سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic

مسکن مهر، وعده‌ای که عملی نشد

چکیده :با آنکه مدت ها پیش جشن خانه دار شدن ایرانیان برگزار شد اما به نظر می رسد اجاره نشین ها باز هم باید برای دریافت مسکن مهر صبر کنند.طرح مسکن مهر هم از وعده هایی بود که مدت ها از زمان مقرر عملی شدنش می گذرد و همچنان عده زیادی در انتظار تحقق قول محمود احمدی نژاد هستند. طرح مسكن مهر از خرداد ماه 1386 به مورد اجرا گذاشته شده و قرار بود در پايان پاييز امسال 140 هزار واحد مسكوني از اين نوع واحدها به بهره‌برداري برسد اما با به تاخیر افتادن مدام و اخباری که از مشکلات این طرح حکایت می کند تحقق این وعده که بیشتر از نوع وعده‌های بی‌برنامه رئیس دولت دهم به‌نظر می‌رسد، را با اما و اگر جدی مواجه کرده...


با آنکه مدت ها پیش جشن خانه دار شدن ایرانیان برگزار شد اما به نظر می رسد اجاره نشین ها باز هم باید برای دریافت مسکن مهر صبر کنند.

طرح مسکن مهر هم از وعده هایی بود که مدت ها از زمان مقرر عملی شدنش می گذرد و همچنان عده زیادی در انتظار تحقق قول محمود احمدی نژاد هستند.

به گزارش ندای سبز آزادی، طرح مسكن مهر از خرداد ماه 1386 به مورد اجرا گذاشته شده و قرار بود در پايان پاييز امسال 140 هزار واحد مسكوني از اين نوع واحدها به بهره‌برداري برسد اما با به تاخیر افتادن مدام و اخباری که از مشکلات این طرح حکایت می کند تحقق این وعده که بیشتر از نوع وعده‌های بی‌برنامه رئیس دولت دهم به‌نظر می‌رسد، را با اما و اگر جدی مواجه کرده است.

تسريع در ساخت مسکن،فعال کردن انبوه سازان و واگذاري مسکن مهر در سال 89 از وعده ها همیشگی محمود احمدی نژاد است که نظرات کارشناسان نشان می دهد چندان نباید به تحقق آنها امیدوار باشیم.

يك كارشناس فناوريهاي نوين و صنعتي سازي مسكن به تازگی از فقدان نهادی برای نظارت بر روند درست و فنی ساخت و ساز واحدهای مسکن مهر شکایت کرد و در گفت و گو با خبرگزاری ایرنا گفت:  طرح مسكن مهر فاقد تشكيلات قانوني براي نظارت بر روند ساخت وساز اين واحدها است و نياز دارد در برنامه پنجم توسعه اين مهم پيش بيني شود.

عاطفه جهان محمدی در این مورد توضیح داد:” برخي از مجري‌ها در پروژه‌هاي طرح مسكن مهر به دليل ناآگاهي در انتقال مطلب به پيمانكاران موجب ضعف در اجراي ساخت وسازهاي اين بخش شده‌اند و ضرورت دارد كه دستگاه قانونگذار تشكيلاتي براي انجام كار نظارتي بر روي اين خانه‌ها مشخص كند.”

احمدرضا سرحدي – كارشناس مسكن نیز در گفتگو با ايسنا درباره طرح مسكن مهر اظهار كرد: ايده اوليه اين طرح كه به عنوان راهكاري براي پاسخگويي به نياز مسكن اقشار كم درآمد مطرح شد، خوب بود، اما به تدريج مسئله به گونه ديگري مطرح شد و آنچه امروز با آن روبرو هستيم كلاف سردرگمي است كه چشم انداز روشني ندارد و معلوم نيست راه به كجا مي برد، بنابراين نمي توان درباره آن قضاوت كرد.

سرحدي تصريح كرد: مردم مي پنداشتند طرح مسكن مهر حساب شده است و دولت ابعاد مختلف و راهكارهاي اجراي آن را در نظر گرفته، در حالي كه در عمل، اين طرح، شعار يا پيشنهادي است كه برنامه ريزي لازم درباره آن صورت نگرفته است. بنابراين نمي توان اميدوار بود كه چنين طرحي كه داراي ابعاد پيچيده است مشكل مسكن اقشار نيازمند را حل كند.
وي درباره تسهيلات مسكن مهر خاطرنشان كرد: با گذشت حدود دو سال از مطرح شدن اين طرح، حتي يك مورد تسهيلات 14 ميليون توماني پرداخت نشده است، همچنين امكان واگذاري زمين در داخل شهرهاي بزرگ وجود ندارد و بايد به اين نكته توجه كرد كه در شهرهاي كوچك، مشكل مسكن، كمبود زمين نيست بلكه نوع مصالح و كمبود نقدينگي، از مشكلات مهم به حساب مي آيد.

و اکنون با آنکه مسوولان حوزه مسكن ضمن تاييد رشد اجاره‌بها در تهران به دنبال راه‌هاي فرعي مي‌گردند تا بتوانند نرخ‌هاي اجاره را لااقل براي سال آينده كنترل كنند، این امر را تایید می کنند که ناكامي‌هاي پي‌درپي طرحي كه سه سال پيش براي صاحب‌خانه كردن نيم ميليون تهراني به اجرا گذاشته شد، هم‌اكنون به عنوان محرك اصلي اجاره‌بها در شهر تهران خودنمايي مي‌كند.

روزنامه دنیای اقتصاد در گزارشی با عنوان” عطش مسکن مهر در تهران ” نوشت: ” براساس تعهد مستند مسوولان مسكن‌مهر كه اواسط سال گذشته با تبليغات فراوان رسانه‌اي اعلام شد، قرار بود 2 هزار واحد مسكوني از طريق روش‌‌اختراعي وزارت مسكن و 5 شيوه نوين‌ساختماني وارداتي از كشورهاي خارجي، ظرف 8 ماه احداث و به متقاضياني كه دو سال است انتظار مسكن‌مهر را مي‌كشند، تحويل داده شود، اما پيگيري‌هاي دنياي‌اقتصاد و شواهد موجود در زمين‌هاي 99 ساله اطراف پايتخت كه مثل روز روشن است، حاكي از ناكامي آشكار متوليان مسكن‌مهر در تحقق اين وعده رويايي است.”

مسکن مهر طرحی است که برای آن سروصدای زیادی به پا شد و عده زیادی را به تحقق خود دلخوش کرد اما اکنون با عملی نشدن به موقع آن تنها چیزی که شاهدش هستیم رشد قیمت اجاره خانه است. وعده محمود احمدی نژاد نه تنها عملی نشد بلکه آثار و عواقبش را هم آرام آرام نشان می دهد.


یک پاسخ به “مسکن مهر، وعده‌ای که عملی نشد”

  1. احمد گفت:

    خوش به حال ما قمی ها که تا شهریور 89 اجاره نشین نداریم چون آقای رحیمی معاون در حضور رهبری در حرم حضرت معصومه (س) این وعده را به قمی ها داده است لذا غمی نداریم!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!