای شبه نظامی با تجمع در خارج از مسجد با درگیری و سنگ پرانی تعدادی از طلاب و اصحاب مسجد را زخمی کردند و بر اثر این حملات شیشه های مسجد خرد شد. نهایتاً پس از ساعت ها درگیری، نیروی انتظامی به میدان آمد و کنترل اوضاع را در دست گرفت.

این گزارش در ادامه، به شرح ماجرای حمله دوم به این مسجد در روز قدس امسال و مسائل دیگر می‌پردازد که مشروح آنها را به همراه عکس در اینجا می‌توانید ببینید.


14 پاسخ به “صدور احکام سنگین زندان و تبعید برای شاگردان آیت‌الله دستغیب”

 1. مختار گفت:

  وای بر کسانی که به مراجع مستقل و مردمی هجوم آوردند و به مسجد و منزل ایشان حمله ور شدند ، درود خدا بر تمامی مراجع مستقل و مردمی مخصوصا آیت الله سید علی محمد دستغیب ، لباس شخصی ها بدانند که در بین مردم جایگاهی ندارند و به زودی بساط انها جمع میشود ، انشالله

 2. امیدوار گفت:

  انتظار ازاین قوه قضائیه برای اجرای عدالت انتظاری عبث والبته بی نتیجه است.ولی وعده خدا البته اینست:وَسَیَعلَمَ الَذینَ ظَلَموُا اَیَ مُنقَلِبٍ یَنقَلِبُون

 3. سعید گفت:

  پوستین وارونه بر تن اسلام کرده اند

 4. علی از سیرجان گفت:

  مسجد کرمان را/خلق مسلمان را / شاه به اتش کشید بنده در ظهر روزی که مسجد جامع کرمان توسط عده ای کولی ها و با حمایت شهربانی وقت مورد حمله قرار گرفت در ان مسجد بودم یادم هست که انقلابیون تا مدتها از این اهانت ناراحت بودند و از این واقعه بر علیه شاه و حکومت پهلوی استفاده میکردند ولی ظاهرا اینگونه است که اگر مسجد و خانه خدا از سوی عده ای مسلمان ولایت مدار و لباس شخصی با حمایت سپاه انجام شود دیگر اهمیتی ندارد و به جای مجرمان / مدافعان مجازات میشوند ولی همیشه خورشید در پشت ابر نخواهد ماند الیس بالصبح قریب خدائی هم هست قانون خدا ثابت و لا یتغیر است نمی شود جو بکاری و گندم درو کنی خداوند دست نااهلان را از سر این مردم کوتاه کند

 5. حميد گفت:

  خدايا خودت کمکمان کن تا کشورمان را از دست اين اشغالگران نجات دهيم.

 6. پدرام گفت:

  به تمام آقایان مراجع میگویم و از آنان خواهش می کنم در مقابل ظلم به یکی سکوت نکنند ، فردا نوبت خود آنها خواهد بود . امروز آیت الله دستغیب و فردا آیت الله صانعی و پس فردا آیت الله وحید خراسانی و ……
  قداست مراجع را در گذشته با حال مقایسه کنید .

  امام رحمت اله علیه در هنگام تبعید با نهایت ادب و احترام ایشان را از بیت شان بردند و به قول یکی از مراجع ساواک جرات نمی کرد تا شعاع چند کیلومتری نزدیک بیت مراجع عظام بیاید .
  اگر روزی که به بیت آیت الله منتظری مراجع سکوت نکرده بودند ، امروز شاهد چنین رفتاری نبودیم .
  اگر اهانت کنندگان در همان روز مورد مواخذه قرار می گرفتند ، امروز شاهد آتش زدن مساجد نبودیم .
  روزگاری نه چندان دور ، بیوت علماء ، حرم اهل بیت و مساجد دارای قداستی بود که مثلا اگر فردی مجرم به داخل حرم یا بیت یکی از مراجع وارد می شد تا زمان خروجش هیچ کس جرات اینکه به او تعرض کند را نداشت .
  آیا امروز نیز چنین می شود ؟؟؟؟
  شما با چه منتطقی متوجه شدید که مسجد قبا ، که این همه شهید تحویل انقلاب داده ، مسجد ضرار است ؟؟؟
  آیا خود می برید و خود می دوزید و خود بر تن می کنید ؟؟؟؟

 7. نفوذی گفت:

