سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
 • صفحه اصلی
 • » آیت‌الله بیات زنجانی: حکومت خودکامه، سرآغاز شرک است...
» تاکید بر لزوم پیراستن دین از اقتدارگرایی، در پیامی به مناسبت آغاز ماه محرم

آیت‌الله بیات زنجانی: حکومت خودکامه، سرآغاز شرک است

چکیده :محدثان، وعّاظ و گویندگان، خطوط مشی ساده و در عین حال پرمغز دینی را برای مردم بازگو کنند و غل و زنجیرهای منیّت‌ها و برخی قدرت‌طلبی‌های سیاسی و باندی را از پای دین بگشایند. به مردم بگویند که حق، فراتر از قدرتهای مادّی و حکومتهاست و ملاک و میزان استواری حکومتها در راه حق، عمل به تکالیفشان در برابر خدا و خلق خداست، ولو آنکه حکومتی به نام دین برقرار شده باشد. خروج امام حسین‌ابن‌علی(ع)، خروج بر حکومت جائری بود که سیره‌اش دوری از تزکیۀ نفس و راهش، منتهی به شرک بود ، چراکه حکومت خودکامه، سرآغاز شرک خواهد...


غل و زنجیرهای منیّت‌ها و قدرت‌طلبی‌های سیاسی را از پای دین بگشایید

آیت‌الله اسدالله بیات زنجانی به مناسبت فرا رسیدن ماه محرم، پیامی صادر کرد و در آن از وعاظ و گویندگان خواست “غل و زنجیرهای منیّت‌ها و برخی قدرت‌طلبی‌های سیاسی و باندی را از پای دین بگشایند و به مردم بگویند که حق، فراتر از قدرتهای مادّی و حکومتهاست و ملاک و میزان استواری حکومتها در راه حق، عمل به تکالیفشان در برابر خدا و خلق خداست، ولو آنکه حکومتی به نام دین برقرار شده باشد.”

به گزارش کلمه، این مرجع تقلید در پیام خود، با بیان اینکه “حسین‌ابن‌علی(ع) قیام کرد تا بگوید که قدرت در اندیشۀ دینی، نه مشروعیت می‌آورد، نه فضیلت و علمیت”، تصریح کرد: حکومتی به ظاهر متشرّع و در واقع جائر، کرسی مدیریت جامعۀ مسلمین را غصب کرده بود و در حقیقت خروج امام حسین‌ابن‌علی(ع)، خروج بر حکومت جائری بود که سیره‌اش دوری از تزکیۀ نفس و راهش، منتهی به شرک بود ، چراکه حکومت خودکامه، سرآغاز شرک خواهد بود.

وی از همگان خواست مرز میان اسلام متخذ از متون و نصوص را با اسلام همراه با پیرایه‌های ناشی از عمل اقتدارگرایان، مشخص سازند و اسلام حقیقی را با تکیه بر نصوص و متون صحیح و اصیل، به مردم معرفی کنند.

متن کامل پیام این مرجع تقلید ساکن قم به نقل از وب‌سایت ایشان در ادامه می‌آید:

بسم الله الرّحمن الرّحیم

وَ فَدَیناهُ بِذِبحٍ عَظیم… (سورة مبارکه صافات – آیۀ ۱۰۷)

در مطالعۀ حادثۀ عظیم عاشورا، این واقعه را از دو جنبۀ متفاوت می‌توان تحلیل کرد: یکی واکنش امام حسین‌ابن‌علی(ع) است به غلبۀ هوای نفسانی بر هدایت الهی در زمان خویش و قریب به سخن امیرالمؤمنین(ع) است دربارۀ آخرالزمان که فرمود «اذا عَطَفُوا الهُدَی عَلَی الهَوی»؛ و گاهی هم چنین تحلیل می‌شود که این واقعه، محصول کج فکری افرادی است ظاهراً مسلمان و مقیّد به ضوابط و مناسک شرعی، که شهادتین بر زبان جاری ساخته‌اند، به قیام و قعود برای خدای متعال شهره‌اند و پیشانی بر سجدۀ خدای متعال می‌گذارند. واقع ماجرا این است که غلبۀ هوا بر هدایت در عصر فرزند رسول‌الله(ص) و در عین حال، کج‌روی ظاهراً مؤمنانه و زاهدانه، دو ضایعه‌ای هستند که مردمان دهۀ پنجاه و شصت هجری را به خود مبتلا کرده و موجب شده تا تیغ بر گلوی فرزند رسول خدا کشند و آنان را به این مسیر کشانده که هوای نفس و هواداری از قدرت، جای امام زمانشان را گرفته است. هر چه امام حسین(ع) نصیحتشان می‌کند، تن نمی‌دهند و هنگامی که از دعوت به بیعت نامشروع سرباز می‌زند، خارجی‌اش می‌نامند. اردوی دشمنان حسین‌ابن‌علی(ع)، مجمع هر دو خصلت جاهلی فوق‌الذکر است. اردوی جاهلان مقدّس مآبی است که در اثر غلبۀ هوا بر هدایت در اندیشه و عملشان، بینش و بصیرتشان از میان رفته و فرزند رسول خدا(ص) را به هرج و مرج طلبی و خروج بر امام عادل متّهم می‌کنند.

