سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
 • صفحه اصلی
 • » با واریز یارانه‌های نقدی، حجم نقدینگی از مرز 300 هزار میلیارد تومان فراتر رفت...

با واریز یارانه‌های نقدی، حجم نقدینگی از مرز 300 هزار میلیارد تومان فراتر رفت

چکیده :آخرين رقم اعلام شده از حجم نقدينگي در گردش 250 هزار ميليارد تومان است اين درحالي است كه بانك مركزي هنوز گزارش عملكرد سه ماهه دوم سال جاري را منتشر نكرده است. با واريز 4800 ميليارد تومان منابع مرحله اول پرداخت نقدي قانون هدفمند كردن يارانه‌ها به حساب مردم، پيش بيني شده كه حجم نقدينگي در گردش از مرز 300 هزار ميليارد تومان...


حجم نقدينگي در گردش به بيش از 270 هزار ميليارد تومان رسيد و با واريز يارانه‌هاي نقدي پيش بيني مي‌شود حجم يارانه نقدي از مرز 300 هزار ميليارد تومان بگذرد.

به گزارش ايلنا، آخرين رقم اعلام شده از حجم نقدينگي در گردش 250 هزار ميليارد تومان است اين درحالي است كه بانك مركزي هنوز گزارش عملكرد سه ماهه دوم سال جاري را منتشر نكرده است. با واريز 4800 ميليارد تومان منابع مرحله اول پرداخت نقدي قانون هدفمند كردن يارانه‌ها به حساب مردم، پيش بيني شده كه حجم نقدينگي در گردش از مرز 300 هزار ميليارد تومان بگذرد.

بر اساس تعاريف اقتصادي نقدينگي به معناي مجموع پول و شبه پول گفته می‌شود. میزان نقدینگی در مقابل مقدار معینی از کالاها و خدمات است و نقدینگی در گردش باید جریان کالاها و خدمات را تامين كند.

ستاد هدفمند كردن يارانه‌ها پيش از اين اعلام كرده بود كه پس از اجراي طرح هدفمند كردن يارانه‌ها طرح اصلاح نظام بانكي را در دستور كار قرار مي‌دهد كه بخشي از اين طرح قرار است به حذف صفرهاي پول ملي بيانجامد.

اين گزارش مي‌افزايد؛ از ديگر متغيرهاي پولي و اعتباري پايه پولي است .آخرين نماگرهاي بانك مركزي نشان مي‌دهد كه پايه پولي در سال گذشته با 8/11 درصد رشد به حدود 60 هزار ميليارد تومان رسيده كه اين رقم در سه ماهه نخست امسال 58 هزار ميليارد تومان رسيده است.

بر اساس تعاريف اقتصادي ، پايه پولي يكي از متغيرهاي بسيار مهم پولي است كه به آن پول پرقدرت هم مي‌گويند و هر گونه افزايش در پايه پولي منجر به افزايش چند برابرآن يعني معادل ضريب فزاينده نقدينگي مي‌شود. از همين رو پايه پولي كه بر اساس ترازنامه بانك مركزي تهيه مي‌شود شامل خالص دارايي‌هاي خارجي نظام بانكي كه دارايي‌هاي خارجي بانك مركزي و بانك‌ها و نيز بدهي ارزي آنهاست، خالص بدهي بخش دولتي به نظام بانكي كه بدهي و سپرده آنها نزد بانك‌هاست و نيزبدهی بخش غیر دولتی به نظام بانکی محسوب مي شود.


5 پاسخ به “با واریز یارانه‌های نقدی، حجم نقدینگی از مرز 300 هزار میلیارد تومان فراتر رفت”

 1. حسین شریعتمداریِ سبز گفت:

  و افزایش نقدینگی = افزایش تورم
  این افزایش تورم را با افزایش تورم انتظاری، تورم واقعی و تورم ناشی از آزادسازی یارانه‏ها و تورم سال نو شمسی و … جمع کنید. چیز ناچیزی در حد 0 یا کمتر!! خواهد شد بنابراین تورم یک‏رقمی پس از حذف 4صفر از پول ملی، حذف نان، بنزین و سوخت و … از سبد تورم بانک مرکزی، به زودی جشن تورم منفی را نیز برپا خواهیم کرد. اگر کسی زنده بماند!

 2. Setare گفت:

  Chape eskenase bi poshtvane, hemayat az tavrom dar ghebale mellat, va hemayat az Sepah dar ghebale heyfomeyl

 3. امید سبز گفت:

  زنده باد حسین آقا شریعتمداری سبزاندیش
  مرگ بر فتنه گران حکومتی و اجرایی

 4. Adrian گفت:

  گذشته از پیامدهای تورمی و کاری (فشار خارج از حد تحمل بر اقشار کم درآمد، متوسط، تولید کنندگان، بخش حمل و نقل و بیکاران) حاصل از این طرح، سوالی پیش می آید. آیا مردم برای حکومتند یا حکومت برای مردم است؟
  اگر هم چاره دیگری نیست، باید این طرح به صورت تدریجی و با برنامه ریزی کارشناسی شده انجام شود. نکته اینجاست که نبایستی تمام یارانه ها حذف گردد، زیرا یکی از وظایف دولتها فراهم نمودن رفاه عمومی با در نظر گرفتن یارانه برای برخی کالاهای مصرفی است [البته در زمانی که اکثریت بهای کالاها واقعی باشد]

 5. فرهاد گفت:

  پول ملی وجود ندارد.پولی که حاصل از فروش نفت به دلار و تبدیل دلار به ریال است و همین پول حاصل از نفت و گاز هم خرج واردات کالا
  سرمایه گذاری در خارج-تخصیص به مراکز سرکوب-تخصیص به حزب الله-افغانستان-و در کشورهای آمریکای جنوبی- و تخصیص دادن به انرژِی هسته ای بدون هیچ خروجی-و میزان پولی که در دست مردم انباشت می شود اگر به میزان آن خدمات و کار و کالا در بازار وجود نداشته باشد تورم روز به روز فزاینده تر خواد شد.