سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » رئیس کل بانک مرکزی: بانک‌ها با محدودیت شدید منابع مواجه‌اند...

رئیس کل بانک مرکزی: بانک‌ها با محدودیت شدید منابع مواجه‌اند

چکیده :بانکها با محدودیت شدید منابع مواجه هستند، دولت مطالباتش به نظام بانکی را تسویه کند. / در شرایط تحریم، خاص و شرایط آزادی قیمتها و همچنین هدفمندی یارانه ها نمی توانیم نرخ ارز را رها کنیم تا هر چقدر که بخواهد بالا برود، زیرا این امر و همچنین با توجه به اینکه واردات کالا سه برابر صادرات است و همین امر در قیمت تمام شده و در نتیجه صادرات تاثیرگذار است، می توانست مشکل زا...


رئیس کل بانک مرکزی نسبت تسهیلات به سپرده‌های بانکی در پایان مهرماه امسال را 108.9 درصد اعلام کرد و با بیان اینکه بانکها با محدودیت شدید منابع مواجه هستند، از دولت درخواست کرد که مطالباتش به نظام بانکی را تسویه کند.

به گزارش مهر، محمود بهمنی امروز در همایش ملی نقش بازار سرمایه در تامین مالی در تهران بار دیگر از مجلسیان درخواست کرد که لایحه 15 میلیارد دلاری افزایش سرمایه بانکهای دولتی را برای کمک به پروژه‌های تامین مالی پروژه ها به تصویب برسانند.

رئیس کل بانک مرکزی با ارائه آخرین آمارهای نظام بانکی، گفت: میزان سپرده ها و منابع بانکها در پایان مهرماه امسال به 2 هزار و 800 میلیارد ریال رسیده که نسبت به پایان سال 88 معادل 15.8 درصد رشد داشته است که این رقم بسیار قابل ملاحظه است.

وی کل مانده تسهیلات بانکها در پایان مهرماه امسال را 2 هزار و 693 میلیارد ریال با رشد 17.6 درصدی نسبت به تسهیلات عنوان کرد. بهمنی نسبت تسهیلات به سپرده های بانکی در پایان مهرماه را 108.9 درصد اعلام کرد و افزود: به عبارت دیگر، سیستم بانکی این میزان تسهیلات پرداخت کرده که 117.7 درصد آن توسط بانکهای دولتی و 77.7 درصد آن توسط بانکهای خصوصی پرداخت شده است.

منابع ارزی در بانکها سپرده‌گذاری شد

رئیس کل بانک مرکزی گفت: برای تامین مالی پروژه ها در اواخر سال گذشته و سال جاری با توجه به شرایط اقتصاد جهانی ضروری دانستیم که پولهای کشور را از بانکهای خارجی تا حدودی خارج کرده و آنها را به داخل کشور بیاوریم.

وی ادامه داد: بر این اساس این منابع به صورت ارزی در بانکهای داخلی سپرده گذاری شد، همچنین به بانکهای داخلی اعلام کردیم که از تبدیل این منابع ارزی به ریال برای جلوگیری از تورم و نقدینگی جلوگیری کنند و این منابع ارزی را تنها به صورت ارزی برای پروژه ها اختصاص دهند و این عمل همچنان تداوم خواهد یافت.

رئیس کل بانک مرکزی با بیان اینکه سال گذشته به منظور کنترل بازار پول و سرمایه نرخ ارز را شدیدا مدیریت کردیم ، افزود: در شرایط تحریم، خاص و شرایط آزادی قیمتها و همچنین هدفمندی یارانه ها نمی توانیم نرخ ارز را رها کنیم تا هر چقدر که بخواهد بالا برود، زیرا این امر و همچنین با توجه به اینکه واردات کالا سه برابر صادرات است و همین امر در قیمت تمام شده و در نتیجه صادرات تاثیرگذار است، می توانست مشکل زا باشد.

دولت مطالباتش را به بانکها تسویه کند

رئیس کل بانک مرکزی با تاکید بر اینکه باید از دولت بخواهیم که کل مطالبات بانکها را تسویه کند تا قدرت بانکها افزایش یابد، افزود: در عین حال تسویه کل مطالبات بانکها نیز به قدرت آنها کمک خواهد کرد، این در حالی است که بانکهای خصوصی سرمایه های خود را افزایش داده اند اما بانکهای دولتی منتظر تصویب لایحه مربوطه در مجلس هستند.


یک پاسخ به “رئیس کل بانک مرکزی: بانک‌ها با محدودیت شدید منابع مواجه‌اند”

  1. moha lotfan گفت:

    ghimath arz km konid ta arzsh pool mli bala ravad