در اینجا قبل از آنکه خطاب من با عموم مؤمنان باشد، خصوص وعّاظ و گویندگانی است که در ایام تبلیغ می‌خواهند ابعاد حادثۀ عاشورا را برای مردم بگشایند و متناسب با نیاز روز مؤمنان، توشه‌ای اخلاقی و اجتماعی برایشان به جای بگذارند. محدثان، وعّاظ و گویندگان که نوعاً از میان طلاب و پژوهشگران علوم دینی هستند باید عنایت داشته باشند که هم لباس فقاهت به تن دارند و در عین حال به دلیل روند چند دهۀ اخیر، عامّۀ مردم ایشان را مرتبط با حاکمیت می‌دانند. لذاست که فعالیت تبلیغی و اصلاحی وعّاظ و خطیبان از هر دو جهت، مصداق فرمایش نبوی است که فرمود: دو دسته از پیروان من هستند که هر گاه اصلاح شوند، مردم هم اصلاح می‌گردند و اگر تباه شوند، مردم هم تباه می‌شوند و این دو دسته فقهاء و زمامدارانند.

توصیۀ اینجانب به این برادران این است که خطوط مشی ساده و در عین حال پرمغز دینی را برای مردم بازگو کنند و غل و زنجیرهای منیّت‌ها و برخی قدرت‌طلبی‌های سیاسی و باندی را از پای دین بگشایند. به مردم بگویند که حق، فراتر از قدرتهای مادّی و حکومتهاست و ملاک و میزان استواری حکومتها در راه حق، عمل به تکالیفشان در برابر خدا و خلق خداست، ولو آنکه حکومتی به نام دین برقرار شده باشد. این راهی است که حسین‌ابن‌علی(ع) هم در همین راه جان خویش فدا کرد و قیام کرد تا بگوید که قدرت در اندیشۀ دینی، نه مشروعیت می‌آورد، نه فضیلت و علمیت. امام حسین‌ابن‌علی(ع) حتی به این مغالطۀ رایج تن نداد که به بهانۀ ایجاد آرامشی برای اطرافیان یا حتّی جامعۀ مسلمین با ظالمان و اهل جور مصالحه کند یا از برخی انحرافات آنها چشم‌بپوشد؛ انحرافاتی که می‌رفت تا دین خدا را با انواع خرافه‌ها و دسیسه‌ها و قدرت‌طلبی‌ها ضایع سازد و از روش و منش نبوی و علوی در حکومت‌داری و عدالت پیشگی هیچ چیز باقی نگذارد.

در تحلیل وقایع و دلایل قیام حسینی به بیراهه نرویم. هیچ کلامی گویاتر از سخن خود امام شهیدمان نیست که دلیل قیام و به بیان خودشان، دلیل «خروج» خود را اصلاح در سیرۀ رایج زمان و امر به معروف و نهی از منکر معرفی کرده است؛ امر به معروف و نهی از منکر به همان معنایی و البته در همان حدود و ثغوری که می‌شناسیم و فقهای عظام ذکر کرده‌اند.

این موضوع کاملاً روشن است که عمل به فریضه امر به معروف و نهی از منکر امام(ع)، نه در قبال کفار و نه در قبال پیروان دیگر ادیان آسمانی که در برابر حکومتی به ظاهر مسلمان انجام گرفته که حتی بر جایگاه پیامبر(ص) تکیه زده بود. حکومتی به ظاهر متشرّع و در واقع جائر، که کرسی مدیریت جامعۀ مسلمین را غصب کرده بود. در حقیقت خروج امام حسین‌ابن‌علی(ع)، خروج بر حکومت جائری بود که سیره‌اش دوری از تزکیۀ نفس و راهش، منتهی به شرک بود ، چراکه حکومت خودکامه، سرآغاز شرک خواهد بود.

ضرورت زمانۀ ما این است که طلاب فاضل و مبلّغان ارجمندی که به شهرها و روستاهای این کشور می‌روند، نفس پرسشهای مردم به خصوص جوانان دربارۀ سیرۀ اجتماعی و سیاسی ائمه معصومین را گرامی بدارند و بی هیچ کدورت و تنگی نظر به آنها پاسخ دهند و از توجیه و ترمیم غیرعقلانی و غیرعقلائی حرکت اصلاحی امام حسین(ع) که موجب مشوّش شدن چهرۀ دین می‌گردد، احتراز کنند. حرکت اصلاحی امام حسین(ع) حرکتی عمیق با ابعاد متنوّع سیاسی و اجتماعی است و چراغ هدایت و کشتی نجات جوامع به خصوص در زمان ماست که به انواع دردهای اخلاقی، اجتماعی و سیاسی مبتلا هستند.