  با سلام
  من دوباره اومدم
  فکر کنم منظورتون از قاطبه علما آقایانی چون منتظری . حسین خمینی – هادی خامنه ای – یوسف صانعی و …..
  باشه که اصالتا نه عالمند و نه درس خونده که بیشتر سیاسیون بی علم وعملی هستند که چه از طرف مردم و چه از طرف علمای طراز اول منفور و در مواردی مرتد اعلام شدند که اسنادشون هم موجوده مثلا حکم نگاه نکردن به تلویزیون رو شما عقلانی میدونین یا خرافی و احمقانه – یا نفی مردم از نگاه کردن مختار نامه رئو احمقانه نمیبینید – یا حمایت از زندانیان سیاسی که بیشتر به زندانیان اعتقادی شبیهند چون کاری به سیاست روز نداشتند وبیشتر طرفشون امام علی ( ع) و حضرت زهرا(س) و امام حسین(ع) بوده همونطوری که جناب مستدام اقای دستغیب از همین حضرات ائمه معصومین دم میزنن اما با بر هم زنندگام مجالس عاشورای پارسال هم همفکری می کنن این جز توهم و عدم ثبات عقلانی چیزی رو نمی رسونه ان شااله که ایشون هم به راه راست که راه همه علمای دیگه مثل آیت اله نوری – مجتهد تهرانی – علم الهدی – طائب و …. بر گرندن و از آتشدوزخ الهی دور

  • جوانه گفت:

   برایت متاسفم برادر کی از خواب خرگوشی بیدار میشی…

  • ناشناس گفت:

   نه منظورمان کبریت بی خطر نوری همدانی است.بابا بهترین آدم این مملکت آقای بهجت بود که از سوی تلویزیون بایکوت خبری بود و تک وتوک بیشتر ایشان را نشان نداد.تازه رهبری چرا ردای ولایت را به ایشان واگذار نکردند .چون همانطور که بهتر میدانید علما نفس خودشان را کشته اند و هیچگونه تعلق خاطری به این دنیا ندارند

 8. هادی گفت:

  درورد خدا بر آیت الله دستغیب که این همه مشقتها کشیدند اما کسی خبردار نشد
  ایکاش عکسهای شبهه نظامیان که در سایت حامیان ایشون بود رو هم میزدید

 9. محمد گفت:

  اگه همه با هم از خدا بخواهیم از دست این بت پرستها خلاص می شویم

 10. گمنام گفت:

  چنین احکامی باستی در کتب رشته های حقوق چاپ شود . ودر دانشگاها تدریس شود . که دانشچویا حقوق در آینده بخوانند و بدتنند که چطور یک قاضی مسلمان و در لباس مقدس روحانیت و در کشوری که خود را ام القرای اسلامی می خواند چنین احکامی عادلانه صادر کرده است . به مجرم اصلی بجرم تخریب و آتش کسیدن مسجد 5 ماه زندان ولی به مدافعین مسجد دوسال زندان . بجرم اینکه چرا نگذاشتند سربازان مغول مسجد را کامل به آتش بکشند . انسان وقتی جنین احکامی را میبیند به یاد آن حکم ناصر الدین شاه می افتند که وقتی خواست عده ای را محاکمه کند آنهایی که اول اسمشان دو حرفی بود حکم سنگینتری گرفتند و آنهایی که اول اسمشان تک حرفی بود حکم گمتری گرفتند و چاچلوسان فورا اسم آن را گذاشتند حکم تاریخی همایونی . سوال اینجاست که در کجای دنیا صاحب خانه بجرم دفاع از حمله بمنزلش محاکمه و زندانی میشود ؟ مسجد که جای خود دارد و هر فرد مسلمان وظیفه دارد در مقابل حمله به مسجد از خانه خدا دفاع کند . من نمی دانم قضاتی که چنین احکامی صادر می کنند آیا از آتش جهنم بی خبرند
  نمی دانند حق الناس چیزیست که خدا از آن نمی گذرد ! این قضات محترم یا قران نخواندند و یا به آن اعتقاد ندارن چون یک مسلمان واقعی که در مصند قضاوت نشسته چنین احکام نا عدلانه ای صادر نمی کند این دستور اسلام است که در وقت عصبانیت حکم صادر نکنید . چه رسد به اینکه بدستور نیروهای خود سر و امنیتی حکم صادر کنید . الله اکبر از این همه جهل و نادانی و مقام . منصب پرستی بعضی از این قضات !!!

 11. reza گفت:

  gar mosalmani chenin ast man moslman nistam