سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
» یادداشت کوتاه زهرا رهنورد خطاب به زنان زندانی سیاسی

شب یلدا هم به سپیده می‌رسد

چکیده :آیا سزاوار است سرزمینی که می‌تواند در سپیده‌دمان ازادی به سر برد به شبی دراز مبتلا شود و در آرزوی دموکراسی و آزادی پشت میله‌های زندان اسیر...


زهرا رهنورد در یادداشت کوتاهی که برای زنان زندانی سیاسی نوشت راه و آرمان آنان را ستود و ابراز امیدواری کرد شب درازی که در آن آزادی محبوس است به  سپیده مان آزادی بدل شود.

به گزارش کلمه متن  یاددشت دکتر رهنورد به شرح زیر است:

آیا باید شب دراز اسطوره‌های منطقة‌البروج (فصول و نجوم) به شب درازی در تاریخ معاصر کشورمان تبدیل شود؟ آیا سزاوار است سرزمینی که می‌تواند در سپیده‌دمان ازادی به سر برد به شبی دراز مبتلا شود و در آرزوی دموکراسی و آزادی پشت میله‌های زندان اسیر باشد؟

مهدیه گلرو و بهاره هدایت در اعتصاب غذا به سر می‌برند. ریحانه طباطبایی، فاطمه عرب‌سرخی، نازنین خسروانی، ساجده کیانوش‌راد، هنگامه شهیدی، عاطفه نبوی، فاطمه رهنما و سایر زنان و دختران در زندانند.

اگر آنها از آزاد‌گی و آزادی‌خواهی دست بردارند، شبی سیاه تداوم خواهد یافت؟

به دختران عزیز خود که در اعتصابند، می‌گویم مطمئن باشید بازجویان فکر می‌کنند بر جسم شما سلطه دارند و با بازجویی‌های سنگین خود سعی می کنند شما را به زانو درآورند و چه تلاش عبث و مذبوحانه‌ای، اما شما با روح بلند و قوی خود، نشان دادید که هم روح و هم بدنتان در اختیار آرمان‌های شماست و نه بازجویان. دستگیری شما دختران آزاده این کشور، حاکی از شکست آنها در به زانو درآوردن شماست. امیدوارم چونان گذشته سرافراز باشید.


14 پاسخ به “شب یلدا هم به سپیده می‌رسد”

 1. saeed گفت:

  اللهم فک کل اسیر

 2. حسین جعفری گفت:

  … تمام روزها و شب ها شب یلداست. بلند وتاریک اما باش تا سپیده صبح بدمد. با این زنان شیردلی که داریم البته که صبح بزودی خواهد دمید. هرقدر رژیم سخت گیری خود را بیشتر کند، میخ های تابوت خود را محکمترکوبیده است. این حکمی که برای پناهی صادرکردند کار یک قوه قضاییه است که ازکسی فرمان نمی برد؟ بابا صد رحمت به دوره اسکندر ومغول وتیمور وافغان ها.

 3. شاه گفت:

  نامهاشان را فرا می گیریم، همچنانکه نامِ پدران برادران و همراهانشان را فرا گرفته بودیم.

 4. دوست گفت:

  با درود فراوان و اما بعد
  یا باید شب دراز اسطوره‌های منطقة‌البروج (فصول و نجوم) به شب درازی در تاریخ معاصر کشورمان تبدیل شود؟ آیا سزاوار است سرزمینی که می‌تواند در سپیده‌دمان ازادی به سر برد به شبی دراز مبتلا شود و در آرزوی دموکراسی و آزادی پشت میله‌های زندان اسیر باشد.
  چه واژهای زیبایی هستند آزادی ,دموکراسی ,کشورمان ایران ,ایرانی تا کی می خواهید به دادن این بیانیه ها اکتفا کنید چرا ما مردم را به خیابانها نمی خوانید از ترس چه که شاید ما کشته شویم ایا ادامه این وضعیت به صلاح من وشماست .عزیزان دل منتظر چه هستیم ایا مدارا با دیکتاتور جز نابودی ما مردم و زجر بیشتر این ملت همیشه در رنج اثر دیگری دارد, مگر جز اینست که صبر در ظلم ظالم ریختن خون مظلوم است مگر نه اینست که هروز که این رژیم بر سر کار بماند اموال ما به تاراج رفته و آینده فرزندانمان به سوی ویرانی می رود ,مگر انسانیتمان را فراموش کرده ایم ,مگر چشمان منتظر این ملت را نمی بینید ,مگر صدای کمک خواهی ما را نمی شنوید ,عزیزان دل سوگند که اینها راست نمی شوند از راه کج خود مگر با شمشیر , و اگر به این گونه ساکت و ساکن بمانیم دگر دستی نمی ماند که شمشیر بر کف بگیریم , دگر نفسی نمی ماند که فریاد کنیم , ای اف بر من که نمی دانم چگونه فریاد من و شما را بنویسم ای اف بر من از این ناتوانی , ما مردم به تنگ آمده ایم یاریمان کنید تا از این بند آزاد شویم.
  زنده باد ایران

  تهران 1389/9/30

 5. یلدای سبز گفت:

  رمز ماندگاری را باید از یلدا آموخت.پس بدانید ماندگارید چون در قلب و سینه مردم جای دارید

 6. ناشناس گفت:

  اللهم فک کل اسیر

 7. بنده خدا گفت:

  ما در انتظار یلدای سبزیم

 8. ناشناس گفت:

  سلام بر اسیران آزاده

 9. سبز یعنی استقامت تا بهار گفت:

  درود بر بانو رهنورد عزیز

 10. مريم گفت:

  در نمازهايم و در لحظه لحظه زندگيم دعا ميکنم براي تمامي شير زنان و شير مردان سرزمينم که اسير اهريمنان و دنيا طلبان مست از غرور قدرتند قدرتي که با چپاول بيت المال ملت انان را سر پا نگه داشته

 11. مادر سبز گفت:

  تمام مادران این سرزمین ماتم زده شما را فرزندان خود می دارند و برای تولد نور و تباهی ظلم دعا می می کنند .فرزندان سر فراز ما برای روزی که شما از تصویر شبهای تاریک ما به واقعییت روزهای روشن و سبز پیروزی تبدیل شوید لحظه شماری می کنیم

 12. مجتبی گفت:

  درود بر زنان پهلوان بانو نظر آهاری/بانو بهاره هدایت/بانو نسترن ستوده/بانو شبنم مددزاده/بانوی شهید ندا آقاسلطان و ماه بانو زهرا رهنورد وتمام بانوان آزاده و شهید در راه آزادی وطن.

 13. بی شماران گفت:

  سرافراز باشید.

 14. احمد گفت:

  سلام به خانواده بزرگ سبز”امیدوارم روزی برسد که همه ما شعار یک یاحسین تا میر حسین را هماهنگ در سرتاسرایران سر بدهیم. (((اندکی صبر سحر نزدیک است)))