تکلیف اکید ما این است که مطابق دستور رسول خدا(ص)، اسوه و الگوی عملی، فکری و عقیدتی خود را حضرات معصومین بالاخص حسین بن علی(ع) قرار دهیم و آنگونه که آن حضرت اسلام را معرفی فرموده، ما نیز به همان گونه معرفی نمائیم و با تکیه بر نصوص و متون صحیح و اصیل، اسلام حقیقی را به مردم معرفی نموده و مرز میان اسلام متخذ از متون و نصوص را با اسلام همراه با پیرایه های ناشی از عمل اقتدارگرایان، مشخص سازیم و بطور خاص، اسلام متنی را به عامه معرفی نموده و به مردم اعلام کنیم که میان آنچه در اصل دین وجود دارد با آنچه برخی مدعیان می گویند، تفاوت وجود دارد.

امید است که فضای معنوی ایجاد شده در ایام محرّم و صفر را قدر بدانیم و آن را وسیله‌ای برای تزکیه به خصوص در ابعاد فکری، اجتماعی و سیاسی قرار دهیم. شایستۀ تذکّر چند باره است که خطیبان و گویندگانی که قرار است در این ماه‌ها به تشریح فضیلتهای حسینی(ع) و رذیلتهای قوم مقابل امام بپردازند، خود بیش از شنوندگان و پیش از آنان نیازمند تزکیه و آراسته شدن به فضیلتهای اخلاقی و اجتماعی‌اند.

“لَقَد کانَ فِی قَصَصِهِم عِبرَةٌ لِاولِی الاَلباب” (سورۀ مبارکۀ یوسف آیه 111)

اسدالله بیات زنجانی

قم المقدسة

28 ذی الحجة 1431


12 پاسخ به “آیت‌الله بیات زنجانی: حکومت خودکامه، سرآغاز شرک است”

 1. رضا گفت:

  مردم ايران تحمل استبداد را ندارند.

 2. جواد گفت:

  الله اکبر
  هر سری بیانات و نوشته های این شیخ رو می خونم، گریه می کنم.
  خداوند به او و دیگر علمای آزاد شیعه، توفیق بده.

 3. بسيجي گفت:

  به نام خداي امام برحق ما خامنه اي كه يادآور عدل علي است .خدا همه فتنه گراني را كه با ولي امر مسلمين بيعت نميكنند به راه راست هدايت كند .

  • نويد گفت:

   فتنه گر يعني قاتل مردم، يعني ضارب مردم، يعني شكنجه گر در زندان، يعني كسي كه خود رو حق مطلق مي دونه، يعني كسي كه مملكت رو به جايي رسونده كه از صدر تا ذيلش تو فساد غوطه وره، فتنه گر يعني بدعت گذار در دين و ….

  • نيما گفت:

   خانم/ آقاي بسيجي!
   قديما ميگفتين من بدون سند حرف نميزنم ولي جديدا کامنتهاتون پر از لجبازي شده. اون موقع ها مسائل رو قاطي ميکردي و به زعم خودت نتيجه گيري هايي ميکردي ولي اخيرا فقط بدو بيراه ميگي. چي شده که هرکي با امام برحق شما خامنه اي مخالف باشه فتنه گر شده؟ …

 4. ناشناس گفت:

  هر نظامی که از مردم اطاعت محض و مطلق و کورکورانه بخواهد و دل خوشی از ” پرسشگری ” آنها نداشته باشد و به انواع روشها شانه از مسئولیت خالی بکند جز یک نظام جائر چیز دیگری نیست – چه بداند چه نداند چه بخواهد و چه نخواهد. ظاهر چه اهمیتی دارد؟ واقعا چه اهمیتی دارد؟ باطن را دریابید ! که با باطن مردم چه معامله ای شده است و بنیاد را دریابید ! که بر پایه چه دروغ و کژی نهاده شده است ….

 5. دانشجوی سبز گفت:

  جای شکر خداوند باقیست که هنوز مراجع تقلیدی هستند که معتقد به شیعه ی علوی اند و بیدار و سبز. خدا حفظتان کند.
  یا حسین میر حسین

 6. نويد گفت:

  درود بر روحانيت آگاه كه بر خلاف سنت تاريخ كه همواره روحانيون اديان مسبب انحراف دين بودند، در حركتند.

 7. ناصح گفت:

  آقای برادر بسیجی
  لطفا برو تاریخ رو بخون
  معاویه خودشو ولی امر مسلمین و خلیفه مسلمین میدونست.
  پس طبق نظر شما کسایی که دنبالرو اون بودن کارشون خوب بوده؟
  اگه با اسم علی داشتن آدما علی میشدن که…
  إِنَّ شَرَّ الدَّوَابِّ عِندَ اللّهِ الصُّمُّ الْبُكْمُ الَّذِينَ لاَ يَعْقِلُونَ

 8. محسن گفت:

  الحق که تحلیل درست و بجایی بود…احسنت
  درود خدا بر آزاد اندیشان

 9. علی گفت:

  بزرک فلسفه مرد شاه رین این است/که مرک سرخ به از زندگی ننگین است درود بر روحانیت مسئول ومتعهد کاش تمام روحانی نسبت باسلام تعهد داشتن ومیدانستند که ان دنیا شکر ولاسیتک و…..بدرد انها نمیخورد

 10. عبد خدا گفت:

  حکومت با کفر ميماند ولي با ظلم هرگز